Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

sianio 07 Lis 2016 21:41 51348 590
 • #91
  zibq
  Poziom 28  
  Absolutnie nie czepiam się uzysków, wręcz przeciwnie - chodziło mi o to ile energii wkładasz aby te wyniki osiągnąć, np. panele wyniesione na 50m i ręczne ich obracanie. Cytat może niezręcznie wybrałem.
  Z ciekawości - co to za maszyna/maszyny zasilasz?
 • AdexAdex
 • #92
  koniszua
  Poziom 15  
  Aktualnie testowałem urządzenie zwane wirówką (do odsysania przez obroty wody z prania :D) Kolejne które potrzebuję zasilać to automat.
  To są te 2 silniki najbardziej dla mnie problrmatyczne :|
  Praktycznie całą resztę mam już opanowana i ustawioną poza tymi cholernymi aku :|
  Teraz mając (prawie) dostateczna już moc chcę kupić funkiel nóweczkę żelówkę jako magazyn o pojemności co najmniej 100Ah!
  Inwerter brany pod przyszłość z opcją bajpasu czyli dodatkowe zasilanie przez sieć 230V lub agregat (tak obsługuje agregaty!) jako alternatywa braku słońca i mocy w aku.. czyli cos jak duży UPS z ustawieniem priorytetu zasilania na Słońce!
  Latem zamierzam nadwyżki mocy przekierować w grzanie wody w np. boilerze z 50l... tylko muszę rozwiązać jeszcze jedną sprawę... boiler ma być zasilany tylko i wyłącznie ze słońca AKU jest nietykalny!
  Ale to się ogarnie mam prawie pół roku do wiosny ;)
  Problemy rozwiązuję stopniowo na razie stawiam sprzęt potrzebny do całej reszty, rozważałem szereg rozwiązań np osobny kontroler MPPT ładowania aku i osobno przetwornicę na 230V.. cenowo do jakości wyglądało to podobnie jak zakup inwertera spełniającego te wymagania... wady i zalety? Podstawowe problemy z urządzeniem wszystko w 1nym... jak padnie to... całość :/
  Osobny kontroler i przetwornica... zawsze coś działa! ;)
  Ale nie po to wybrałem takie rozwiązanie jak teraz czyli wszystko w 1nym by go bezmyślnie popsuć! 3x się zastanawiam przed zmiana jakiejkolwiek opcji ustawień zanim zmienię tym bardziej że mam instrukcję tylko eng i to naprawdę lichą :|
  Ale ogólnie podoba się mi już ten model, prawie za te same pieniądze jest co prawda praktycznie taki sam o mocy nominalnej 3kV ale już potrzebuje aku na 48V to dla mnie Totalne Nieporozumienie posiadanie 4 takich samych i sprawnych aku warunek poprawnego działania! Jeden pada pada całość! :|
  Ogólnie moim podstawowym problemem był brak dostatecznej mocy w PV teraz prawie mi wystarcza do podstawowych funkcji, w przyszłym roku jak pozwoli 'bozia' gotówkowa do tego zestawu dokupuję 2x260W PV kolejne i sprawa z dostateczną mocą na okres zimowy zostanie rozwiązana :D
  Z moich obliczeń ostatnich 2zim wynika ze do niezależności całkowitej potrzebuję właśnie mocy około 1000/1200W PV i to jest mój cel.
 • #93
  BILGO
  Poziom 38  
  Ma ktoś pod ręką link do kalkulatora uzyskow energetycznych z PV? Pamiętam że był taki co sie lokalizacje na mapie wybieralo, ustawienie paneli i można bylo odczytac spodziewane uzyski ;) Mialem gdzies zapisany link do takiego anglojęzycznego kalkulatora ale gdzies mi go wcielo...
 • #95
  BILGO
  Poziom 38  
  Dzięki, jeśli dobrze pamiętam, to było to ;)
 • AdexAdex
 • #96
  respol
  Poziom 10  
  witam
  Pytanie czy jak kupię zwykłą grzałkę 3x2000w (np taką: https://www.egniazdka.pl/grzalka-do-bojlera-eliko-grb-3x2000w-u-64-230-v-p-1822.html) będę mógł ją podpiąć pod panele bez jakiś większych problemów czy może muszę kupić jakieś inne grzałki które będą współpracowały z panelami? Może na początek nie będę miał kasy na jakąś mega instalację i pewnie kupię 2-3 panele na początek więc napewno łączna moc paneli będzie dużo mniejsza jak 2000w.
 • #97
  marekj31
  Poziom 20  
  Panele PV do grzałki lepiej przez odpowiedni sterownik podłączyć niż bezpośrednio ,2-3 panele to trochę mało na grzałkę 2000 W.
 • #98
  Brychu21
  Poziom 13  
  Policz rezystancję grzałki i znajdziesz punkt pracy panelu. Z tego przy różnym nasłonecznieniu uzyskasz różne wyniki, ale nie będzie to zbyt różowo.
 • #99
  prose
  Poziom 33  
  respol napisał:
  Pytanie czy jak kupię zwykłą grzałkę 3x2000w
  To już lepiej 3 x 1000 W lub jeszcze mniej , chyba że instalację planujesz 10 kW to 3 x 2000 W wykorzystasz .napisz co chcesz grzać tymi grzałkami.
 • #100
  respol
  Poziom 10  
  Brychu21 napisał:
  Policz rezystancję grzałki i znajdziesz punkt pracy panelu
  a po polsku? haha
  prose co chce grzać?- dom nowo wybudowany dobrze ocieplony na płycie fundamentowej z wodną podłogówką podpiętą do bufora 800l który będzie również grzał wodę do CWU. W górnej części -ok 30cm od góry mam wężownicę CWU 25m fi 22 pod tą wężownicą będzie grzałka na lato a na samym dole grzałka na zimę. I to własnie te grzałki będę chciał docelowo wpiąć pod panele. Grzałka letnia będzie pewnie coś około 3x1000w, a zimowa 3x2000w. Czy jak podłącze przykładowo 3 panele po 200W pod grzałkę 2000W nasłonecznienie nie będzie 100% to czy panele będą ładowały trochę ten bufor czy nawet nie ruszą grzałki?
  W buforze na samym dole mam również wężownice na przyszłość do solara.
 • #101
  prose
  Poziom 33  
  Z dwoma trzema panelami nie ruszysz a jakie panele chcesz montować?
 • #102
  respol
  Poziom 10  
  szczerze to jeszcze nie wiem co za panele kupię -temat dopiero na lato ale bufor uruchamiam już teraz i dobrze byłoby wkręcić grzałki odpowiedniej mocy żeby później nowych nie kupować i dlatego Was pytam o możliwe rozwiązania. Tak żeby nie kupować dwa razy tych samych rzeczy.
 • #103
  prose
  Poziom 33  
  Na początek 7 sztuk 250 W zależy jaku punkt pracy paneli będziesz miał dodając albo odejmując panel poli lub monokrystalicznych pod 2000 W grzałkę, a później dokładasz następne panele, stringi i grzałki w ten sposób dopasujesz do potrzeb . Dobrze by było mieć regulator grzałek.
 • #104
  respol
  Poziom 10  
  czyli zbytnio się nie przejmować i kupować pierwszą lepszą która mi pasuje i nie będzie problemu po za mocą paneli;) może na początek zacznę myśleć o zasilaniu 1x1000w, może nie będzie to duże wsparcie dla bufora ale zawsze coś. Może poszukam jakieś małej grzałki 3x 500w zawsze łatwiej ją ruszyć panelami małej mocy. Dobrze co jedną połać dachu mam centralnie na południe.
  dzięki
 • #105
  profimot
  Poziom 12  
  Korzystając z waszej wiedzy zapytam
  Czy w taki dzień jak dzisiaj - pochmurny w zasadzie z pełnym zachmurzeniem bez deszczu, godzina 10:30- z 20 watowego panela podłączonego poprzez Mppt do obciążenia nie mogę uzyskać nawet 1 wata energii?
  Panel nowy kupiony w soltec
  http://www.soltec.sklep.pl/panel-sloneczny-o-mocy-20w-12v-celline-cl020-12p-p-150.html
  Napięcie Panelu pod obciążeniem spada do około 3,5v Prąd jest tak mały że chyba sam moduł mppt nie daje rady ruszyć.
  Napięcie panelu bez obciążenia około 19v Prąd zwarcia niestety tylko 20-25mA .
  Moc do uzyskania na poziomie 0,2-0,3 Wata. liczyłem na chociaż 1wat przy takiej pogodzie .
 • #106
  koniszua
  Poziom 15  
  profimot napisał:
  Korzystając z waszej wiedzy zapytam
  Czy w taki dzień jak dzisiaj - pochmurny w zasadzie z pełnym zachmurzeniem bez deszczu, godzina 10:30- z 20 watowego panela podłączonego poprzez Mppt do obciążenia nie mogę uzyskać nawet 1 wata energii?
  ... .

