Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

sianio 30 Sty 2017 17:39 26151 375
  • #181 30 Sty 2017 17:39
    Erbit
    Poziom 27  

ziutek182 napisał:
    ...
    Mogę podać mój przykład:
    w poprzednim roku wyprodukowałem 5000 kW cena 1kWh to ok.0,65 pln
    Inwestycja kosztowała mnie prawie 20 000 pln
    5000*0.65 =3250
    20000/3250=6,15
    Teoretycznie zwraca się po ok.6 latach
    Praktycznie trochę dłużej ze względu na upust 1 kW do 0,8 kW
    i na różne opłaty abonamentowe....

To dość proste wyliczenie. Poza opłatami brakuje między innymi kosztów konserwacji i naprawy. Brakuje też zużycia elementów - w uproszczeniu: panele mają swoją wydajność, która spada w czasie. Powstaje więc pytanie jaką sprawność będą miały Twoje panele po 6,5 latach a przede wszystkim po jakim czasie będziesz musiał je wymienić na nowe.

Innymi słowy, jeśli producent PV zakłada ich żywotność na poziomie 15 lat a zwrot inwestycji nastąpi po 15 latach to gdzie tu sens ekonomiczny (czytaj: "po co kupować prąd w zapasie na 15 lat?). To tak jakby zamiast inwestować w PV wpłacić do ZE kwotę, która wystarczy na 15 lat opłat i cieszyć się, że przez 15 lat nie będzie się płaciło za prąd. 15 lat to przykładowy okres podany by zobrazować problem.

• #182 30 Sty 2017 20:09
    ziutek182
    Poziom 10  

ziutek182 napisał:
    ...

To dość proste wyliczenie..

Zgadzam się.
    Proste i hipotetyczne.
    Ale mam gwarancje na 5 lat więc naprawa i obsługa
    na chwilę odpada.
    Wydajność paneli też spada
    ale cena prądu na pewno będzie rosła.
    Ja na chwilę obecną jestem zadowolony
    i oby tylko tak dalej. :D

• #183 30 Sty 2017 20:20
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Żywotność paneli szacuje się na 30-35 lat, z czego dobre panele maja gwarancję uzysku 80% po 30 talach. Czyli praktycznie przez cały czas żywotności paneli.
    Dobrze wykonana instalacja nie wymaga serwisowania..

• #184 30 Sty 2017 20:27
    Erbit
    Poziom 27  

Policzę te Twoje 20'000 inaczej:

Moje zużycie to 170zł /m-c, w roku to 2040 zł, zakładam czarny scenariusz czyli wszystko poprzez opust to daje 1632 zł rocznie do odbioru.

Zatem 20'000 / 1632 = 12,25 lat zwrotu. To też jest proste i hipotetyczne ale jak widzisz różnica jest znaczna.

• #185 30 Sty 2017 20:38
    putas

Jeśli płacisz 170/m-c to potrzebujesz instalacji 4 kWp, czyli tak licząc ona nie będzie kosztowała 20.000, czyli czas zwrotu będzie krótszy :-)

• #186 30 Sty 2017 22:38
    Erbit
    Poziom 27  

putas napisał:
    Jeśli płacisz 170/m-c to potrzebujesz instalacji 4 kWp...

Putas - tu nie chodzi o 4/5kWp - chodzi o zwykłą ekonomię inwestycji. Oczywiście i mnie cieszyłoby gdybym nie płacił do ZE - tylko jakim kosztem ?

Oczywiście nie ma co liczyć na to, że będzie to "darmowa energia" bo gdyby tak było to już dawno wszyscy by podłączyli PV a ZE przestałyby istnieć.

Okres spłaty jest jednak bardzo długi a na dokładkę po uwzględnieniu wszystkich kosztów (np. w przypadku dotacji i konieczności ubezpieczenia - kosztu instalacji odgromowej) po prostu wątpliwy. Tu należy jeszcze dodać, że biorąc nową instalację po zakończeniu amortyzacji zostanę z... przestarzałą technologicznie instalacją, która być może i sprawna ale z powodu postępu będzie po prostu do wymiany.

Zdaję sobie też sprawę, że nikt nie przedstawi kalkulacji odzwierciedlającej moją sytuację - dlatego kalkulację dla siebie muszę wykonać sam pod konkretną inwestycję. Zastanawiam się jednak jak to jest u tych, którzy już się na to zdecydowali i jak oni policzyli swoje korzyści (być może nie zawsze wynikające z ekonomii).

