Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zmierzchu do lampki oświetlenia kabiny samochodu.

zasilaczen 21 Paź 2016 15:46 492 10
 • #1 21 Paź 2016 15:46
  zasilaczen
  Poziom 8  

  Witam

  Z racji częstego grzebania w samochodzie (otwarte drzwi + lampka sufitowa oświetlenia kabiny = rozładowywanie aku)
  i z tego powodu chciałbym wpiąć w instalację tej lampki czujnik zmierzchu, aby lampka sufitowa zapalała się po otwarciu drzwi tylko wtedy gdy jest potrzebna czyli po zmierzchu :)
  Pacjent to Polonez Caro, linia 12V a lampka zasilana jest żarówką bańkową 5W.

  Chciałbym aby układ był jak najprostszy ponieważ moje zdolności elektroniczne kończą się na łączeniu kabelków i lutowaniu.

  Czy wpięcie w obieg czujnika deszczu/zmierzchu z jakiegoś nowszego samochodu rozwiąże problem? czy muszę mieć do tego jeszcze jakieś rezystory sterowniki itp?

  Proszę o łopatologiczne wyjaśnienie co będzie potrzebne i jak połączyć to wszystko w całość. Bardzo mile widziany schemacik w paincie :)

  Pozdrawiam

  0 10
 • #2 21 Paź 2016 16:22
  zmyslonyy
  Poziom 26  

  W żadnych autach nie stosuje sterowników sprzężonych z czujnikiem zmierzchowym. Jedynie przy ciągle otwartych drzwiach świecenie ograniczone jest do jakiegoś określonego czasu rzędu kilku minut lub też jest możliwość całkowitego wygaszenia lampki.

  0
 • #3 22 Paź 2016 11:59
  Marian B
  Poziom 34  

  Prościej będzie zamontować dodatkowy wyłącznik lampki. W moim samochodzie jest taki zamontowany fabrycznie, trzy pozycje, całkowite wyłączenie, włączenie na stałe (na żądanie), oraz włączanie automatyczne drzwiami.
  W praktyce jest cały czas w pozycji wyłączonej, gdyż to światełko mało kiedy jest potrzebne.

  Jeżeli już robić czujnik zmierzchowy, to tylko do automatycznego włączania świateł postojowych gdy zdarzy się że trzeba zostawić samochód na kilka godzin na nie oświetlonej ulicy.

  0
 • #4 22 Paź 2016 20:20
  zasilaczen
  Poziom 8  

  Panowie nie dyskutujmy nad sensem takiego rozwiązania, gdyż u jednych jest całkowicie zbędne a u innych taki patent byłby bardzo pomocny.

  Jak już wspominałem, dużo grzebię przy samochodzie, drzwi są ciągle otwarte i lampka cały czas się pali. Mam 3 stopniowy wyłącznik dlatego trzymam lampkę w pozycji OFF, ale z kolei jak wsiadam wieczorem albo rano do samochodu gdy jest jeszcze ciemno to robię to po omacku bo lampkę oczywiście wyłączyłem przy pracy aby nie rozładowywać aku, a jak włączę z powrotem to potem zapominam ją zgasić gdy robię coś przy samochodzie.

  I dlatego chcę mieć do takiej lampki czujnik zmierzchu. Jak pracuję w dzień to ma się nie palić, a jak wsiadam po ciemku to ma się zapalać.

  Kolega @zmyslonyy twierdzi że nie potrzeba sterownika, czyli wpinam w obwód do lampki np. takie coś http://allegro.pl/czujnik-deszczu-zmierzchu-nissan-micra-k12-i5679126546.html podciągam to do szyby frontowej i już?

  0
 • #5 22 Paź 2016 20:26
  TM85
  Poziom 25  

  Pomijając przydatność tego wynalazku na poziomie przyczłapki do bulgulatora to rzuć okiem tu. http://bfy.tw/8K8h

  0
 • #6 22 Paź 2016 20:31
  zmyslonyy
  Poziom 26  

  Kolego @zasilaczen dokładnie twierdzę to, że od czujnika zmierzchowego nie uzależnia się włączenie oświetlenia wewnętrznego. Czujnik zmierzchowy w nowych typach samochodu służy do zapalania świateł ale zewnętrznych, a czujnik deszczu do włączenia wycieraczek.

  0
 • #7 22 Paź 2016 21:08
  Marian B
  Poziom 34  

  "Grzebanie przy samochodzie", pochwalam jak najbardziej, bo sam zrobiłem przy swoim samochodzie ponad 20 różnych dodatkowych urządzeń (można znależć na Elektrodzie). Jednak mając jak sam Kolega wspomniał wyłącznik trzy pozycyjny umożliwiający dowolne dysponowanie światłem wewnątrz samochodu i zapomina o właściwym użytkowaniu tegoż, dowodzi że porostu zbyt mało "grzebie przy samochodzie". "Grzebanie", uruchamianie, próbowanie, dopasowywanie "czegoś" to jak by nie patrzeć czynność sporadyczna, zdarzyć się może np. raz na pół roku przez kilka naście dni (to bardzo dużo) kiedy opracowuje się jakieś nowe rozwiązanie. Reszta czasu to normalna eksploatacja samochodu.
  Oczywiście można to zrobić (to uzależnienie włączenia oświetlenia wewnętrznego od oświetlenia zewnętrznego), tylko po co? Lepiej zrobić automatyczne włączanie świateł postojowych.

  0
 • #9 28 Paź 2016 17:01
  TM85
  Poziom 25  

  To ty powinieneś wiedzieć. Chyba pamiętasz że wszelkie takie wynalazki wysysają prąd i zawczasu przygotuj sobie górę do odpalania.

  0
 • #10 28 Paź 2016 17:21
  mirek-zuza
  Poziom 11  

  Zamontuj przed lampką wyłącznik czasowy, odliczy kilka minut i wygasi światełko. Przy następnym otwarciu drzwi znowu zaświeci.

  0
 • #11 28 Paź 2016 20:15
  zasilaczen
  Poziom 8  

  Zakupiłem już wyżej wspomniany czujnik na fotorezystorze.
  Pobór prądu w stanie spoczynku, przy oświetlonym fotorezystorze wynosił 250 mA, natomiast w ciemności, przy załączonym przekaźniku 18 mA.

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo