Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cwierćfalowy transformator impedancji i CB.

bocian_s 11 Lip 2005 12:04 1755 6
 • #1 11 Lip 2005 12:04
  bocian_s
  Poziom 11  

  Pytanie dla ludzi doświadczeńszych ;) ode mnie.

  Założenia:
  Promiennik stalowy długość 1m
  kabel koncentryczny RG58 o długości 1/4λ.

  Wiadomo żeby to pracowało na paśmie CB potrzebna jest cewka wydłużająca u podstawy promiennika (np). Z drugiej strony wiadomo że ćwierćfalowy odcinek kabla koncentrycznego działa jak transformator impedancji. Czy zamiast zakładać cewkę przy podstawie dałoby się zastosować jakiś kondensator na wejściu tego odcinka kabla. Od tego miejsca będzie jeszcze półfalowy odcinek kabla do nadajnika.

  Czy ktoś kiedyś próbował to zrealizować. jak to działało i jakie były parametry w stosunku do anteny z cewką. Teoretycznie powinno zadzialać ale wszyscy wiemy jak to z tą teorią i praktyką bywa.


  PS. Pytam bo mam kilka promienników ze zwykłych anten UKF i mam się czym bawić.

  0 6
 • #2 12 Lip 2005 01:45
  Żytni
  Poziom 21  

  Tak jak piszesz to raczej się nie da. Poza tym przy skracaniu promiennika należy pozbywać się tych jego części w których płyną najmniejsze prądy bo te części anteny najsłabiej promieniują. W antenie GP 1/4 najintensywniej promieniuje dół promiennika, najsłabiej - sama góra. Antena z cewką jest takim GP w którym to co pod cewką promieniuje jak dół GP, a to co ponad cewką - jak szczyt tego GP. Tak więc przy antenie z cewką na samym dole - pozbywasz się części najmocniej promieniującej, zostawiasz resztę. Jest to jednak wygodne ze względów konstrukcyjnych czyli dla producenta. Gdy cewka jest np. w połowie, to dół promieniuje jak sam dół rzeczonego GP (duże prądy), a ponad cewką - jak jego czubek (małe prądy). Skuteczność anteny z cewką po środku jest więc znacznie większa od podobnej wielkości anteny z cewka na dole. Jest ona jednak bardziej wąskopasmowa, ale w wykonaniu indywidualnym może to także być zaletą. Wydaje mi się że z tym możnaby poeksperymentować bo grozi że zrobisz sobie antenę znacznie lepszą od sklepowych wynalazków. I jeszcze... żelastwo nie jest dobrym materiałem na anteny, chyba że jako materiał konstrukcyjny i będzie grubo pomiedziowany. Można w ramach eksperymentu naciągnąć na stalowy pręt oplot z cienkiego kabla koncentrycznego co powinno sprawić ze wiekszość doprowadzonej energii pójdzie w eter a nie na ciepło.

  0
 • #3 12 Lip 2005 09:30
  bocian_s
  Poziom 11  

  Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie chyba się tego nie da w ten sposób zrobić. Pozostaje jedynie dorobienie ceweczki do antenki.

  Tak BTW jaka ceweczka musiałaby być na końcu tego metrowego promiennika??

  0
 • #4 12 Lip 2005 09:44
  Żytni
  Poziom 21  

  na samym końcu to nie. Coś musi być nad nią co będzie pojemnoscią z która rzeczona cewka złapie rezonans. Im wyżej tym więcej zwojów. Pod adresem
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html
  jest opisane wyposazenie i sposób w jaki szybciutko znajdziesz włąściwą ilość zwojów (ze 30 na palcu i może pół metra drutu ponad cewką... z pewnością sobie poradzisz. Miło będzie jak się pochwalisz sukcesami.

  0
 • #5 12 Lip 2005 10:19
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  bocian_s napisał:
  Tak BTW jaka ceweczka musiałaby być na końcu tego metrowego promiennika??


  Do liczenia cewek, verticali i innych anten soft znajdziesz tu: http://www.ve3sqb.com/

  Michał

  0
 • #6 12 Lip 2005 13:50
  jacek20
  Poziom 13  

  Fragment z liku powyżej:
  Ten współosiowy dipol albo działko przeciwczołgowe jest ten najwyższa oferowana cena utrzymywać tajny. Wykonane z przymilać się, ono zapałki ściśle wobec 50 ohms i mogą być umieszczać w górze horyzontalnie albo w an odwrócony V. To jest bardzo broadband pod kątem pewien dipol i wyroby pewien wielki strefa dzień macka.

  Ten załadowany dipol nie jest prawie na pewno pewien pełny rozmiar macka oprócz ono mogą być używany w spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przestrzenie i wyrównywać żyrować.

  Ten yagi-uda macka jest ten najliczniejszy rozpoznany macka. Ono produkuje maksimum zyskiwać oprócz żąda szczypanie pod kątem ten liczba od podstawy. Ten program używa różny formułka pod kątem 2, 3 albo wielo-- element mianować i zawiera element zwęzanie.
  O co tutaj chodzi?

  0
 • #7 12 Lip 2005 18:29
  SP5IT
  VIP Zasłużony dla elektroda

  :lol:
  Nie ma to jak online translator.
  Daj w oryginale. to zrozumiem.
  Michał

  0