Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz"

hotdog 20 Paź 2016 15:09 597 8
  • #1 20 Paź 2016 15:09
    hotdog
    Poziom 26  

Witam.

Chciałem przerobić lampę studyjną konkretnie mam Quadralite Up 300. Lampa ma 9 kondensatorów 330uF @ 400V połączonych równolegle, więc teoretycznie mniej niż deklarowane 300Ws (237Ws energii zgromadzonej w kondesatorach, chyba że ładują je do 450V wtedy wg obliczeń wychodzi 300Ws).

Modyfikacja polegała by na dodaniu banków N kondensatorów o tej samej pojemności, tak żeby można było wykonać klika zdjęć naraz. Np zamontować 5 banków, wtedy można było by wykonać 5 zdjęć jedno po drugim każde zasilając lampę z innego banku. Po takiej serii czas na naładowanie to np 30s.

Sama lampa ma wbudowaną regulacje mocą, którą najchętniej bym zostawił, ale jeżeli nie, to tą cześć też mogę wykonać. Ogólnie nie mam doświadczenia z tak dużymi napięciami, dlatego chciałem zasięgnąć porad. Lampa ma jeszcze światło modelujące (żarówka 230V która świeci non stop) to do tego są te konektory niebieskie, które nie będzie używane.

1. Obecnie wnioskuję że do przełączania pomiędzy bankami (które będzie zrealizowane jakimś mikroprocesorem) należy wykorzystać tranzystory IGBT, ale jaki typ wybrać. Błysk trwa 1/2000s czyli 0,5ms, ale w tym czasie jest oddawana energia 300Ws, po obliczeniach prąd w impulsie wychodzi 1333A. Są jakieś moduły IGBT które pozwalają wejść na poziom 1.2kA w impulsie ale już ich cena jest to około 130 netto za 3 sztuk (np IXGN200N60B3 w TME). Można chyba też zastosować klika tranzystorów równolegle żeby rozłożyć prąd. Czy w takim obwodzie używa się jakichś dodatkowych pasywnych komponentów poza rezystorem ograniczającym prąd bazy?
    2. Jak podejść do ładowania kondensatorów? Jak ograniczyć ich prąd ładowania (zwykły dobrany rezystor)? Czy ładować je wszystkie naraz czy raczej ładować je po kolei przełączając tranzystorem?
    3. Jak rozładowywać kondensatory przy pracy nad urządzeniem? Widziałem że można do tego użyć np rezystora 2.2k 50W. Widziałem też na YT że normalnie się je zwiera jakąś różdżką ale czy to ich nie niszczy (kondensatorów)?
    4. Jak wykonać sygnalizację obecności napięcia dla poszczególnych modułów? Chciałbym zrobić tak że wizualnie widać jeżeli napięcie na kondensatorach jeszcze jest obecne, np powyżej 25V pali się jakaś dioda, mimo że układ jest odłączony od prądu.
    5. Jeżeli nie dało by się wykorzystać istniejącego układu zasilacza (czyli ładowania kondensatorów). Na jakiej zasadzie można wykonać lub kupić moduł zasilacza żeby te kondensatory ładować do tych 450V z jakąś tam regulacją siły błysku (czyli napięcia). Normalny zasilacz na transformatorze 230V z uzwojeniami 1:2 + step down?

Taki jeden bank składał by się z kondensatorów, jakiegoś mniejszego rezystora aby rozładował kondensatory po wyłączeniu z prądu (policzony tak że po np 3h od wyłączenia z prądu kondensatory są rozładowane), tranzystora do włączenia w obwód lampy oraz czegoś do ograniczenia prądu ładowania kondensatorów.
    Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz" Przeróbka studyjnej lampy błyskowej 300Ws na kilka błysków "na raz"

0 8
  • Relpol
  • #2 20 Paź 2016 15:26
    szymon122
    Poziom 37  

W jakich odstępach czasu chcesz robić te zdjęcia?

0
  • #3 20 Paź 2016 15:27
    hotdog
    Poziom 26  

Około 50-100ms

Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #4 20 Paź 2016 15:31
    zmyslonyy
    Poziom 26  

1. Wydaje mi się, że należało by zastosować zespoły kondensatorów przełączanych przekaźnikiem tym bardziej, że przy odpowiedniej logice można by zrobić, że jest podłączony albo do ładowania poprzez układ wewnętrzny (w lampie) ładowania albo włączony do rozładowania do lampy wyładowczej. Ale przy 50ms-100ms tak częste przełączanie odpada. Zresztą wewnętrzny układ ładowania również odpada.

2. Już teraz prąd ładowania na pewno jest ograniczony rezystorem. Przy jeszcze większym zespole baterii będzie jeszcze większy prąd który będzie trzeba ograniczyć jeszcze większym (moc) rezystorem.

3. Rezystorem. Może być taki jak podałeś.

0
  • #5 20 Paź 2016 15:42
    szymon122
    Poziom 37  

zmyslonyy napisał:
    zespoły kondensatorów przełączanych przekaźnikiem

W teorii najprościej przekaźnikiem ale w praktyce musisz przez niego przesłać 1kA.

0
  • #6 20 Paź 2016 15:50
    zmyslonyy
    Poziom 26  

szymon122 napisał:
    W teorii najprościej przekaźnikiem ale w praktyce musisz przez niego przesłać 1kA

Pisałem swój post kiedy jeszcze nie było innych danych odnośnie częstotliwości robionych zdjęć. W tej sytuacji przekaźnik się nie nadaje ze względu na wysoki prąd ale i częstotliwość przełączania. Druga sprawa, że układ wewnętrzny ładowania kondensatorami również się nie nadaje bo na pewno tak szybko nie ładuje tego zespołu kondensatorów. W istocie potrzeba zrobić układ ładowania który musi naładować bardzo szybko kolejne baterie kondensatorów. Całość będzie w ogóle pobierać duże prądy gdyż ciągle będą ładowane kolejne zespoły kondensatorów.

0
  • #7 20 Paź 2016 16:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A czy nie ma przypadkiem lamp błyskowych przystosowanych konstrukcyjnie do robienia serii zdjęć?
    Bo konstrukcja jaką zamierza wykonać Autor wydaje się nieco ( ;) ) skomplikowana...

0
  • #8 20 Paź 2016 16:28
    kortyleski
    Poziom 41  

Nie takie trudne. Prąd stały więc tyrystory, na takie prądy w impulsie nie są bardzo drogie. Ładowanie wszystkich pakietów na raz odseparowane diodami. I prosta logika. Tyle że czas przerwy pomiędzy seriami będzie dość długi.

0
  • #9 21 Gru 2017 13:48
    impulsite
    Poziom 8  

hotdog napisał:
    Modyfikacja polegała by na dodaniu banków N kondensatorów o tej samej pojemności, tak żeby można było wykonać klika zdjęć naraz. Np zamontować 5 banków, wtedy można było by wykonać 5 zdjęć jedno po drugim każde zasilając lampę z innego banku. Po takiej serii czas na naładowanie to np 30s.

Witam!
    hotdog, minęło już dużo czasu, jakies wyniki? Tutaj: http://impulsite.ru/viewtopic.php?f=7&t=1291 my też uczymy się podobną lampę błyskową Godox DE-300. Mogli nawet narysować schemat.

0
  Szukaj w 5mln produktów