Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie wydajności prądowe uzwojenia anodowego

jethrotull 21 Paź 2016 21:25 840 3
  • #1 21 Paź 2016 21:25
    jethrotull
    Specjalista - konstrukcje gitarowe

Witam,

jak policzyć jaką wydajność prądową musi mieć uzwojenie anodowe transformatora sieciowego o dzielonym anodowym (prostownik próżniowy), jeśli z zasilacza chcę pobierać 120mA.
    Filtr o wejściu pojemnościowym.

Z góry dziękuję.

• #2 21 Paź 2016 22:36
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Moim zdaniem dokładnie 120 mA. W końcu fakt, że pobierasz z uzwojenia tylko jeden półokres nie oznacza że można zwiększyć np. 2 krotnie pobór prądu. Zwiększenie poboru będzie oznaczać spadek napięcia. Termicznie transformator będzie miał łatwiej ale napięcie spadnie. Być może można się pokusić o zwiększenie obciążenia o 30%.

• #3 22 Paź 2016 10:15
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

jethrotull napisał:
    Witam,

jak policzyć jaką wydajność prądową musi mieć uzwojenie anodowe transformatora sieciowego o dzielonym anodowym (prostownik próżniowy), jeśli z zasilacza chcę pobierać 120mA.
    Filtr o wejściu pojemnościowym.

Dokładne obliczenie jest trudne, dlatego najczęściej się szacuje tę wartość jako (1,5-2)*In. W przypadku prostownika z dzielonym anodowym każda połówka musi być więc obliczona na o najmniej 90 mA. Dokładniejsze wyliczenia możesz znaleźć w książce A. K. Lewińskich "Prostowniki", ale i tam są one oparte na pomocniczych diagramach i szacowanych z doświadczenia wartościach rezystancji uzwojeń transformatorów.

Przykład obliczenia prostownika z kondensatorem zbiorczym masz też tutaj: http://ep.com.pl/files/9987.pdf

Lampowy liczy się analogicznie.

• #4 24 Paź 2016 09:59
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Jak sprawiedliwie napisał kolega OTLamp - dokładne obliczenie jest trudne. Należy brać pod uwagę dosyć dużo różnych parametrów . W mojej domowej bibliotece natknąłem się na księgę . . "Rozliczenie głównych elektronicznych i półprzewodnikówych schematów w przykładach"- 1968 roku. W księdze doskonałym sposobem wyłożyły się problemy prostowników . Nie będę pogłębiał się do teorii, lecz jeśli podsumowywać to, co wyłożyło się w księdze względem schematu prostownika, o którym mówisz w swoim temacie, to otrzymamy - dla prostownika na podwójnej próżniowej diodzie przy pojemnościowym obciążeniu prąd wtórnego uzwojenia transformatora musi składać 1,15 prądu obciążenia. W twoim wypadku - 0,12А х1, 15 = 0,138А =138mA.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME