Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wychładzanie bojlera, jak sterować zaworem z pieca?

kurdebele666 18 Oct 2016 21:31 2037 2
 • #1
  kurdebele666
  Level 6  
  Dzień dobry,

  wiem, że temat był już na forum poruszany, ale mój przypadek jest dość specyficzny. Instalacja działa następująco:

  1. Gdy piec dostanie sygnał z czujnika temperatury (2 na schemacie), że temp. spadła włącza się automatycznie i grzeje do momentu, aż temp. nie osiągnie zadanej.
  2. Bojler (7) jest ogrzewany grzałką, ale ma również wężownicę. Bojler grzeje wodę tylko w taryfach nocnych do zadanej temperatury (45 st.).
  3. W bojlerze jest czujnik temperatury podłączony do sterownika, i gdy temperatura w bojlerze spadnie poniżej zadanej elektrozawór (4) się otwiera, tym samym umożliwiając przepływ wody w wężownicy. Sterownik ma ustawioną temperaturę 40 st. (zatem otworzy zawór tylko, gdy temp. w bojlerze spadnie poniżej 40 st.)  Całość ma działać tak, że piec grzeje dom, a tylko WSPOMAGA bojler, gdy akurat jest włączony, a temp. na bojlerze jest niższa niż pożądana.

  Niestety są takie sytuacje, że piec pracuje, nagrzewa pomieszczenie, a nie zdąży nagrzać wody w bojlerze. Piec wyłącza się, a woda nie ma jeszcze zadanych 40 st. tylko np. 35, w efekcie czego po zakończeniu grzania, zawór cały czas jest otwarty i wychładza bojler grawitacyjnie. Niestety dzieje się też tak, że nawet, gdy nagrzeje wodę do zadanej temperatury (np. 45 st.) i zawór się zamknie, to woda stopniowo się w nim wychładza.

  Dodatkowo złączam fragment instrukcji pieca, który ma możliwość sterowania różnymi dodatkami. Może powinienem zamiast podpinać zawór do sterownika podłączonego do sondy temp. podłączyć zawór do zacisków na piecu i włączać go na otwarty tylko gdy pompa pieca chodzi (zaciski 5-6-7), tylko, że wtedy zawsze będzie otwarty niezależnie od panującej w bojlerze temperatury - zawór traci sens. Zaciski 3-4 można by podpiąć do miernika temp. z tym, że ten przekazuje nie stan 0/1, a wartość temperatury. Zatem czujnik musiałby być podpięty do jakiegoś sterownika, który zwracałby wartość 0/1.

  Czy ma ktoś jakieś pomysły/inne rozwiązania? Z góry dziękuję!
 • #2
  Flesz
  Level 22  
  Proponuję przerobić sterowanie tak - żeby zawór się otwierał tylko wtedy - kiedy temperatura wody CO jest wyższa niż temp. wody w bojlerze.
 • #3
  kurdebele666
  Level 6  
  Flesz wrote:
  Proponuję przerobić sterowanie tak - żeby zawór się otwierał tylko wtedy - kiedy temperatura wody CO jest wyższa niż temp. wody w bojlerze.


  Ale po co?