Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalowy nadajnik TV- opis konstrukcji.

Kwazor 21 Paź 2016 13:15 10779 32
  • Mikrofalowy nadajnik TV- opis konstrukcji.

Witajcie !
    Akurat że potrzebny był link radiowy z pokoju do pokoju to wykonałem nadajnik mikrofalowy z modulatorem amplitudy.
    Jak ktoś wie to sygnał satelitarny jest nadawany w systemie FM więc dodatkowo musiał bym zastosować Tuner Sat itd...
    Ale że jednocześnie chciałem by można było wykorzystać konwerter satelitarny do podłączenia bezpośredniego do TV z analogową głowicą to konwerter też poszedł w przeróbkę.

Dane techniczne :
    Częstotliwość nadajnika 10.525Ghz ISM( strojenie 10.508 do 10.628Ghz )
    Moc : około 7-10mW ( niezmierzona do końca brak specjalistycznego miernika)
    Polaryzacja V
    Zasilanie 12V
    Prąd pobierany kpl. urządzenia : ~19.6mA
    Wejście sygnału : Video ( można podłączyć kamerę itd.. )

Do budowy nadajnika wykorzystałem inny konwerter Sat wraz falowodem i anteną tubową.

Konwerter odbiorczy to stary Sharp.
    Zasilanie : 12V
    Pobór prądu około 130mA
    Polaryzacja V .

Tak TV odbiera sygnał z DVD które widać na 1 zdjęciu :

Co jeszcze pozostało to zrobić tor Fonii 6.5 Mhz ( płyta modulatora jest przygotowana by podać ten sygnał)

Może wyprzedzę głosy " TAKA MAŁA MOC?? " to powiem tylko że gdybym do nadajnika dopiął czaszę sat 80-100CM mam E.I.R.P. na poziomie 12W a to już jest groźne np dla wzroku. A jeszcze jest zysk samego toru antenowego nadajnika.

EDIT : Zasięg na 130m przy widoczności optycznej bez czasz skupiajacych :100% jakości sygnału.

A zawsze można dopiąć do konwertera odbiorczego.

Co można jeszcze zbadać takim zestawem :
    Odbicie od np reflektora pod kątem 90stopni.
    Dyfrakcję / załamanie/ długość fali.
    Mam diodę mikrofalowa D405 i ona dobrze pokazuje siłe sygnału (mikroamperomierz)

A i zagadka na koniec :
    Ile razy można spojrzeć w pracujący falowód ?

Fajne!
  • #2 21 Paź 2016 15:49
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Częstotliwości nadajnika, rzecz jasna, GHz, czy jednak MHz ...

• #4 21 Paź 2016 20:08
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Kwazor napisał:

A i zagadka na koniec :
    Ile razy można spojrzeć w pracujący falowód ?

Zależy od częstotliwości... oparzenia mogą być powierzchowne...
    Studiowałem z kolega który był już w wojsku - miał ładnie wygolona głowę przez środek głowy - włosy zdmuchnął mu przez przypadek włączony radar (kolega był na gorze akurat przed falowodem i robił przegląd anteny - samego zdarzenia nie pamiętał bo stracił przytomność - wiedział tylko ze zrobiło mu się ciepło).

• #5 21 Paź 2016 22:56
    Kwazor
    Poziom 30  

DEUS : blisko byłeś ale nie ta odpowiedź.. Dobrze że kolega więcej nie stracił zdrowia tam jest do 10kW impulsie..
    Miałem magnetron radarowy 3kW w impulsie 10uS niewielki był :

Model M599A :
    http://www.ase-museoedelpro.org/Museo_Edelpro/Catalogo/tubes/records_nw/M599A/M599A.pdf

• #6 21 Paź 2016 23:44
    rysieklew
    Poziom 2  

W latach 80-tych też byłem w wojsku i pamiętam że stacja radiolokacyjna miała moc 270kW a stacja śledzenia celu 180kW oczywiście w impulsie. Odnośnie zagadki to żartobliwa odpowiedź brzmi dwa razy, raz prawym i raz lewym okiem. Gratuluję projektu i wykorzystania tego sprzętu.:D

• #7 22 Paź 2016 00:19
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Kwazor napisał:
    DEUS : blisko byłeś ale nie ta odpowiedź.. Dobrze że kolega więcej nie stracił zdrowia tam jest do 10kW impulsie..

Model M599A :
    http://www.ase-museoedelpro.org/Museo_Edelpro/Catalogo/tubes/records_nw/M599A/M599A.pdf

Moce trzeba trzeba jeszcze przemnożyć przez zysk anteny a w wypadku radarów moce dochodzą do pojedynczych MW (oczywiście w impulsach).
    A kolegi głowa wyglądało cokolwiek zabawnie - przez środek leciał mu pas gołej skory a po obu stronach spore owłosienie - takie trochę odwrócony "irokez".

• #9 22 Paź 2016 08:07
    Kwazor
    Poziom 30  

Zagadka była podchwytliwa ale i z bonusem.
    Że pierwszy był Ryskieklew to on dostaje 100pkt. na dobry start.

Mam też 2 nadajnik gotowy na pasmo Amatorskie 3cm czyli ciut nizej :10.230 Ghz do 10.4Ghz i będe robił próby z modulacją szeroki FM.
    Trzeba mieć niezłą wprawę przy nadajniku bo wszystko w rozmiarze 0403.
    Laminat : Teflon lub inny materiał z wysokiej półki z mała strata dielektryczną.

Doskonale widać różnicę w sygnałach gdy nadajnik w polaryzacji pionowej a odbiornik w poziomej ( prawie zero sygnału w odległości 6 metrów )

Nie mam żadnej czaszy to przetestowało by się na dystansie 10 i więcej km.. oczywiście przy zachowaniu widoczności optycznej.

• #10 22 Paź 2016 09:11
    marik_te
    Poziom 22  

Mamy w robocie radiolinie na 75GHz. Położone 50cm od siebie , a wystarczyło lekko jedną przestawić i sygnału 0. Kąt promieniowania 0,5 stopnia.
    A koledzy się dziwili jak to możliwe, bo na 5GHz przy takiej odległości to jak by nie postawić zawsze działa.

Kolega opowiadał że czasami jak serwisowali nadajniki gsm albo tv to szybko głowa bolała mimo nie przebywania w kącie promieniowania anten. A pod masztami z nadajnikiem TV i ptactwa zdechłego pełno.

Więc z takimi zabawkami nie ma żartów.

• #11 22 Paź 2016 09:32
    Kwazor
    Poziom 30  

To opowiem ci lepszą akcję :
    Kumpel jedzie na serwis stacji BTS.
    I co widzi : Klienta siedzącego na przeciw anteny sektorowej !!( malowanie masztu) I to na jeszcze pracującej instalacji !

On go zrugał i kazał #$@%$# !! stamtąd.
    A ten po zejściu : Wiesz w lato trochę gorąco ale w zimę fajnie w mordę grzeje....

Ręce opadają ..

• #14 22 Paź 2016 19:26
    komatssu
    Poziom 28  

Kwazor napisał:
    Akurat że potrzebny był link radiowy z pokoju do pokoju to wykonałem nadajnik mikrofalowy z modulatorem amplitudy.

Przechodzi przez ściany ten sygnał?

• #15 23 Paź 2016 08:14
    satanistik
    Poziom 27  

Trochę słaby ten opis konstrukcji - dwa zdjęcia w tym TV z obrazem DVD. W taki sposób można by wstawić zdjęcie monitora i opis "zrobiłem komputer kwantowy".
    Opisy też chaotyczne i mało treściwe - nic dziwnego że dyskusja zeszła na zagadki i historie z wojska.

Co by się przydało:
    - opis przeróbki konwertera na nadajnik,
    - opis przestrajania,
    - testy zasięgu,
    - jakiś schemat.

Ogólnie projekty w tym dziale powinno się opisywać tak aby ktoś mógł je powielić lub ocenić naszą pracę.

Cytat:

I?

• #16 23 Paź 2016 10:27
    Kwazor
    Poziom 30  

ANDROOT : Nie nie GASFET zwykły bipolar NE662M04.
    Tak moduluję zasilanie jak to w nadajniku amplitudy z składową stałą.
    Ale DRO na fecie też istnieją.

FM można na 2 sposoby zrobić Albo za pomocą diody pojemnościowej lub modulować amplitudę ( takie 2 w jednym ) lub dodać generator w.cz i zasilanie modulować .. tylko ze będziemy mieli 2 lustrzane sygnały F-F" F+ F".
    Będe testował 2 sposoby..

Komatssu : A widziałeś pokój bez ścian ? ;) Tak spokojnie przechodzi i nawet lepiej dla odbiornika w 2 pokoju bo mam tłumienie trasy ( miałem przesterowaną głowicę w TV przy pracy "optycznej" )

satanistik :
    Schemat modulatora wizji :

Oscylator nadajnika:

Zasięg : Pierwsze testy na może 500nW wykazały zasięg 30m ( testerem sygnału odbieranego był mój Syn więc opis jakości sygnału był zimno --ciepło... )do tego bez czasz skupiajacych i w 1 rewizji nadajnika. Testy trwać będą jak wyzdrowieję..

• #17 24 Paź 2016 19:07
    druido
    Poziom 15  

Jaki typ konwertera kolega użył ? ,prosiłbym o szczegóły przestrojenia konwertera dla pracy jako TX,no i zaciekawił mnie temat zmiany częstotliwości dla pracy ATV w pasie 10 Ghz,proszę o więcej szczegółów .
    Pozdrawiam Maciek SQ8IJN

• #18 27 Paź 2016 12:00
    tomek10861
    Poziom 27  

Tak czytam koledzy o tych mikrofalach i się zastanawiam - czy gdy bawiłem się z WiFi i opierałem się o antenę sektorową 16dBi z podłączonym AP o mocy 250mW to było to niebezpieczne? :D
    Co do samej mocy moim zdaniem jest trochę zbyt niska w sieciach WiFi 5GHz można stosować do 1W EIRP.

• #19 27 Paź 2016 21:48
    stachurka
    Poziom 11  

Kwazor napisał:

Jak ktoś wie to sygnał satelitarny jest nadawany w systemie FM więc dodatkowo musiał bym zastosować Tuner Sat itd...

A ja mam pytanie z zupełnie innej beczki, zastanawia mnie kto wie?

:-)

• #20 10 Lis 2016 17:57
    tplewa
    Poziom 37  

Fajna konstrukcja zwlaszcza ze mikrofale co nie czesto sie spotyka. Tylko to pasmo chyba na link z pokoju do pokoju to tak srednio sie nadaje :) Co innego przeslac na wieksza odleglosc.

Kiedys do takich przerobek bardzo czesto uzywane byly konwertery Marconi dodawane do zestawow analogowych Amstrad tzw. niebieskie kapturki :) Na czyms takim swojego czasu jak jeszcze karty WiFi kosztowaly abstrakcyjne kwoty budowalismy link radiowy do komputerow :)

Natomiast co do pomiaru mocy to nawet calkiem dokladnie (a wystarczajaca dla amatora) mozna robic metoda termiczna.

BTW mikrofal to ostatnio na gunplekserku poskladalem sobie maly radar z obrobka DSP :) https://www.youtube.com/watch?v=niq1P2mCoSw Teraz trwaja proby z modulowaniem diody czy da sie cos sensownego uzyskac przy FM-CW :)

• #21 11 Lis 2016 22:42
    Hetii
    Poziom 14  

Witam serdecznie.

Takie pytanie mnie dręczy gdy zobaczyłem w/w projekt.

Czy jest możliwym domowym sposobem zbudowanie nadajnika który pobierał by zakodowany w mpeg-u sygnał przez sieć LAN (1GB) i podawał na TV za pomocą wejścia antenowego ?

Dodam jeszcze Link do opisu projektu wykorzystującego starą kartę graficzną do generowania sygnału VHF.

• #22 14 Lis 2016 14:05
    tplewa
    Poziom 37  

@Hetii

Zrobic mozna wszystko :) z tym ze to co chcesz zrobic zwiazane jest z dekodowaniem sygnalu MPEG (lepiej uzyc do tego jakiegos gotowca niz budowac samemu). To oczywiscie tyczy sie jak myslimy o analogowej TV, jak mowimy o DVB tez do ogarniecia, ale nie bedzie to tanie i proste rozwiazanie i prawde mowiac nie wiem czy sie to oplaca budowac amatorsko... Najprosciej i najtaniej bedzie chyba uzyc jakis gotowy modulator DVB-C (do kupienia w firmach zaopatrujacych telewizje kablowe).

• #24 14 Lis 2016 16:05
    Hetii
    Poziom 14  

Właśnie cały szkopuł polega na tym żeby dekodowanie zostawić już po stronie TV.

Czyli komputer bazowy o odpowiedniej mocy zajmuje się strumieniowaniem sygnału już zakodowanego w mpeg-u. Pytanie jak teraz to przepchnąć przez demodulator TV tak aby to zrozumiał, a idealnie by było gdybym mógł parę kanałów jednocześnie stremować, czyli taki prywatny MUX.

Przy RaspberryPi innych komputerkach (mam odroid XU-4) koślawo to działa, a poza tym musiał bym dawać komputerek przy każdym z TV, dlatego teraz mam pomysł, żeby może popchać wybrane strumienie poprzez kabel koncentryczny.

• #25 14 Lis 2016 18:59
    tplewa
    Poziom 37  

@Hetii

Dekodowac mozna bezposrednio jak wyslesz to jako DVB-T lub DVB-C. W twoim zasiegu jest zapewne tylko DVB-C gdzie jeszcze za znosne pieniadze mozna kupic sprzet, natomiast budowa samemu jednej sztuki takiego modulatora owszem jest realna ale nie oplacalna (jedynie moze jak ktos ma sporo kasy i chce zapoznac sie z tematem ma to jakis sens). Z tym ze nawet uzywajac takiego gotowego modulatora to i tak stosunkowo wysokie koszta (jak dla tekiego zastosowania ktore chcesz zrobic). Robiac to najprosciej czyli taki modulator (to okolo 1000zl) + jakis maly wzmacniacz w.cz. (pomijajac juz legalnosc takiego systemu).

• #26 14 Lis 2016 20:52
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

Można zrobić software modulator - RPi ma GPU na którym można spróbować stworzyć pełny modulator DVB-T/C w czasie rzeczywistym - coś w stylu:
    http://bellard.org/dvbt/ czy http://tvlivre.org/sites/tvlivre/files/PellegriniBacciLuise_WSR08_CR.pdf http://dsplab.diei.unipg.it/~baruffa/dvbt/cdevelop.php

Kluczowy komponent takiego programowego modulatora to: http://www.aholme.co.uk/GPU_FFT/Main.htm

Problemem technicznym jest upconverter który zamieni sygnał baseband na użyteczny w pasmie UHF - podejrzewam ze korzystając z jakiegoś FIFO na USB i przetwornika DAC byłoby to realne nawet na ograniczonym RPi.

Alternatywnie: http://oz9aec.net/tag/dvb-t

• #27 14 Lis 2016 21:13
    tplewa
    Poziom 37  

Mozna choc ja bym to rozwiazal inaczej, ale patrzac na pytanie jakie zadaje kolega @Hetii to najsensowniejsze wydaje sie zastosowanie jakiegos gotowca + maly wzmacniacz w.cz. tak to bedzie wywalenie kasy na czesci + koszty przesylki i obawiam sie ze nie wiele z tego wyjdzie...

