Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta Graficzna do 300 zł

20 Paź 2016 19:42 690 14
  • Poziom 6  
    Witam, potrzebuje znaleźć kartę graficzną do 300 zł (najlepszą mozliwą pod gry) a nie bardzo się na tym znam. Z góry dziękuję ☺

Procesor: AMD Athlon II x4 635
    RAM: 2gb i 4gb
    Zasilacz: Corsair 500W
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    Spokojnie kupisz GTX 460 lub nawet GTX 560 te karty jeszcze się spokojnie nadadzą pod gry na ustawieniach średnich i w rozsądnej rozdzielczości.
  • Poziom 27  
    HD 7850, mocniejsza z mniejszym zużyciem prądu od podanych przez uprzejmego użytkownika wyżej
  • Poziom 6  
    Czyli ogólnie lepiej kupić sobie używaną kartę niż nową ?
  • Poziom 27  
    Za 300zł nie kupisz nowej karty graficznej, która pozwoli Ci pograć w gry. Dopiero za około 450zł masz bardzo przeciętne, ale już do Twojego procesora sensowne R7 360 i GTX 750Ti. A używana to wiadomo, może podziałać dłużej, albo krócej. Cięzko powiedzieć

Dodano po 11 [minuty]:

Przeglądałem właśnie oferty takich kart i widzę, że w wersjach 2GB za 450zł masz R7 360, a GTX 750Ti 2GB zaczynają się od 500zł
  • Poziom 6  
    Używki chyba faktycznie znacznie lepiej wyglądają.

Mam jeszcze ogólne pytanie co do wyboru karty. Ja w tych sprawach jestem totalnie zielony, wiec chciałbym mieć to nieco rozjaśnione. Czym trzeba się przede wszystkim sugerować przy wyborze karty? Niektórzy mówią bym koniecznie brał ddr5, lecz nie wiem jakie to ma znaczenie. Podobnie jeśli chodzi o stosunek pamięci do szyny danych (lepiej patrzeć na ilość GB karty czy ile ma bitów?). No i jeszcze to taktowanie.
    Chciałbym zrozumieć swój wybór przed kupnem karty by wiedzieć dlaczego wybrałem tą kartę a nie inną.
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeśli mowa o karcie graficznej do gier, to...

GDDR3 jest już reliktem. Nawet wśród starych, używanych kart graficznych, większość będzie z GDDR5 i taką należy wybrać, ponieważ będzie szybsza.

Odnośnie szyny danych, najnowsze karty z 192-bitową szyną, są szybsze od starych z 512-bitową. Natomiast wśród nowych kart, tak czy inaczej wszystko zależy od realnej wydajności kart, a nie od wartości szyny danych. Także nie bierz tego parametru w ogóle pod uwagę.

Ilość pamięci oraz jej efektywne wykorzystanie, zależy od przeznaczenia oraz segmentu samej karty. Wśród kart graficznych do 300 zł, wystarczy Ci 1GB, a 2GB będzie już super. Z kolei 4GB to przerost formy nad treścią, chyba, że jakieś specjalistyczne programy będą w jakiś sposób potrafiły z tego skorzystać, ponieważ raczej żadna gra nie wykorzysta 4GB na karcie za 300 zł.

Taktowanie? No cóż, im wyższe, tym lepiej :) Tzn. rozpatrując to osobno, bez mieszania GDDR3 vs GDDR5, ponieważ nie warto (tak jak wspomniałem wyżej, liczy się tylko GDDR5).

Podstawowa sprawa to hierarchia wydajności w oparciu o testy w konkretnych zastosowaniach (gry, obróbka wideo, inne obliczenia z wykorzystaniem danych technologii itp., cokolwiek Cię interesuje). Suche specyfikacje nie mają wielkiego znaczenia. Liczy się to, jak karta wypada podczas testów. Omijaj również wszelkie serwisy porównujące suche dane techniczne (np. gpuboss itp.), z tego również nic nie wynika, nie można uzyskać w ten sposób prawdziwego obrazu wydajności, a można się wkopać na minę.

Poniżej masz taką ogólną hierarchię wydajności karta graficznych, w oparciu o testy w grach:
    http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html
    Ona oczywiście nie jest w 100% trafna (moim zdaniem, to niemożliwe stworzyć tak dokładną hierarchię), ale moim zdaniem tak na około 85% ;) więc daje dobry pogląd na wydajność.
  • Poziom 26  
    W poście #6 masz linka do GTX750 w tej samej cenie, zawsze to będzie karta te 3 lata młodsza - i zeżre o połowę mniej prądu przy mniej więcej tej samej wydajności :-)
  • Poziom 6  
    Zaciekawiło mnie to z tego względu, że gtx 550 Ti jest sprzedawana jako nowa a 750 używana
  • Poziom 26  
    Rzeczywiście dziwne. Wszystko co sprzedaje ten sprzedawca sprzedaje jako "nowe". Przez 5 lat dostał 8824 pozytywne opinie - sam nie wiem co myśleć.

Przeczytaj zresztą negatywne opinie :-)
  • Poziom 27  
    Odbiega pod względem wydajności i to znacznie : ) Zresztą nie chodzi tylko o wydajność, do 300zł dobrze, żebyś kupił kartę możliwie nową i z niskim poborem prądu. Niższy pobór prądu to mniej wydzielanego ciepła, a to mniej hałasu i zwykle dłuższa żywnotność (abstrahując od tego, że starsze modele z wyższym poborem prądu są... starsze). GTX 750 zasugerowana przez Mario jest świetnym wyborem. Jedyny minus tej karty to tylko 1GB pamięci vRAM, ale na to i tak niewiele poradzisz, bo ciężko do 300zł w miarę nową kartę z 2GB vRAM(za około 350zł już da się, a za 400zł zaczynają się używki GTX 750Ti 2GB, które w naszym zestawieniu ogóle zamiatają). Dostaniesz do 300zł trochę wydajniejszą HD 7850 i to też jest warte uwagi, ale będzie starsza. A ta polecana przez Mario ma jeszcze gwarancję - rarytas za 300zł
  • Poziom 27  
    Zobacz jeszcze R7 260x, wersje 1GB pojawiają się czasami za 300zł. Słabsza niż HD 7850, ale te modele są zwykle nowsze