Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Re: Projektor Laserowy do 2500zł

Andrzej.krk 22 Oct 2016 11:56 4641 22
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Witam.
    Przymierzam się do zakupu projektora laserowego. Projektor będzie używany raz góra dwa razy do roku. Pomieszczenie w którym będzie pracował ma 16m długości i 10 szerokości. Kwota jaką chce przeznaczyć na owy sprzęt to ok 2500zł.
    Zależy mi na tym aby projekcje były w miarę jasne na dane pomieszczenie i przede wszystkim aby takie urządzenie po zamontowaniu nie uszkodziło nikomu wzroku.
    Czy mogę prosić o jakieś propozycje ? Na alledrogo jest wybór projektorów ale, każdy sprzedawca twierdzi że jego jest lepszy od innych u konkurencji.
    Czy mogę prosić o nakierowanie na jakieś modele.

Aby podłączyć projektor przez ilda do komputera to musi być po drodze urządzenie ilda-usb ?

Pozdrawiam
    lestian
    Level 14  
    Podstawowe pytanie muszę zadać, bez tego się nie obejdzie :)

- czy w pomieszczeniu będzie jakieś inne oświetlenie?
    - sterowanie dmx, ilda, auto?
    - rgb czy jednokolorowy?
    - co chcesz wyświetlać, zwykłe tunele czy może bardziej skomplikowane grafiki?

Wspomniałeś o uszkodzeniu wzroku. Każdy laser może uszkodzić wzrok, to od ciebie zależy czy tak się stanie czy nie. Ważne, czy potrzebujesz dedykowany wyłącznik bezpieczeństwa, system "SFS", przewidujesz "safety zones"? To ostatnie tak naprawdę gwarantuje tobie bezpieczną zabawę. Określ wysokość, oraz miejsca gdzie ludzie się nie będą bawić i tam świeć, bierz poprawki na ludzi, którzy wchodzą ludziom na barana itp, lubią też skakać.

Wspomniałeś o komputerze, co chcesz zrobić na komputerze? Live show a może zapisać i odegrać na karcie sd. Sprecyzuj temat to znajdziemy coś konkretnego :)
    Andrzej.krk
    Level 8  
    napiszę tak. Zainspirował mnie ten lasershow https://www.youtube.com/watch?v=P7xnPLWP0nw. Na filmie widać że świeci bawiącym się po oczach i to z niewielkiej odległości . Nie muszą być to jakieś super zaawansowane figury. Byle by było przyjemne dla oka i koniecznie sterowanie przez ilda. Są dość tanie urządzenia ilda z oprogramowaniem w granicy 400zł. Naprawdę ten laser nie będzie służył do celów zarobkowych i ma umilać nam zabawę w wąskim gronie znajomych.
    Myśle dołożyć i kupić Ds-1800RGB co o tym sądzisz ?
    lestian
    Level 14  
    Na filmie show ok, jednakże kwestia bezpieczeństwa całkowicie nie przemyślana. Operator lasera zapomniał, że ludzie na parkiecie są, a wystarczy od pewnego pułapu zdimmować wiązki w oprogramowaniu i problem z głowy. Promienie nad głowami bawiących z poprawką na skaczących, tych co na barana lubią to już nie ma sensu liczyć bo sami winni!

Mniejsza o to show, co do lasera to jest dobry wybór, balans kolorów jest całkiem niezły, w tej półce cenowej nic lepszego nie dostaniesz. Dostateczna ilość koloru niebieskiego i czerwonego spokojnie pozwoli ci na całkiem niezłe zmiksowanie bieli, poza tym to modulacja analogowa, więc spore możliwości.

Cod skanera, to jego prędkość bez problemu pozwoli tobie na sensowne projekcje bez efektu migotania. Kąt mógłby być lepszy, no ale cóż, ale jak już wspomniałem w tym segmencie cenowym nic lepszego nie dostaniesz. Jeśli nie będziesz lasera wykorzystywał do jakiś pro zastosowań to polecam.

Ewentualnie jako alternatywę można wziąć pod uwagę tarm two:

http://www.laserworld.pl/pl/d?u=7640144996765_Poland&laser=Laser%20tarm%20two

Więcej mocy, lepsza specyfikacja wiązki tj. dywergencja na poziomie 3.5 mm / 0.8 mrad zamiast 3mm/1.3mrad jak w przypadku Dsa. To jest jednak już semi pro urządzenie, więc trzeba troszku więcej zapłacić. Ewentualnie weź DS-3300RGB jeśli mocy więcej potrzebujesz!

Ale to wszystko co wyżej to raczej powyżej twojego budżetu, jeśli chcesz się zmieścić w 2,5k to polecam sprawdzone CS-1000RGB MKII, do klubu idealne i dla DJ, brać w ciemno:

http://www.laserworld.pl/pl/d?u=7640144997403...&laser=Laser%20Laserworld%20CS-1000RGB%20MKII - tutaj tylko zwróć uwagę na DPSS w zielonym. No ale jeśli nie będziesz lasera wystawiał na zewnątrz to nie ma co zwracać na to uwagę.
    szybki254
    Level 12  
    Co do wypowiedzi lestian to nie polecam laserworlda :) a model CS-1000RGB MKII radziłbym nie kupować lipa i tyle i jeszcze przepłacisz tak samo co do modelu który wymieniłeś Ds-1800RGB .A co do dość tanich urządzeń interfejs ILDA to domyślam sie jakie to są i też radzę nie kupować.Lestian wyjaśnij o co Ci chodziło z tym " tutaj tylko zwróć uwagę na DPSS w zielonym. No ale jeśli nie będziesz lasera wystawiał na zewnątrz to nie ma co zwracać na to uwagę"?
    lestian
    Level 14  
    Szybki254, jak już coś piszesz to pisz konkretnie. Z chęcią się dowiem czemu nie polecasz, piszesz samymi kolokwializmami, nie wiadomo o co chodzi!

Co dokładnie się Tobie nie podoba w laserach Laserworldu, a może masz na myśli jakiś konkretny model, jeśli tak to kiedy został zakupiony i co się dokładnie z nim działo?

Jeśli już czegoś nie polecasz, to może masz jakąś alternatywę, przydałoby się info!

Quote:
    Lestian wyjaśnij o co Ci chodziło z tym

Wysil się trochę i zajrzyj np. do Wikipedii to będziesz wiedział, jeśli nie uda się to z chęcią cię oświecę, ale tak samemu to się bardziej utrwali w głowie :)

Tak więc proszę jak już odpowiadasz to "wal" konkretami, wtedy dyskusja ma sens, inaczej tracimy tutaj czas swój i innych którzy czytają twoje posty, dzięki wielkie i PIONA :)
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Panowie. Temat zawężam do 3 modeli projektorów w wyższej cenie niż było to założone.

1. Laserworld CS-2000RGB MKII cena ok 3799zł
    G = 250mW R= 250mW B= 1100mW Prędkość skanowania 30k przy 4st

2. LaserWorld DS-1800 RGB Diode Series cena ok 4300zł
    G=150mW R=450mW B=100mW Prędkość skanowania 40k przy 4st

3. Briteq BT-LASER1500 RGB cena 4200zł
    G=200mW R=500mW B=800mW Prędkość skanowania 20K nie wiem jaki kąt.

Który z tych 3 waszym zdaniem jest najlepszy?

Pozdrawiam i miłej nocki.
    lestian
    Level 14  
    Heja,

"Rozbierzmy" ten temat na drobne części, może ktoś skorzysta później.

CS-2000RGB MKII

- modulacja analogowa (255x255x255, ponad 16 milionów możliwych odcieni)
    - 1600mW gwarantowanej mocy
    - wiązka 3mm / 2mrad
    - RB diody, zielony DPSS
    - skaner galvo system, 30kpps at 4°
    - auto, dmx, ilda, sound, +200 wbudowanych figur
    - 250mW/635nm, 250mW/532nm, 1'100mW/445nm

DS-1800 RGB

- modulacja analogowa (255x255x255, ponad 16 milionów możliwych odcieni)
    - 1700mW gwarantowanej mocy
    - ca. 3mm/1.3mrad
    - RGB, pure diode
    - SFS system, przełączalny
    - 40kpps@4°
    - auto, dmx, ilda, sound, +120 wbudowanych figur
    - 450mW/638nm, 150mW/520nm, 1'100mW/450nm
    - dodatkowo: powercon złącze, możliwość wyjustowania kolorów manualnie, hak montażowy

Briteq BT-LASER1500 RGB

- modulacja, nie ma danych, jeśli to TTL to mamy do dyspozycji tylko 8 możliwych kolorów, nie ma mowy o dimmowaniu wiązek podczas imprezy, pozostaje nam wyłączyć wiązkę albo ją włączyć!
    - 1500mW / nie ma informacji czy to moc na wyjściu z modułów laserowych czy po optyce, może być to znacznie zmniejszona wartość
    - brak danych co do średnicy promienia i jego dywergencji, brak bardzo istotnej informacji!
    - RB dioda, zielona DPSS
    - 20kpps, brak kąta
    - auto, dmx, ilda, sd, sound, +86 wbudowanych figur
    - 450mW/638nm, 150mW/520nm, 1'100mW/450nm

Werdykt:

DS-1800RGB deklasuje obydwa modele.

- Lepsza dywergencja czyli bardziej ostrzejsze oraz jaśniejsze promienie, bardziej dokładne projekcje na dalsze odległości
    - modulacja analogowa
    - SFS, przy włączonym laser nie dopuści do skoncentrowanej wiązki, po prostu laser się wyłączy, ważne przy imprezach
    - prędkość skanera wystarczy na całkiem płynne wyświetlanie grafik bez efektu migotania, jednakże prosze zauważyć, mamy tu 4°, tak więc przy 8°, wartość prędkości będzie połowiczna. Ale przy zastosowaniach w djce, dyskotekach itp laser idealny!
    - 1700mW mocy całkowitej, gwarantowanej po optyce
    - najlepszy balans kolorów ze wszystkich 3, poza tym same diody, czyli nie ma ryzyka, że przy niższych temperaturach jak w diodach DPSS, wydajność diody spadnie, jest znacznie więcej zalet używania diod pure zamiast DPSS!
    - kolor niebieski z długością fali 450nm, jaśniejszy niż 445 jak w CS-2000RGB, więc nie trzeba używać więcej mocy aby osiągnąć odpowiednią jasność, to samo dotyczy koloru czerwonego
    -bardzo dobry balans kolorów i tym samym bardzo dobra możliwość zmiksowania koloru białego

Briteq BT-LASER1500 RGB

- brakuje bardzo dużo danych, kupujemy kota w worku, typowy chińczyk
    - jedyna zaleta to karta sd!
    - prędkość skanerów jest bardzo niska, absolutnie nie nadaje się do żadnych grafik tudzież tekstów!

CS-2000RGB MKII

- produkt ok, dla djów, dyskoteki, większe kluby ale jeśli ktoś chce myśleć o poważniejszych zastosowań gdzie liczy się płynność grafik i dobre kolory to nie!

Tutaj małe info, model wyższy DS-3300RGB był i w sumie dalej jest wykorzystywany przez znanego DJ David Guetta w Belgii, poniżej referencje:

https://www.laserworld.com/en/references/large-events/1949-david-guetta-belgien-2.html
    szybki254
    Level 12  
    Panowie jak coś to priv napisałem... a wracajac to tematu to Andrzej.krk zdecyduj sie ile chcesz wydać razem na wszystko.Czy posiadasz wytwornice dymu?Zainspirowało Cię show z linku który podałeś ale możesz zapomnieć o takim efekcie to nie ten przedział cenowy tym bardziej że nawet interfejsu nie posiadasz a jakiś sensowny kosztuje dość sporo. Co do wypowiedzi lestian to widzę że zielony jesteś tym bardziej że nie widzisz błędów w swojej analizie ,wiadomo jak ktoś nie miał nigdy projektora to bedzie sie jarał że ma jakikolwiek projektor a co do "w sumie dalej jest wykorzystywany przez znanego DJ David Guetta w Belgii" typowa reklama dla szarej masy to nie on wykorzystuje to tylko Laserworld takie małe sprostowanie i nie tylko one wtedy skanowały bo były jeszcze 4 projektory znacznie większej mocy "RTI" i innego przedziału cenowego... i co do " mamy tu 4°, tak więc przy 8°, wartość prędkości będzie połowiczna" to sie nie zgodzę bo to nieprawda.Ale najpierw wróćmy do autora i niech odpowie na te podstawowe pytania bo inaczej nic z tego nie bedzie.:)
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Zmieniłęm przedział cenowy ponieważ widziałęm projektory laserworda z serii cs 1000 i 2000. W sumie CS 2000 nie wypadł najgorzej ale, jasność niebieskiego jest na średnim , niezadowalającym poziomie. Obraz przy maksymalnych wychyleniach migotał. Niestety nie mam możliwości na własne oczy sprawdzenia DS 1800. Analizuję w tym momencie projektor DS1800 i całkiem o obiecujących parametrach Laserworld PRO-1600RGB.

Interfejs ilda myśle kupić jeden z tych tanich gdyż nie będę się zajmował pokazami na poziomie pro. np.
    http://allegro.pl/sterownik-ilda-do-lasera-ishow-i6580761405.html

Boję się tylko tego że wydam 5k zł i będę rozczarowany.
    Wytwornica jest.
    Pozdrawiam
    lestian
    Level 14  
    Quote:
    Niestety nie mam możliwości na własne oczy sprawdzenia DS 1800. Analizuję w tym momencie projektor DS1800 i całkiem o obiecujących parametrach Laserworld PRO-1600RGB.

Fakt, jeśli masz możliwość zobaczenia DS-1800RGB na żywo to byłoby super, zawsze to lepiej niż kupowanie obrazka na sklepie internetowym :)

Co do PRO-1600RGB to polecam, bije na głowę resztę swoją funkcjonalnością, dodatkowo ma kartę SD i wbudowany efekt grating.

Co do oprogramowania, tudzież interfejsu to zapoznaj się z Showeditor z interfejsem ShowNET, prawdziwy kombajn, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników, poniżej link:

http://www.laserworld.pl/pl/d?u=7640144990251...laser=Laserworld%20Showeditor%202015%20zestaw

Tutaj mała ciekawostka, jeśli masz laser z kartą SD, to nie musisz kupować żadnego interfejsu z licencją. Wystarczy, że ściągniesz specjalną wersję Showeditor FREE i będziesz mógł bez problemu tworzyć projekty lub całe show laserowe. Potem wystarczy wyeksportować to do formatu ILDA, wgrać na kartę SD i gotowe. Albo sobie potem to odegrasz w autoplay, sound albo wyzwolisz kontrolerem DMX, poniżej link do pełnej informacji jak to działa:

https://www.showeditor.com/en/features/showeditor-free.html

Na stronie dodatkowo masz sporo tutoriali video, które prowadzają w ten temat. Software ten aktualnie jest hitem sprzedażowym w Thomannie, polecam. Wersja FREE działa bez licencji!

Co do wypowiedzi szybki254, jest mi tylko przykro, kolejny twój komentarz nie wnoszący nic do dyskusji, zero faktów, danych, same kolokwializmy, szkoda czasu :( No ale jak musisz to już pisz, trudno!
    szybki254
    Level 12  
    Jeżeli chodzi o te modele co widziałeś to lipa totalna.Galva wolne nie dziwie się że migało,do tego TTL modulacja nie można regulować mocy i czerwień 655nm wiec słabo widoczna.Co do DS 1800 to zieleni bardzo mało jak niebieski na max odpalisz to reszta zginie i nie będzie widać innych.Projektor pro1600RGB to niby lepszy jest.Co do interfejsu to tak myślałem że właśnie to napiszesz.Może i nie robisz "Pro" show ale musi być to użyteczne Ishow to "szit" że masakra.Było tym na elektrodzie wyrzucisz hajs i tyle.Jak chcesz rozsądny interfejs to musisz znacznie więcej wydać uwierz i to nie dla pro tylko żeby było do użytku.Z sensownych interfejsów to lepiej kup FB3 Pangolina nie ma co ukrywać swoje kosztuje ale warto. :)

Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

Jakie kolokwializmy,gadasz głupoty bo przy zwiększaniu kąta 2 krotnie prędkość nie zmienia się połowicznie.Sprawdzone w praktyce jak i na necie spokojnie można się dowiedzieć że nie połowicznie.Jakby tak było to pomyśl na przykład 30kpps 4 stopniach,8 stopniach 15kpps,12 stopniach 7,5kpps... Każde galva inaczej reagują na zmianę kąta ale mniej więcej tak jest przy typowych znanych chińczykach.Tutaj masz przykład jakieś normalniejszych galv pierwsze lepsze z ebay i zobacz sobie jak to jest.
    Co do wypowiedzi ostatniej lestian to związana z ShowNET to jak chcesz to możesz kupić w sumie mówisz ze raz góra dwa razy będzie to używane wiec co za różnica masz do wyboru jednak Pangolin to Pangolin,nawet Laserworld w tym niby słynnym show Guetty używał Pangolina.
    Jak coś to PW :)
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Ok. Panowie wybór padł na DS-1800RGB. Innych nie biorę pod uwagę. Jutro prawdopodobnie kupuje ( nie mam możliwości zobaczenia projekcji w realu ). Martwi mnie tylko długość zielonego 520nm. 532nm wygląda dużo ładniej. Porównywałem ne yt. 520 jakoś taki blady. Chyba że to wina kamer co nagrywały.
    lestian
    Level 14  
    Quote:
    Ok. Panowie wybór padł na DS-1800RGB

Ok, daj znaka po zakupie, ciekaw jestem twojego zdania.

Co do 532nm to wierz mi, że nie powinieneś żałować wyboru, 532nm to dioda DPSS, jej używanie ma sporo wad, ale też parę pozytywów. Diody DPSS używa się przede wszystkim w laserach mało budżetowych gdzie stosunek ceny do jakości jest najistotniejszy i nie jest tak istotna dobra modulacja ani profil wiązki laserowej. Wiadomo każda grupa produktów ma swoich odbiorców, jeśli ktoś chce jeździć z prędkością 200km/h to nie kupuje przecież malucha :)

Poniżej ważniejsze wady i zalety używania diody DPSS

Zalety diod DPSS:

- niska cena
    - idealne do produktów mało budżetowych
    - większe zakresy mocy wyjściowej, np:

RTI NANO G100 - http://www.laserworld.pl/pl/d?u=7640144999896_Poland&laser=RTI%20NANO%20G100

Wady diod DPSS:

