Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

sianio 16 Mar 2017 21:02 38472 502
  • #301 16 Mar 2017 21:02
    Erbit
    Poziom 32  

Szanowny moderator dopisując mi uwagę zapomniał dodać koledze Fidelis uwagę odnośnie punktu 3.1.16 tegoż samego regulaminu z naciskiem na drugie zdanie tegoż punktu.

Cytat:

3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

Mylę się ?

[edyta]

Pewno się mylę i dlatego za chwilę ten post wyląduje w koszu z kolejną uwagą od moderatora.

• Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #303 19 Mar 2017 11:29
    giezet
    Poziom 11  

Witam.Proszę o informacje czy mogę podłą czyć trzy regulatory równolegle do akumulatrów 48v ,a od strony paneli trzy niezależne gałazki po 135v.Czy regulatory bedą się gryzły?

• #304 19 Mar 2017 19:00
    markartv
    Poziom 17  

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie, ale jaki jest sens takiego połączenia?

Prościej połączyć trzy stringi ,,gałązki" równolegle do jednego regulatora a regulator do akumulatorów 48V, taka instalacja będzie wtedy wykonana prawidłowo.

• #305 19 Mar 2017 21:01
    giezet
    Poziom 11  

Prosciej napewno.Regulatory dużej mocy MPPT są bardzo drogie.Uważam ,że stosujac trzy mniejsze np.PWM oszczedzam sporo kasy gdzie za róznice około 1000zł moge kupić pięć paneli 190w i to daje wiekszy zysk niż MPPT.

• #306 19 Mar 2017 22:00
    markartv
    Poziom 17  

OK, tylko nie wiem dlaczego, tak mi się wydaje nietypowe napięcie od strony PV 125V.

Nie wiem jakie masz PV ? może warto rozważyć inna wartość napięcia np. albo zejście w dół co wiąże się z większymi prądami w pierwotnej części instalacji albo w górę mniejsze prądy mniejszy przekrój przewodów ?

Wszystko ma swoje wady i zalety.

Nie wiem jakie założenia postawiłeś do własnej instalacji np. nie wiem czy to poniżej brałeś pod uwagę ?

• #307 20 Mar 2017 17:53
    giezet
    Poziom 11  

Fajny regulator znam go to prawdziwe MPPT ,ale za słaby. Korekcja w stringach to trzy gałązki po 90v i mocy około 1200w i trzy regulatory PWM na napiecie ładowania 48v.Pytam czy moga po stronie wtórnej pracować równolegle,Ktos robił taką opcje?

• #308 20 Mar 2017 21:48
    koniszua
    Poziom 15  

markartv napisał:

Pytanie do kolegi co to za regulator namiary na jego parametry, producent??

• #309 20 Mar 2017 21:59
    giezet
    Poziom 11  

Szukaj na ooooooo pod " regulator do paneli "

• #311 22 Mar 2017 20:37
    Wlodek22
    Poziom 27  

Jest to ładna przetwornica step up z ustawianym ręcznie "punktem optymalnym". By ładować akumulator 48V napięcie po stronie PV musi być niższe. To urządzenie bardziej pasuje do wiatraka niż do PV.

• #312 22 Mar 2017 23:37
    markartv
    Poziom 17  

Przepraszam ale nie wprowadzaj w błąd wszystko jest jasno napisane i nie jest to jedynie 48V.
    Każdy dobiera do własnych potrzeb i instalacji, pytanie było o jakieś i to jest jakieś jedno z wielu.

• #313 22 Mar 2017 23:42
    Wlodek22
    Poziom 27  

Gdzie konkretnie wprowadzam w błąd?

• #314 23 Mar 2017 00:13
    markartv
    Poziom 17  

Napiszę tak dołączyłem się do tematu po to aby uzyskać konkretnych informacji, nie mam zamiaru prowadzić żadnej polemiki.
    Aby coś napisać należy przeczytać część postów, jeśli kogoś interesuje wyłącznie udowodnienie swojej racji proszę bardzo ja do tego ręki nie przyłożę.
    Niestety ale śledząc parę tematów na tym forum większość tematów zaczyna być sprowadzana do poziomu jaki miał być kolor czcionki i który jest prawidłowy w danym momencie.
    TY chcesz udowodnić do czego jest dedykowany MPT7210A ja tego nie zrobiłem i załączyłem informację od producenta.

Zakładam że instalacja PV będzie wykonywana przez osobę która w miarę jest w stanie ogarnąć ten temat, uważam czy ona pasuje do PV czy do wiatraka niech każdy sam oceni.

Przepraszam autora tematu za takie niepotrzebne zamieszanie .

I tak właśnie wyglądają puste posty.

Wlodek22

Chylę czoła twojej wiedz i kłaniam się nisko.

• #315 23 Mar 2017 00:28
    Wlodek22
    Poziom 27  

Ja wcale nie chce niczego udowadniać. Zwracam jedynie uwagę, że ten regulator nie jest tym czego człowiek się spodziewa słysząc MPPT. Jest na YT kilka filmów, gdzie ludzie ze zdziwieniem odkrywali, że nie działa on tak jak oni zakładali.
    CPY-2420 I CPY 2410 to najtańsze znane mi regulatory MPPT na 20 i 10A odpowiednio.

• #316 02 Kwi 2017 10:06
    hostii
    Poziom 22  

Witam,
    i kolejny miesiąc minął w off-gidzie wyszło mi 0,794 % czyli tylko 20% strat jak dla mnie to dobry wynik, a że udało mi się opomiarować grzałkę w CWU to wiem ile tam prądu wleciało.Dodam że to są straty całkowite uwzględniając nawet straty inwertera

Zastanawiam się gdzie są Ci co mówili ze na bateriach jest 50% i więcej strat ?

• #317 02 Kwi 2017 13:09
    Erbit
    Poziom 32  

hostii napisał:
    ...
    Zastanawiam się gdzie są Ci co mówili ze na bateriach jest 50% i więcej strat ?

Są np. "tutaj".

Nie wiem jakiej metody obliczeń użyłeś ale sprawność większości akumulatorów to jakieś 60%. Zatem Twoje wyliczenia mają jakąś wadę ale nie znając metody nic więcej nie można powiedzieć.

• #318 02 Kwi 2017 21:07
    hostii
    Poziom 22  

Erbit tutaj nie działa, ale ja źle napisałem bo to ogólnie sprawność off-grid, a obliczenia są proste: regulator dał 307kWh a wykorzystałem 243kWh co daje 0,79 i gdyby baterie miały faktycznie tyle strat to wynik energii danej a zużytej powinien być gorszy ?Być może bilans jest tak dobry z powodu używania instalacji narazie tylko pomiędzy 6-21, ale z kolei dni są dłuższe i więcej słońca.

• #319 02 Kwi 2017 22:10
    Wlodek22
    Poziom 27  

Te 20% to raczej straty na przetwarzaniu prądu w regulatorze i później inwerterze, a nie w samych bateriach.
    Ja też robiąc kilka cykli rozładowania i ładowania, nie zauważyłem by akumulator oddawał 60% ładunku, który pobrał przy ładowaniu.

• #320 03 Kwi 2017 09:40
    Erbit
    Poziom 32  

Wlodek22 napisał:
    Te 20% to raczej straty na przetwarzaniu prądu w regulatorze i później inwerterze, a nie w samych bateriach. ...

... strat, których nie ma przy on-grid

Wlodek22 napisał:

...Ja też robiąc kilka cykli rozładowania i ładowania, nie zauważyłem by akumulator oddawał 60% ładunku, który pobrał przy ładowaniu.

Skoro nie 60% to ile % Tobie oddał? Jeśli się opierasz nie na pomiarach a jedynie na tym co "zaobserwowałeś" to dyskusja nie bardzo ma sens.

Nie mam możliwości dokonania takich pomiarów ale chyba nie chcecie mi powiedzieć, że "wszystkie" opracowania zawierające takie wyliczenia są błędne bo "u Was" sprawność jest dużo wyższa niż 60% ?

Na marginesie
    - przechowaj energię wyprodukowaną latem do wykorzystania zimą
    - ponieś koszty utrzymania i wymiany akumulatorów

To są wystarczające powody by bez wyraźnej potrzeby nie pchać się w off-grid.

Dodano po 10 [minuty]:

hostii napisał:
    ... obliczenia są proste: regulator dał 307kWh a wykorzystałem 243kWh...

Chcesz mi powiedzieć, że na naładowanie rozładowanych akumulatorów wykorzystałeś 307kWh a następnie odzyskałeś 243kWh z tych akumulatorów ?

