Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

sianio 03 Maj 2018 16:03 43473 569
  • #421 03 Maj 2018 16:03
    idepopizze
    Poziom 32  

Jest optymalny.
    Pytanie jest tylko takie czy właścicielowi bardziej zależy na cieple czy na prądzie.

• Testo
  • #422 03 Maj 2018 16:07
    zbig10101
    Poziom 13  

Moje watpliwosci budzi kierunek zasilania wody.

• #423 03 Maj 2018 16:09
    idepopizze
    Poziom 32  

Wszystko tam jest ok i będzie działać.

• Testo
  • #424 03 Maj 2018 17:49
    anaba255
    Poziom 18  

respol napisał:
    Chciałbym zainstalować sobie instalację PV na chwilę obecną myślę o mocy 2kW bo na tyle mam kasy.
    I tu pytanie czy w moim przypadku lepiej iść w on czy off grid? W off grid zużywałbym raczej wszystko na własne potrzeby, ale w okresie letnim być może bufor nagrzałby się na tyle, że występowałby pewnie nie duże nadmiary energii. W off grid musiałbym zainstalować dodatkowe grzałki i pewnie jakieś urządzenia sterujące.
    Instalacja w domu jest 3-fazowa, czy instalację PV też muszę mieć 3 fazową?

Off-grid będzie prostszą instalacją i trochę tańszą, nic nie musisz zgłaszać, jeśli obawiasz się, że nie wykorzystasz całej energii zainstaluj mniejszą instalację np 1kWp, paneli zawsze możesz dołożyć. Masz duży bufor, to co nie zużyjesz w słoneczne dni będziesz miał na pochmurne.
    Nie musisz dokładać dodatkowych grzałek, wystarczy te które są. Grzałka 3-fazowa, czyli naprawdę 3 grzałki 1-fazowe, jedną fazę podpinasz pod PV, a pozostałe jak do tej pory do sieci. Jedynie musisz założyć dodatkowy termostat do PV. Sam tak mam zrobione.
    I najważniejsze to sterownik, najlepiej MPPT, ceny zaczynają się od 400zł.
    Taka instalacja jest bardzo prosta, wykorzystuje standardowe i tanie elementy. Grzałka i termostat jest na 230V, sterowniki są robione na moc powyżej 2kW i napięcia 120-250V. Jeśli dasz np. 4 panele po 250W, a będziesz miał mało prądu dołożysz następny czy dwa w tym samym stringu.
    Swoją instalacje opisałem tutaj;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3317504.html

• #425 03 Maj 2018 20:42
    respol
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za zainteresowanie. Co do pierwszej odpowiedzi to też rozważam właśnie solara lecz chyba jednak prąd bardziej wszechstronnie mogę wykorzystać. Anaba255 zaraz zobaczę Twoje rozwiazanie-czytając Twoją odp to ma to jakiś sens i jest nie drogo tylko teraz grzałki mam 3x1000 spięte w gwiazdę bo tak producent zaleca dla lepszej efektywności ale mniejsza z tym. Podpinając np grzałkę 1x1000W a z paneli będzie szło np 600W to czy nie efektywniej grzałaby np grzałka 3x300W załączana wraz ze wzrostem mocy z pv? W on grid jakbym miał nadprodukcje to bym nie płakał bo zimą lub w okresach przejściowych zamiast palić w kominku skorzystałbym właśnie z tego co zmagazynowałem w sieci.

zbig10101 napisał:
    Moje watpliwosci budzi kierunek zasilania wody.

Dlaczego masz wątpliwości? Masz też bufor i inaczej to rozwiązałeś? Jakieś sugestie?

• #426 03 Maj 2018 22:04
    anaba255
    Poziom 18  

respol napisał:
    Podpinając np grzałkę 1x1000W a z paneli będzie szło np 600W to czy nie efektywniej grzałaby np grzałka 3x300W załączana wraz ze wzrostem mocy z pv?

Po to jest sterownik MPPT, utrzymuje optymalne napięcie na panelach, grzałka może być o większej mocy.
    3 grzałki o mniejszej mocy to kaskada, jest gorszym rozwiązaniem, niż MPPT, mniejsza sprawność przez skoki napięcia. Dodatkowo przy kaskadzie musisz kupić grzałkę na zamówienie, a taka też więcej kosztuje plus sterownik.
    W Twoim wypadku najlepiej byłoby podłączyć PV pod obie grzałki. W pierwszej kolejności grzała by górna 1000W, a po zagrzaniu wody do ustawionej temperatury termostat przełączał by na dolną 2000W. W ten sposób gromadził byś ciepłą wodę na pochmurne dni.