Ty widzę "pojechałeś po calaku" ale nie sądzę abyś kiedykolwiek był w stanie poprawnie oszacować opłacalność swojej inwestycji - dlatego nie liczę, że to przedstawisz ;)

• #187 30 Sty 2017 22:59
    putas

Okres spłaty jest długi?
    To jest inwestycja na lata, tak jak np ocieplenie domu.
    Piszesz, że za kilka lat będziesz z technologicznie stara instalacją.
    I co z tego, jeśli przez długie lata będzie pracowała i produkowała prąd dla Twojego domu.
    Instalacja ma się spłacić w kilka lat, a potem następne 20 pracować na naszą korzyść.
    Ja dodatkowo podszedłem do tematu ciut inaczej.
    Budowałem i nadal rozbudowuje instalacje etapami.
    Jak wpada jakaś kasa to ją inwestuję w OZE, bo jak to w życiu bywa - kasa i tak się rozeszła na średnio potrzebne pierdoły.
    A tak jest instalacja, która tylko przynosi bardzo wymierne oszczędności.
    Tą metodą też PC u mnie jest.

• #188 30 Sty 2017 23:23
    Erbit
    Poziom 27  

putas napisał:
    ...
    Instalacja ma się spłacić w kilka lat, a potem następne 20 pracować na naszą korzyść.
    ...

Ot właśnie - tak to ma działać, jednak z wyliczeń wychodzi co innego. Reszta na PW.

• #189 31 Sty 2017 00:14
    idepopizze
    Poziom 31  

A nie uwzględniacie w swoich kalkulacjach że za te 15-20 lat jak pompa ciepła padnie to trzeba będzie mieć odłożone na nową ?
    Do rachunku za prąd i serwis dojdzie więc też trochę grosza odkładane co rok na kolejną pompę.

• #191 31 Sty 2017 12:13
    putas

idepopizze napisał:
    A nie uwzględniacie w swoich kalkulacjach że za te 15-20 lat jak pompa ciepła padnie to trzeba będzie mieć odłożone na nową ?
    Do rachunku za prąd i serwis dojdzie więc też trochę grosza odkładane co rok na kolejną pompę.

Każdy sprzęt się zużywa.
    Kupisz telewizor, a za kilka lat trzeba mieć na nowy
    Kupisz piec do domu, a za kilka/kilkanaście lat trzeba nowy.

Pamiętajmy jednak, że posiadając PV i PC dochodzi czynnik trudno mierzalny - wygoda, że wszystko działa bezobsługowo.

• #193 31 Sty 2017 15:32
    Erbit
    Poziom 27  

putas napisał:

Każdy sprzęt się zużywa.
    Kupisz telewizor, a za kilka lat trzeba mieć na nowy
    Kupisz piec do domu, a za kilka/kilkanaście lat trzeba nowy...

Telewizor to zły przykład. Tu raczej nie liczę ekonomiki zakupu bo telewizor to jedynie zbytek a ostatnio (od wielu lat) to już zbytek do kwadratu.

Co do pieca - ok, to ten kierunek, Jednak kupując piec mam takie same lub bardzo podobne dylematy. Chyba nie chcesz mi napisać, że gdybyś kupował piec to kupił byś "pierwszy z brzegu" ?

putas napisał:
    ...
    Pamiętajmy jednak, że posiadając PV i PC dochodzi czynnik trudno mierzalny - wygoda, że wszystko działa bezobsługowo.

Możesz rozwinąć o jaką "bezobsługowość" masz na myśli ? Czy taką samą jak np. przy kotle gazowym ?