• #321 03 Kwi 2017 09:56
    Wlodek22
    Poziom 27  

1 Sprawność ładowania, plus ew straty na samorozładowaniu, ale one tu są do pominięcia.
    2 Tak rzeczywiście, trudno dyskutować z kimś, kto nie dokonywał pomiarów, a jedynie opiera się na "wszystkich" opracowaniach. Z moich pomiarów wynikało, że akumulator 55ah, z którego wyładowałem 45Ah prądem 20h, bardzo ładnie i z dużym prądem przyjmował z powrotem 42ah. Na kolejne 3-4Ah w procesie absorbcji trzeba było poczekać kilka godzin. Można oczywiście dyskutować, o tym czy stan naładowania przed i po był taki sam, bo nie da się tego jednoznacznie zmierzyć, ale nie stwierdziłem potrzeby dostarczenia do akumulatora o 40% więcej prądu niż z niego pobrałem.
    3 marginesy nie komentuje

• #322 03 Kwi 2017 10:07
    Erbit
    Poziom 32  

Wlodek22 napisał:
    ...
    2 Tak rzeczywiście, trudno dyskutować z kimś, kto nie dokonywał pomiarów, a jedynie opiera się na "wszystkich" opracowaniach. Z moich pomiarów wynikało, że akumulator 55ah, z którego wyładowałem 45Ah prądem 20h, bardzo ładnie i z dużym prądem przyjmował z powrotem 42ah. Na kolejne 3-4Ah w procesie absorbcji trzeba było poczekać kilka godzin. Można oczywiście dyskutować, o tym czy stan naładowania przed i po był taki sam, bo nie da się tego jednoznacznie zmierzyć, ale nie stwierdziłem potrzeby dostarczenia do akumulatora o 40% więcej prądu niż z niego pobrałem.

Czy mógłbyś dokonać pomiarów mocy a nie pomiarów prądów (pojemności) ? Zaiste wyniki będą inne.

• #323 03 Kwi 2017 10:11
    hostii
    Poziom 22  

Erbit napisał:
    ... strat, których nie ma przy on-grid

ale są przez energetykę też 20% +opłaty stałe ;) . Oczywiście nie będziemy się rozwodzić co jest lepsze bo wiadomo że on-grid -przy obowiązującej ustawie, Ale ja instalacje off-grid mam już 4 rok i wiele razy zastanawiałem się czy wszystko wywalić i przejść na on-grida. Jak by weszło FIT to bym się nie zastanawiał. Póki co zostaję do czasu aż baterie się rozjadą

Erbit napisał:
    Chcesz mi powiedzieć, że na naładowanie rozładowanych akumulatorów wykorzystałeś 307kWh a następnie odzyskałeś 243kWh z tych akumulatorów ?

Tak liczby nie kłamią.....to jest bilans miesięczny dotyczy się to ładowania aku,użytkowania on-line i wykorzystania wieczornego,a najlepiej w drogiej taryfie bo zysk w mojej kieszeni większy

• #324 03 Kwi 2017 10:30
    Erbit
    Poziom 32  

hostii napisał:
    ... ja instalacje off-grid mam już 4 rok i wiele razy zastanawiałem się czy wszystko wywalić i przejść na on-grida.

To masz dylemat. Zapewne mając taką instalację miałbym taki sam. Wszystko to kwestia kosztów (o ile nie masz innych potrzeb). Zapewne jak będziesz zmuszony wymienić akumulatory to wtedy się zastanowisz ponownie.

• #325 03 Kwi 2017 10:58
    hostii
    Poziom 22  

Erbit napisał:
    zastanowisz ponownie.

Tu raczej nie trzeba się zastanawiać, a tu gdzie mieszkam prąd rzadko wyłączają (raczej prace planowe). Ale wywalić na śmieci w miarę dobre aku, pomysł średni, chyba że bilans spadnie to łatwiej będzie podjąć decyzję.Minus tego że latem rachunek zero a zimą normalny.Plusem że latem nie oszczędza się prądu tylko zużywa na potęgę :)

• #326 03 Kwi 2017 11:00
    Wlodek22
    Poziom 27  

Erbit napisał:

Czy mógłbyś dokonać pomiarów mocy a nie pomiarów prądów (pojemności) ? Zaiste wyniki będą inne.

Wybacz, ale nie rozumiem jak wynik może być inny 45Ah x 12V da 533Wh, z tym, że licznik na bierząco przelicza zmieniające się napięcie i prąd.

• #327 03 Kwi 2017 12:42
    3301
    Poziom 19  

Podawanie przykładów z 1 aku i podłączenia mu 27W i pobierania z niego prądu 20h który wyniesie 2,25A to może i na papierze wyjdzie pięknie bo wtedy można pominąć wszelkie straty, ale jak przyjdzie zmagazynować 307kWh miesięcznie co przy 13 godzinnej pracy układu da 762W na każdą godzinę więc prawie 10kWh na umowną dobę i przy 12V popłynie 63A to policzcie ile wtedy zje ładowarka i inwerter i ile stracisz na przewodach i wszelkich rozłącznikach czy bezpiecznikach, a tak ogólnie dla zasilania domu to 760W to co to jest, najwyżej oświetlenie i lodówka(i), wypadało by mieć inwerter ok. 3-4 kW to prąd wtedy wyniesie od 250 - 333A i wtedy policz tylko straty, w 20% będzie ciężko.
    Pojemności aku są przeważnie podawane przy 10h prądzie wyładowania, to przy takich prądach musiałoby być dobrze ponad setkę tych aku a jak zwiększysz prąd to pojemność leci w dół, tak że moim zdaniem to następne 20-30%, nwet zwiększając napięcie do 48V to te prądy zmniejszą się 4-krotnie co i tak jest za dużo i straty spore zrobią.

Ja rozpocząłem przygodę z instalacją 192V (16 aku 100Ah) i UPSie 2kVA o czym pisałem wcześniej, prąd pobierany z aku to ok. 5A, więc dla wykorzystania pojemności bardzo dobry, sam UPS bez obc. to ok. 33Wh z obc. 1kW to pewnie z dwa razy więcej i nawet nie mogłem go obciąćyć nominalnie bo i czym skoro większość urządzeń to 2kW.
    Na początku robiłem pomiary co godz. mierzyłem moce i wychodziła strata 30-40% i to gdy słońca było mało, póżniej dwa dni słoneczne i regulator odcinał prąd i jescze ciężko było zapanować nad napięciem ładowania bo albo napięcie było z wysokie na poszczególnych aku albo za niskie na innych w czasie rozładowania, wiem że można by namontować różnych regulatorów i strażników ale wtedy i obsługa by była potrzebna.

A tak w przypadku kol. hostii to jeżeli Twoja inst. pracuje od 6 -21 to z aku korzystasz max. 4-5h więc magazynujesz tylko ok.30% tej wyprodukowanej.

• #328 03 Kwi 2017 13:33
    hostii
    Poziom 22  

Kolego 3301 takie wyliczenia to czysta teoria i nie da się policzyć ile wleciało w baterie, a ile skonsumowałem pomijając baterie. Musiał bym każdy string bateryjny opomiarować (mam ich 7) i inwerter. Wtedy może były by jakieś lepsze dane.Instalacja od dłuższego czasu pracuje już w zakresach 6-21, chyba że był taki weekend jak ostatnio :). Przykład: w marcu w drogiej taryfie zużyłem tylko 35kWh i to podejrzewam na samym początku marca. Ja instalacji nie używam jak się baterie naładują tylko żeby się nie rozładowały. Głównie chodzi o to żeby przelicznik był ok i regulator nie ograniczał ładowania kiedy baterie już więcej nie chcą, reszta mnie mniej interesuje.Inwerter mam 4kW 48V i baterie 7x4x12V 155Ah więc zapas mocy jest. Jedynie co mnie najbardziej denerwuje (przy tej ustawie dla on-grid już mnie) to to że instalacja daje 3kW a pobór w domu 100W.....

• #329 03 Kwi 2017 14:57
    Erbit
    Poziom 32  

Wlodek22 napisał:

...
    Wybacz, ale nie rozumiem jak wynik może być inny 45Ah x 12V da 533Wh...

Napięcie ładowania jest równe jest napięciu rozładowania ?

• #330 03 Kwi 2017 15:08
    Wlodek22
    Poziom 27  

Erbit napisał:

Napięcie ładowania jest równe jest napięciu rozładowania ?

Nie, nie jest i nic to nie zmienia, bo nie ja na kartce liczę amperogodziny, tylko sprytny chiński licznik.
    Jak wiesz gdzie znikają 40%, to poprostu napisz, a nie zadawaj kolejne i kolejne pytania, które nie wiele wnoszą.
    IMHO 5-10% znika na regulatorze ładowania w zal od różnicy napięć PV / Aku i nastepnie ok 10-20% w przetwornicy DC/AC.