Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko DIS 1520 N - Grzałka ciągle grzeje wodę od momentu włączenia zwywarki

18 Paź 2016 22:03 2529 9
  • Poziom 22  
    Witam.
    W momencie włączenia zmywarki (nawet bez wciśnięcia przycisku rozpoczynającego program zmywania) zmywarka od razu zaczyna grzanie. Po pozostawieniu zamkniętej zmywarki w ciągu kilku minut wszystko się nagrzewa i wydobywa się para. Jak się można dalej spodziewać nawet podczas używania programu 1 czyli zwykły natrysk/płukanie, woda jest gorąca i w momencie zakończenia programu wita nas gorąca sauna.

Nie mam termometru by sprawdzić temperatury ale podejrzewam, że nawet przy programie EKO 50^C, zmywarka grzeje na całego. Program 30°C również mocno grzeje tak, że nie da się dotknąć naczyń. Wniosek z tego taki, grzałka pracuje non stop. Poza tym wszystko działa bardzo dobrze. Identycznie ma się sprawa gdy skończy się program zmywania, jak się można spodziewać zmywarka grzeje dalej.

Pytanie jak to ugryźć? Napraw oraz lutowania się nie boję ale sam nie jestem w stanie stwierdzić co jest uszkodzone. Zmywarki nie rozkręcałem.

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    tony_tr napisał:
    jak to ugryźć?

Wymienić przekaźnik załączający grzałkę.
  • Poziom 22  
    Dziękuję za odpowiedź. Mam rozumieć, że znajduje się to w module/sterowniku, który znajduje się w drzwiach zmywarki tak? Jak rozpoznam akurat ten przekaźnik? Szukać tego "otwartego" zaraz po włączeniu zmywarki? Czy ze starego przekaźnika odczytam jaki mam kupić?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 22  
    Sterownik już wymontowany. Tak jak widać na zdjęciu przekaźnik jest już nawet lekko nadtopiony. Jutro zrobię podmianę jak tylko kupię nowy. Mam jedynie nadzieję, że przyczyna nie znajduje się gdzieś głębiej. Innych uszkodzeń na płytce nie widzę.

• Pomocny post
    Specjalista AGD
    tony_tr napisał:
    Mam jedynie nadzieję, że przyczyna nie znajduje się gdzieś głębiej.

Już nie drąż tematu - sprawa jest aż nadto oczywista.
  • Poziom 22  
    nares napisał:
    Już nie drąż tematu - sprawa jest aż nadto oczywista.

Tematu nie chcę komplikować jednakże zmywarkę mam od dawnego znajomego i teraz patrząc na płytkę widać, że przy tych przekaźnikach było coś grzebane, przy obydwu.

Przekaźnik od grzałki widać, że jest nieoryginalny. Na podrzuconych przez Ciebie zdjęciach sterownika widać, że są tam zastosowane przekaźniki o napięciu cewki 12V JS1-12V-F, a u mnie ten niby oryginalny ma 9V oraz ten jak domniemam już wymieniany również 9V. Ten co jest u mnie spalony to HF3FF-009-1ZS, drugi oryginalny to JS1-9V-F. Czy w tych modułach były przekaźniki 9V czy 12V?
    Wg numeru modułu co mi podesłałeś mój jest nieco inny: 189 945 0705 (u Ciebie końcówka 0750)

Zważywszy na to, że są ślady lutowania na ich ścieżkach to nie mam pewności czy to co tam zastałem nie zostało czasem wymienione na przekaźniki o innych parametrach.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Daj na 12V.
  • Poziom 22  
    Przekaźnik wymieniony. Objawy ciągle pracującej grzałki oraz grzania wtedy gdy nie trzeba jak na razie ustały. Strasznie długo się męczyłem by usunąć ten stary przekaźnik bo oczywiście okazało się, że mój odsysacz do cyny gdzieś wyparował. Nie było czasu by jeździć po sklepach bo goście w drodze, a zmywarka rozebrana na części pierwsze... Na szczęście mozolna praca, ciągłe podgrzewanie i podważanie nóżek w końcu dały efekt. Tu od razu rada dla innych, jak nie masz odsysacza to nawet nie zaczynaj pracy. Tematu na razie nie zamykam bo chcę poczekać jak to się rozwinie i czy wszystko będzie ok po kilku następnych myciach. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 1