Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kabla HDMI, jak poprowadzić?

mati.lyduch 21 Paź 2016 23:52 975 26
  • #1 21 Paź 2016 23:52
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Cześć,

w dniu wczorajszym moi rodzice zakupili sobie nowy telewizor Panasonic Smart TV. Wszystko poprawnie zostało skonfigurowane natomiast pozostał jeden problem.. jakość obrazu :?:

Do tej pory stary kabel był prowadzony prawie 12 metrów od dekodera do telewizora.

Podłączenie kabla HDMI, jak poprowadzić?.

Pozostaje kupno kabla HDMI, tylko jak go poprowadzić?
    Dekoder -> Listwa -> Tynk -> Telewizor

Podłączenie kabla HDMI, jak poprowadzić?

Prośba o pomoc :)

ps: Przepraszam, jeżeli błędny dział.

0 26
  • #2 22 Paź 2016 01:12
    KIEROWCA_VW
    Poziom 35  

Jaki dekoder?
    Czemu taka odległość?

0
  • #3 22 Paź 2016 07:48
    mati.lyduch
    Poziom 3  

a) Czy ma to duże znaczenie? Jadę aktualnie do pracy, modelu nie znam na pamięć.
    b) Odległość od dekodera do drugiego telewizora, około 12 metrów.

0
  • #5 22 Paź 2016 07:58
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Ricoh_220 napisał:
    Odległość ma znaczenie więc pytanie dlaczego tak długie przewody?

Gdyż 12 metrów od dekodera znajduje się telewizor (inne pomieszczenie).
    Wiercecenie szerszej dziury w ścianie czy też przeprowadzenie samego kabla a później montaż wtykow? Jest jakieś inne rozwiązanie?

0
  • #7 22 Paź 2016 08:55
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Nie ma takiej możliwości przez antenę.

0
  • #8 22 Paź 2016 09:08
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Prościej jest przedłużyć jeden kabel od anteny niż kombinować z długimi kablami HDMI.
    Przy takiej długości kabel HDMI powinien być cały i żadne sztukowania nie wchodzą w grę. Jedyna możliwość to przeciąganie kabla przez otwory w ścianie razem z wtyczką.
    Natomiast w przypadku przedłużenia kabla antenowego do tunera potrzebujemy:
    - wtyk F ( poniżej złotówki ) 2 szt.
    - "beczka" ( koło złotówki ) 1 szt.
    - kabel antenowy ( poniżej złotówki za metr ) 12 m ?
    Wychodzi mi że bezstresowo za 15 zł wykonasz taką instalację.
    Dobry kabel HDMI tej długości będzie kosztował koło 100 złotych.
    pozdrawiam

0
  • #9 22 Paź 2016 10:40
    simhak
    Moderator - SAT

Jaka technologia tego dekodera?
    Naziemny, kablowy, satelitarny, IPTV ?
    Może stary telewizor wymagał dekodera a nowy ma go na pokładzie?

0
  • #10 22 Paź 2016 14:42
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Czy mogę rozdzielić kabel antenowy, że jeden do jednego dekodera, drugi do drugiego?

0
  • #12 22 Paź 2016 14:47
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Ricoh_220 napisał:
    Nadal nie wiemy jaka telewizja czy satelitarna czy naziemna.

Satelitarna, Cyfra +

0
  • #14 22 Paź 2016 14:54
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Ricoh_220 napisał:
    Musisz mieć podwójny konwerter i dwa kable od anteny.

Dziękuję, natomiast mogę przedłużyć swój obecny kanał antenowy? Nie ma potrzeby montowania od nowa kabla prowadzego od anteny?

0
  • #16 22 Paź 2016 16:21
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Do łączenia używa się beczki i wtyków F, takich kabli się nie lutuje !!!!!!!!!!!
    Po lutowaniu kawałek kabla ma inną impedancję i można się w najlepszym przypadku liczyć z dziwnymi zanikami sygnału, w trochę gorszym przypadku można zniszczyć dekoder.
    Pozdrawiam

0
  • #19 22 Paź 2016 17:35
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Oczywiście elektrownia też jest zagrożona :).
    Tak się składa że kiedyś przestawiałem anteny z Wizji na Cyfrę+ i instalowałem anteny, razem było tego ponad 1000, więc mam jakie takie doświadczenie.
    Jedyne uszkodzone tunery jakie spotkałem, to tunery w których niedoświadczeni amatorzy sztukowali kable.
    Kablem od tunera prowadzone jest zasilanie do konwertera i jego zwarcie nie jest obojętne dla tunera.
    Oczywiście jak ktoś chce ryzykować to można kabel skręcić kleszczami a może nawet palcami, połączenie można zaizolować gumą do żucia, lub bez izolacji wsadzić pod dywan, pytanie tylko czy za 2 złote warto ryzykować.
    Co do filtrów na kablu to są one ciężkie do wykrycia bez sprzętu o wartości kilku tysięcy. Jeden z moich klientów przez 2 miesiące wymieniał konwertery i tunery, bo nie miał kanału Eurosport, wszystkie inne działały bez zastrzeżeń. Ponieważ miałem mały monitor to podpiąłem się na dachu kilkumetrowym kablem i Eurosport ożył.
    Poszukiwania w gniazdach naprowadziły mnie na kabel zgięty pod kątem prostym w puszce. Odcięcie 10cm kabla z tym zagiętym odcinkiem przywróciło poprawne funkcjonowanie wszystkich kanałów.
    Pozdrawiam

0
  • #20 22 Paź 2016 17:37
    Ricoh_220

Poziom 34  

Nie napisałem iż ma to łączyć pod napięciem zasilania i zwierać proszę czytaj dokładnie a że jest tam napięcie ustalające polaryzację to chyba nic nowego.

0
  • #21 22 Paź 2016 18:00
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Mylisz się, kablem płynie zasilanie konwertera i w niektórych typach ustawienie polaryzacji.
    W większości dodatkowo sygnały do zmiany pasma konwertera.
    Na koniec informacja na temat konwertera z którym chcemy się połączyć wysyłana protokołem DiSEqC, czy też innym w starszych modelach.
    Kable satelitarne mają w większości bardzo sztywną żyłę środkową i miękką izolację piankową, próba zlutowania dwu żył kończy się zmasakrowaniem izolatora poprzez jego podtopienie. Taki zlutowany kabelek wystarczy klika razy ruszyć by żyła środkowa dotarła do oplotu i możemy tuner wysłać w niebyt.
    Mało kto wie że w trybie Standby na wtyczce antenowej dalej mamy zasilanie, więc łączenie kabla do tunera praktycznie zawsze odbywa się pod napięciem.
    Oczywiście dalej jak ktoś się uprze to może zlutować, ale będzie to równie eleganckie jak użycie kostki łączeniowej od lampy.
    Pozdrawiam

0
  • #23 22 Paź 2016 19:57
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Beczki są fajne, pisałem o nich w #8 , a Ty w #15 i tu się zgadzamy.
    Co do lutowania mam znacząco inne zdanie bo rani moją inżynierską duszę.
    Pozdrawiam

0
  • #24 22 Paź 2016 20:00
    Ricoh_220

Poziom 34  

Ok z tym lutowaniem nie miałem racji. Jednak robiąc to fachowo jest to prawidłowe.
    Masz natomiast rację i twoje rozwiązanie z postu 8 jest najodpowiedniejsze.
    Więc zwracam honor.
    Bez wysadzania elektrowni :)
    Pozdrawiam.

0
  • #25 22 Paź 2016 21:29
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Może w tej sytuacji skorzystać z WIFIBox? Ktoś powie jak to działa?

0
  • #26 22 Paź 2016 22:08
    _kli_
    Poziom 32  

Do WiFiBox-a sygnał z anteny także musisz dostarczyć kablem koncentrycznym. Wifi wykorzystasz tylko do połączenia z siecią.
    Proponowane wyżej rozwiązanie jest bardzo proste i tanie.

0
  • #27 23 Paź 2016 09:29
    mati.lyduch
    Poziom 3  

Dziękuję za rady.

0