Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

chutenk 22 Paź 2016 01:09 11427 23
 • Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"


  Całkiem niedawno nadarzyła się okazja żeby poszukać nowego multimetru, jako że fundusze miałem znaczne to mogłem sobie pozwolić na coś firmy "Fluke".
  Spędziłem sporo czasu na poszukiwaniach tego właściwego i wybór padł na "Fluke177" oraz "Fluke175". Z tego co wyczytałem, różnią się one od siebie tym że 177 ma na pokładzie podświetlenie LCD, oraz o kilkaset złotych wyższą cenę. Pomyślałem więc że jakoś sobie poradzę bez tego bajerowego podświetlenia przy okazji oszczędzając całkiem znaczną sumę złotówek.
  W trakcie użytkowania stwierdziłem jednak że podświetlenie to świetna sprawa w pewnych sytuacjach.

  Któregoś dnia gdy dopadała mnie nuda, postanowiłem rozkręcić miernik żeby zobaczyć co ma w bebechach (wszystko lubię rozkręcać, chyba mnie rozumiecie :). Na obudowie 175 (w miejscu gdzie 177 ma przycisk od podświetlenia) znajduje się trimline, który sugeruje że obie obudowy jadą po tej samej linii produkcyjnej, więc zaczęło mi coś świtać :?
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

  Rozkręciłem w końcu miernik i pierwsze co rzuciło się w oczy to to że na polach lutowniczych nie umieszczono kilku elementów dyskretnych a w miejscu przycisku na laminacie jest pole stykowe. Byłem niemal pewien że umieszczenie kilku tych elementów umożliwi mi uruchomienie tego pożałowanego podświetlenia.

  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

  Zacząłem poszukiwania sygnału który jest aktywowany przyciskiem, niejako intuicyjnie znalazłem go natychmiast.
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

  Następnie prześledziłem ścieżkę, która mknęła do pola lutowniczego,które sugerowało tranzystor SMD, analiza wykazała że ma to być NPN, zastosowałem jakiś tranzystor z wylutu (okazało się że trafiłem idealnie bo jest to tranzystor typu swich :) ) Reszta to obliczenie rezystorów.
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

  To teraz zostało znaleźć jakieś źródło światła, jako że złomu trochę mam to na warsztat wziąłem rozbity wyświetlacz od telefonu. Wyjąłem taśmę led, odciąłem odcinek jaki mi był potrzebny (hmm, jest na nim 5 diod, ) usunąłem 2 i połączyłem je szeregowo. Zasilanie na płycie multimetru ma 8,8v, z początku założyłem że te diody (jako że mają białą barwę) mają spadek w okolicach 3.2v-3.4v i w przypadku ich połączenia uzyskam wymagana bladą poświatę. Myliłem się, przy zasilaniu ich szeregu napięciem 8.6v pobór prądu wynosił 35mA (czyli o 15mA po za ich prądem pracy) Dodałem więc rezystor ustalając prąd na poziomie 20mA. Kolejnym krokiem było wycięcie reflektora (z tego samego wyświetlacza co wyjąłem diody) na kształt LCD multimetru i połączenie go z diodami.
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

  Reszta zabawy to wiercenie otworu i umieszczenie jakiegoś przycisku.

  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"
  Możecie kojarzyć przycisk ;)

  Jako ciekawostkę dodam że multimetr "Fluke179", z wyglądu jest identyczny jak 177 ma jednak funkcję mierzenia temperatury z użyciem termopary typu K.
  175 w lcd, również ma symbol "C", na laminacie jest też co uzupełniać i jeżeli ta funkcja nie jest realizowana programowo to w wolnej chwili i tym zajmę się :)

