Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie fal radiowych

ziomss2424 22 Oct 2016 10:24 1032 7
 • #1
  ziomss2424
  Level 8  
  Na wstępie przepraszam jeżeli trafiłem do złego działu bo nie mam pojęcia jak nazwać mój problem. Mianowicie, pracuję w piwnicy i radio odbiera tylko przy wejsciu... jest to zwykłe radio podłączone do gniazdka z antenką (zwykłe za 50zl z media marktu :P), bez żadnych wspomagaczy czy tunerów (???) i moje pytanie brzmi, czy mogę coś zrobić aby wzmocnić sygnał? Dodam że mam pracownie w samym rynku miasta wiec sygnał jest b. dobry. Wzmocnienie fal radiowych

  Proszę o pomoc z problemem!
 • Helpful post
  #2
  simhak
  Moderator of SAT
  Pozostaw radio tam gdzie jest, w docelowym miejscu postaw głośnik połączony kablem lub bezprzewodowo w zależności w co to "zwykłe za 50zl z media marktu" radio jest wyposażone.
 • #3
  ziomss2424
  Level 8  
  dzieki wielkie za rade, sprobuje w pon i dam znac co i jak :)
 • #4
  ziomss2424
  Level 8  
  Witam raz jeszcze po krótkiej przerwie, zrobiłem zdj tego radia ale wątpie czy uda się podpiąć jakieś głosniki bo jest to najzwyklejsze radio... Wzmocnienie fal radiowych

  Aczkolwiek znajdzie się może ktoś z genialnym pomysłem więc prosze o pomoc czy cokolwiek sie da wymyśleć!
  PS: To przeciagnięcie głosników jest bardzo fajnym rozwiązaniem :) tylko jak?
 • Helpful post
  #5
  simhak
  Moderator of SAT
  Radio, gniazdo słuchawkowe -》wtyk jack, kabel -》 głośnik (i) .
 • #6
  ziomss2424
  Level 8  
  Ok, zobacze co da sie zrobic, jak narazie wielkie dzieki za pomoc i porady!
 • #7
  Rezystor240
  Level 41  
  simhak wrote:
  Radio, gniazdo słuchawkowe -》wtyk jack, kabel -》 głośnik (i) .

  Wyjście słuchawkowe jest przystosowane do impedancji 32Ω.
  Jak podłączy głośnik 8 lub 4Ω to wzmacniacz spali.
  Na końcu kabla trzeba zastosować wzmacniacz.
 • #8
  2N3866
  Level 29  
  W instrukcji ani w danych na stronie Eltry nie widzę nic o impedancji słuchawek. Ale skoro jest w środku głośnik, to istnieje naprawdę duża szansa, że jest to głośnik o oporze rzędu 4-8 Ω, więc "pokładowy" wzmacniacz mocy jak najbardziej wytrzyma. Takie gniazda zwykle robi się tak, że włączenie wtyku odłącza wewnętrzny głośnik. Znamionowa moc podana dla głośnika to 0,5 W.

  Natomiast potencjalnie może istnieć szeregowo z gniazdem słuchawkowym opornik tworzący dzielnik napięcia służący do dopasowania poziomu audio do skuteczności słuchawek. I taki dzielnik by bruździł (powodował obniżenie głośności zewnętrznego głośnika w porównaniu z wewnętrznym).

  Nie znalazłem w Internecie schematu radia, więc nie mamy szansy potwierdzić tych hipotez na schemacie.

  Ale można popróbować eksperymentalnie: wyciszasz radio potencjometrem do zera, dołączasz głośnik (bezpieczny wydaje się głośnik o impedancji 8 Ω - ani za dużo, ani za mało), zaczynasz delikatnie zwiększać poziom potencjometrem. Jeżeli przy stosunkowo niskiej głośności zaczynasz słyszeć bardzo silne zniekształcenia, to znaczy, że głośnik przeciąża wzmacniacz mocy audio i nie można na wprost dołączać głośnika - trzeba przerwać eksperyment, żeby nie spalić układu.

  Jeżeli nie ma zniekształceń, ale dla różnych ustawień poziom głośności jest znacznie niższy niż przy wewnętrznym głośniku - świadczy to o dzielniku.

  W obu tych wypadkach trzeba by zastosować aktywne głośniki komputerowe ze wzmacniaczem. Jeżeli nic takiego się nie wydarzy, to znaczy, że można bezpiecznie przyłączyć zwykły głośnik.