Dodano po 5 [minuty]:

respol napisał:
    W on grid jakbym miał nadprodukcje to bym nie płakał bo zimą lub w okresach przejściowych zamiast palić w kominku skorzystałbym właśnie z tego co zmagazynowałem w sieci.

Przy małej instalacji off-grid, dużym buforze i stałym użyciu wody niewiele będzie się marnować. PV ma ta przewagę nad solarami, że zimą też daje sporo energii.

• #427 03 Maj 2018 23:13
    idepopizze
    Poziom 32  

@respol
    Żebyś miał jeszcze większe wątpliwości do dorzucę jeszcze taki schemat:

W takim układzie możesz mieć gorącą wodę CWU z solarów prawie natychmiast. Tak jakbyś palił mocno tym kominkiem

anaba255 napisał:

Przy małej instalacji off-grid, dużym buforze i stałym użyciu wody niewiele będzie się marnować. PV ma ta przewagę nad solarami, że zimą też daje sporo energii.

Tak naprawdę to nieszczególnie liczyłbym na tą energię w zimie. Obserwowałem u mnie ile było słonecznych dni w zimie teraz i w poprzednim sezonie i moim zdaniem nie ma o co kruszyć kopi. Ja wiem że w niskiej temperaturze PV mają lepszą sprawność, ale tego słońca nie ma za wiele - najczęściej jest szarówka.

• #428 04 Maj 2018 09:50
    respol
    Poziom 10  

anaba255 wszystko fajnie tylko czytając to forum widzę, że fotowoltaika wciąga. Wszystko fajnie opisujesz i nawet mi to pasuje tylko co dalej jakbym chciał rozbudować system z tego np 1,5kW do 4kW? Nie lepiej kupić teraz jakiś większy inwerter- czy są takie z mppt i ewentualnością podłączenia on grid w przyszłości?
    Czy jeżeli teraz zainstaluje np on grid 1,5kW i za rok chciałbym dołożyć 1kW to jak to wygląda z operatorem-robią jakieś problemy? coś trzeba płacić?
    Czy wpinając się on grid jest możliwość w pierwszej kolejności wykorzystania prądu z PV na własne potrzeby i dopiero po np zagrzaniu bufora oddawanie do sieci?
    Nie chciałbym kupić czegoś mało praktycznego bez możliwości rozbudowy-jak to mówią polacy są zbyt biedni żeby oszczędzać;) Wolę wyłożyć raz na jedno urządzenie niż dokupować później drugi inwerter.
    idepopizze nie wiem co to by zmieniło w moim układzie- w chwili obecnej w kominku jest około 60l wody i jak się zagrzeje do 60*C pompka pcha tą ciepłą wodę do bufora i po jednym przepchnięciu już w górnej warstwie bufor jest tyle ciepła, że starczy do prysznica dla jednej osoby. Wiadomo, że taki bufor jak mój nie jest nigdy rozładowany do niskich temperatur bo w zimę nie spada poniżej 37*C. Dołożenie wymiennika to chyba tylko i wyłącznie fanaberia i podrażanie systemu i kolejne urządzenie, które może się popsuć/zacząć lecieć itp...

• #429 04 Maj 2018 18:03
    anaba255
    Poziom 18  

respol napisał:
    anaba255 wszystko fajnie tylko czytając to forum widzę, że fotowoltaika wciąga. Wszystko fajnie opisujesz i nawet mi to pasuje tylko co dalej jakbym chciał rozbudować system z tego np 1,5kW do 4kW? Nie lepiej kupić teraz jakiś większy inwerter- czy są takie z mppt i ewentualnością podłączenia on grid w przyszłości?
    Czy jeżeli teraz zainstaluje np on grid 1,5kW i za rok chciałbym dołożyć 1kW to jak to wygląda z operatorem-robią jakieś problemy? coś trzeba płacić?
    Czy wpinając się on grid jest możliwość w pierwszej kolejności wykorzystania prądu z PV na własne potrzeby i dopiero po np zagrzaniu bufora oddawanie do sieci?
    Nie chciałbym kupić czegoś mało praktycznego bez możliwości rozbudowy-jak to mówią polacy są zbyt biedni żeby oszczędzać Wolę wyłożyć raz na jedno urządzenie niż dokupować później drugi inwerter.

To wszystko zależy jaką chcesz instalację, czy tylko do grzania wody off-grid, czy oddawać do sieci on-grid. Moim zdaniem przy małej instalacji, z której prąd będzie wykorzystywany tylko do CWU nie ma sensu podłączać do sieci, więcej komplikacji i troche drożej.
    Inwertery on-grid nie można wykorzystać do off-grida, bo te, żeby działać muszą się synchronizować z siecią, wszystkie inwertery on-grid mają funkcję MPPT. Są jeszcze inwertery hybrydowe, droższe.
    Jesli chciałbyś na początek małą instalację do grzania wody, a potem ją rozbudować, to masz trzy opcje:
    Pierwsza to zostawić to co będzie jako off-grid do grzania wody na sterowniku MPPT i zrobić osobną instalację on-grid podłączoną do sieci.
    Druga od razu mały on-grid, potem rozbudowa, nie wiem jak to wygląda od strony formalnej. Zapytaj w swoim ZE.
    Trzecia z czasem likwidujesz off-grida i wszystkie panele wpinasz w jeden inwerter, zostaje Ci sterownik za 400-600 zł.
    Jeśli chcesz w on-gridzie grzać w pierwszej kolejności wodę, potrzebujesz strażnika mocy, który będzie załączał grzałki w buforze, lub inwerter hybrydowy z funkcją przełączania priorytetu sieć/grzałka.
    Temat nie jest łatwy, poczytaj, na forum jest tego dużo, każdy też ma inne preferencje. No i lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż swoich, a na pewno taniej :wink: Każde z rozwiązań, które podałem ma wady i zalety.
    Napisze jak ja to myślę zrobić u siebie i dlaczego.
    Obecnie mam 2kW off-grid do grzania i to zostaje bo tą energię i tak wykorzystam. Do tego planuję 3kW on-grid 1-faza, większość urządzeń w domu o stałym poborze podpiąć pod tą fazę. Odpadają straty związane z bilansowaniem międzyfazowym. Jeśli wejdą nowe regulacje pozwalające ZE odłączać mikroinstalacje, nie bedą obejmować instalacji do 3kW. No i inwertery do 3kW 1f są tańsze.

• #430 05 Maj 2018 09:27
    respol
    Poziom 10  

Najbardziej z ekonomicznego punktu widzenia wykorzystania energii słonecznej to jestem za inwerterem hybrydowym ale ciekaw jestem jakie forumowicze na ten temat mają zdanie? Po za tym rozwiązanie strasznie drogie tańsze firmy takich ok 3kW zaczynają się od prawie 6k a markowe 10k...czyli ekonomicznie raczej w chwili obecnej nie opłacalne.
    Czy ty pod ten regulator ładowania możesz wpiąć inne urządzenia prócz grzałki?-np pralkę, lodówkę? Te regulatory MPPT to jakieś konkretne marki oglądać czy chinol też da radę?
    Piszesz o regulacjach-są informacje że trwają prace nad takimi żeby odpiąć od ZE mikroinstalacjie powyżej 3kW?-jest gdzieś o tym jakiś wątek?
    A tak na marginesie nie myślałeś że tańszym sposobem grzania wody i który szybciej by się zwrócił byłby solar wodny?

• #431 05 Maj 2018 09:38
    hostii
    Poziom 23  

respol napisał:
    to jestem za inwerterem hybrydowym

nie opłacalne, w tej chwili niema nic lepszego niż on-grid nawet do grzania wody, montujesz i zapominasz. W najgorszym przypadku masz z 1kW zainstalowanych paneli 800kWh do odebrania po bilansowaniu KIEDY CHCESZ i to jest najważniejsze. A nie że jednego dnia woda zagotowana a drugiego zimna.
    On-grid tylko w paru przypadkach jest nieopłacalny
    -działka bez przyłącza
    -bardzo częste wyłączenia prądu (ale tu i tak agregat lepszy i tańszy)
    tak naprawdę mało jest minusów, ale jeden największy to rządzący którzy mogą zmienić ustawę, ale tu mogą nawet i off-gridowcą coś wymyślić ........

• #432 05 Maj 2018 09:55
    idepopizze
    Poziom 32  

@hostii

Wystarczy, że opodatkują PV od metra i ta zabawa przestanie się opłacać.

• #433 05 Maj 2018 11:42
    hostii
    Poziom 23  

idepopizze napisał:
    że opodatkują PV od metra i ta zabawa przestanie się opłacać.

no nie podrzucaj pomysłów ;)

......ja mam 40 cigsów=40m2

• #435 05 Maj 2018 15:55
    anaba255
    Poziom 18  

respol napisał:
    Czy ty pod ten regulator ładowania możesz wpiąć inne urządzenia prócz grzałki?-np pralkę, lodówkę? Te regulatory MPPT to jakieś konkretne marki oglądać czy chinol też da radę?
    Piszesz o regulacjach-są informacje że trwają prace nad takimi żeby odpiąć od ZE mikroinstalacjie powyżej 3kW?-jest gdzieś o tym jakiś wątek?
    A tak na marginesie nie myślałeś że tańszym sposobem grzania wody i który szybciej by się zwrócił byłby solar wodny?

Regulator mam polski z Allegro, wpisz w dziale "Alternatywne źródła energii" inwerter/sterownik/regulator grzałek, różni sprzedawcy, różnie to nazywają. Linka wyślę na PW. Mój ma na wyjściu prąd przemienny-prostokąt, oprócz grzejników, żarówek nic więcej pod niego nie podpinałem.

Temat o zamianach
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html

Czy grzanie solarami było by tańsze? Jeśli solary wykonał bym sam, może i tak, ale na pewno nie łatwiejsze. Instalacje na używkach poskładałem za 5000zł, obecnie ceny poszły w dół. Przy solarach trzeba poprowadzić rurki, w moim przypadku potrzebował bym wymiennika ciepła, do tego sterownik, pompki, glikol, wszystko kosztuje. A przy PV jeden kabel z dachu wpięty do skrzyneczki przy bojlerze i dalej do grzałki, odległość od PV do bojlera, przy wysokim napięciu nie ma większego znaczenia. No i zimą mam trochę ciepłej wody z PV, przy solarach na pewno było by gorzej. W grudniu/styczniu gdy dni są najkrótsze, gdy cały dzień świeci słońce 2kW podnosi temperaturę w 100L bojlerze o 20-30'C. Dom jest docieplony, dużo okien na południe, utrzymuje temperaturę z poprzedniego dnia do popołudnia, wtedy pali sie w piecu, a ciepła woda jest z PV. To jednak daje wymierne oszczędność w sezonie grzewczym, zwłaszcza w okresie przejściowym jesień i wiosna. Opału idzie mniej. Po drugie, gdybym myślał wyłącznie ekonomicznie, nigdy bym PV czy solarów nie zakładał. Opał jest z własnego lasu, więc woda latem prawie za darmo, nie licząc godzin spędzonych w kotłowni. Wolę ten czas spędzić w ciekawszy sposób :wink: Panele założyłem raz, jak na razie mija czwarty rok i nic sie z instalacją nie dzieje.

• #436 05 Maj 2018 18:06
    Slak68
    Poziom 19  

@respol Ja mam Skymax'a 3 kW z akumulatorami 4x155 Ah. Chodzi na nim wszystko, czysta sinusoida. Ostatnio startowałem na nim silnik 2 kW jednofazowy i nawet nie "jęknął".
    Jedno co zauważyłem, to od momentu, jak go uruchomiłem, w domu bardzo rzadko uszkadzają się świetlówki kompaktowe i żarówki LED - wcześniej nie było miesiąca, żebym jakiejś nie musiał wymieniać.
    Zaletą jest brak zakłóceń na sieci domowej - inwerter płynnie bierze prąd z paneli, jak brakuje to dobiera sobie brakującą moc z sieci albo z akumulatorów (zależy, jak ustawisz w panelu sterowania). Generalnie dużo opcji do "zabawy", kilka kliknięć i można przestawić w off-grid, on-grid z backupem (coś ala UPS tylko lepsze).
    Jest opcja na zasilanie z generatora spalinowego, można też podłączyć akumulatory LiFePO4, akumulatory można ładować także zewnętrzną ładowarką, paneli można podłączyć 4,2 kWp co jest dużą zaletą, bo przewymiarowanie jest korzystne.
    Mimo dość wysokiej ceny jestem zadowolony.

• #437 06 Maj 2018 08:16
    respol
    Poziom 10  

Eh ciężki temat. Hosti muszę powiedzieć, że chyba masz rację, że on grid jest najkorzystniejszy. Ale mając baniak tak jak ja 800l i grzałki 3x1000 i 3x2000 to najtaniej w chwili obecnej jest kupić sterownik/inwerter z mppt za max 600zl, 5 paneli używek po 420zł z dostawa= 2200zł jakieś kable mocowania i inne za max 1000zl co razem da 3800zł. Wydając dziś około 60zł na CWU i licząc, że słońce pokryje nawet tylko 50% zapotrzebowania to sam sterownik zwróci mi się po 20 miesiącach. W tym czasie odłożę kasę na dodatkowe 2kW paneli i inwerter i za 2l założę 3kW on grid spinając wszystkie panele razem. Tak chyba zrobie.
    Co do tego inwertera hybrydowego skymax 3kW za 5k to porównać go do zwykłego froniusa o tej mocy to wychodzi podobnie a możliwości większe. Wiem, że to porównanie mercedesa do poloneza ale polonezy do dziś jeżdżą a i mercedesa popsutego się spotka.
    Pit jakbyś jeszcze raz po polsku napisał bo nic zrozumieć nie można.
    Pomiędzy panelami 3kW a inwerterem jakiego przekroju należałoby dać przewody? Dziś wolę dać grubsze przewody żeby w przyszłości nie robić dziur w dachu.

• #438 06 Maj 2018 08:29
    zbig10101
    Poziom 13  

[quote="idepopizze"]@respol
    Żebyś miał jeszcze większe wątpliwości do dorzucę jeszcze taki schemat:

W takim układzie możesz mieć gorącą wodę CWU z solarów prawie natychmiast. Tak jakbyś palił mocno tym kominkiem

anaba255 napisał:
    .

Co do schematu to wydaje sie zbędne stosowanie wymiennika, bardziej celowe jest zastosowanie wężownicy z obiegiem z solara. Takie rozwiazanie podyktowane jest temperatura czynnika grzewczego i strata ciepła na wymienniku. Kierunek obiegu solara w powyższych schematach różni się.
    Dlatego poleca strone o instalacji podgrzewacza wody https://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-he...spomaganie-co/podgrzewacz-integra-400100.html

• #439 06 Maj 2018 09:28
    idepopizze
    Poziom 32  

zbig10101 napisał:

Co do schematu to wydaje sie zbędne stosowanie wymiennika, bardziej celowe jest zastosowanie wężownicy z obiegiem z solara.

Nie wiesz jak to działa dlatego wydaje Ci się to zbędne.
    Ale nie ma już co roztrząsać tego tematu.

• #440 06 Maj 2018 09:37
    zbig10101
    Poziom 13  

Myśle ,że zalecenia producenta stanowia własciwa platformę zastosowania. Ponadto temperatura na wyjsciu z solarów stanowi istotne ograniczenie co do zastosowania w proponowanym schemacie oraz ograniczenie strat na wymienniku ciepła. W proponowanym rozwiazaniu najnizsza warstwa zbiornika ogrzewana jest przez solary, kolejna przez piec co, kominek itp miedzy nimi ewentualnie dodatkowo grzałka elektryczna. Taki układ warstw jest najbardziej efektywny.
    Ale jakie zastosujesz to bedzie twoje rozwiazanie. Czy efektywne sam ocenisz.

• #441 06 Maj 2018 10:04
    idepopizze
    Poziom 32  

Zajrzyj może do wątku: Kolektor słoneczny za 1500 zł
    Nie ma sensu tego tutaj roztrząsać.
    Skoro piszesz o efektywności to przemyśl może czemu w buforze stosuje się "komin" nad wężownicą solarną, może to będzie jakaś inspiracja do ciekawych wniosków.

• #442 06 Maj 2018 12:01
    zbig10101
    Poziom 13  

Nie wiedziałem , że przestudzony obieg z solarow po przejsciu przez zbiornik może dawać ciepło !!! Mea culpa.
    A co na taki układ warstw ciepla w zbiorniku legionella?

• #443 06 Maj 2018 12:17
    idepopizze
    Poziom 32  

@zbig10101
    Ty na poważnie piszesz o legionelli w buforze w którym CWU bierze się na bieżąco z wężownicy ?

• #444 06 Maj 2018 12:19
    zbig10101
    Poziom 13  

Jakoś nie widzę ruchu wody pomiędzy zimnym dołem zbiornika a góra?

• #445 06 Maj 2018 13:14
    idepopizze
    Poziom 32  

Ruch w buforze zaczyna się robić jak pojawia się gdzieś ciepło (z wężownicy, grzałki, czy z bezpośredniego ogrzania kotłem) wtedy ciepło idzie w górę.

• #446 06 Maj 2018 13:25
    zbig10101
    Poziom 13  

Tylko, że ciepło “spływa” z góry do dołu(według schematu), a nie na odwrót. Grzejemy górne warstwy zbiornika, jedynie grzałka wprowadza ruch z dołu do góry!!! Podgrzewamy coś co jest już ciepłe, stad moje zastrzeżenia co do legionelli!!!
    I w tym miejscu efekt “komina” jest jak najbardziej na miejscu, a jego brak.
    Zalaczony wcześniej przeze mnie schemat wykorzystuje zbiornik z podziełem na 3 sekcje i służy jednocześnie jako bufor do cwu, produkowany jest w kilku pojemnosciach od 400 do 1000 litrow w tym bufor 100 do 140 litrów. Proszę zwrócić uwagęna kolejnść warstw wody według dostarczanej energi od najniższej temperatury grzania do najwyższej. I to na tyle w tym temacie

• #447 06 Maj 2018 13:36
    idepopizze
    Poziom 32  

Czy na pewno wiesz dokładnie jak działa bufor, bo po tym co piszesz to mam wątpliwości.

• #448 07 Maj 2018 00:02
    anaba255
    Poziom 18  

zbig10101 napisał:
    Co do schematu to wydaje sie zbędne stosowanie wymiennika, bardziej celowe jest zastosowanie wężownicy z obiegiem z solara. Takie rozwiazanie podyktowane jest temperatura czynnika grzewczego i strata ciepła na wymienniku. Kierunek obiegu solara w powyższych schematach różni się.
    Dlatego poleca strone o instalacji podgrzewacza wody https://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-he...spomaganie-co/podgrzewacz-integra-400100.html

Mam bojler dwupłaszczowy, gdybym chciał solary, to musiałbym albo zamontować wymiennik, albo nowy bojler z dwoma wężownicami. Najtańszą opcją było dla mnie zakup grzałki 3x1500W za 80zł do starego bojlera i mam możliwość dogrzewania z sieci na dodatkowym termostacie za 25zł i analogowym sterowniku dobowym z marketu za 10zł. Ten wymiennik pewnie jest fajny, ale wydawać 5000zł, za coś, do czego musze wydać przynajmniej drugie tyle na solary, żeby tego używać. Nie widzę sensu ekonomicznego. Tyle dałem z swoją instalacje.

• #449 07 Maj 2018 04:46
    zbig10101
    Poziom 13  

Podany przykład zbiornika ma na celu ilustracje obiegu wody w zbiorniku, wszelkie inne dywagacje uważam za zbędne.

Dodano po 1 [minuty]:

anaba255 napisał:
    zbig10101 napisał:
    Co do schematu to wydaje sie zbędne stosowanie wymiennika..

Mam bojler dwupłaszczowy, gdybym chciał solary, to musiałbym albo zamontować wymiennik, albo nowy bojler z dwoma wężownicami. Najtańszą opcją było dla mnie zakup grzałki 3x1500W za 80zł do starego bojlera i mam możliwość dogrzewania z sieci na dodatkowym termostacie za 25zł i analogowym sterowniku dobowym z marketu za 10zł. Ten wymiennik pewnie jest fajny, ale wydawać 5000zł, za coś, do czego musze wydać przynajmniej drugie tyle na solary, żeby tego używać. Nie widzę sensu ekonomicznego. Tyle dałem z swoją instalacje.

• #450 07 Maj 2018 09:50
    Komisarz_L
    Poziom 13  

Wg mnie najprościej jest podłączyć bezpośrednio panele (połączone szeregowo) do jednej grzałki 2 kW (na 230V) przez termostat, który wyłączy ją przy wzroście temperatury bufora. Nie jest to rozwiązanie super optymalne ale na początek wystarczy. Są też sterowniki MPPT dostępne na znanym portalu aukcyjnym. Pamiętaj tylko by podłączyć grzałkę przez specjalny stycznik do prądu stałego (lub trójfazowy z połączonymi stykami w szereg) - występuje problem przy gaszeniu łuku dla prądu stałego. Dodatkowo też proponuję zastosować bezpiecznik termiczny przy buforze, który rozłączy cały układ przy awarii termostatu. Lepiej oczywiści podłączyć kolektory słoneczne - mają lepszą sprawność latem. Zimą lepsze PV.