Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik - wymiana na inny podobny.

Pakao 18 Paź 2016 23:57 501 11
  • #1 18 Paź 2016 23:57
    Pakao
    Poziom 10  

Witam, mam problem z moim ekspresem do kawy, wziąłem go ze sobą z Kanady lecz miał wtyczke kanadyjską, zakupiłem o to taką przejściówke:
    Podłączyłem wszystko ładnie smigało kawe robiło itp. Odłączyłem go z prądu i przychodze dzis zrobic sobie kawe podłączam, a on nie działa, rozebrałem go i z transformatora dochodzi normalnie 230V, natomiast z przekaźnika wychodzi 0V. Jest to przekaźnik SRD-S-106D Sanyou. Jaki kupic teraz? Taki sam, czy jakiś na 230V? Jest to taki sam jak na tym zdjęciu:
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedz :) .

P.S Rezystancja cewki 100Ohm.

0 11
  • #2 19 Paź 2016 01:17
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Przy 100Ω, przekaźnik może być na 6V

Jak jest transformator, to jest tam też jakaś elektronika, która steruję tym przekaźnikiem, a styki dopiero sterują grzałką.

Może być uszkodzona elektronika, mogą być uszkodzone styki przekaźnika

Pokazać wnętrzności czajnika.

0
  • #3 19 Paź 2016 01:59
    Pakao
    Poziom 10  

Popstrykałem pare fotek, w sterowniku wylutowałem tranzystor 8050d jutro kupie i wymienie, na sterowniku jest ich 2.

Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny. Przekaźnik - wymiana na inny podobny.

0
  • #4 19 Paź 2016 02:46
    Polon_us
    Poziom 40  

Pakao napisał:
    wziąłem go ze sobą z Kanady lecz miał wtyczke kanadyjską,

Kolega przywiózł ten ekspres z Kanady do Polski?
    Czy dobrze rozumuję?

Jeśli tak, to transformator jest pierwszym podejrzanym elementem.
    Pisze na nim wyraźnie 120VAC 60Hz. W Polsce jest przecież napięcie 230VAC 50 Hz. Nie można takich urządzeń podłączyć przez zwykły adapter do wtyczek.

Trzeba sprawdzić obydwa uzwojenia transformatora - pierwotne i wtórne.
    I ewentualnie wymienić na inny transformator o napięciu wejściowym 230VAC.

Tak przy okazji - pokazana przejściówka/adapter nie wydaje się prawidłowa do użytku w Polsce ;)

0
  • #5 19 Paź 2016 02:49
    Pakao
    Poziom 10  

To tylko zdjęcie przykładowe, przejściówka jest praktycznie identyczna tylko ze ma wyprowadzenia polskie. Na wyjściu od transformatora przed przekaźnikiem napięcie jest 230V, więc może być uszkodzony ?

0
  • #6 19 Paź 2016 02:55
    Polon_us
    Poziom 40  

Pakao napisał:
    Na wyjściu od transformatora przed przekaźnikiem napięcie jest 230V

Na wyjściu transformatora nie może być 230VAC. Co najwyżej na wejściu.
    Wg tego co widać na zdjęciu na wyjściu transformatora powinno być 4.7VAC.
    Kolega dokładnie sprawdzi tor zasilania tego transformatora.

Jeżeli jest sprawny to na jego wyjściu może być w granicach 9 VAC, co jest dalekie od wymaganego napięcia.

0
  • #7 19 Paź 2016 02:59
    Pakao
    Poziom 10  

Na wyjściu dobrze mówię ma być 230v bo to idzie na przekaźnik i od przekaźnika do grzałki. Chyba że te 4.7V ma być na tych 3 kablach co ida od boku transformatora. Widac na 6,8,10 zdjęciu.

0
  • #8 19 Paź 2016 06:29
    Polon_us
    Poziom 40  

Pakao napisał:
    Na wyjściu dobrze mówię ma być 230v bo to idzie na przekaźnik i od przekaźnika do grzałki.

Cóż, nie będę tego komentował. Widać tu pewne "luki w teorii" ...

Zgodziłbym się na "napięcie wejściowe 230V idzie na wejście transformatora (uzwojenie pierwotne) i na styk przekaźnika, który załącza grzałkę".

W każdym razie, przedumałem ten problem i na miejscu kolegi odpuściłbym sobie naprawę tego ekspresu.
    Kolega potraktował urządzenie o napięciu zasilania 110VAC napięciem dwa razy wyższym.
    Nie wiadomo, co mogło się uszkodzić. A mógł uszkodzić się transformator, elektronika do niego podłączona, czy tez grzałka, która musiała grzać z mocą dwa razy większą niż powinna.

Nawet zakładając, że uszkodzenie jest minimalne i uda się je naprawić, to aby poprawnie te urządzenie działało potrzebny jest transformator.
    Transformator obniżający napięcie 220V/110V o mocy nie mniejszej (lub co nieco większej) niż grzałka zainstalowana w tym ekspresie.

Także reasumując, chyba taniej wyjdzie kupić sobie nowy ekspres.

0
  • #9 19 Paź 2016 17:26
    Pakao
    Poziom 10  

Uszkodzony transformator na wyjściu z niego brak jakiego kol wiek napięcia. Jaki polecacie mi kupić podobny 230V/4,7VAC x2 280mA ?

Znalażłem stary transformator który na wyjściu podaje 9,3VAC aczkolwiek to chyba za dużo na sterownik, jak najprościej zmniejszyć te napięcie 9,3VAC na 4,7/5VAC ?

0
  • #10 19 Paź 2016 18:55
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Po pierwsze podłączenie do transformatora na napięcie 110V~napięcia 230V~jest powodem uszkodzenia transformatora. Czy elektronika i grzałka (!) przeżyła takie potraktowanie? Trudno powiedzieć. Moim zdaniem jest wielce prawdopodobne, że nie. Grzałka i elektronika może wytrzymała pierwsze parzenie, ale z tego co widać było ono i ostanie.
    Wymiana transformatora (samego) zasilającego elektronikę nie wiele da, bo jeśli nawet elektronika i grzałka wytrzymała, to grzałka długo nie pożyje przy dwa (ponad!) razy większym napięciu.
    Kolega Polon_us dość jednoznacznie i trafnie ocenił Twoje luki w teorii i brak ... logicznego myślenia jednocześnie.

Pakao napisał:
    Jaki polecacie mi kupić podobny 230V/4,7VAC x2 280mA ?
    Ekspres na złom.

0
  • #11 19 Paź 2016 19:41
    Pakao
    Poziom 10  

Elektronika i grzala jest sprawna. Jesli grzala padnie to nie bedzie problemu z jej wymiana bo mam multum podobnych grzalek wiec sie tym nie martwie.

0
  • #12 19 Paź 2016 20:33
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeśli chcesz dalej kombinować - Twoja wola. Jeśli chcesz ryzykować porażenie lub pożar - Tym bardziej. Ja jednak widząc Twoje podejście i poziom wiedzy jaki przedstawiłeś w postach powyżej - odradzam.

0