Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza?

22 Paź 2016 08:51 1998 12
  • Poziom 12  
    Witam. Posiadam amplituner Denon AVR-1508. Kilka dni temu zaczęły się pojawiać trzaski (raczej szmery) na lewym kanale, ale pomagał reset amplitunera. Od wczoraj już to nie pomaga. Lewy kanał trzeszczy cały czas, zarówno przód jak i tył (strefa A i B). Problem istnieje na wszystkich trybach dźwięku dźwięku (stereo, surround) oprócz direct, ze wszystkich źródeł. Sprzęt pewnie i tak wyląduje w serwisie, ale może ktoś poprowadzi mnie jak zrobić wstępną diagnozę, aby przynajmniej wiedział na czym stoję.
    Mam schemat i miernik, ale w miarę możliwości proszę o wskazanie, gdzie szukać.
    Jeśli będzie taka potrzeba mogę przesłać dokładne zdjęcia dowolnego elementu.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    W prawym rogu masz radiator i dwa elektrolity. Jeden z nich jest do wymiany. Ten dolny. Może to tylko to.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedź. Czy możesz potwierdzić, czy chodzi o kondensator, który zaznaczyłem czerwonym kółkiem. Czy może możesz podać jego parametry albo i model ze schematu, który jest w archiwum, ale niestety kompletnie nie potrafię go czytać.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Podejrzany kondensator oznaczyłem strzałką. Jego parametry są na korpusie kondensatora.

Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza?
  • Poziom 12  
    Dziękuję. Wiem, że oznaczenie jest na korpusie, ale chciałem demontować amplituner po zakupie części, ale mniejsza o to, poradzę sobie. Mam inne pytanie. wynikające z mojej niewiedzy. Skoro ten kondensator odpowiada za niedomaganie lewego kanału, to powinien być drugi analogiczny odpowiedzialny za prawy kanał, tymczasem nie widzę takiego w pobliżu, bo ten nad nim jest innego typu (rozmiaru).
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Nikt nie napisał że za to odpowiada ale wzrokowo jest do wymiany. Jak sam piszesz nie do końca wiem co robić. Usterka może być nie wielka ale jak masz schemat to przynajmniej pomierz napięcia. Jak nie to oddaj w ręce komuś kto się na tym zna. [bez urazy]
  • Poziom 12  
    Nie żywię urazy, gdyż nie kryję się, że nie jestem elektronikiem. Umiem jednak lutować, mierzyć, itp. Myślałem, że po prostu można z grubsza wskazać, który element może odpowiadać, za rzeczone niedomaganie. Może w takim razie podeślę jutro zdjęcia "HD", to coś więcej będzie można wywnioskować.
    P.S. Po dzisiejszych odsłuchach usterkę określiłbym jako pulsujące szemranie, które zagłusza dźwięk w lewym kanale. Podobne jak, przy autokonfiguracji głośników.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Wyłoż schemat, po tym można przeanalizować. Bez schematu - wróżba na osadzie kawowym.
  • Poziom 12  
    Przesyłam dokładniejsze zdjęcia, jeśli to w czymś pomoże. Przesyłam również link do schematu, bo nie jestem pewien, czy sam schemat mogę tu wkleić.
    Schemat AVR-1508
    Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    pomierz rezystory i diody przy końcówkach mocy .powinien być spalony rezystor lub dioda prostownicza miałem taki przypadek w AVR 2310
  • Poziom 12  
    Witam. Problem udało się tymczasowo rozwiązać. Zacząłem poruszać różnymi elementami i zobaczyłem, że ruszanie zieloną płytą z dużym procesorem i z której wychodzą gniazda HDMI (w prawym górnym rogu trzeciego zdjęcia) powoduje wyciszenie szmerów. Po kilku próbach udało mi się ustawić ją tak, że jakby wszystko wróciło do normy. Płytę tą wymontowałem i na moje oko zimnych lutów nie znalazłem. Po złożeniu nadal jet ok. Zdaję sobie sprawę, że nie rozwiązuje to problemu.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    akm97 napisał:
    Zdaję sobie sprawę, że nie rozwiązuje to problemu.
    Niekoniecznie. Masa jest podawana z obudowy na gniazda - być może po prostu któraś ze śrub mocujących tę płytę do tylnego panelu nie kontaktowała.
  • Poziom 12  
    Do dolnej części tej płytki przykręcony czarny przewód (być może masowy). Mocowanie tego kabla, to było jedyne miejsce, które poprawiłem (być może było zimnym lutem).
    Poczynione przeze mnie kroki przyniosły oczekiwany rezultat. Problem nie wrócił.