• #194 31 Sty 2017 16:28
    futek2
    Poziom 15  

Witam zainteresowanych tematem.
    Nawiazujac do ostatnich postow zwiazanych z oplacalnoscia instalacji PV, to w zalaczeniu do pobrania prosty kalkulator kosztow energii.
    Wstawiajac dane z ostatnie faktury mozemy sobie zobrazowac koszty jakie ponosimy co powinno sie zgodzic z tym na fakturze z dokladnoscia 2 - 5 zlotych a to z powodu zaokraglania okresu pomiedzy odczytami do pelnych miesiecy.
    Ale aby pojawilo sie zmiejszenie kosztow to musimy sobie wstawic ilosc kWh jakie oddaje nam PV do sieci ZE.
    Oplaty do ZE beda zawsze z powodu oplat stalych, nawet jak nie bedziemy pobierali energii elektrycznej z sieci ZE.
    To pozwala oszacowac ile musimy srednio dziennie wyprodukowac energii elektrycznej z naszej PV
    Ja swoja intalacje PV rozbudowuje podobnie jak opisal kol putas bo to zacheca jak widac pojawiajace sie oszczednosci podobnie jak z ociepleniem budynku.
    Gdyby instalacja PV byla tym co modne cichy lub jakas fura to zapewne bylo by sie czym pochwalic w towarzystwie a tak patrza na nas troche z pogarda.
    Jeszcze duzo musi sie zmienic w mentalosci Polakow.
    Nie ma nic od razu.

Pozdrawiam i zycze zachecajacych wynikow z obliczen.

W dniu 05.02.2017r nowa wersja z dodana taryfa G13.

Futek2

• #195 31 Sty 2017 16:59
    Erbit
    Poziom 27  

Kolego futek2.

Miałem już dawno to napisać ale jakoś było mi "nie po drodze". Teraz napatoczyła się okazja.

Najpierw prosisz użytkowników elki by przetestowali Twój kalkulator i podpowiedzieli czego brakuje a później zbierasz za to punkty. Nie żal mi tych 2 pkt, które i tak ze 3 razy ode mnie dostałeś ale chodzi o sam fakt tym bardziej, że sam kalkulator nie wnosi niczego. Ot zwykła kalkulacja opłat pomniejszona o energię dostarczoną do ZE. Nie będę Tobie podpowiadał co by się naprawdę przydało bo obawiam się, że skasujesz wszystkich użytkowników elki na kolejne 2 pkt.

To oczywiście mój pogląd i nikomu nie nakazuję myśleć podobnie. Wyraziłem jeno swoje zdanie.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie.

• #196 31 Sty 2017 18:25
    prose
    Poziom 32  

Piszcie co chcecie mi instalacja już się zwróciła teraz jadę na plusie i opłaca się Choćby też dlatego że nie płacę ZE . Jest jedno sedno jak sam coś potrafisz zrobić to jest OK. Konserwacja przez 4 lata wymiana 1 złącza MC4.

Dodano po 2 [minuty]:

@putas Widzę że wróciłeś na forum OK.

• #197 31 Sty 2017 18:51
    Erbit
    Poziom 27  

prose napisał:
    Piszcie co chcecie mi instalacja już się zwróciła...

Z chęcią dowiem się jak to u Ciebie wyglądało. Jak długo zwracała instalacja, jak ją budowałeś, "z czego", etc. Może być na PW lub każda inna forma (tel / skype).

prose napisał:

@putas Widzę że wróciłeś na forum OK.

Eeee.. tam zaraz wrócił. pewno wk.. zdenerwowało go moje marudzenie ;)

• #198 31 Sty 2017 19:06
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Żeby nie emitować do atmosfery zanieczyszczeń ze spalania węgla - taki jest sens.

• #199 31 Sty 2017 19:07
    prose
    Poziom 32  

Trochę do tego trzeba się przyłożyć wszystko używki i nie widzę spadku wydajności po 4 latach, prosty przykład styczeń 255 kWh z 5200 Wp. Jak ktoś nie odśnieża a czeka do wiosny to wiadomo jakie uzyski będą.I inwestuję dalej teraz CO na Pv z ZE z nad produkcji.

• #200 31 Sty 2017 19:30
    Erbit
    Poziom 27  

prose napisał:
    ... wszystko używki ...

To chyba jedyne rozsądne rozwiązanie aby zejść z kosztów. Inaczej nie ma to większego ekonomicznego sensu.

Oczywiście moje wspomniane 170 zł / mc to początek drogi. Mając nadwyżkę zawsze można (należy?) kolejne element układanki przełączyć na zasilanie elektryczne (CWU, kuchnia, ogrzewanie) w ten sposób schodząc z innych źródeł energii.

Dodano po 12 [minuty]:

Łukasz.K napisał:
    Żeby nie emitować do atmosfery zanieczyszczeń ze spalania węgla - taki jest sens.

Proszę... bez takich. Drążę temat ekonomii rozwiązania jakim są PV. Jak mnie będzie stać pomyślę o "zanieczyszczaniu środowiska".

• #203 31 Sty 2017 23:55
    idepopizze
    Poziom 31  

putas napisał:

Co do wygody tak, jest jednak jeszcze coś takiego jak własne bezpieczeństwo, a uwiązując się tylko do pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła w domu można mieć kłopot gdy energetyka z jakiegoś tam powodu padnie w środku zimy. Co do tego sprzętu to jednak koszt pompy ciepła to nie koszt telewizora.

Erbit napisał:
    Oczywiście moje wspomniane 170 zł / mc to początek drogi. Mając nadwyżkę zawsze można (należy?) kolejne element układanki przełączyć na zasilanie elektryczne (CWU, kuchnia, ogrzewanie) w ten sposób schodząc z innych źródeł energii.

Czy ja wiem czy należy ...
    U mnie kuchnia zostaje na gazie, bo wydaje mi się (z własnej praktyki) że jest wygodniejsza.

• #204 01 Lut 2017 03:29
    nowex
    Poziom 16  

A ja zamieniłem kuchenkę gazową na płytę indukcyjną, w ten sposób nie mam okopconych garnków, nie mam już butli z gazem w domu, związanego z tym ryzyka wycieku i wybuchu.

• #205 01 Lut 2017 09:58
    idepopizze
    Poziom 31  

Ja mam gaz sieciowy, ten co go Pawlak wynegocjował w tak dobrej cenie.
    Z butlami chyba bym się nawet nie bawił .....

• #206 01 Lut 2017 12:01
    putas

idepopizze napisał:

Co do wygody tak, jest jednak jeszcze coś takiego jak własne bezpieczeństwo, a uwiązując się tylko do pompy ciepła jako jedynego źródła ciepła w domu można mieć kłopot gdy energetyka z jakiegoś tam powodu padnie w środku zimy. Co do tego sprzętu to jednak koszt pompy ciepła to nie koszt telewizora.

I tak przecież chyba w każdym domu jest kominek, który umożliwia "przetrwanie" kilka/kilkanaście godzin bez prądu.
    A dłuższe wyłączenia to rzadkość.

Dodano po 8 [minuty]:

Co go gazu sieciowego jest jeszcze inny aspekt.
    Coraz częściej spotykam się z tym, że ludzie całkowicie rezygnują z gazu ziemnego, żeby nie płacić opłat stałych za gaz i za prąd - odpada wtedy jeden abonament.

• #207 01 Lut 2017 12:01
    Tech132
    Poziom 20  

Czy dostał ktoś z was fakturę za drugie półrocze 2016 roku z PGE ,bo u mnie cisza ?

• #208 01 Lut 2017 18:49
    hostii
    Poziom 21  

putas napisał:
    Co go gazu sieciowego jest jeszcze inny aspekt.
    Coraz częściej spotykam się z tym, że ludzie całkowicie rezygnują z gazu ziemnego, żeby nie płacić opłat stałych za gaz i za prąd - odpada wtedy jeden abonament.

Innym aspektem jest możliwość/koszt przyłącza gazu. Wiadomo prąd trzeba mieć gaz już nie, a słyszałem o koszcie przyłącza gazu rzędu 15-20 tyś tylko do licznika, więc ja bym się naprawdę zastanowił ....

• #209 02 Lut 2017 00:05
    nowex
    Poziom 16  

Tech132 napisał:
    Czy dostał ktoś z was fakturę za drugie półrocze 2016 roku z PGE ,bo u mnie cisza ?

Też nie mam faktury za drugie półrocze 2016, dzwoniłem do BOK PGE powiedzieli, że nie są wystawione faktury, umowa jaką podpisali obliguje do rozliczenia do końca stycznia.

• #210 03 Lut 2017 13:22
    harii
    Poziom 13  

Dodano po 12 [minuty]:

Łukasz.K napisał:

Proszę... bez takich. Drążę temat ekonomii rozwiązania jakim są PV. Jak mnie będzie stać pomyślę o "zanieczyszczaniu środowiska".[/quote]

No i własnie dzięki takiemu podejściu do problemu środowiska, mamy w większości miejscowości taki syf , tylko ktoś bez wyobraźni i mający w "głębokim" poszanowaniu zdrowie swoje , swoich i innych dzieci dochodzi do wniosku że jak go będzie stać to pomyśli o środowisku .Wyjątkowa arogancja .
    Nigdy ciebie nie będzie na to stać , musiałbyś zmienić podejście do wielu istotnych spraw, nie chodzi tylko o kasę .

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo