Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson Stylus Photo R3000 - Zapowietrzona głowica i wężyk doprowadzający pigment

danozo 21 Paź 2016 13:40 1539 1
  • #1 21 Paź 2016 13:40
    danozo
    Poziom 2  

Witam!
    Jak skutecznie i szybko odpowietrzyć głowicę drukującą wraz z wężykiem doprowadzającym do niej pigment?
    Kilkukrotne czyszczenie głowicy poprzez sterownik poprawia wydruki na kilka dni a po większej ilości wydruków problem powraca. Chodzi tu tylko o jeden kolor (czarny)

Zacznę od początku jak doszło do zapowietrzenia.
    Drukarka Epson Stylus Photo posiada w standardzie 2 rodzaje czarnego pigmentu:
    Jeden Black photo do wydruku na standardowym błyszczącym papierze fotograficznym, drugi Mate black do wydruku na matowym papierze fotograficznym.
    W oprogramowaniu drukarki można przełączać te pigmenty po miedzy sobą w zależności od używanego nośnika.
    Mam zamontowany w drukarce system stałego zasilania atramentem CISS zakupiony w sklepie tusze.info.
    Zbiornik CISS z tuszami jest ustawiony na poziomie drukarki. Przez ostatnich kilka miesięcy drukowałem praktycznie cały czas na pigmencie Mate black w związku z czym photo black był odłączony od głowicy.
    W tym czasie mały bąbel powietrza w przewodzie po między zbiornikami CISS a kartridżem z kolorem photo black spowodował zaschnięcie i zablokowanie tuszu w przewodzie(czego wcześniej nie zauważyłem).
    Kilka tygodni temu zaszła potrzeba drukowania zdjęć przy użyciu pigmentu photo black.
    Przełączyłem więc w drukarce tusz na photo black i rozpocząłem wydruki na papierze rolkowym (było ich dość dużo).
    Podczas wydruków chip przy kartridżu photo black wskazał pusty zbiornik więc musiałem zainicjować procedurę resetu chipa. (Wykonuje się ją poprzez wyjęcie na chwilę kartridża z danym kolorem i włożenie go ponownie do gniazda.)
    I w momencie wyjęcia kartridża z czarnym pigmentem usłyszałem wyraźny odgłos zasysanego powietrza do kartridża przez otwór podłączeniowy do gniazda w drukarce. Przypuszczam że wąż łączący głowice z kartridżem także zassał powietrze.
    Po tym incydencie sprawdziłem co mogło być przyczyną wytworzenia podciśnienia w kartridżu.
    Okazało się że wężyk łączący CISS z kartridżem photo black był nie drożny, dopiero podpięcie do niego strzykawki i przepompowanie kilka razy przez niego tuszu spowodowało udrożnienie wężyka.
    Po uzupełnieniu kartridża tuszem (po resecie kartridż zassał dość sporo powietrza ponieważ był zablokowany przewód od CISS) i podpięciu udrożnionego wężyka od CISS kontynuowałem drukowanie. Drukarka wydrukowała jeszcze ok 6 metrów wydruków. I w pewnym momencie przestał drukować kolor czarny co było widoczne na wydruku.
    Doszedłem do wniosku że najprawdopodobniej doszło do głowicy powietrze, które wcześniej zostało zassane przy wyjmowaniu kartridża.
    Po tym incydencie kilkunastokrotnie w odstępach kilkugodzinnych udrożniałem głowice. Problem po kilku udrożnieniach na chwile ustępował ale po większej ilości wydruków znowu powraca.
    Objawy są typowe dla zapowietrzonej głowicy.
    Jak można ja skutecznie odpowietrzyć? Bo standardowe udrożnianie głowicy nie rozwiązuje skutecznie problemu.
    Czy można jakoś zainicjować procedure ponownego napełnienia drukarki tuszem taką jak przy pierwszym uruchomieniu drukarki?
    Czy mogę spróbować na wyłaczonej drukarce przy wyjętym kartridżu photo black wtłoczyć strzykawką pigment przez gniazdo kartridza do weżyka i głowicy?
    Czy nie uszkodzi to głowicy drukującej?

0 1
  • ambtechnic
  • #2 28 Gru 2017 12:53
    miusicant
    Poziom 2  

Dołączam się do tematu. Mam ten sam problem. Tylko ploter to Stylus PRO 7600. Zapowietrzają się wężyki i nie doprowadzają tuszu do głowicy.

0