Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie jednokanałowe przez LAN

20 Paź 2016 10:16 2355 20
  • Poziom 10  
    Mam dosyć nietypowy problem - muszę uruchomić sygnalizację świetlną (koguta), znajdującą się w jednym pomieszczeniu, za pomocą przycisku znajdującego się w drugim pomieszczeniu. Komunikacja musi się odbyć poprzez lokalną sieć komputerową - może być przewodowa lub WiFi. Czy zna ktoś gotowe urządzenia spełniające ww. wymagania?
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 39  
    Sterować rezerwowymi przewodami ethernet zwykłym przekaźnikiem lub poprzez przekaźnik ethernet.
    Do kupienia gotowe lub do samodzielnego złożenia jako kit (AVT)
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 10  
    W grę wchodzi tylko protokół TCI/IP - te punkty nie mają połączenia galwanicznego - są podłączone do różnych switchy, które komunikują się przez światłowód.
  • Poziom 39  
    molek1 napisał:
    W grę wchodzi tylko protokół TCI/IP

Przecież podałem dwie opcje i przewodową i przez TCP/IP.
  • Poziom 10  
    dedito napisał:
    Przecież podałem dwie opcje i przewodową i przez TCP/IP.

Wszystkie tego typu urządzenia jakie znalazłem sterowane są poprzez przeglądarkę www. Ja potrzebuję dwóch urządzeń - jedno wykrywające naciśnięcie przycisku i drugie włączające zasilanie przekaźnika. Komunikacja pomiędzy nimi musi się odbywać poprzez Ethernet. Moduły AVT nie rozwiązują problemu.
    Alternatywą było by postawienie dwóch Raspberry Pi i napisanie oprogramowania komunikacyjnego. Lecz wolał bym gotowe rozwiązanie, bez obaw o wieszanie się "komputerka".
  • Poziom 39  
    Webrelay, można nim sterować zarówno przez przeglądarkę jaki i za pomocą przycisku. Cena dosyć wysoka ($108.95 u producenta) jak na sterowanie samym "kogutem".
    http://cti.mikrotel.pl/produkty/przekaznik-ip-web-relay/
    Sterowanie jednokanałowe przez LAN

Być może da się jeszcze coś znaleźć z kontrolą wyłącznie za pomocą przycisku, wtedy może i cena byłaby niższa.

Ewentualnie samodzielnie zaprojektować i wykonać taki układ, co nie powinno być szczególnie trudne dla przeciętnego elektronika.
    np. http://tuxgraphics.org/electronics/200606/article06061.shtml
    i jego polska wersja
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1388652.html
  • Poziom 10  
    Webrelay wydaje się prawie idealne - "prawie" bo cena grubo ponad 200$ za komplet to spore przegięcie. Gdyby coś podobnego od chińczyków szło kupić to było by super.
  • Poziom 39  
    molek1 napisał:
    cena grubo ponad 200$ za komplet
    dedito napisał:
    $108.95 u producenta
  • Poziom 10  
    Może źle zrozumiałem, ale przyjąłem że to 108.95$ za jeden, a do kompletu potrzebuję 2 szt.
    Z Niemiec to ustrojstwo wyszło by nieco ponad 120 euro + przesyłka. Byłbym gotów dać te pieniądze, lecz za komplet, nie za 1 szt.
  • Poziom 39  
    Chyba ja źle zrozumiałem.
    Faktycznie za komplet byłoby 2x108.95$
  • Poziom 26  
    Witam . Można użyć dwóch modułów ESP8266 , jeden jako serwer drugi jako client . Będzie można włączać sygnalizację ręcznie jak i przez przeglądarkę .
  • Poziom 19  
    Jak dasz rade to najtaniej po wifi są gotowe pliki lua dla esp8266
  • Poziom 24  
    Jak chcesz po kablu to jeszcze Tibbo DS1206, gotowe konwertery RS232/LAN gdzie wykorzystując linie sterujące przepływem danych można to bez dodatkowych urządzeń to zrealizować. Cena konwerterów poniżej 200 zł za sztukę.
  • Poziom 10  
    Na tę chwilę najbardziej pasuje mi LAN Kontroler - jeśli daje takie możliwości jak w opisie, to powinno się nadać.
  • Poziom 32  
    molek1 napisał:
    Na tę chwilę najbardziej pasuje mi LAN Kontroler - jeśli daje takie możliwości jak w opisie, to powinno się nadać.

