Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

sianio 22 Paź 2018 08:11 49842 590
 • #481
  Michal_WWL
  Poziom 25  
  Komisarz_L napisał:
  Testowałem przekaźniki SSR typu DD40 (sterowanie prądem stałym, wyjście na prąd stały) i stwierdzam, że maja wadę. Strasznie się grzeją przy prądzie od 10 A, spadek napięcia na przekaźniku ok 1,7 V. Jeden przekaźnik spaliłem (wręcz stopiłem) - efekt przekaźnik a w zasadzie coś co z niego zostało cały czas załączony. Po zastosowaniu sporego radiatora temp ok 40°C. Zdecydowanie nie polecam jako element wykonawczy do grzałek. Co do przekaźników na prąd zmienny serii DA i AA nie mam żadnych zastrzeżeń. Rewelacja. Przy niskich prądach nie wymagają radiatora.


  Czy ktoś próbował zastosować tranzystory typu MOSFET albo IGBT? Powinny dać radę przy większych obciążeniach, także spadek napięcia i straty będą mniejsze.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #482
  Pi111
  Poziom 19  
  Produkcja miesiącu 1,10,2018r
  Fotowoltaika instalacje Inwerter off-grid Inwerter ORVALDI Plus Duo 3K Solar 3kVA/2,4kW 2xMPPT 3000W 48VDC

  Fotowoltaika 126 kWh.

  Pobór ze taryfy G12W.

  Dzienna 199kWh.

  Nocna 196 kWh.

  ciepła woda 10m

  zużycie gazu kuchnia dogrzewanie wody 27 m. ma też kolektory 4 płyty płaskie.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #483
  ACCel
  Poziom 21  
  Poszukuję certyfikatu CE do paneli GS-46, GS-50, GS-55 w dowolnym języku. Sprzedawca posiada tylko certyfikat z badań IEC i mnie olał całkiem.

  Na pewno ktoś takie zgłaszał. Help!

  A nawiązując do tematu:
  Ja połowę swoich paneli planowałem podłączyć do grzałki przez prosty generator przebiegu zbudowany na module falownika IGBT, ale wychodzi na to, że może to być nawet tańszy MOSFET z jakimś przebiegiem prostokątnym z dużym wypełnieniem - byle osiągał co jakiś czas zero aby termostat się nie zespawał 😂
  MOSFET na 800v z rezystancja 0,5ohm kosztuje 14zł.
 • #484
  idepopizze
  Poziom 33  
  No i najlepiej jak zamontujesz tego mosfeta na grzałce żeby nic się nie indukowało
 • #485
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #486
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  Jest coś takiego jak regulator mocy przestrajany napięciowo.
  Nie testowałem tego na razie. Np: SVB12-1AIV . Na wejście można by podać napięcie z mini panela. Panel musi być odpowiednio obciążony. Tak żeby napięcie na nim przysiadało w zależności od mocy słońca i odwzorowało charakterystykę mocy słońca względem mocy wyjściowej regulatora. Wtedy macie płynną regulację mocy grzałki 230V w zależności od nasłonecznienia. Albo można zrobić układ sterujący w zależności od napięcia na akumulatorach. Tylko nie znalazłem wersji mocniejszych 4kW. Ale to kwestia otwarcia i wymiany triaka na mocniejszy. Grzanie przez inwerter. Grzanie DC z tym jest więcej problemu niż korzyści. Sam na tym myślę jak to zrobić w swojej instalacji. Zmieniłem już kilka razy koncepcję. Wydaje mi się że takie rozwiązanie jest super w instalacjach off grid i on grid. Nie trzeba żadnych wynalazków i drogich regulatorów do grzałek. Wzrost napięcia na mini panelu fotowoltaicznym spowoduje wzrost mocy wyjściowej na regulatorze. Regulację obciążenia panela, można zrobić bardzo prosto. Wtedy możemy sobie ustawić stosunek mocy dowolnie. Myślał ktoś już nad tym .
 • #487
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #489
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  https://youtu.be/NHeplMxfaBQ

  Zwykle mało pytam, bo odpowiedzi i tak trudno się doczekać, jak sobie sam nie odpowiem :D :D :D .
  Zrobiłem kiepski jak zwykle filmik ale obrazuje o co chodzi.
  Na tej pcb na fotce jest regulowane obciążenie panela na jednym tranzystorze, tylko to jest wykorzystane. To, co można na tym przemysłowym regulatorze mocy zrobić to jest czysta finezja. Nie tylko układ na panelu fotowoltaicznym. Ale i inne rodzaje sterowania i zależności. Zależność mocy grzałki od napięcia na akumulatorach. itp .
  Jak dla mnie producenci fotowoltaicznych sterowników do grzałek mogą się ze swoimi produktami wystrzelić na księżyc. Możecie sobie hejtować :D :D :D .

  Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II
 • #490
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #491
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  Można także na tym zrobić finezyjny regulator mocy grzałki do instalacji off- grid. Znamionowo akumulatory mają 48V. Po naładowaniu akumulatory mają ok 52V. Prawdziwe regulatory Mppt ciągną akumulatory do ok 57V. Do zrobienia tego wystarczy prosty układzik elektroniczny, kilka diod, opornik. Wystarczy wykorzystać wejście regulatora O-5 V. Czyli z rana ładujemy akumulatory np: do 11 godz. Potem układ czasowy włącza ten regulator mocy grzałki. Czym bardziej regulatory Mppt będą podbijały napięcie żeby naładować akumulatory, tym ten regulator mocy będzie zwiększał obciążenie. Czyli cała energia pójdzie do grzałki. Jak napięcie spadnie do 52V przestanie pracować nie pozwalając na rozładowanie akumulatorów. Proste do zrobienia, chyba u siebie tak zrobię . O ile nie wymyśle czegoś lepszego. Pod taki regulator można podpiąć grzałkę 2kw przy cenie regulatora 270 zł :). Ktoś pewnie powie że grzanie odbywa się przez inwerter ?. Albo że takie eko sterowniki grzałek mają własne Mppt . Z tymi Mppt w wykonaniu wszystko w jednym to jest tak jak z tymi chińskimi Mppt czyli ...d.i.kamieni kupa. Ze sterowaniem Dc są tylko same problemy co omawiali już wszyscy. Sama grzałka 48V kosztuje tyle co ten regulator.
 • #492
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #494
  Kwazor
  Poziom 31  
  Cytat:
  Jak dla mnie producenci fotowoltaicznych sterowników do grzałek mogą się ze swoimi produktami wystrzelić na księżyc. Możecie sobie hejtować :D :D :D .


  To teraz prosze o testy :
  4 mierniki 2 na wejsciu 2 na wyjsciu ( voltomierz i amperomierz )
  Panel o mocy X a obciazenie 2 krotnie wieksze .

  A i prosze oto film gdzie możesz zobaczyć prawdziwy regulator wraz z trzymaniem punktu do tego z dopasowaniem rezystancji + opcja ładowanie akumulatorów :

  https://www.youtube.com/watch?v=sCYw0s511qY
 • #495
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  Ale jak chcesz to przesyłać ? Przy 12V ?. Jak na twoim filmiku. Kupiłem wymiennik do pomp ciepła i ma fabryczną grzałkę 230V 3kw . Przy grzałce na 48V to już masz 60A :) . Co do Mppt obecnie mam trzy victrony, według mnie lepszych nie ma na rynku. Mam porównanie do paru Mppt głównie wbudowanych w inwertery. Róznice rzędu 20 % na plus victrona. Miałem okazje sprawdzić, nie będę robił antyreklam. Twoich Mppt nie miałem, nie oceniam. Victrony potrafią przenieść pełną moc jaka jest na nich podana - bez niczego. Jak jest na nim 60A to tyle odda. A z tego co wyczytałem tracery robią " pff " po przekroczeniu prądu. Nie zamierzam przesyłać DC. Taki regulator jak pokazałem załatwia problem w 100 %. Otworzyłem go, wystarczy tylko wymienić triak i dołożyć chłodzenia żeby z zapasem obsłużył grzałkę 3kw. Po co robić jakieś śmieszne przełączania grzałek, wymieniać grzałki, kupować kable 25mm2. ( sam kupiłem :) ). Jak można na tym regulatorze zrobić płynne sterowanie na kilka sposobów. W cenie max do 350 zł.
 • #496
  Kwazor
  Poziom 31  
  Nie mówiłem o napięciu tylko o tym co chcę by pokazały twoje mierniki :
  Czyli : prad wejsciowy + napięcie /
  prąd wyjściowy + napięcie przy :
  Obciążeniu X i przy X x2 ( czyli 2 krotnie większym )