- wrażliwość na zmiany temperatury
    - wpływ struktury kryształu na zachowanie modulacji
    - wpływ wewnętrznej temperatury modułu DPSS na profil wiązki laserowej i spadki mocy w modulacji
    - duża ilość ruchomych części wewnątrz modułu co powoduje większe ryzyko uszkodzenia, np. podczas transportu
    - diody DPSS są trudniejsze do modulacji ponieważ prąd diody DPSS jest wyższy niż np w diodzie laserowej gdzie modulacja jest znacznie łatwiejsza
    - mniejsza efektywność, wytwarzanie większej ilości ciepła jako produktu ubocznego i przy tym większe zużycie energii
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Laser już mamy wyboru nic nie zmieni. Wysłałem zapytanie przez formularz na stronie o wycenę. Zobaczymy ile taniej/drożej. Nie chce zbytnio kasy wydawać na interfejs ilda. Myślę poważnie o tym ishow 2.3 ale, doświadczenie mnie nauczyło że lepiej odłożyć i kupić coś lepszego. Tylko czy na raz lub dwa razy w roku będzie sprzęt użyty warto inwestować ? Ten ishow nie ma modulacji analogowej chyba. Na filmikach z YT nie widzę aby przez Ishow uzyskiwali kolor biały. Ale ten Ishow wystarczy przecież do zrobienia takiej projekcji jaka jest w show na początku tematu ( nie mówiąc o kolorach ).
    Wiem już zaczynam kombinować ale, naprawdę chcę jak najlepiej
    Pozdrawiam
    lestian
    Level 14  
    Ishow to moim skromnym zdaniem nie jest dobry wybór, najlepiej przekonaj się sam, ściągnij demo jeśli jest taka możliwość. Porównaj to z demo Showditora i problem z głowy. Ten ostatnie ma bardzo duże wsparcie od wydawcy, strona cały czas się rozwija, dodawane są nowe tutoriale, pomoce. Ponadto możesz za darmo ściągnąć ponad 250 darmowych show.

https://www.showeditor.com/en/downloads.html

polecam, sam na nim pracuje od dłuższego czasu i jestem naprawdę pod wrażeniem jego możliwości. Nie chcę krytykować konkurencji, wiem że są również na rynku bardzo dobre programy ale ważne żeby tobie się dobrze pracowało, po to jest konkurencja aby człowiek miał możliwość wyboru :) Piona!
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Projektor kupilem. CS 1000mk II. Widzialem go na imprezie i jezeli chodzi o pomieszczenie gdzie bedzie pracowal to nic lepszego nie potrzebuje. Stwierdzilem ze nie bede przeplacal za niewiele lepszego ( wizualne odczucia ) ds1800. Za 2 tygodnie zamieszcze filmik jak taki laser sprawuje sie w pomieszczeniu 180m(2).
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Projektor póki co oddałem ponieważ nie okazał się być nowy jak to mnie sprzedawca zapewniał. Posiadam ishow 2.3. Nie polecam tego bubla nic się nie da zrobić. Koło nie wygląda jak koło a kwadrat ma zaokrąglone rogi nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych figurach.. Zbieram na showeditor. Znaczy już nie muszę zbierać. Lada moment kupię.
    bedziejakbedzie
    Level 8  
    To masz nauczkę :) Kupuj lasery tylko od autoryzowanych dystrybutorów i najlepiej z takiego sklepu, którego profil sprzedaży dotyczy przede wszystkim oświetlenia laserowego. Pełną listę dystrybutorów firmy Laserworld znajdziesz tutaj: https://www.laserworld.pl/pl/gdzie-kupic

a profesjonalną firmę, która tylko zajmuje się sprzedażą laserów rgb i nie tylko znajdziesz tutaj:

https://laserprofi.pl/56-lasery-tanie-i-profesjonalne-sklep
    Andrzej.krk
    Level 8  
    Witam. Zbudowałem sam projektor. Efekt powalający i dużo, dużo taniej.
    Koszt budowy wygląda następująco.

- Zielony dpss 532nm 400mW - 500zł ( używany )
    - Czerwony 650nm 500mW - 160zł - z chin
    - Niebieski 445nm 1000mW - 165zł - z chin

- Galva 20k + driver + sterownik( płyta główna) wraz z okablowaniem, przełącznikami i gniazdami ilda - 180zł

- Obudowa z allegro 120zł T444 - Nie polecam
    - około 60zł kpl profili i ceowników aluminiowych do wzmocnienia obudowy
    - Płyta robocza aluminiowa o grubości 4mm - 30zł

Wieczorem zamieszczę film