A tu masz forum >>> Forum tinycontrol.pl związane z "LAN kontrolerem" i możesz się więcej dowiedzieć o jego możliwościach.
  • Poziom 10  
    2N3866 napisał:
    Tu masz urządzenie "prawie gotowe" - kupujesz Arduino Uno + Ethernet shield i wgrywasz program wg przepisu z artykułu http://www.homeguard24.pl/zdalne-sterowanie-arduino/ Koszt całości około 30 zł, o ile kupujesz w Chinach.

Wygląda na to że powyższe rozwiązanie wymaga połączenia z internetem. Mam tam co prawda łącze światłowodowe 500/50 Mbit, ale zawsze może się coś przyciąć, a ja potrzebuję pewnie działającego linku. Jeśli była by szansa na pominięcie zewnętrznych serwerów to było by super, lecz jeśli nie da się pracować bez internetu, to niestety rozwiązanie się nie nada, choć projekt wydaje się bardzo fajny i chętnie go wykorzystam do zupełnie innego celu.
  • Poziom 29  
    Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz rozwiązania nie wymagające ciągłego kontaktu z Internetem. Są aplikacje na Android lub iOS, które pozwalają sterować Arduino smartfonem poprzez domową LAN/WLAN. Sterowanie światłami to klasyka.
  • Poziom 19  
    Takie rozwiązanie daje esp8266 może łączyć się z internetem jak również pracować jako AP, jak poszukasz są nawet gotowe pliki do wgrania.
  • Specjalista elektronik
    Można kupić na Allegro używany "terminal" T5710 w cenie poniżej 40zł, to jest komputer PC, na którym jest (a przynajmniej był w tych, które kupiłem) zainstalowany Windows XP Embedded, można zainstalować jakiegoś małego Linux-a (ja zainstalowałem Slitaz-a). Instalacja systemu przez sieć, albo z pendrive - nie ma żadnych napędów (CD, dyskietki). To ma porty Ethernet, chyba 4x USB, PS/2, COM (RS-232), LPT (gniazdo 25-pinowe) - można użyć któregoś z nich do wejścia/wyjścia. Nieco duży: porównywalny z tomem małej encyklopedii, choć może lżejszy.

Zarówno ten Windows, jak i Slitaz potrafią z tego łączyć się z siecią. Dalej to już tylko napisanie programu, niestety kompilacja raczej na innym, większym komputerze, albo z użyciem pendrive-a w roli dysku - T5710 ma pamięć flash, która wystarcza na miniaturowy system, ale na gcc raczej już nie - jakkolwiek po wywaleniu X-ów udało mi się upchać gcc ze Slitaz-a i jeszcze mogłem napisać mały programik i go używać.

Zrobiłem na tym system do sterowania układem zawierającym kilkanaście ADC i kilkanaście silników krokowych, który ma nadzorować produkcją, z możliwością zdalnego ustawiania parametrów. Ale potem zmieniłem na T5720, bo były problemy z działaniem monitora - okazało się, że jakiś monitor nie działa dobrze w trybie graficznym z T5710, a T5720 ma lepszą grafikę i już działało dobrze.

Mniejsze jest Raspberry Pi (w obudowie rozmiar mydelniczki), ma większe możliwości, ale znacznie drożej kosztuje (jest w wersji tańszej, ale ta nie ma portu Ethernet, więc odpada), i miało problemy z obsługą oscyloskopu (a T5710 nie). Słyszałem o jakimś tanim układzie uC, który chyba ma Ethernet i możliwości aż nadto, ale... jest do tego półroczna kolejka, trzeba by się zapisać i poczekać, bo nie nadążają z produkcją.