Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PROMOTECH PRO 100/2 - Schemat płytki sterującej

20 Oct 2016 19:07 3108 8
  • Level 15  
    PROMOTECH PRO 100/2 - Schemat płytki sterującej
    Witam panowie, mam pytanie czy posiada ktoś schemat lub rysunek podłączenia przewodów do płytki sterującej w wiertarce Magnesowej PROMO-TECH PRO 100/2 ? Wiertarka jak na zdjęciu. Oraz płytka znajdująca się pod głównym panelem... Te na zdjęciu jest właśnie uszkodzona, przewody od wiertarki są porozpinane i nie wiadomo co jak ma być , schemat lub rysunek lub zdjęcie nawet podłączenia były bardzo pomocne!
    PROMOTECH PRO 100/2 - Schemat płytki sterującejPROMOTECH PRO 100/2 - Schemat płytki sterującejPROMOTECH PRO 100/2 - Schemat płytki sterującej
    Dziękuje z góry!
  • Level 15  
    Dzięki za zainteresowanie tematem, tak rozmyślałem czy aby są w stanie pomóc ...
  • Helpful post
    Level 20  
    Jeśli jeszcze aktualne to kontaktuj się z firmą Zalco dystrybutorem sprzętu z Promotechu.
  • Level 10  
    Witam.

Mam problem z uruchomieniem wiertarki PROMOTECH PRO 100/2E.
    Sprawa wygląda tak po załączeniu elektromagnesu i naciśnięciu przełącznika podwójnego NC+NO, wiertarka uruchomi się na 1sek i się rozłączy (bez obciążenia).

Wiertarkę umieściłem na 20mm płycie, elektromagnes trzyma bardzo dobrze. Nie mam pojęcia co powoduje rozłączenie wiertarki. Przytrzymanie przycisku także powoduje rozłączenie wiertarki.

Proszę o pomoc gdzie mam szukać problemu.
  • Level 20  
    W jakiej pozycji jest przełącznik biegów ? Urządzenie ma regulację i zmianę kierunku obrotów ? Czy w każdej z nastaw kierunku i liczby obrotów wiertarka nie działa? Być może uszkodzenie jest jakieś w obwodzie sterowania lub brak sygnału z obwodu kontaktronu w podstawce magnetycznej . Trzeba sprawdzić czy po załączeniu podstawki zwiera ze sobą 2 czarne cienkie przewody idące do kontaktronu zamazanego czarnym silikonem . Jak multimetr zapiszczy to uszkodzenie jest w płytce.
  • Level 10  
    Urządzenie ma regulację prędkości i zmiany kierunku. Obie funkcje działają.
    Dzisiaj sprawdziłem samą wiertarkę i urządzenie działa bez problemu.
    Jeżeli chodzi o podstawę wiertarki do idą tam 4 żyły do cewek.
    Myślałem że jest tam gdzieś czujnik wypełnienia pola magnetycznego, ale nie ma.
    Przypuszczam że coś jest nie tak z sterowaniem.
  • Level 20  
    a silnik ok? nie iskrzy ? grzeje się mocniej ? itp? pewnie sterowanie , lub ktoś już w niej grzebał bo jest tam pootencjometr do ustawiania progu zadziałania zabezpieczenia przeciążeniowego i wyłącza
    po nr seryjnym da się poznać rok produkcji
  • Level 20  
    Czy problem udało się rozwiązać?

W moje ręce wpadł podobny model PRO 100/2. Na przekaźniku widzę datę 1998. Wiertarka wyłącza się na prawych i lewych obrotach. Różnica jest taka, że na lewych obrotach każdorazowe naciśnięcie przycisku 1 powoduje chwilowy rozruch a na prawych obrotach po wyłączeniu silnika trzeba nacisnąć 0 aby naciśnięcie 1 spowodowało krótki rozruch.
    Ponadto mam wrażenie, że nie działa regulacja prędkości obrotów i wiertarka pracuje z pełną prędkością.
    Niestety ktoś przede mną "zmostkował" obwód z kontaktronem w stopie magnetycznej. Wiertarka ma wypięty kontaktron ale według właściciela działała prawidłowo. Nie wiem nawet gdzie ten kontaktron był podłączony.

EDIT

Pozwólcie, że podzielę się uwagami, może kiedyś ktoś to odkopie. Wiertarkę udało się naprawić. Poniżej moje spostrzeżenia:

1. Układ regulacji prędkości i zabezpieczeń to B4207D.
    2. Zabezpieczenie termiczne w temperaturze 25-30 stopni ma ~193ohmy, rezystancja rośnie ze wzrostem temperatury, plakietka na przewodach posiada napis 70 stopni Celsjusza.
    3. Wydaje mi się, że wraz z elementem termicznym do szeregu podłączona jest cewka której rdzeń musi być możliwie blisko trójramiennego elementu metalowego umieszczonego na końcu wirnika. Jeśli sterownik nie jest nakręcony nad wirnik to wiertarka wyłącza się.
    4. Nie wiem jak było przed usterką ale przy większych prędkościach dla lewych obrotów zauważyłem bardziej intensywne iskrzenie spod szczotek.

Jak naprawiłem wiertarkę?
    1. Niestety musiałem wymienić sterownik który zakupiłem w Polskim serwisie. Bardzo grzeczny Pan z dnia na dzień na podstawie zdjęcia wysłał odpowiedni moduł cena stosowna dla niedostępnych już elementów. Na starym sterowniku prócz oznaczeń układu scalonego nie było widać praktycznie żadnych innych oznaczeń rezystorów czy kondensatorów.
    2. Dokładnie wyczyściłem okolice cewki i trójramiennego elementu, w innym przypadku sterownik "nie widział" obrotów i wyłączał wiertarkę.