  U mnie mam 5 krotne niedopasowanie ( 63V/12V =5.25 raza ! ) paneli do oporności żarówki ( robi za optyczny grzejnik )

  I moc z wejścia jest prawie taka sama na wyjsciu..

  Czekam na pokaz...
 • #497
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  No to masz przeliczaj. Regulator to victron 60A. Prąd z zasilacza z oby dwu kanałów musisz zsumować. Na jednym kanale zasilacza były za duże wahania - wina zasilacza. Na jednym zdjęciu Pwej 55,2W, Pwyj 51,5W. Średnio wychodzi 3-4W straty. Czyli strata 1,7-2,3%. Producent podaje sprawność na poziomie 98% .Oczywiście będzie jakiś błąd pomiarowy. Jak będzie więcej słońca to sprawdzę przy większej mocy już na mojej instalacji. Ustawiłem to mniej więcej jak na twoim filmiku pod względem mocy. Oczywiscie można zrobić masę różnych zdjęć. Powstał mini off grid zasilany z off grida. :D :D.
  Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

  Te regulatory mozna oszukać także nie trzeba akumulatorów do ich pracy, kiedyś gdzieś tam pisałem o tym .
 • #498
  Kwazor
  Poziom 31  
  Ja mówię o twoim projekcie a nie fabrycznym MPPT.

  Ciekawe jak zamierzasz za 350zł zrobić regulator który dopasuje rezystancje paneli do rezystancji grzałki wraz z pełnym trzymaniem punktu pracy paneli.. i to 2kW..

  Kolejny PWM udajacy mppt jakich można spotkać multum ?

  A pomysł najpierw ładować akumulator i dopiero grzać to masz 30% strat .. (sprawność energetyczna akumulatora 70-85% )
 • #499
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  Myślałem że chodzi ci o Mppt .
  To się nazywa koncepcja, regulatory Mppt mam. Sporo osób ma.
  Przecież cała sztuka polega na dopasowaniu stosunku mocy wejściowej do wyjściowej. To, co wyprodukuje instalacja a chcesz oddać do grzałki. Następnie płynnym sterowaniu tym stosunkiem mocy w zależności od produkcji. Jednocześnie niedopuszczeniu żeby prąd był pobierany z akumulatorów. SVB12-1AIV działa jak zwykły ściemniacz 230V, czyli regulator mocy, tylko że ma separowane wejścia sterujące. Ma możliwość sterowania płynnie mocą jak zmieniasz napięcie sterujące od 0-5V. 0-10V. Tego regulatora nie wymyśliłem, jest do kupienia w sklepach. Kwestia odpowiedniego i umiejętnego wykorzystania i zastosowania. Oraz podłączenia!!!. Tutaj jest cała sztuka. Wejściem tego regulatora tym samym mocą wyjściową puszczana na grzałkę można sterować z różnicy napięcia naładowania akumulatorów 52V-57V= 0-5V na wejściu regulatora. Albo z panela plus kilka elementów i można w pełni odwzorować charakterystykę mocy instalacji w stosunku do mocy, którą chcemy oddawać do grzałki. Z bocznika także można nim sterować. To są tylko moje wstępnie przetestowane pomysły.
  Myślenie, że coś jest do czegoś, to nie można użyć tego w innym zastosowaniu to nie mój styl.
 • #500
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #501
  jaskiniowiex
  Poziom 17  
  Sprawność będzie zależała od obciążenia i mocy znamionowej
  zasilacza jak wszędzie . W przedziale 95-70%. Zasilacze do led czy zasilacze komputerowe zasada działania ta sama. Sprawność będzie zależała także od tego w jakiej chińskiej fabryce robili, dla kogo i z jakim naciskiem na koszt wytwarzania :). Zmierzysz konkretny zasilacz a na rynku masz miliony różnych. Nie jestem fanem tego rozwiązania zasilania kilku grzałek Dc. Jak ktoś nie ma inwertera i regulatorów mppt. To niech brnie w to, jego sprawa.
 • #502
  Kwazor
  Poziom 31  
  Pkorol : PWM oszukuje i to ostro dlatego też własnie prosiłem cie o test z 2 mocami obciażeń a nie jednym ( od razu wychodzi prawda na jaw bo przy PWM prąd zostanie taki sam a przy mppt siądzie trochę napięcie ale prąd wzrośnie --by zachować moc z wejścia )

  A co do twojego pomysłu grzania przez komparator -- pomysł nie jest zły ale ma spore straty energii w buforze zwanym akumulatorem ( 30 % ) i myslałem że robisz MPPT a ty miałeś inny pomysł a ja też to inaczej odebrałem.

  Wszystko co nazywa się MPPT do grzałek i można kupić na aukcjach to PWM..

  Tylko ja pokazałem jak ma działać realne MPPT :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3493392.html

  Pokaz przy 5 krotnym niedopasowaniu rezystancji Paneli do rezystancji grzałki...
 • #503
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #504
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #505
  stev-an
  Poziom 18  
  Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II Witam w tym temacie!
  Jestem użytkownikiem starych paneli 240 W szt. 4 i na pewno tyle nie mają. Kilka razy widziałem 800W latem , mimo tego dobry sterownik grzałek PWM ze śledzeniem MPP paneli, zapewnia wodę ciepłą aż do sezonu grzewczego. Jeśli nie potrzebujemy 300 litrów wrzątku na dobę. Zimą też zasila grzałkę/ dziś widziałem 60W/ , zależnie od dnia.
  Dlatego postanowiłem wykorzystać tą moc do ładowania akumulatora awaryjnego zasilania kotłowni. Robi to wiatraczek 2,5 m , lecz nie zawsze wieje. W fazie testów jest prosta przetwornica dwufazowa stabilizująca napięcie wyjściowe 14 V o mocy 220W. Nie testowałem większej i chyba takiej nie będę potrzebował. Układ pilnuje zadanego napięcia MPP ok. 100V i stabilizuje napięcie wyjściowe. Sprawność zależnie od obciążenia 70-92% .
  Nikt nie kwestionuje zalet MPPT lecz jest to trudne do zrealizowania amatorsko i stanowi kilka procent dodatkowego uzysku.
 • #506
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #507
  Kwazor
  Poziom 31  
  Powinienieś mieć około 143V.

  I nie sugeruj się tym że o fajnie brakuje mało to lux malina--- zadaj większe obciążenie to napięcie jeszcze bardziej siądzie..
 • #508
  anaba255
  Poziom 21  
  Mam GS-50 3 rzędy po 5 paneli, w pionie. U mnie bez obciążenia jest ok. 250V. Z obciążeniem, regulator MPPT trzyma napięcie na ok. 200V. Kilka dni temu w słoneczny dzień w południe dawały 400W. Mierzone po stronie paneli. Dziesiaj, przy bardzo kiepskiej pogodzie, napięcia na takim samym poziomie, choć prądu dawały marnie.
 • #509
  Kwazor
  Poziom 31  
  To zmierz co masz na grzałce ..
  I do tego Iwej i I wyj..

  Ja już wiem jakie będziesz miał wyniki.

  To nie jest MPPT... i to łatwo udowodnić.
 • #510
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto