Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lokalizacja 2 końca przewodu/rury stalowej

teleuser 20 Paź 2016 00:21 1722 16
  • #1 20 Paź 2016 00:21
    teleuser
    Poziom 4  

Jak znaleźć 2 koniec kabla stalowego w formie ok 20m pustej rury stalowej w otulinie z rury PCV wkopanej na ok 1,20 m poniżej betonowego podjazdu z domu do garażu, a nie podłączonej do instalacji wodno/kanal. Ta rura/kabel nie jest nigdzie podłączona, ale posiada gdzieś małą upływność, bo przy podłączeniu przewodu fazowego poprzez żarówkę, świeci ona bardzo słabo. Niewykluczone, że ta rura styka się po 10 metrach z żeliwną rurą kanalizacyjną. Drugi koniec tego przewodu wychodzącego z garażu wchodzi chyba gdzieś przez posadzkę w domku, ale wszystko jest przykryte płytkami.

Próbowałem prosty cable tracker (super pomocny w innych sprawach), ale nadajnik chyba za słaby do tego, a spec z drogim na parę tys zł easy-loc też poległ bo sygnał z tego stalowego przewodu indukował się w sąsiedniej rurze kanalizacyjno-drenażowej. Mam jakieś luźne pomysły, ale brak mi wiedzy aby doprecyzować. Np. może wykorzystać pole elektryczne zamiast EM, ale jak? Myślałem nawet o ultradźwiękach, ale jak je zrealizować?
    Na pewno nie wykrywacz metali bo tam jest wiele rur i pewnie jakieś zbrojenie.
    Bardzo proszę o rady.

0 16
  • #2 20 Paź 2016 16:13
    Akrzy74
    Poziom 39  

Czyli jak dobrze zrozumiałem, kolega chce odnaleźć trasę zakopanej rury stalowej w otulinie, a nie jakiegoś kabla.

0
  • #3 20 Paź 2016 16:51
    teleuser
    Poziom 4  

TAK, natomiast użyłem celowo porównania rury do kabla, bo w obu przypadkach jest to przewodnik metalowy w izolacji PCV, tyle że w rurze jest stal a kablu zwykle Cu lub Al, a znam też takich ultraspecjalistów, którzy uważają, że sprzętem do szukania przewodów nie da się lokalizować rur stalowych. Metoda fal EM faktycznie dała mizerny rezultat, bo indukuje się w sąsiedniej rurze kanalizacyjno-drenażowej, ale słyszałem też o metodach z polem elektrycznym, gdzie do 1 końca dołącza się żródło prądu stałego, a potem szuka innym przyrządem potencjały przez ponad 1 metr gleby. Mój problem wymaga kreatywnego podejścia, jak np. podpięcie przewodu spawarki która może dać ze 200 A, czy może jakieś źródło wys. napięcia np. 5 kV, tylko co dalej? Mamy dostępny 1 koniec tego metalowego przewodnika długości ok 15 metrów izolowanego od ziemi przez otulinę PCV i super wyzwanie - jak znaleźć 2 koniec? Położenie nowej rury poniżej głębokości przemarzania gruntu i przebijanie pod fundamentami 2 budynki to koszt rzędu kilku tys. zł.

0
  • #4 20 Paź 2016 20:00
    supchem
    Poziom 21  

Wpuścić do środka rury z dostępnego końca jakiś dźwięk, chodzić z czułym mikrofonem przy ziemi i nasłuchiwać jego brzmienie, może uda się rozpoznać koniec rury. Trzeba by pewnie jakieś próby wykonać by wiedzieć jakiej zmiany dźwięku się spodziewać.

Ewentualnie, prostsza ale bardziej niszcząca metoda, na dostępnym końcu wpiąć się szczelnie do rury z wodą z sieci i odkręcić, jeśli drugi koniec nie jest zaślepiony i znajduje się na zewnątrz (np pod trawą), to po jakimś czasie na powierzchnię ziemi wyjdzie woda.
    Może porobić próbne odwierty o bardzo małej średnicy (o ile nie ma czego przewiercić po drodze, np gaz) i tak po kawałku iść po rurze? Ewentualnie pod koniec wpuścić sprężone powietrze i może zacznie wylatywać z któregoś odwiertu?
    Jeśli rura jest prosta i ma np pomiędzy 15, a 20 m, to ustalić dokładnie w jakim kierunku idzie (jeśli da się coś do niej wsunąć to wsuń patyk, narysuj prostą która łączy się z tą rurą i przenieś ją na powierzchnię pod którą się znajduje, wytycz prawdopodobny przebieg rury, wtłocz wodę lub powietrze i w miejscu gdzie spodziewasz się drugiego końca rób odwierty choćby fi 15, i szukaj gdzie zacznie się lać woda, wylatywać powietrze. Odwierty oczywiście jeżeli nie ma ryzyka uszkodzenia czegoś innego.
    Napisz gdzie prawdopodobnie znajduje się drugi koniec rury, pod posadzką, na polu?
    Cała rura przebiega w pobliżu innych, tak że nie ma możliwości w ogóle użycia wykrywacza metalu?
    Napisz coś bardziej po ludzku i zrozumiale, jakiś rysunek, zdjęcie końca rury?

0
  • #5 20 Paź 2016 21:51
    Tommy82
    Poziom 39  

Ta rura jakoś zakręca czy tylko nie wiadomo gdzie się kończy.

Głupie pomysły też się liczą?

0
  • #6 20 Paź 2016 21:55
    supchem
    Poziom 21  

Tak myślę że jeśli rura na całej długości sąsiaduje z innymi rurami to może coś podpowiedzą mapy przebiegu innych rur?
    A jeśli tylko na kawałku sąsiaduje, a dalej idzie tylko rura która Cię interesuje to może jednak wykrywacz metalu?

0
  • #7 20 Paź 2016 22:11
    Tommy82
    Poziom 39  

Ja bym spróbował zrobić sondę z mikrofonem a w rurę tłukł bijakiem z dzwonka elektrycznego.
    I sondował wbijając na tę sama głębokość.

0
  • #8 21 Paź 2016 18:27
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Zaczął bym od sprawdzenia jej długości np za pomocą sprężyny włożonej do środka zmniejszy to pole poszukiwań. Przy odrobinie szczęści jeśli rura jest zadarta do góry to może sprężyna wyjdzie na powierzchnie.

0
  • #9 21 Paź 2016 22:58
    teleuser
    Poziom 4  

Dziękuję za dotychczasowe pomysły i załączam 2 fotki, które nieco obrazują problem. Na 1 widać fragment wnętrza garażu, a w nim zaznaczyłem czerwoną linią 1 koniec rury 3/4" która jakieś 20 cm wystaje do góry z posadzki, a wychodzi rury PCV fi 50 stanowiącej otulinę (izolację). Ten widoczny odcinek biegnie jakiś 1 metr na poziomie posadzki a krótko przed dojściem do ściany zagina się do dołu i dalej biegnie na ok 120 cm poniżej posadzki/terenu i to wszystko czego można być pewnym. Na drugiej fotce widać zabetonowany plac pod którym ta rura musi na głębokości ok 1,20 biec pod fundament domu, w którym powinna być dołączona do instalacji wodociągowej, jednak sprawdziłem brak kontaktu elektrycznego między nimi, zatem nie jest to wina jakiegoś ukrytego zamkniętego zaworu. Ponieważ rura ta się kilkakrotnie zagina o 90 stopni, to jej penetracja przy pomocy drutu lub sprężyny odpada. Może dałoby coś zalanie jej do pełna wodą, wtedy można by obliczyć jej długość z objętości jaka weszła, ale jeśli jej 2 koniec jest gdzieś zapchany np. wylewką betonową, to zapowietrzony fragment rury nie wpuści wody. Stukać w rurę już próbowaliśmy, jednak jest ona stabilnie zakopana na metr głęboko, więc nie będzie tak wibrować, jak rura swobodnie biegnąca wzdłuż ściany. Ja obstaję jednak przy metodzie pola elektrycznego, pamiętam jak na laborce na Politechnice badaliśmy rozkład potencjałów w wodzie od zanurzonego w niej przewodu pod napięciem. Ale to była mikroskala, a tu mamy makroskalę.

Lokalizacja 2 końca przewodu/rury stalowej Lokalizacja 2 końca przewodu/rury stalowej

0
  • #10 21 Paź 2016 23:15
    Tommy82
    Poziom 39  

Ziemia bardzo dobrze przenosi wibracje. Zawsze można użyć metody "sejsmicznej" i próbkować odpalenie w rurze petardy ;) to ten głupi pomysł co pytałem czy też się liczą :P

0
  • #12 21 Paź 2016 23:24
    Tommy82
    Poziom 39  

Jeszcze inna metoda podłącz kompresor na niewielkim ciśnieniu. Jak ciśnienie będzie uciekało to podłącz dymogenerator ;P

0
  • #13 22 Paź 2016 00:07
    supchem
    Poziom 21  

Tommy82 napisał:
    Jak ciśnienie będzie uciekało to podłącz dymogenerator ;P

Cząsteczki dymu zostaną "odfiltrowane" przez ziemię.

Czyli chcesz podciągnąć wodę z domu do garażu, w garażu masz wypuszczoną rurę. Wiesz że rura biegnie w stronę domu, przechodzi pod tymi betonowymi płytami na zewnątrz i dalej nie wiesz czy wchodzi do domu, czy kończy się przy ścianie, czy jest zakończona pod fundamentem itp? Czy dobrze zrozumiałem?
    Teraz pytanie:
    Wariant A: Ta rura została niedawno wpuszczona przez Ciebie/ murarzy lub jakiś innych pracowników i z założenia miała służyć do doprowadzenia wody do garażu, a Ty nie wiesz gdzie jest jej koniec bo nie zostało zaznaczone jego miejsce.
    Wariant B: Jest to jakaś stara rura, którą chcesz sprawdzić gdzie idzie, bo jeśli w dobrym kierunku to może ją wykorzystasz do doprowadzenia wody do garażu.
    Więc jak to było z tą rurą?
    Pytam bo jeśli pierwsza wersja to bardzo nam to zawęża obszar poszukiwań, w końcu skoro miała doprowadzić wodę z domu do garażu to nikt nie zakończył jej w połowie podwórka pod betonową wylewką bo to nie miałoby sensu.

0
  • #14 23 Paź 2016 01:10
    teleuser
    Poziom 4  

Dziękuję koledzy, potwierdza się, że forum elektroda.pl jest faktycznie bardzo aktywne, a ludzie sympatyczni, chcą pomóc. Zacznę od ostatniego postu.
    Otóż cały dom i garaż projektował, a potem doprowadził do stanu surowego mój tata, który zmarł 2 lata temu i swoją wiedzę zabrał ze sobą.
    Niestety wcześniej wprowadzał wiele zmian w stos. do swego projektu, a instalacje w garażu w ogóle nie są rozrysowane, również rysunki domu nie zawierają wszystkich szczegółów, a połączenia do garażu też nie. Natomiast naniesiony jest punkt hydrantu do węża ogrodowego i faktycznie istnieje w narożniku obok dużego zielonego pojemnika na śmieci widocznego na zdjęciu.
    O tym, jakie było przeznaczenie tej rury świadczy też sąsiednia rura żeliwna kanalizacyjna. Co ciekawe, spec który badał teren profesjonalnym sprzętem EasyLoc dziwił się, że po podłączeniu nadajnika do końca rury, odbiornik wskazuje drogę wzdłuż ściany garażu i kontynuuje jeszcze w linii prostej jakieś 5 metrów i nagle sygnał się zrywa i pojawia dopiero metr dalej już tylko ok, 3 m od drzwi domu, tylko że w tym miejscu biegnie akurat rura drenażowa wokół domu. Wewnątrz domu nie mógł znaleźć nic powtarzalnego i pewnego na 100%. Moim zdaniem gdyby rura kończyła się w domu, to pewnie wychodziła by z posadzki gdzieś w pobliżu ściany, ale może to wyjście zakrył ktoś płytkami z ekipy budowlanej która kończyła mi dom. W całej piwnicy jest gres.

Z powyższego powodu 2 koniec rury jest na 100% zatkany, na 90% przez płytki, a na 10% przez zabudowę G-K, więc dymu się nie zobaczy. Petarda - hmm - to może być dobre, ale czy nie rozdupcy mi czegoś takie ciśnienie akustyczne? Kompresor do wpompowania powietrza w zatkanej płytkami rurę raczej nie wypali, ale gdyby tak ruch pompowanego powietrza doprowadził do tego szukanego końca jakiś nadajnik (sondę, może piłeczkę z nitką) albo nawet jakiś ładunek/petardę do odpalenia - też mogło by dać wynik. Tylko czy da się tak przepchnąć tą sondę skoro 2 koniec jest zatkany?

0
  • #16 23 Paź 2016 01:31
    Tommy82
    Poziom 39  

Kolejny pomysł jak masz koniec rury i wiesz gdzie się go spodziewać to podłącz odkurzacz może się gdzieś pojawi cug.
    Zresztą nawet jak ziemia dym odfiltruje to będzie śmierdzieć ;P

0
  • #17 24 Mar 2017 00:31
    teleuser
    Poziom 4  

Poddałem się, zamontowałem hydrofor. Nie jest to wygodne bo trzeba napełniać zbiornik z wodą sukcesywnie, ale tamta rura może faktycznie nie dochodzi nawet do budynku.

0