  Mam nadzieję że artykuł przyda się wszystkim niedowidzącym (jak ja) i nie tylko.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  chutenk
  Poziom 10  
  Offline 
  Specjalizuje się w: a-z
  chutenk napisał 46 postów o ocenie 82, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Augustów. Jest z nami od 2009 roku.
 • TestoTesto
 • #2
  Góral86
  Poziom 6  
  Witam
  No całkiem niezle:) sytuacja identyczna jak w samochodach:) czasem wystarczy w oprogramowaniu odhaczyć jakieś ustrojstwo, albo po prostu dołożyć element i włącznik:)
 • #3
  michał_bak
  Poziom 17  
  Góral86 napisał:
  czasem wystarczy w oprogramowaniu odhaczyć jakieś ustrojstwo, albo po prostu dołożyć element i włącznik:)
  \
  Pod warunkiem, że robisz to dla siebie. Gdy robisz dla klienta, doliczasz i wychodzi tak jak w kupionym bez konieczności "odhaczania" albo "dokładania"
 • #4
  Góral86
  Poziom 6  
  Wiadomo:) płaci się za wiedzę i umiejętności:) aczkolwiek jesli wszystko jest już przygotowane (tak jak np w samochodach) to i tak się za to (elementy, przygotowanie itp) już zapłaciło, ponieważ fizycznie to posiadamy:)
 • #6
  chutenk
  Poziom 10  
  Kolego sanfran, w twoim multimetrze, funkcję mierzenia temp włącza się żółtym przyciskiem, przytrzymując go. Jak długo trzeba go przytrzymać żeby to uruchomić? Czy byłbyś w stanie rozkręcić swój multimetr i zrobić zdjęcia tego obszaru :?
  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"
 • #7
  sanfran
  Poziom 39  
  Po prostu trzeba nacisnąć i się włącza tryb temperatury robiąc PIK.
  Tak jak się uruchamia inne funkcje żółtym przyciskiem - częstotliwość, pojemność czy rodzaj prądu w (mili)Amperomierzu.

  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"
 • TestoTesto
 • #11
  krisRaba
  Poziom 29  
  Świetne wykonanie, łącznie z doborem przycisku - z czego to? ;)
  Swoją drogą ciekawe, że te kilka elementów fabrycznie tak bardzo podwyższa cenę. Nie ma tam innych różnic? W dokładnościach itp?

  Ogólnie wiele jest na rynku przykładów, że "bratnie" modele jadą na tych samych podzespołach. Ja np. wyłącznie przez zmianę firmware'u robiłem z Rigola DS1052 wersję DS1102 ;) Czyli sprzętowo było to w ogóle to samo ;)
 • #12
  george2002

  Poziom 20  
  Wtrącę swoje 5 groszy bo przyznam że bardzo ładnie i schludnie oraz przemyślanie zrobiona ta funkcja podświetlania a do tego jak kolega sanfran zauważył miłe oku białe podświetlanie :)
  Dziwię się że post kolegi seg cytuję:
  Cytat:
  Można to ująć jako kawał dobrej, nikomu nie potrzebnej roboty. Czym tu się emocjonować?


  Nie został przez moderatorów usunięty, zero wnoszenia czegokolwiek i do tego po co to komu no kurde nie wiem jak inni ale ja 1000 razy wolę mieć miernik z podświetlaniem niż bez niego także no tak jak piszę nie wiem jak inni ale to jest wg Mnie bardzo dobry i pożyteczny upgrade i albo kolega seg nie elektronik albo nie używa mierników ... no nic, odnośnie kolegi prosiak_wej i jego cytatu:
  Cytat:
  Pomyśl teraz nad zasilaniem Li-ion z ładowaniem przez USB ;)
  to albo polecam takie coś:Ładowalna bateria 9V USB (osobiście używam w mierniku Uni-T UT71A) albo najprostszy układ ładowania na TP4056 za ~1zł - sprawdzone u nie w wielu urządzeniach i projektach z bateriami Li-Po :)


  Pozdrawiam
  George2002 :)
 • #13
  satanistik
  Poziom 27  
  Podświetlanie w multimetrze to fajna sprawa a pomysł z przeróbką LCD z telefonu może ułatwić taką przeróbkę innym więc nie można mówić że projekt nieprzydatny.
  Ja osobiście pokusił bym się o jakąś przetwornice step down z kontrolą prądu do zasilania LED. Opornik to proste rozwiązanie ale w zasilaniu bateryjnym zawsze warto
  oszczędzać mW.
 • #14
  Freddy
  Poziom 43  
  seg napisał:
  Można to ująć jako kawał dobrej, nikomu nie potrzebnej roboty. Czym tu się emocjonować?
  Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia kolego, to lepiej przemilcz i sie nie odzywaj.
  Właśnie jest to kawał dobrej i potrzebnej roboty.
 • #15
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  george2002 napisał:
  najprostszy układ ładowania na TP4056 za ~1zł - sprawdzone u nie w wielu urządzeniach i projektach z bateriami Li-Po


  Do swojego M890G wstawiłem trzy elementy: moduł TP4056 z zabezpieczeniem i micro USB, przetwornicę step-up ustawioną na 9V oraz jakiś płaski li-ion (albo li-pol) wymontowany z tabletu. Akumulator umieściłem za wyświetlaczem, resztę w komorze baterii 9V z dostępem do gniazda USB z przodu (z góry). Powód - bateria 9V ZAWSZE się wyczerpuje, gdy miernik jest najbardziej potrzebny, drugiej w zapasie NIGDY nie ma a czas goni... Tak, wiem że głupotą było wycinanie otworu w holsterze. W końcu ładowanie będzie się odbywać co kilka miesięcy najmniej i na ten czas można plecki zsunąć. A tak jest niezabezpieczone przed kurzem, paprochami czy nawet opiłkami gniazdo. Jak widać, nawet nie trzeba było lutować nowych LEDów. Zastosowałem tu tylko wklejoną główkę od 3mm diody, przez którą i tak wydostaje się odpowiednia ilość światła z diod umieszczonych na płytce modułu.

  Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177" Upgrade multimetru "Fluke 175" do "Fluke 177"

  Na bazie modułów TP4056, ogniw 18560, przetwornic step-up i białych taśm LED zrobiłem sporo modułów oświetlenia awaryjnego. Wiem, że Li-ion nie powinien pracować w trybie podtrzymania, bo to go zabija. Ale ile takich ogniw jest z odzysku, który nic nie kosztuje. Nawet jak ogniwo padnie po pół roku to i tak było warto. Nie ma nic gorszego jak przebywanie w łazience podczas typowych czynności gdy awaria odetnie energię do domu. W końcu po to mamy rozum, umiejętność myślenia i kreatywność (a poniekąd także lenistwo :D ), żeby sobie ułatwiać życie. Dlaczego powstały zmieniarki 3-, 5-, 10-płytowe? Żeby ułatwić życie. Japońscy inżynierowie w Sony zaszaleli i zaprojektowali zmieniarki 200-, 300- i 400-płytowe, ale to już inna bajka :)
 • #16
  chutenk
  Poziom 10  
  Kolego krisRaba, ten sam przycisk możesz zobaczyć na zdjęciach, w których szukam sygnału mikrokontrolera ;) Miernik "Yato" i tak już ledwo zipie to bez bólu zrobiłem transplantację.
 • #17
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #18
  chutenk
  Poziom 10  
  Co sklep to cena, ja szukałem na ebay. 175 kupiłem za 150 funtów, i to jest wyjątkowo niska cena, wręcz okazyjna, z kolei ceny 177 zaczynają się od 200. rachunek jest prosty :)
 • #19
  Markos85
  Poziom 17  
  Dobre. Ja stuningowałem swojego fluka 114 wycinając ząbek na pokrętle.
 • #20
  satanistik
  Poziom 27  
  Co do brakującej funkcji pomiaru temperatury to może jest gdzieś na płytce jakaś nie zalutowana zworka która aktywuje tę funkcję.
 • #21
  bisz
  Poziom 18  
  Gratulacje pomysłowości, i dociekliwości. Skąd zdobyłeś przycisk ?
  Mnie udało się kupić używkę Fluke 177 używkę za 400 PLN na allegro, ale to była raczej nieświadomość sprzedającego o cenach rynkowych.

  Dodam tylko do sprostowania że, model 175 ma ciut słabszą (choć wciąż przyzwoitą klasę pomiarową) od młodszych kolegów :

  Źródło
  175 - Dokładność* ± (0.15%+2)
  177 - Dokładność* ± (0.09%+2)
  179 - Dokładność* ± (0.09%+2)
 • #22
  seg
  Poziom 12  
  Cytat:
  Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia kolego, to lepiej przemilcz i sie nie odzywaj.
  Właśnie jest to kawał dobrej i potrzebnej roboty.


  Jeżeli ktoś używa multimetru w ciemni fotograficznej, to być może ma to sens. Dla mnie nie ma, gdyż nie przypominam sobie abym używał kiedykolwiek podświetlenia w moim Fluke 189. W ogóle żenującym jest fakt, że firma tego formatu oszczędza kilka centów na trzech elementach robiąc "opcję za dopłatą" z tak banalnej rzeczy.
 • #23
  sanfran
  Poziom 39  
  Podświetlenie multimetru przydaje się:
  - przy grzebaniu w samochodzie
  - przy grzebaniu w szafie elektrycznej
  - przy sprawdzaniu napięcia w oprawcę żarówki

  To tak na szybko.
  Nie zawsze sie ma latarkę czołówkę, a trzymanie takowej w zębach jest nieprzyjemne.
 • #24
  krisRaba
  Poziom 29  
  seg napisał:
  Cytat:
  Jak nie masz nic sensownego do powiedzenia kolego, to lepiej przemilcz i sie nie odzywaj.
  Właśnie jest to kawał dobrej i potrzebnej roboty.


  Jeżeli ktoś używa multimetru w ciemni fotograficznej, to być może ma to sens. Dla mnie nie ma, gdyż nie przypominam sobie abym używał kiedykolwiek podświetlenia w moim Fluke 189. W ogóle żenującym jest fakt, że firma tego formatu oszczędza kilka centów na trzech elementach robiąc "opcję za dopłatą" z tak banalnej rzeczy.


  Z drugiej strony pewnie jest rzesza ludzi, którym tak jak Tobie wydaje się to zupełnie niepotrzebne i nie robi im to różnicy, to czemu producent miałby na tym nie zaoszczędzić. A co do relacji ceny komponentów i ceny "ficzeru", to często jedno ma się nijak do drugiego. I czy jest w tym coś złego? Hmm, ciężko powiedzieć. Jeśli dla kogoś dana opcja jest bardzo ważna, bo takie ma warunki pracy, że tego potrzebuje, to nie będzie się zastanawiał i wyłoży odpowiednie pieniądze (słynne "shut up and get my money" :D).
  Miałem przykładowo kontakt z różnymi interfejsami do czujników... droooogich czujników. I jedna firma, polityczną decyzją stwierdziła, że interfejs będzie tani, prawie jak gratis do zestawu ;), a inna tak samo polityczną decyzją stwierdziła, że ich interfejs będzie drogi ;) W jednym i drugim przypadku skomplikowanie interfejsu było podobne, co więcej taki element raczej nie przyda się do czegoś innego niż został przeznaczony. A potrzebujesz, to kupisz ;)
  Inny przykład, to np. mostki na zaciski na szynę DIN. Phoenix Contact ma ładny mostek grzebieniowy wtykany od góry w zaciski UT. Kawałek blaszki z góry zatopiony w plastiku... jeśli dobrze pamiętam, to chyba 60zł netto za kawałek długości niecałych trzydziestu centymetrów. Pytam się za co? ;) A no za "ficzer", nie chcesz kupić, to drutuj linką ;)