Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termet/red-blue - podłogówka: 1 pętla nie grzeje- jak sterować zaworami i piecem

20 Paź 2016 15:31 696 1
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam w mieszkaniu (47m) ogrzewanie podłogowe w 4 pętlach:
    salon 17m - panele
    sypialnia 12m - panele
    łazienka 6m - gres
    kuchnia 9m - panele

Piec termet ecocondens gold 20
    ciśnienie 1.4
    temperatura przy testach 45 na piecu
    rurki kładzione w odstępach ok. 15 cm

Problem polega na tym że podłogówka w salonie się nie nagrzewa. Wszystkie pętle odpowietrzałem 2x każdą z osobna, sprawdziłem przepływy- w każdej jest praktycznie taki sam.

Pozamykałem wszystkie pętle i zostawiłem tylko salon na 8h na 40 stopni na piecu i nic- podłoga zimna w mieszkaniu zimno. Dało się wyczuć że podłoga jest cieplejsza na korytarzu na odcinku ok 3m od pieca (czyli do progu salonu).

Natomiast jak wszystkie pętle są otwarte to podłoga w kuchni i sypialni jest ciepła bardzo szybko, w łazience trochę później bo są kafle.

Ma ktoś jakiś pomysł co do przyczyny takiego stanu rzeczy?

Póki co nie mam podpiętego żadnego sterowania zaworami/piecem.

To kolejny problem - mam przygotowane kable pociągnięte od rozdzielacza do każdego pomieszczenia i sprzęt red-blue:
    1x sterownik PERT 30
    3x sterownik PERT 20
    4 siłowniki termoelektryczne
    i listwę centralna ogrzewania podłogowego ale bez żadnego modułu sterowania pompą.
    I tu pytanie czy powinienem dokupić moduł RKL06 i podpiąć przez niego listwę do kotła? W opisach i schematach jest tylko pompa więc nie wiem czy mogę podłaczyć to do pieca?

Bez sterowania piecem samymi siłownikami chyba nie ma sensu bo nawet jak się mieszkanie nagrzeje i siłowniki się pozamykają to piec nie będzie o tym wiedział i dalej będzie próbował grzać i szlag go trafi.
  • Poziom 2  
    Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy. Czy to możliwe aby zawór dobrze działał tylko w jednąstronę?
    Jak płukałem cały układ pętla po pętli to zawory puszczają wodę dokładnie w odwrotnym kierunku niż w przypadku kiedy płynie ciepła woda... więc może jakimś cudem zawór się sam przymyka jak dostanie ciśnienia z drugiej strony?