Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa obwodu sterowania i siłowego kompresora, montaż termika.

supchem 18 Oct 2016 20:32 3840 8
 • #1
  supchem
  Level 21  
  Witam,
  wymyśliłem taki schemat sterowania kompresorem o którym mowa w innym moim temacie. Założyłem nowy temat dotyczący sterowania kompresorem bo w tamtym pewnie nie kręci się tak dużo elektryków.



  Opiszę działanie układu sterowania:
  Jest to układ z automatycznym rozruchem Y/D. Łącznik krzywkowy ŁK1 ma za zadanie odcinać zasilanie by kompresor nie mógł się włączyć w razie pęknięcia jakiegoś węża itp. podczas dłuższych postojów. Łącznik krzywkowy ŁK2 ma za zadanie wybór sterowania, albo sterowanie automatyczne wyłącznikiem ciśnieniowym LCA 3, albo bieg luzem. W tym drugim przypadku po nabiciu odpowiedniego ciśnienia kompresor nie wyłączy się, a zostanie otwarty jedynie elektrozawór którego cewka oznaczona jest jako K1. Elektrozawór ten ma za zadanie spuszczać powietrze z kompresora po wyłączeniu lub podczas biegu luzem. W zbiorniku będzie ono zamknięte przez zawór zwrotny. Gdy kompresor będzie wyłączony elektrozawór będzie otwarty. Elektrozawór będzie zamykany wraz ze stycznikiem trójkąta. W układzie pneumatycznym będzie on tak wpięty że będzie jednocześnie wraz z powietrzem spuszczał też wodę z odwadniaczy, dlatego szeregowo z jego cewką dałem przycisk, którym można spuścić wodę w czasie pracy. Być może równolegle cewką tego elektrozaworu NO będzie podłączona cewka elektrozaworu NC włączonego w instalację pneumatyczną za zaworem zwrotnym. Służyłby on zamykaniu zbiornika z powietrzem gdy kompresor nie pracuje lub jest na "biegu luzem" gdyby zawór zwrotny okazał się nie wystarczająco szczelny.
  Czasówka PC1 ma za zadanie mostkować czujnik ciśnienia oleju na czas rozruchu, aż do momentu gdy zostanie on zwarty przez ciśnienie. Przycisk w jej obwodzie służy do resetowania tego zabezpieczenia po zadziałaniu. Przycisk ten jest zmostkowany stykiem NO stycznika trójkąta by nie dało się w czasie pracy resetować zabezpieczenia i tym samym dezaktywować go na czas ustawiony na czasówce. Reszta układu to normalny schemat rozruchu Y/D wyposażony dodatkowo w kontrolki pracy styczników.
  Budowa obwodu sterowania i siłowego kompresora, montaż termika.

  Teraz obwód siłowy.
  Budowa obwodu sterowania i siłowego kompresora, montaż termika.
  Właściwie nie ma tu wiele do opisywania. Mam tylko pytanie, czy lepiej dać termik w miejscu w którym narysowałem go na czarno i nastawić na 1,1 x In (zabezpiecza tylko podczas pracy w trójkącie), czy może zmienić położenie stycznika QL i zamontować termik tam gdzie narysowałem go na czerwono i nastawić na 0,58 x In (zabezpiecza silnik w gwieździe i trójkącie). Czytałem że ta druga opcja jest niewskazana przy ciężkich rozruchach, ale z drugiej strony wskazana przy dużych silnikach.
  Kompresor do którego buduje układ to Pomet W2 P170 - 980 A. Sprężarka 4 cylindrowa połączona z silnikiem sprzęgłem kłowym, silnik 22 kW, 1420 obr/min 44 A. Sprężarka uruchamiana bez powietrza w kolektorze (upust przez elektrozawór).
  Prosiłbym o przeanalizowanie działania układu by uniknąć błędów oraz poradę gdzie wstawić termik.
 • #2
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  supchem wrote:
  W tym drugim przypadku po nabiciu odpowiedniego ciśnienia kompresor nie wyłączy się, a zostanie otwarty jedynie elektrozawór którego cewka oznaczona jest jako K1. Elektrozawór ten ma za zadanie spuszczać powietrze z kompresora po wyłączeniu lub podczas biegu luzem.

