Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II

21 Wrz 2016 22:19 44802 574
  • Poziom 14  
    Pierwsza część tematu znajduje się pod adresem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2603993.html [retrofood]

Witam.Na forum elektrody udzielałem się kiedyś ale w dziale elektrowni wiatrowych.Teraz jestem posiadaczem paneli fotowoltaicznych o mocy 3100w które grzeją mi wodę w bojlerze i nie narzekam na brak ciepłej wody ale chciałbym rozbudować system o następne 3100 w żeby móc dogrzewać dom.Mam pytanie do znających się na sprawie.Czy można nie inwestując w akumulatory podłączyć inwerter który na wydzieloną sieć (fazę) w domu umiał by zagospodarować na bieżąco prąd z PV a gdy jakaś chmurka zasłoniła by słoneczko to inwerter dobierał by z sieci prąd brakujący.Ale chodzi mi o to żeby inwerter blokował wypływ nadwyżek wyprodukowanej energi do sieci bo nie interesuje mnie współpraca z ZE.Coś obiło mi się o uszy że Polscy specjaliści zrobili inwerter z blokadą wypływu nadprodukcji do ZE ale gdzie to kupić,ile to kosztuje to już tajemnica wojskowa.Może któryś z kolegów coś wie na ten temat?Byłbym wdzięczny za jakieś info.
  • Computer Controls
  • Poziom 19  
    Inwerter sieciowy on-grid plus strażnik mocy ,ale to raczej ze zgłoszeniem bo bez zgłoszenia nie można się synchronizować z siecią ZE.
  • Computer Controls
  • Poziom 20  
    Zgadzam się z kolegą powyżej.
    Można kupić falowniki z blokadą wysyłania energii nadmiarowej.
    Można też zamontować strażnika, ale w praktyce i w jednym i drugim przypadku zawsze minimalną energię wysłaną będzie można wykryć licznikiem ZE.
    Strażnik np. może się zwiesić. Wątpie że aż tak precyzyjnie zrobiony jest nadzór w falownikach nad energią, że nie "wypuszczą" kilka Wh przy nagłych zmianach natężenia swiatła. Tak, czy inaczej podłączenie falownika on-grid (nawet przy blokadzie) powinno się zgłosić dla świętego spokoju.
    Druga sprawa, to trochę słaby jest pomysł ogrzewania domu z paneli. W okresach przejsciowych czyli przełom wiosna-lato i lato-jesień może i to by działało pod warunkiem zbuforowania energii i ogrzewania w sposób nieskotemperaturowy (np. podłogówka), ale to ekonomicznie (dla off-grid) się nie spina w sposób rozsądny bo w lato panele są bezużyteczne.
    Wg mnie dobre jest połączenie falownika on-grid i pompy ciepła. Przy panelach to może to być pompa powietrze-woda. Jest rozwinięty osobny wątek na ten temat na forum.
  • Poziom 19  
    Czyli nie ma na chwile obecną idealnego strażnika mocy zawsze jakieś małe cofki się zdarzają przy większych skokach poboru prądu które jest wstanie wykryć licznik ZE .Tylko co to właściwie powinno obchodzić ZE czy ktoś się wpina falownikiem skoro jest dopuszczony do sprzedaży to widocznie można się podłączyć w innym przypadku gdyby sobie ZE nie życzył podłączenia to powinni sobie zablokować zabezpieczyć sieć przed tego typu podłączeniem.
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedz.W moim przypadku chciałbym dogrzewać dom aby po przyjściu z pracy wejść do lekko ciepłego domu niż do domu gdzie jest zimno jak w psiarni.Wiadomo że miesiące zimowe Pażdziernik,Listopad,Grudzień będzie tego malutko ale może od lutego słoneczko jest coraz wyżej.Czy któryś z kolegów wie ile teraz płaci ZE za kwh dla nowo powstałych instalacji PV ?
  • Poziom 22  
    sianio napisał:
    Dzięki za odpowiedz.W moim przypadku chciałbym dogrzewać dom aby po przyjściu z pracy wejść do lekko ciepłego domu niż do domu gdzie jest zimno jak w psiarni.Wiadomo że miesiące zimowe Pażdziernik,Listopad,Grudzień będzie tego malutko ale może od lutego słoneczko jest coraz wyżej.Czy któryś z kolegów wie ile teraz płaci ZE za kwh dla nowo powstałych instalacji PV ?

Zakład Energetyczny nic nie płać za nadwyżki jest tylko opust 0,8 KW.
  • Poziom 23  
    @sianio

tak jak koledzy piszą instalacja podpięta do ZE + klima z możliwością grzania. I w okresie zimowym sobie odbierzesz 0,8kwh za 1kwh oddanego prądu.O bateriach w tym przypadku niema mowy.
  • Poziom 32  
    sianio

Gdybyś w swojej instalacji CO (niskotemperaturowej) miał bufor ciepła (taka duża bańka z wodą) to w jego dolnej części montujesz grzałkę i podpinasz do niej cały PV.
  • Poziom 14  
    Można też użyć grzałek zamontowanych do grzejników CO. Ja mam 2szt po 1,2kW. Narazie są w fazie testów.
  • Poziom 34  
    sianio napisał:
    ...Coś obiło mi się o uszy że Polscy specjaliści zrobili inwerter z blokadą wypływu nadprodukcji do ZE...

De facto musisz nadprodukcję (chwilową) oddawać do sieci. Jak sobie wyobrażasz zagospodarowanie nadwyżki produkcji ? Jeśli chciałbyś ją "blokować" to jest to czyste marnotrawstwo. Lepiej nadwyżkę oddać do ZE by potem odebrać (opust) gdy to będzie potrzebne (wieczór, pochmurny dzień, etc).

Innym rozwiązaniem byłoby zrobienie instalacji off-grid i zbudowanie bufora (ktoś wyżej o tym wspomniał). Niestety nie liczyłem co byłoby wydajniejsze (off-grid + bufor czy on-grid + opust) - być może ktoś na forum robił takie porównanie - poszukaj.
  • Poziom 10  
    Witam . Przeczytałem prawie cały wątek i mam parę pytań . Instaluje u siebie off-grid mimo że mam prąd z ZE problem leży w tym że mam projektor w domu a często prądu nie ma i mi lampa siada dosyć często a lampa około 600zł więc dlatego off grid (wszystko kupuję przeważnie używane w dobrych pieniądzach . Teraz moje pytanie mam inwerter orvaldi-mks2k ( na wejściu maks 50A od paneli ) . Mam 5 paneli po 180Wp 36v i teraz moje pytanie żeby podłączyć dodatkowo np 5 paneli muszę kupić drugi inwerter ? Czy może te 5 paneli podłączyć pod grzałkę w bojlerze którą kupię dopiero? Dodam zdjęcia potem tej mojej misternej konstrukcji .
    Koszty instalacji to
    5 Paneli z inwerterem to 1800zł
    2 akumulatory żelowe sprawność 95% 145Ah 2x250zł
    Kable i inne pierdoły 400zł
    Mam nowy licznik z ZE cyfrowy i średnie zużycie dzienne wychodzi około 4kW .
    Według moich obliczeń powinno się udać zasilić wszystko w dzień z paneli/akumulatorów a ewentualnie je doładować w nocy z ZE (mam nocną taryfę )

Mam jeszcze licznik 3 fazowy gdzie jest podpięte wszystko prądożerne płyta piekarnik itp i to będę w przyszłym roku robił .
    Za odpowiedzi dziękuje
  • Poziom 23  
    jakubirl napisał:
    inwerter orvaldi-mks2k

ten inwerter ma 1,6kW 230V ? jeżeli tak to wszystko prądożerne możesz sobie darować bo pralka,zmywarka,żelazko... pobiera 2kW..

jakubirl napisał:
    Według moich obliczeń powinno się udać zasilić wszystko w dzień z paneli/akumulatorów

Latem powinno się udać, ale teraz -zaraz nie da rady, bo za długa noc jest a dni pochmurne i trzeba mieć duży zapas w bateriach. Ja używam w takich warunkach off-grida od 6-21 w drogiej taryfie, a jak napięcie spadnie to się przełączy na sieć. Co do ładowania w nocy- robiłem tak w lutym niby z obliczeń wynikało by że się opłaca ale czy warto męczyć baterie ?

Zobacz czy ten inverter ma możliwość wyłączenia ładowarki sieciowej bo zimą będzie nieźle ładował prąd z AC w baterie
  • Poziom 10  
    Tak ma 1.6 kW 230v ale pod ten licznik mam niewiele podłączone bez pralki i żelazka itp , tylko czajnik i suszarka i odkurzacz ewentualnie . Średnio na dobę zużywam 4 kW .
    Zaleta inwertera to BY-PASS czyli jeśli wzrośnie zapotrzebowanie powyżej 1.6 kW przełączy na ZE . Inwerter ma możliwość wyłączenia lądowania akumulatorów z sieci .
  • Poziom 34  
    jakubirl napisał:
    ... mam projektor w domu a często prądu nie ma i mi lampa siada dosyć często a lampa około 600zł więc dlatego off grid ...

