Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak napięcia na wyjściu.

arkadiusz.n6 19 Paź 2016 10:13 1596 11
 • #1 19 Paź 2016 10:13
  arkadiusz.n6
  Poziom 5  

  Witam posiadam taki układ pomiarowy ( załącznik). Niestety na wyjściu wzmacniacza ciągle brak napięcia. Próbowałem na wejście IN- również podawać jakieś niskie napięcia lecz na wyjsciu również nie uzyskałem napięcia. Czy może mi ktoś powiedziec co robię nie tak? Brak napięcia na wyjściu.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dodam jeszcze że złącze ZCO to wyjście z czujnika. Dane w nocie katalogowej.

  0 11
 • #2 19 Paź 2016 10:43
  viayner
  Poziom 35  

  Witam,
  Do czego ten tranzystor na wejsciu ? a zasilasz to niesymetrycznie bo w Datasheet'cie jest AD708 zasilany stmetrycznie.
  Pozdrawiam

  0
 • #3 19 Paź 2016 11:15
  arkadiusz.n6
  Poziom 5  

  Tak zasilam to niesymetrycznie ponieważ mam inny wzmacniacz niż AD708 ( symbol na schemacie dołączonym) również polecany przez producenta(pełna nota katologowa). Również polecany przez producenta. Jfet pełni funkcję zabezpieczają przed napięciem wstecznym, kótre uszkodziło by czujnik. Dołączam pełną note katalogową tam piszę o tym.

  0
 • #5 19 Paź 2016 13:43
  krzysiek_krm
  Poziom 34  

  Witam,

  korrus666 napisał:
  Przy takim podłączeniu nie ma się co dziwić. Wzmacniacz w układzie odwracającym. Na A+ masz potencjał masy a na A- większy niż 0 więc na wyjściu będzie zawsze w okolicy 0. Zrób układ nieodwracający.

  to akurat nie jest żaden wzmacniacz tylko przetwornik prąd - napięcie. Według dokumentacji, czujnik "wyciąga" prąd z przetwornika I/U, czyli powinno być w porządku.
  Po pierwsze, sprawdź, czy podłączyłeś czujnik prawidłowo, to znaczy czy nie jest "do góry nogami", przepraszam za takę trywialną uwagę, ale może to po prostu "czeski błąd".
  Po drugie, może zrezygnuj chwilowo z tego FET'a na rzecz układu "Figure 5 - Anti-polarization circuit using a fixed resistor".
  Po trzecie, kondensator C29 powinien być niepolarny, ten elektrolit może mieć na tyle duży prąd upływu, że skutecznie "zabija sygnał", w grę wchodzą prądy poniżej 1 µA, ten kondensator powinien mieć możliwie małą upływność. Jeżeli nie masz kondensatora o odpowiedniej pojemności (niepolarnego o możliwie małej upływności), zastosuj mniejszą pojemność, albo na razie w ogóle (ten kondensator tylko całkuje - filtruje napięcie).
  Po czwarte, zasil prawidłowo wzmacniacz operacyjny (filtracja zasilania) zgodnie z zaleceniami producenta.
  Po ostatnie, albo może pierwsze, możliwe, że wszystko jest dobrze, tylko czujnik "nie widzi" gazu, trzeba to jakoś symulować.

  Pozdrawiam

  0
 • #7 19 Paź 2016 15:31
  krzysiek_krm
  Poziom 34  

  Ależ oczywiście, że ma prawo.
  Te wzmacniacze operacyjne:
  http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21669D.pdf
  są typu RRIO, w szczególności na wejściu mają dwa, równolegle połączone stopnie różnicowe, jeden dla "niskich" napięć wspólnych, drugi dla "wysokich", dzięki temu wejściowe napięcie wspólne może być do 0.3 V poza szynami zasilania.
  W tym układzie (przetwornik I/U) na wejściu nieodwracającym jest masa pozorna a prąd z tego węzła wypływa do czujnika. Ponieważ wejścia wzmacniacza operacyjnego mają ogromną impedancję (prąd tam ani nie wpływa ani nie wypływa) więc ten wypływający prąd (zgodnie z prawem Kirchoffa) musi dopłynąć przez opornik Rf z wyjścia. Wzmacniacz operacyjny wymusi na wyjściu napięcie o wartości Vout = Rf * Iin. To jest normalne działanie przetwornika I/U, tyle, że w tym przypadku przetwarzany jest prąd wypływający, odwrotnie niż w powszechnie dostępnej literaturze, gdzie prąd wpływa do wejścia, wówczas, żeby wszystko było w porządku, napięcie na wyjściu musi być ujemne.

  Pozdrawiam

  0
 • #8 19 Paź 2016 19:54
  arkadiusz.n6
  Poziom 5  

  Dziękuję Panom za cenne uwagi, jednak zrobiłem według wskazówek i nadal nic.

  Dodano po 1 [godziny]:

  A co mnie dziwi to zauwazyłem ze na wyjsciu drugiego kanału VBout pojawia się napięcie, które się waha od 1-4 V.

  Dodano po 43 [sekundy]:

  Sam czujnik ma napięcie jakieś 10mV. Chocicaz rozumiem ze działa on jako źródło prądowe.

  Dodano po 40 [sekundy]:

  Czujnik jest nowy starałem się tak jak pisze w nocie katalogowej aby nie przyłożyć żadnego zewnętrznego napięcia do niego.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nie wiem czy to wina opampa, zastanaiwam się nad zakupem nowego. Ale daje temu tylko 5% ze to wina opampa. Wydaje mi się ze problem tkwi w tym ze ja coś źle robie.
  Zrobiłem też tak ze do rezystoram 1MOhm przyłożeyłem napięcie w granicach 1V i dałem to na wejscie Vin- jednak na wyjsciu dalej NIC.

  0
 • #10 20 Paź 2016 11:22
  arkadiusz.n6
  Poziom 5  

  A może wykorzystać obówd figure 12 ? Ponieważ czytając w nocie o obwodzie 11 to kierują do obwodu 12. Czy mogę to zbudować na dwóch takich samych opampach?
  Spróbuję tylko niechciał bym w efekcie uszkodzic czujnika.

  0
 • #11 20 Paź 2016 13:40
  krzysiek_krm
  Poziom 34  

  Witam,
  układ zamieszczony na początku tego tematu (czyli przetwornik prąd - napięcie) można przetestować za pomocą prostego symulatora czujnika (żeby nie uszkodzić prawdziwego).
  Proponuję chwilowo wymontować FET oraz zastosować kondensator niepolarny ewentualnie w ogóle bez kondensatora (ten elektrolit raczej nie będzie działał).
  Do złącza po lewej stronie (zamiast czujnika) należy podłączyć (na przykład) baterię 1.5 V z szeregowo dołączonym rezystorem 1 MΩ, plus baterii na masie tego złącza, minus baterii (przez rezystor 1 MΩ) do wejścia wzmacniacza operacyjnego. Zrobi się wówczas układ wzmacniacza odwracającego o wzmocnieniu napięciowym - (1 MΩ / 1 MΩ) czyli -1, napięcie na wejściu tego układu będzie równe - 1.5 V (plus baterii na masie złącza), więc na wyjściu powinno być + 1.5 V, zobaczmy czy tak będzie.
  Nieużywany wzmacniacz (ten drugi z kostki) należy potraktować zgodnie z rysunkiem 4-5 z dokumentacji układu.
  Czujnik (prawdziwy) można sprawdzić dołączając do niego rezystor (jest taki rysunek gdzieś na początku dokumentu aplikacyjnego) i mierząc napięcie (dosyć niskie o czym uprzedza producent czujnika). Może ten czujnik daje zerowy prąd wyjściowy bo po prostu niczego nie wyczuwa.

  Pozdrawiam

  0
 • #12 20 Paź 2016 20:29
  arkadiusz.n6
  Poziom 5  

  Bardzo cenne porady dziękuję. Zrobię tak jak Pan mówi i napiszę o efektach.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Tylko pytanie odnośnie tego drugiego kanału. Brak napięcia na wyjściu.

  Gdy używam kanał A to wejście VBin+ podłączyć do Vdd a Vbin- do masy? dobrze to rozumiem?

  Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

  No to ożywił się układ. Na początek nie zmieniałem układu, nie podłaczałem baterii , wyjąłem tylko kondensator i przygotowałem przedłużone kable aby czujnik mógł być ruchomy. Wrzuciłem do słoika zapalony papier i zakręciłem poczekałem aż będzie sam dym ( troche wysoka temp tam się zrobiła - co napewno nie sprzyajało pomiarowi) wkońcu włożyłem czujnik do słoika i na wyjściu było napięcie które chaotycznie wzrastało i malało ( to mnie nie pokoi) w granicach od 0 - 4,8 V. Gdy wyjąłem czujnik napięcie znów spadło na zero. Co o tym sądzicie?

  Mi się wydaję ze dobrze ze się cos odezwało. Zastanawiam się czy robić to na ukłądzie z tym wtórnikiem napięcia czy pozostawić to w tej pozycji co jest teraz.

  Druga sprawa to zeby cos wiedziec o tym czujniku to chciałbym przeprowadzić pomiary pod kontrolowanym stężeniem CO i wtedy widzieć jak napięcie się zmienia na wyjściu.

  0