  Elektrozawór k1 się uszkodzi ciebie niema i co się stanie ?
  supchem wrote:
  Mam tylko pytanie, czy lepiej dać termik w miejscu w którym narysowałem go na czarno i nastawić na 1,1 x In (zabezpiecza tylko podczas pracy w trójkącie), czy może zmienić położenie stycznika QL i zamontować termik tam gdzie narysowałem go na czerwono i nastawić na 0,58 x In (zabezpiecza silnik w gwieździe i trójkącie)

  A do czego ci zabezpieczenie na rozruchu . Jak masz dużo kasy możesz zrobić , taka fanaberia.
 • #3
  mychaj
  Level 33  
  Jeżeli dobrze zrozumiałem twoje intencje to akurat zrobiłeś odwrotnie jak np.w sprężarkach Airpola (n50/70) a mianowicie:
  1. elektrozawór odciążający jest tam NC i otwiera się tylko na czas rozruchu , po co trzymać cewkę cały czas pod napięciem?
  2. elektrozawór (przed czy za) zaworem zwrotnym - ma to jakiś sens ale zwiększa awaryjność to raz, a dwa jego przepustowość musi być dosyć duża po co dodatkowo dławić przepływ (i jeszcze cena - elektrozawory z dużymi średnicami przepływu trochę kosztują), co będzie jak ci się ten zawór nie otworzy? Gdzie ma wywalić ciśnienie z pracującej sprężarki? Z dwojga złego wole przepuszczający zwrotny niż uszkodzenie pozostałych zaworów jak za bardzo wzrośnie ciśnienie w cylindrach - to ma jednak 22kW i potrafi dmuchnąć.
  Gdzieś w wątku o sprężarkach wklejałem schemat Airpola.
  https://obrazki.elektroda.pl/2549723200_1452622803.jpg
 • #4
  supchem
  Level 21  
  Krzysztof Reszka wrote:
  Elektrozawór k1 się uszkodzi ciebie niema i co się stanie ?

  mychaj wrote:
  co będzie jak ci się ten zawór nie otworzy? Gdzie ma wywalić ciśnienie z pracującej sprężarki? Z dwojga złego wole przepuszczający zwrotny niż uszkodzenie pozostałych zaworów jak za bardzo wzrośnie ciśnienie w cylindrach - to ma jednak 22kW i potrafi dmuchnąć.

  Jeśli elektrozawór K1 się uszkodzi to są jeszcze mechaniczny zawór bezpieczeństwa zamontowany fabrycznie na kompresorze i mechaniczny zawór upustowy z regulacją ciśnienia przy jakim się otwiera. W instalacji będzie jeszcze jeden zawór bezpieczeństwa zamontowany przeze mnie. Zawory bezpieczeństwa ustawione na 9,5 bar (kompresor nabija do 10 bar), zawór upustowy kompresora na 9 bar, a ciśnienie w układzie i zbiorniku powietrza 8 bar. O tych zaworach nie pisałem bo to elementy mechaniczne/ pneumatyczne.
  Krzysztof Reszka wrote:
  A do czego ci zabezpieczenie na rozruchu . Jak masz dużo kasy możesz zrobić , taka fanaberia.

  Cenowo wychodzi tak samo, to tylko kwestia umiejscowienia stycznika QL z termikiem, którego jeszcze nie kupiłem.
  mychaj wrote:
  elektrozawór (przed czy za) zaworem zwrotnym - ma to jakiś sens ale zwiększa awaryjność to raz, a dwa jego przepustowość musi być dosyć duża po co dodatkowo dławić przepływ (i jeszcze cena - elektrozawory z dużymi średnicami przepływu trochę kosztują), co będzie jak ci się ten zawór nie otworzy?

  Jak się nie otworzy to będzie tak jak wyżej - zawory mechaniczne zadziałają lub w przypadku pracy w trybie "sterowanie automatyczne" szybko zadziała LCA 3. Poza tym ten elektrozawór to tylko taka ewentualność gdyby wszystkie zwrotne miały przepuszczać w co wątpię.
  mychaj wrote:
  elektrozawór odciążający jest tam NC i otwiera się tylko na czas rozruchu , po co trzymać cewkę cały czas pod napięciem?

  Chodzi o to że ten zawór będzie zamontowany na tych króćcach którymi spuszcza się wodę z odwadniaczy. Wraz z powietrzem automatycznie będzie wylatywać też woda. Gdy kompresor nie pracuje lub pracuje luzem będzie ciągle otwarty, to pozwoli wykapać wodzie, a poza tym jakoś tak trochę wygodniej mi było zrobić układ w ten sposób.
  Czekam na dalsze "czepialstwo" (w pozytywnym znaczeniu tego słowa :D), by znaleźć wszystkie niedoróbki.

  Aha, Panowie jeszcze jedno, proszę się nie śmiać z kartek na jakich narysowałem schematy. :D Tylko takie kartki były pod ręką.
 • #5
  mychaj
  Level 33  
  Quote:
  Gdy kompresor nie pracuje lub pracuje luzem będzie ciągle otwarty, to pozwoli wykapać wodzie,
  Dopóki będzie rozgrzany to tej wody racze nie będzie dopiero jak się powietrze schłodzi (kondensat) a to że woda powoduje korozje i czasem blokowanie elektrozaworów (często jest to woda+resztki oleju +rdza = ogólnie syf) -niezależnie czy sa NC czy NO- tu raczej zasady brak, jeżeli jest ci tak wygodniej z montażem to jest ok. Zabezpieczać gwiazdę jeżeli by się to wiązało z dodatkowym termikiem - dla mnie też nie ma sensu. Jeżeli chodzi o kondensat to raczej zaoszczędzić kasę i zainwestować np. w filtr cyklonowy z elektrycznym spustem? Gdzieś na chłodnej części rurociągu?
 • #6
  supchem
  Level 21  
  mychaj wrote:
  Dopóki będzie rozgrzany to tej wody racze nie będzie dopiero jak się powietrze schłodzi (kondensat) a to że woda powoduje korozje i czasem blokowanie elektrozaworów

  Ten zawór będzie się dość często otwierał i zamykał to może się nie zablokuje tak łatwo. Poza tym najpierw jest wstępny zbiornik (rama z grubej rury wykonana, oryginalna, fabryczna) i tam gromadzi się najwięcej syfu. Za kompresorem jest już w miarę nie najgorsze powietrze.
  2 odwadniacze cyklonowe zamierzam sam zrobić i to z nich będzie spuszczana woda tym elektrozaworem, będą one już kawałek za sprężarką więc powietrze raczej nie będzie gorące.
 • #8
  supchem
  Level 21  
  mychaj wrote:
  elektrozawór odciążający jest tam NC i otwiera się tylko na czas rozruchu , po co trzymać cewkę cały czas pod napięciem?

  Jest jeszcze jeden powód takiego rozwiązania. Będę używał kompresora nieregularnie, czasem sobie postoi kilka dni bez włączania. Gdyby zawór zwrotny przepuszczał to przez te kilka dni by mi nabił ciśnienie do odwadniaczy, do kolektora sprężarki itd. a ja nie chcę żeby tam niepotrzebnie siedziało ciśnienie przez kilka dni jak nie używam. Będzie zbiornik ciśnieniowy z papierami ,kawałek rurki od niego z zamontowanym wyłącznikiem LCA 3, manometrem i zaworem zwrotnym, te elementy są wykonane fabrycznie i tam może ciśnienie być, ale w odwadniaczach wykonanych samodzielnie i reszcie instalacji wolę by nie było.
 • #9
  supchem
  Level 21  
  Skoro już nikt nic nie dopisał uznaję że schemat jest ok. :D
  Temat zamykam. Pozdrawiam.