Jak do zabezpieczenia projektora zastosujesz UPS to będziesz mógł zrobić on-grid.

Dodano po 16 [minuty]:

jakubirl napisał:
    Tak ma 1.6 kW 230v ale pod ten licznik mam niewiele podłączone bez pralki i żelazka itp , tylko czajnik i suszarka i odkurzacz ewentualnie . Średnio na dobę zużywam 4 kW .
    ....

Czajnik 2kW, odkurzacz najmniej 1,6kW a często 1,9kW, suszarka... a inwerter ma tylko 1,6kW
  • Poziom 10  
    Jak mam do samego projektora UPS kupować to się nie opłaca poza tym mam problem z tym że kable idą na klatce schodowej pod kafelkami których już nie ma i nie chce tego kuć żeby do licznika się dostać . Poza tym satysfakcja jak prądu nie ma na ulicy a ja mam jest ogromna . Jeszcze mam pytanie że zwykłe akumulatory samochodowej się nie nadają totalnie ? Na razie załatwiłem sobie 2 x 125 Ah żelowe ale przyszłościowo się pytam .
  • Poziom 34  
    Wszystko jest kwestią potrzeb. Ty masz takie a ja mam inne. Patrząc przez pryzmat swoich potrzeb nie instalowałbym off-grid (np. zbyt duże koszty utrzymania). Dlatego czytając, że głównym powodem jest 600 zł na lampie zasugerowałem UPS, którego wystarczy podpiąć przed projektorem a nie przy liczniku.

[edyta]
    Zresztą przy takim koszcie lampy i tak pokusiłbym się o UPS dla projektora niezależnie od tego czy było by to off czy on.
  • Poziom 23  
    Ja też mam projektor i nie wydaje mi się że po przez brak zasilania padnie lampa co prawda odłączenie nagle rozgrzanej może skrócić jej żywot, ale żeby odrazu padała. Być może coś nie tak z projektorem bądź z siecią coś nie tak.
    Jak często u Ciebie wyłączają ten prąd, bo w tych czasach prądu bez powodu się nie wyłącza, nawet jak podpinają nowy licznik to też pod napięciem.
    UPS by rozwiązał sprawę bo "wyprostował" by sieć, ale kolega chyba chce wejść w słońce :D

Dodano po 4 [minuty]:

Erbit napisał:
    Zresztą przy takim koszcie lampy i tak pokusiłbym się o UPS dla projektora niezależnie od tego czy było by to off czy on.

to jest jeszcze tania lampa....
  • Poziom 28  
    hostii napisał:
    Ja też mam projektor i nie wydaje mi się że po przez brak zasilania padnie lampa co prawda odłączenie nagle rozgrzanej może skrócić jej żywot, ale żeby odrazu padała

Pękają a następnie się rozszczelniają co dramatycznie skraca ich żywot.
  • Poziom 15  
    hostii napisał:
    [...]bo w tych czasach prądu bez powodu się nie wyłącza, nawet jak podpinają nowy licznik to też pod napięciem.[...]

hostii powiedz mi, czy faktycznie wymienili Ci licznik bezprzerwowo ? Jako praktyk jakoś sobie tego nie wyobrażam, ale może mam ograniczone horyzonty. Wytłumacz mi jak dziecku - w jaki sposób, pewny i bezpieczny dla urządzeń, można wymienić licznik, aby nie zakłócić ich pracy ? No i czy technik który przyjeżdża chce się bawić w jakieś czasochłonne i wątpliwe technicznie, chwilowe mostkowania.
  • Poziom 23  
    @Bakalo jeśli chodzi o wymianę to masz racje ale ja napisałem nowy
    lub inaczej mówiąc, nowe przyłącze do domu, no bo nikt nie będzie całej ulicy wyłączał do nowego licznika. Rozmawiałem z pracownikami z eneii i mają przymiarki/szkolenia do pracy na 15kW pod napięciem. Jak mówili bez napięcia praca na godzinkę, pod napięciem 6 godzin. Teraz takie narzędzia mają. Mi w domu 2 lata temu robili nowy kabel napowietrzny z domu do słupa, nawet nie byli zainteresowani wyłączeniem prądu.Podnośnik koszowy i zanim się obejrzysz juz wszystko zrobione. Dla sprzętu lepiej bez zbędnych błysków bo co niektóre czulsze mogą źle skończyć.
  • Poziom 15  
    Szukam przetwornicy z 12V na 230V pełny sinus o mocy nominalnej >1200W do zasilania 2 silników indukcyjnych jeden 150W długie przeciążenie rozruchowe około 20sek., drugi 800W krótkie przeciążenie rozruchowe około 2sek.
    Najlepsze co do tej pory znalazłem to przetwornica: VOLT Sinus 3000 12V/230V 1500/3000W ma ktoś coś takiego u siebie i może swoją opinię o tym produkcie powiedzieć?