Po prostu juz tak jakos z doswiadczenia wiem ze czasem robi sie pierdole, ale sumarycznie jak podliczy sie zamowienia czesci, koszty przesylek, koszty PCB... stracony czas to wychodzi to sumarycznie najczesciej nie mala kwota... po prostu obecnie takie zabawy to raczej dla hobby, a jak ma byc tanio to dosc czesto taniej kupic :)

• #28 15 Lis 2016 12:29
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

tplewa napisał:
    Mozna choc ja bym to rozwiazal inaczej, ale patrzac na pytanie jakie zadaje kolega @Hetii to najsensowniejsze wydaje sie zastosowanie jakiegos gotowca + maly wzmacniacz w.cz. tak to bedzie wywalenie kasy na czesci + koszty przesylki i obawiam sie ze nie wiele z tego wyjdzie...

Po prostu juz tak jakos z doswiadczenia wiem ze czasem robi sie pierdole, ale sumarycznie jak podliczy sie zamowienia czesci, koszty przesylek, koszty PCB... stracony czas to wychodzi to sumarycznie najczesciej nie mala kwota... po prostu obecnie takie zabawy to raczej dla hobby, a jak ma byc tanio to dosc czesto taniej kupic :)

Nie przesadzałbym... wzmacniacze w tej chwili nie są tak kosztowne, zawsze można użyć czegoś gotowego (dopasowane na wejściu i wyjściu) - gotowy modulator na USB to wydatek rzędu 200$ http://www.hides.com.tw/product_opencaster_eng.html / http://www.avalpa.com/the-key-values-product/.../79-opencaster-bundle-with-usb-modulator-card - sam wzmacniacz... no cóż warto byłoby sprawdzić wzmacniacze scalone np taki ALM-31122 - bardzo przyzwoite parametry a koszt to raptem 10E.
    Moim zdaniem za 200 - 250E można mieć nadajnik DVB-T

• #29 15 Lis 2016 12:40
    tplewa
    Poziom 37  

@deus.ex.machina

Do tego jeszcze niech kolega doliczy koszty przesylki + 23% VAT bo przez urzad celny przy takich kwotach malo prawdopodobne aby przeszlo itd. Jak spedycja koszty odprawy celnej u spedytora itd.

To jak pisalem tak z doswiadczenia bo fajnie sie patrzy na ceny w internecie, a za zwyczaj jak finalnie podliczam koszty konstrukcji to wychodzi czasem tak ze czlowiek sie za glowe lapie - no ale ja to akceptuje elektronika nie jest tanim hobby... Czasami robiac glupie zamowienie w TME (jakies uzupelnienie elementow pasywnych SMD) to 400-500zl znika jak nic...

Do tego jak kolega jest w stanie zrobic gotowe koncowki po 10euro to ja chetnie kupie... cena scalaka przy w.cz. to nie wszystko :)

• #30 15 Lis 2016 13:48
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

tplewa napisał:

Do tego jeszcze niech kolega doliczy koszty przesylki + 23% VAT bo przez urzad celny przy takich kwotach malo prawdopodobne aby przeszlo itd. Jak spedycja koszty odprawy celnej u spedytora itd.

Jasne - można i tak tyle ze dalej jest to przystępna cena jeśli popatrzy się np na cenę smartfonów itp.

tplewa napisał:

To jak pisalem tak z doswiadczenia bo fajnie sie patrzy na ceny w internecie, a za zwyczaj jak finalnie podliczam koszty konstrukcji to wychodzi czasem tak ze czlowiek sie za glowe lapie - no ale ja to akceptuje elektronika nie jest tanim hobby... Czasami robiac glupie zamowienie w TME (jakies uzupelnienie elementow pasywnych SMD) to 400-500zl znika jak nic...

Jak już napisałem - jeśli dla kogoś to zbyt drogo to można spróbować innego podejścia - możliwe jest zrobienie modulatora w software, oprocz tego potrzebny będzie jakiś szybki DAC po USB (pewnie wybrałbym USB FIFO z FTDI i jakiś DAC z AD lub by sciac koszty zrobiłbym DAC R2R) do tego jakiś upconverter.

tplewa napisał:

Do tego jak kolega jest w stanie zrobic gotowe koncowki po 10euro to ja chetnie kupie... cena scalaka przy w.cz. to nie wszystko :)

Jak będę miał zlecenie na 100 sztuk to pomyśle :D