Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza?

akm97 22 Oct 2016 08:51 2811 12
 • #1
  akm97
  Level 12  
  Witam. Posiadam amplituner Denon AVR-1508. Kilka dni temu zaczęły się pojawiać trzaski (raczej szmery) na lewym kanale, ale pomagał reset amplitunera. Od wczoraj już to nie pomaga. Lewy kanał trzeszczy cały czas, zarówno przód jak i tył (strefa A i B). Problem istnieje na wszystkich trybach dźwięku dźwięku (stereo, surround) oprócz direct, ze wszystkich źródeł. Sprzęt pewnie i tak wyląduje w serwisie, ale może ktoś poprowadzi mnie jak zrobić wstępną diagnozę, aby przynajmniej wiedział na czym stoję.
  Mam schemat i miernik, ale w miarę możliwości proszę o wskazanie, gdzie szukać.
  Jeśli będzie taka potrzeba mogę przesłać dokładne zdjęcia dowolnego elementu.
 • Helpful post
  #2
  MDD
  Level 28  
  W prawym rogu masz radiator i dwa elektrolity. Jeden z nich jest do wymiany. Ten dolny. Może to tylko to.
 • #3
  akm97
  Level 12  
  Dziękuję za odpowiedź. Czy możesz potwierdzić, czy chodzi o kondensator, który zaznaczyłem czerwonym kółkiem. Czy może możesz podać jego parametry albo i model ze schematu, który jest w archiwum, ale niestety kompletnie nie potrafię go czytać.
 • Helpful post
  #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Podejrzany kondensator oznaczyłem strzałką. Jego parametry są na korpusie kondensatora.

  Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza?
 • #5
  akm97
  Level 12  
  Dziękuję. Wiem, że oznaczenie jest na korpusie, ale chciałem demontować amplituner po zakupie części, ale mniejsza o to, poradzę sobie. Mam inne pytanie. wynikające z mojej niewiedzy. Skoro ten kondensator odpowiada za niedomaganie lewego kanału, to powinien być drugi analogiczny odpowiedzialny za prawy kanał, tymczasem nie widzę takiego w pobliżu, bo ten nad nim jest innego typu (rozmiaru).
 • Helpful post
  #6
  MDD
  Level 28  
  Nikt nie napisał że za to odpowiada ale wzrokowo jest do wymiany. Jak sam piszesz nie do końca wiem co robić. Usterka może być nie wielka ale jak masz schemat to przynajmniej pomierz napięcia. Jak nie to oddaj w ręce komuś kto się na tym zna. [bez urazy]
 • #7
  akm97
  Level 12  
  Nie żywię urazy, gdyż nie kryję się, że nie jestem elektronikiem. Umiem jednak lutować, mierzyć, itp. Myślałem, że po prostu można z grubsza wskazać, który element może odpowiadać, za rzeczone niedomaganie. Może w takim razie podeślę jutro zdjęcia "HD", to coś więcej będzie można wywnioskować.
  P.S. Po dzisiejszych odsłuchach usterkę określiłbym jako pulsujące szemranie, które zagłusza dźwięk w lewym kanale. Podobne jak, przy autokonfiguracji głośników.
 • Helpful post
  #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  Wyłoż schemat, po tym można przeanalizować. Bez schematu - wróżba na osadzie kawowym.
 • #9
  akm97
  Level 12  
  Przesyłam dokładniejsze zdjęcia, jeśli to w czymś pomoże. Przesyłam również link do schematu, bo nie jestem pewien, czy sam schemat mogę tu wkleić.
  Schemat AVR-1508
  Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza? Denon AVR-1508 - Awaria przedwzmacniacza?
 • Helpful post
  #10
  grzegorzTok
  Level 10  
  pomierz rezystory i diody przy końcówkach mocy .powinien być spalony rezystor lub dioda prostownicza miałem taki przypadek w AVR 2310
 • #11
  akm97
  Level 12  
  Witam. Problem udało się tymczasowo rozwiązać. Zacząłem poruszać różnymi elementami i zobaczyłem, że ruszanie zieloną płytą z dużym procesorem i z której wychodzą gniazda HDMI (w prawym górnym rogu trzeciego zdjęcia) powoduje wyciszenie szmerów. Po kilku próbach udało mi się ustawić ją tak, że jakby wszystko wróciło do normy. Płytę tą wymontowałem i na moje oko zimnych lutów nie znalazłem. Po złożeniu nadal jet ok. Zdaję sobie sprawę, że nie rozwiązuje to problemu.
 • Helpful post
  #12
  398216 Usunięty
  Level 43  
  akm97 wrote:
  Zdaję sobie sprawę, że nie rozwiązuje to problemu.
  Niekoniecznie. Masa jest podawana z obudowy na gniazda - być może po prostu któraś ze śrub mocujących tę płytę do tylnego panelu nie kontaktowała.
 • #13
  akm97
  Level 12  
  Do dolnej części tej płytki przykręcony czarny przewód (być może masowy). Mocowanie tego kabla, to było jedyne miejsce, które poprawiłem (być może było zimnym lutem).
  Poczynione przeze mnie kroki przyniosły oczekiwany rezultat. Problem nie wrócił.