  Przy pełnym zachmurzeniu szare ciemne chmury średni maksymalny uzysk z PV jest na poziomie 3-5% mocy nominalnej.
  Przy chmurach takich samych ale jasnych średnio dociąga do 10% mocy maksymalnej PV.

  Dziś u mnie ciemne szare chmury ciągła warstwa z PV 520W mam przeciętnie 25W czyli policzmy:
  520/100=5,2w to jest 1% skoro mam około 25W czyli dzielimy je na 5,2 i otrzymujemy wynik w % = 4,8% efektywnie uzysku w taką pogodę jak dziś z mocy nominalnej.
  Dla paneli o wysokich parametrach uzysku w skuteczności dane na poziomie sprawności 16% około.
  Masz 20W x 0,05% = około 1W
  W twoim przypadku wyniki mogą być inne z powodu niskiej jakości samego PV i jego małej skuteczności w% przetwarzaniu promieniowania słonecznego na prąd.
  Dodam ze z mocy nominalnej w pl w zależności od rejonu realnie uzyskujemy tylko około 80% mocy nominalnej PV
  Czyli twoje 20W to około 20x0,8= 16W realnej mocy +/-
 • #107
  profimot
  Poziom 12  
  Oczywiście zdaję sobie sprawę z maksymalnego uzysku na poziomie 15-16W.
  Dzisiaj dzień pochmurny ale właśnie w miarę jasne chmury jak na jesień i sądziłem że ten 1W da się wyciągnąć . Zapotrzebowanie urządzenia jest na poziomie 3-10Wh/dobę i widzę że w dni pochmurne ciężko będzie taką moc uzyskać .
  Mam do dyspozycji dwie lampy budowlane halogeny 2 x 500w
  Czy test w jakiejś ustalonej odległości (1-2m) da miarodajny odczyt . Bardziej chodzi o sprawdzenie takiego panelu czy jest OK ?
 • #108
  idepopizze
  Poziom 33  
  A masz jak sprawdzić w jakiej odległości od nich będziesz miał 1000W/m2 ?
  (bo przy takim natężeniu światła masz zdaje się te 20W)
 • #109
  profimot
  Poziom 12  
  No niestety nie mam takiej możliwości, kwestia rozproszenia światła itp. Światłomierz foto raczej nie pokaże mi tak silnego poziomu.
  Teoretycznie halogen 500wat żarnikowy daje 8-10 tyś lm słońce 10x więcej.
  Trzeba będzie poczekać na słoneczny dzień.
  Może we Włocławku ktoś ma podobny panel do porównania ?
 • #110
  koniszua
  Poziom 15  
  profimot napisał:
  Teoretycznie halogen 500wat żarnikowy daje 8-10 tyś lm słońce 10x więcej.

  Sorki ale w technologi PV nie liczą się lumeny to jest do światła widzialnego stosowane a PV działają również poza tymi zakresami.
  A jeśli się mylę to poproszę o skorygowanie przez osobę która ma większą wiedzę ;)
 • #111
  profimot
  Poziom 12  
  Dzisiaj troszkę słońca momentami bez chmur godzina 12-12:30 maksymalnie z panelu około 4 Wat przy napięciu trakowania 15-17,5v PMM
  Przy lekkim zachmurzeniu moc spada do 2W.
  Kurczę -czy panel tak słabej jakości, czy niestety taki mamy klimat .
 • #112
  prose
  Poziom 33  
  Zmierz sam panel amperomierzem ile ci daje A bez regulatora , może regulator uszkodzony.
 • #113
  profimot
  Poziom 12  
  Prąd zwarcia panelu w słońcu był około 280-350mA słońce było dość słabe ..
  Moduł PPM jet ok, testowałem go wcześniej zasilaczem laboratoryjnym zamiast PV. Z podłączonym panelem i regulując punkt m/m moduł oddawał jej najwięcej przy napięciu PV 16,5-17,5V mogłem je w pełni regulować itd.
 • #114
  koniszua
  Poziom 15  
  profimot napisał:
  Moduł PPM jet ok, testowałem go wcześniej zasilaczem laboratoryjnym zamiast PV

