Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daewoo Matiz 2000r - Nie załącza się wentylator chłodnicy

18 Paź 2016 17:17 5010 20
 • Poziom 23  
  Witam.Usterka jak w temacie .Bezpiecznik sprawdzony,przekażnik również.Wymieniony czujnik temperatury w króćcu przy termostacie .Wentylator uruchamia się po podłączeniu na krótko.Silnik nagrzewa się bardzo brak możliwości schłodzenia.Z góry dziękuje za okazaną pomoc.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 31  
  Na kr
  henio 123 napisał:
  Wentylator uruchamia się po podłączeniu na krótko

  Gdzie przy czujniku ?
 • Poziom 23  
  .Dzięki za szybki odzew Napięcie było podane na wentylator .W celu sprawdzenia.Pytanie czy po włączeniu zapłonu powinno się pojawić napięcie na wtyczce dwupinowej od czujnika cieczy chłodzącej. Czytałem w necie że gdy się przy pracującym silniku odepnie wtyczkę od czujnika ,to wentylator powinien chwilę pracować.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 23  
  Dzięki za informacje .Nie posiadam schematu ani ksiązki napraw .Dla ścisłości mam pytanie jak wygląda przebieg napięcia od stacyjki do wentylatora.Pomoże mi to w usunięciu usterki.
 • Poziom 23  
  Przy próbie zwarcia pinów 30 i 87 w gnieżdzie przekażnika przy włączonym zapłonie zero reakcji .Czyli muszę szukać w innym miejscu usterki.Wskazuje na to że brak napięcia na lini stacyjka >>>przekażnik.
 • Poziom 23  
  Dzięki za wszystkie informacje. Auto stoi na dworze i z racji ciemności mogę się tym zająć jutro rano .
 • Poziom 37  
  Masę do wentylatora też sprawdź, szukasz w plusie, a mogła zniknąć masa.
 • Poziom 23  
  Przy włączonym zapłonie zwarty pin 30 i pin 87 wentylator chodzi.W tym aucie ktość montował światła do jazdy dziennej.Poszedł na skróty i podłączył plus pod bezpiecznik dmuchawy.Powinno być podłączone pod wyłącznik zapłonu.Na pinach 85 i 87 brak napięcia które by sterowało cewką przekażnika.żPomiary na pinach przekażników I przekażnik A wysokich obrotów napięcie na pinie 30 II przekaznik H napięcie na pinie 85 ,30. III Przekażnik F napięcie na pinie 30.Napięcei na wtyczce czujnika brak.Proszę o pomoc bo moje koncepcje się skończyły. Daewoo Matiz 2000r - Nie załącza się wentylator chłodnicy
 • Poziom 37  
  Masz pokrywkę i wiesz na pewno które to przekaźniki ? W opisach skrzynki matiza trochę wędrowały, także to zasadnicze pytanie. Na jednej rozpisce przekaźnik D to niski bieg, a u Ciebie chyba widzę wszystkie 4 styki. Z tego co piszą użytkownicy matizów, szybki bieg wentylatora to święto, toteż jakby to był naprawdę ten przekaźnik - to go nie masz. Klimy też jak sugerują inne rozpiski ?

  Cewka przekaźnika to 85 i 86, styki zwierne 30 i 87.
  Napięcia powinny być na stykach 86 dwóch przekaźników wentylatorów chłodnicy z przekaźnika głównego MAIN RELAY (styk 87), 85 to masy załączające przekaźniki podawane przez ECM - sterownik silnika przez złącze C101, to chyba największa kostka przy skrzynce bezpieczników.
  30 plus z bezpiecznika eF15, 87 niski bieg przez rezystor do silnika, bieg wys 87 do silnika.
  Jak nie ma na 86 napięć, rozgrzej silnik i sprawdź czy ECM podaje masę na 85 przekaźników, żeby w przypadku podania własnego plusa na 86 nie zrobić zwarcia, bo schemat jedno, a życie może być drugie.
  Przewody z przekaźnika głównego do tych od biegów łączą się pewnie w środku skrzynki. z jednego na dwa, łączenie mogło paść - to te kropki jak ściągnąłeś schemat.

  CTS, czujnik dwupinowy temperatury silnika przy aparacie zapłonowym , na żółtym przewodzie ma być ok 5V, pomarańczowo/czarny masa z ECM.
  Link ciekawe czy kolory pasują ?
  W teorii 5V idzie bez łączeń czy dodatkowych kostek elektrycznych, także te napięcie powinieneś mieć. Masa zaś jest gdzieś łączona/rozdzielona z ECM na 3 inne czujniki. Blaszka lub inne coś łączące 4 przewody.
 • Poziom 23  
  Kolego g107r dzięki za wyczerpujące informacje.Auto to jest własnością sąsiada.Odstawił je bo zaczął mu się gotować silnik .W tym matizie opis w pokrywce jest w języku koreańskim i angielskim.Pomiary wykonałem na podstawie tego schematu Daewoo Matiz 2000r - Nie załącza się wentylator chłodnicy .Z tego co się orientuję z elektryki to pin 85 lub 86 powinien posiadać napięcie by uruchomić przekażnik.Może tak być jak piszesz masę podaje ECU.Tej opcji jeszcze nie przerabiałem.Muszę to sprawdzić na odpalonym silniku.Bazowałem na instalacji VW Polo gdzie jest czujnik>>>przekaznik>>bezpicznik.Mam podejrzenie czy nie padł rezystor 4 na tym schemacie.Posiadałem Tico gdzie też z tą elektryką było namieszane.
 • Poziom 23  
  Tę opcję już przerabiałem wentylator się uruchomił .Męczy mnie brak zasilania przekażników.
 • Poziom 23  
  Witam.To rówież sprawdzałem i brak reakcji .Przetłumaczyłem opisy z pokrywki iw/g danych brakuje przekażnika ABS ,klimatyzacji, pompy ACS.Widocznie jest wersja zubożona.Zalicze jeszcze jedno podejście jak nie zagra to niech jedzie do elektryka.
 • Poziom 37  
  henio 123 napisał:
  Pomiary wykonałem na podstawie tego schematu

  Wziętego z elektrody czy masz własną książkę z liściem ? Zajrzyj na str 139 i 140, ten opis nie pasuje do tego matiza ? Przekaźniki D i H.
  Tu opis na pokrywce bezpieczników powinien być wykładnikiem, niby już uruchomiłeś wentylator z pomocą dwóch przekaźników 2 i 3, ale chciałbym doprecyzować tą kwestię, to błąd w opisie, czy może jednak tak jest.

  Jak nie masz 12V na pinach 86 przekaźników, to ani dudu, przekaźniki nie zadziałają. Ich cewki nie mają zasilania.
  Masz miernik, to sprawdź przejście pomiędzy gniazdem nogi 87 przekaźnika głównego MAIN RELAY, a gniazdami nóg 86 przekaźników wentylatora - tak jak na schemacie, pomiędzy przekaźnikiem 1, a 2 i 3.
  henio 123 napisał:
  Z tego co się orientuję z elektryki to pin 85 lub 86 powinien posiadać napięcie by uruchomić przekażnik.
  Jak widzisz, piny 86 przekaźników 2 i 3 zasilane są z przekaźnika 1 i bezpiecznika Ef19. Ten przekaźnik powinien być dobry, bo silnik by nie odpalał na benzynie.
  Nogi 85 idą zaś z ECM, czyli Twojego ECU - to to samo. Widać tu że ECU zwiera przewód do masy.
  Przy tym układzie nóg małych przekaźników nie ma opcji albo tu, albo tam. Jedynie te duże szare, nogi cewek i styków zwiernych mogą być na krzyż, co przy odwrotnym włożeniu zmieni nam ułożenie nóżek w podstawce przekaźnika.

  Brak napięć we wtyczce czujnika temperatury, i w efekcie braku wskazań z tego czujnika, powinien wywalić błąd silnika. Może powodować niewłaściwą pracę silnika, bo to czujnik do komputera wpływający na jego pracę, czyli i silnika.

  W przypadku braku zasilania przekaźników, braku podłączenia ECU do zasilania przez przekaźniki, też może wystąpić któryś błąd przekaźników, niestety w tym prostszym matizie to tylko dwa błędy.
  1630-niskie obroty wentylatora na biegu wolnym
  1631-niskie obroty na biegu szybkim
  Podobnie jak w przypadku CTS gdzie błąd nie mówi o czym sygnalizuje jedyny błąd czujnika
  0115-sygnal cts
  na pewno jest reakcja na odłączony czujnik, natomiast jego zwarcie lub przewodów tego błędu pokazać nie musi > nie ma napięcia, bo zwarcie przewodów, np przetartych, też to spowoduje.

  Przy odczycie błędów też powinien uruchomić się wentylator, ale tego to już pewny nie jestem.
  No, bez zasilania przekaźniki nie zadziałają, ale możesz sprawdzić błędy.
  Wiesz jak, i czy możesz sprawdzić błędy ? Kontrolka silnika, check, świeci po włączeniu zapłonu i gaśnie po odpaleniu ?
 • Poziom 23  
  Ksiażki nie posiadam. Schemat pobrałem z netu.Manual z elektrody jest w 8-miu częściach a nie mam tylu punktów by go pobrać.Pobrałem jeden,ale po otworzeniu okazał się wersji angielskiej.Do rzeczy zabrałem się do tego jak radziłeś.Na uruchomionym silniku próbowałem ruszać przekażnikami.Objaw był taki że przy wskazaniu wskażnika temperatury na środku skali wentylator zaczął się się pulsacyjnie włączać . Po dojściu o jedną kreske w prawo na wskażniku temperatury wentylator się załączył.W tym wypadku zabrałem się za kasowanie luzów w dolej części żskrzynki bezpieczników.Efekt był taki że po ponownym uruchomieniu wszystko działa jak należy.Po kilku próbach efekt ten sam.Czasami takie drobiazgi powodują takie usterki.Wszystkim użytkownikom dziękuje za informacje a temat uważam za zamknięty.