Aktualnie mam PV 120W SHARPA amorficznego czekam na dostawę 8 kolejnych do nich szukam dobrego kontrolera (minimum 100V wejście z PV i mocy co najmniej 9*120W czyli 1080W w PL wydajność z 1m2 jest na poziomie 80% czyli minimalna moc kontrolera to +/- 950W na 12V) ładowania aku na 12V cała instalacja jest i tak musi być.
    Kontrolery o takich mocach na 12V są prawie nie spotykane a jak już to ceny kosmiczne więc rozważam zakup 2.
    Jedyne co jak na razie znam w przystępnych cenach to Tracerty, może ktoś zna i poleci jakiś innej firmy koniecznie z MPPT w zbliżonej cenie?

P.S
    Ktoś pewnie zapyta czemu takie a nie inne rozwiązanie najczęściej dużo tańsze, powodów jest kilka:
    1. Instalacja całkowicie autonomiczna na 12V wszystko jest poustawiane
    2. PV cienkowarstwowe testuję od około 2,5lat i sprawdzają się w przypadkach zacieniania ich a w okresie już od teraz czyli początek października aż do marca mam ciągłe zacieniania częściowe albo i nawet całościowe PV
    3. Wydajność cienkowarstwowych pomimo tego ze jest dużo niższa od Poli i Mono nie cierpią na drastyczne spadki mocy przy zacienianiu i w upalne dni a dużo lepiej radzą sobie z działaniem na światło rozproszone czyli pochmurne dni a takich po przeżyciu już 2 zim w pl w trakcie testów doskonale wiem ze mamy ich 95%
    4. Z uwagi na duże oddalenie około +/-70m od nich przy użyciu nisko napięciowych duże straty na przesyle albo duże koszty związane z przekrojem przewodów - mój PV w szczycie ma maksymalna moc około 2.17A przy napięciu 41,8V licząc dla 9 takich PV wysoko napięciowych koszty przekroju przewodów przyłączeniowych w stosunku do nisko napięciowych przeciętnie 36V straty na przesyle są znaczne lub koszty przewodów duże.
  • Poziom 23  
    Zagadka...co jest nie tak na tym zdjęciu :)

Panele 4,5 kW (3 + 1,5) + grzanie CWU + ładowanie aku cz. II
  • Poziom 28  
    Pewnie nie chodzi Ci o wózek sklepowy, który powinien być w sklepie? ;)
    Coś mi też nie pasują te odbicia w dwóch panelach w prawej strony.
  • Specjalista elektryk
    Z tego co widać to pięknie zacienione, chyba, że brudne ...
  • Poziom 15  
    Szukam informacji czy inwerter SKYMAX EXPERT PLUS DUO 1,5K-12 nadaje się do PV cienkowarstwowych/amorficznych: SHARP NA-E120G5 (Mikro-amorph)??
    Jeśli ktoś się orientuje prosiłbym o odpowiedź.
    Lub też jak ktoś wie gdzie można do około 2tyś dostać taki o mocy około 1.2/5kV pod amorficzne??

hostii... konstrukcja tych po prawej jakaś taka lichutka... po drugie chyba znajduje się przed tymi głównymi albo czego na zdjęciu nie widać przed nimi znajduje się inny zestaw PV zasłaniając je... odbicie konstrukcji na 2 po prawej...oczywiście pomijając piękne zacienienie drzewem?
  • Poziom 23  
    Kolega @kasprzyk wygrywa piwo...
    latem jest ok ale im niżej słońce nieźle mi zasłania i to w południe, może by tak sąsiadowi obciąć, może nie zauważy...
  • Poziom 19  
    Albo na zimę kłaść płasko i czerpać więcej z rozproszonej ...
  • Poziom 34  
    hostii napisał:
    ... może by tak sąsiadowi obciąć...

Nie wiem co na to jego żona ;)

Lepiej zainteresować się pojęciem immisji.