  Urządzenia tego typu nie są skonstruowane do takich zastosowań więc nie rób tego na przyszłościowy bo możesz uszkodzić!
  Proste modele są 'idioto odporne' zaawansowane stosują próbkowane parametrów na wejściu PV ustalające wartości optymalne dla aktualnego uzysku mocy względem aktualnego napięcia i mocy (temat bardzo zaawansowany nie dla mnie do ogarnięcia ponieważ potrzebna do tego jest wiedza z zakresu elektro-fizyki i informatyki ;)) lub coś zbliżonego.
  Popatrz w specyfikację samego kontrolera ile pobiera on sam mocy! Każdy potrzebuje do działania 'zabrać' coś dla własnych potrzeb, kontroler to urządzenie elektryczne które pobiera określoną moc, jest najczęściej podawana dla 2 trybów: czuwania i działania.
  Jak masz instrukcję do tego modelu możesz z grubsza policzyć ile mocy on sam zabiera na własne potrzeby!
  Mając tak słaby PV możliwe iż cały albo prawie cały uzysk mocy z PV konsumuje kontroler!
  W takim przypadku na swoje potrzeby musisz zwiększyć moc samych PV odpowiednio do potrzeb!
  Mam ponad 2l doświadczenie z PV i moimi potrzebami aktualnie posiadam moc w PV 640W i ostatnie dni potwierdzają że moje obliczenia z poprzednich lat są jak najbardziej poprawne czyli na zimę i takie dni jak aktualnie są czyli totalne jednolite ciemne szare chmury na podstawie wyliczeń z poprzednich lat, najniższa moc dla mnie konieczna to ponad 1000W w nominalnej mocy PV.
  Latem czyli tak od około maj/kwiecień do wrzesień w zupełności wytarcza mi moc około 200W i to nawet nadwyżkę mam :D
  Liczysz tylko moc PV bez uwzględnienia strat przesyłowych i przetwarzania na moc użyteczna.
  Podaj parametry modułu i kontrolera?

  P.S.
  A jeśli ktoś w moim poście dostrzegł błedy jakiekolwiek to poproszę o ich korektę, ponieważ chętnie się nauczę więcej ;)
 • #115
  profimot
  Poziom 12  
  Ten moduł jest przetwornicą obniżającą napięcia z układem utrzymania PMM . Jestem od ponad 30 lat elektronikiem i konstruktorem urządzeń elektronicznych więc mam pojecie o działaniu modułu. Akurat do tak małego panelu kupiłem chiński moduł za kilka$. Właśnie testy na zasilaczu zewnętrznym zamiast panelu, pozwoliły w pełni sprawdzić czy płytka działa poprawnie. W wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16064122#16064122 podpytywałem czy wszystko jest OK, ponieważ są to moje pierwsze próby z "fotovoltaniką". Moduł ma sprawność około 94% oddając np: 4V-1A (4 waty) pobierał z zasilacza ustawionego na 17v prąd 250mA (4,25W) Podwyższanie napięcia zasilania obniżało prąd i odwrotnie. Ograniczenie prądu zasilacza pokazywało czy układ kontroluje PPM, w tym wypadku moduł starał się utrzymać zakres nap wejściowego nie mniej jak 16,5V przy ograniczeniu prądu zasilacza nawet do 10mA, oddając na wyjściu jeszcze około 0,1 Wata. Mam możliwość regulacji wszystkich nastaw modułu i elegancko mogłem zbadać punkt M/M. Bez obciążenia wyjścia moduł pobiera 1-2 mA przy 12-20V. Oczywiście traktuje to jako naukę, chociaż panel miał docelowo zasilać mały przemiennik radiowy - potrzeba 4-10wh na dobę, co przy zachmurzeniu nie jest realne dla takiego PV.
  -------------------------------
  Odnośnie prostego wytłumaczenia działania modułu MPPT to można przyjąć że stara się wycisnąć jak najwięcej mocy w aktualnych warunkach, ale to większość śledzących temat wie.
  W praktyce wygląda to różnie w zależności od odbiornika mocy.
  - Jeśli moc obciążenia jest ≧ od mocy panelu (zestawu) to zadaniem modułu jest wyciśnięcie największej mocy w każdych warunkach nasłonecznienia.
  -Jeśli odbiornikiem jest urządzenie o mniejszym poborze lub mogące przyjąć tylko jakąś dopuszczalna energię np. akumulator, to moduł będzie dążył do jego naładowania, a po osiągnięciu odpowiedniego napięcia aku praktycznie będzie konserwował akumulator.
  Co robi w praktyce moduł śledzący. Szukając punktu największej mocy na panelu- w taki sposób ustala napięcie lub prąd wyjściowy do odbiornika, aby przekazać tylko tyle mocy ile odda panel przy danym oświetleniu. Jeśli słońce dostarcza przykładowo 40% dla energii PV, to moduł stara się przekazać zbliżoną moc do odbiornika. Panel jest po trosze źródłem prądowym i przy tych 40% oddaje np max 550mA. Jeśli podłączyli byśmy od razu 100% obciążenia bezpośrednio, to napięcie panelu z 17v spadnie do 5v i odzyskamy tylko 2,7 wata. Przy zastosowaniu modułu będzie on obciążał prądowo panel tylko do granicy ustalonego napięcia w tym wypadku 16,5V - panel odda 500mA i moc pobrana wyniesie 8wat.
  Wartości są przykładowe wiec proszę się za bardzo nie sugerować.
  Jeśli moja wypowiedź jest nie do końca zgodna z teorią to dlatego że nie chce pisać dokładnie o szczegółach elektrycznych. Trzeba by zasymulować wszystkie warunki aby teoretycznie określać parametry.
 • #116
  przemasd
  Poziom 11  
  Witam pozdrawiam, postanowiłem zamontować samodzielnie system pv on gr id. Potrzebuję paru wskazówek i podpowiedzi. Na pomysł wpadłem całkowicie przypadkowo. Jakoś na Youtube natrafiłem na kanał mikrogeneracja i postanowiłem zrobić coś swojego.
  Teraz do rzeczy.
  W planie mam kupić calos używana. Będzie to inwerter Fronius ig 40 i na próbę 35 paneli amorficznych gs50 50w. Czyli 1500Wp. Jak wszystko będzie ok to potem jeszcze z 2.5kwp. Różne opinie słyszałem o tych panelach ale postanowiłem zaryzykować i kupić używki w Niemczech. znalazłem Niemiecki firmę co sprzedaje takie panele i Nie znalazłem żadnej złej opini o tej firmie a sprzedają po jednej palecie dziennie. Cena około 6.50€. Więc dość dobra mam nadzieję że towar u Niemca będzie mnie przebrany niż w PL. Transport sam zabiorę przy okazji i pytanie jak sprawdzić te panele ze by na bibel nie natknąć się? Falownik też jak pisałem do kupienia w pl za około 1tys z gwarancją rozruchowe.
  Planuje sam wszystko zrobić i podłączyć.
  Mam sporo miejsca więc panele mogą zająć sporo miejsca.
  Jak to jest z tym 2 licznikiem za inwerterem. Czytam po różnych forach i że ZE montuje dwa w innym piszą ze tylko 1 dwukierunkowy. Jestem klijentem PGe.
  I jeszcze jedno pytanie do spraw technicznymi.
  Przewód od panel do inwertera i przez inwerterem wylacznik napradowy pradu stalego 20A. A za inweterem wyłącznik napdradowy, w instrukcji inwertera mam ze C25 i ewentualnie drugi licznik i do skrzynki w domu z bezpiecznikami tak. Dobrze wszystko zrozumiałem. Czy może jeszcze jakiegos fra zastosować?
 • #117
  hostii
  Poziom 24  
  przemasd napisał:
  35 paneli amorficznych gs50 50w. Czyli 1500Wp


  Kolego nie kupuj o takiej mocy -50W bo na konstrukcje, uchwyty kable wydasz czasami więcej niż na 6x250W a narobisz się że ja pier.... i strata miejsca. Wiem bo ja mam 40szt Q.cells i teraz tego bym nie zrobił (chociaż 3 lata temu były inne ceny za cienkowarstwowe a mono/poli)
 • #118
  futek2
  Poziom 18  
  Witam zainteresowanych tematem.
  Przylaczam sie do stanowiska hostii , ja tez taka konstrukcje mialem rok temu.
  Teraz mam mniej a wiecej daja mocy a konstukcja mniejsza a calosc lzejsza.

  Pomysl jeden panel GS50 wazy ok 14kg i daje w realu okolo 35 - 40 Wat a panel mono/poli wazy podobnie ale daje wiecej bo okolo 210 - 240 Wat a jest ok 2,1 raza wiekszy wymiarami od 1 sztuki GS50, co Ci zajmie 1,6m kw. a moc taka jak z ok 7 sztuk GS50 by zajmowalo prawie 5.5 m kw.

  Czyli zyskujesz ma powierzchni zajmowanej jak zrobisz instalacje z mono/poli i jednoczesnie zyskuje na wydajnosci z 1m kw.

  Futek2
 • #119
  przemasd
  Poziom 11  
  Na pewno macie rację. Muszę jeszcze się z tym przespać i przemyśleć. Mam ktoś dostęp ze by kupić w dobrej cenie dobre używane Poli/mono. Jesli mialy by byc nie amorficzne jako inwerter lepiej transformatory czy nie. Mam na oku fronis ig40 i sunny boy bez transformatorowy co jest lepsze według was. Cena podobna.