Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestawy dla początkującego elektronika

neuneu 22 Paź 2016 12:11 1107 15
  • #1 22 Paź 2016 12:11
    neuneu
    Poziom 3  

Witam,

Posiadam książki:
    -Elektronika dla bystrzaków,
    -Elektronika od praktyki do teorii (EOPDT),
    -Schematy elektroniczne i elektryczne. Przewodnik dla początkujących. Gibilisco S.
    -Zabawy Z Elektronika, Simon Monk

Znam podstawy elektroniki. Teraz przyszła pora na praktykę. Dlatego potrzebuje fachowej porady co powinienem kupić.
    Chciałbym od razu dużo podzespołów kupić, najlepiej wykorzystane w w/w książkach.
    Czy ktoś mógłby mi doradzić jakie zestawy kupować?

Na razie nie będę kupował lutownicy i oscyloskopu.
    Zasilacz - mogę wykorzystać ładowarkę telefoniczną? I oczywiście baterie (chociaż są niewygodne).

Zamierzam programować mikrokontrolery.
    Posiadam arduino Nano, odległościomierz - jak myślicie wystarczy mi na razie tylko te Arduino Nano? Potrzebowałbym pewnie też innych modułów(?) tj. bluetooth... ciężko stwierdzić bo nie wiem co jeszcze będę robił.

Kasa - hmm na same częsci/podzespoły ok 300 zł? może trochę więcej.

O to moja lista przyszłych zakupów:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Proszę o pomoc i porady.

0 15
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • Pomocny post
    #2 22 Paź 2016 12:33
    tomekm33
    Poziom 22  

neuneu napisał:
    Chciałbym od razu dużo podzespołów kupić, najlepiej wykorzystane w w/w książkach.

Piszesz, że posiadasz te książki. Po prostu przejrzyj je strona po stronie i spisuj co Ci się przyda. Innego wyjścia nie ma. Nauka elektroniki to długa droga, a wręcz niekończąca się opowieść, jeśli już na początku Ci się "nie chce" to co będzie potem? ;)

neuneu napisał:
    Czy ktoś mógłby mi doradzić jakie zestawy kupować?

Chodzi Ci o zestawy części czy zestawy uruchomieniowe z mikrokontrolerami? Jeśli chodzi o te pierwsze to zawsze wychodzą drożej, niż kupowanie elementów osobno, na własną rękę.

neuneu napisał:

Oscyloskop na samym początku Ci się nie przyda. Lutownica może się przydać, więc może warto kupić jakąś tańszą "grotówkę"?

neuneu napisał:
    Posiadam arduino Nano, odległościomierz - jak myślicie wystarczy mi na razie tylko te Arduino Nano? Potrzebowałbym pewnie też innych modułów(?) tj. bluetooth... ciężko stwierdzić bo nie wiem co jeszcze będę robił.

To temat rzeka, jak sam zauważyłeś "nie wiesz co będziesz robił". Jak już będziesz wiedział, miał konkretne pomysły na projekt to wtedy kupisz, albo dopytasz na forum. Ultradźwiękowy odległościomierz - fajna sprawa, możesz go wykorzystać w budowie prostego robota.

neuneu napisał:
    Kasa - hmm na same częsci/podzespoły ok 300 zł? może trochę więcej.

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć. 300 zł to już konkretna kwota, ale jeśli złapiesz bakcyla to jeszcze nie raz wydasz wielokrotność tej sumy.

0
  • #3 22 Paź 2016 12:41
    neuneu
    Poziom 3  

Cytat:
    Piszesz, że posiadasz te książki. Po prostu przejrzyj je strona po stronie i spisuj co Ci się przyda. Innego wyjścia nie ma. Nauka elektroniki to długa droga, a wręcz niekończąca się opowieść, jeśli już na początku Ci się "nie chce" to co będzie potem?

Przejrzałem i wypisałem je - są w kodzie na dole. Myślisz, że jeszcze powinienem coś dokupić?

Cytat:
    Chodzi Ci o zestawy części czy zestawy uruchomieniowe z mikrokontrolerami? Jeśli chodzi o te pierwsze to zawsze wychodzą drożej, niż kupowanie elementów osobno, na własną rękę.

O te pierwsze. Wychodzą drożej zestawy niż jakbym kupował osobno? Albo pakowane?

Cytat:
    jeśli złapiesz bakcyla to jeszcze nie raz wydasz wielokrotność tej sumy.

Pewnie tak będzie xd Kwestia tego czy będzie mi się podobało. Inaczej jest jak już ma człowiek coś do dyspozycji i może działać.

Dzięki za zainteresowanie

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • Pomocny post
    #5 22 Paź 2016 13:30
    tomekm33
    Poziom 22  

neuneu napisał:
    O te pierwsze. Wychodzą drożej zestawy niż jakbym kupował osobno? Albo pakowane?

Nie można być niczego pewnym w 100%, ale z doświadczenia wiem, że zestawy "na start", gdzie masz już gotowe ileś tam kondensatorów, rezystorów, tranzystorów, etc. są droższe. Wynika to z faktu, że:

- ktoś "myśli za Ciebie", pakuje to, masz od razu gotową paczkę elementów na start
    - zazwyczaj masz od razu jakieś gotowe opisy projektów, które możesz zrobić z użyciem danego zestawu elementów

Po prostu płacisz za ułatwienie. Co do zestawów typu "wszystkie rezystory z szeregu E24 po 25 szt." itd. to tu już jestem mniej sceptyczny. Może jakby się uprzeć to wyszłoby gdzieś taniej, ale taki podstawowy zestaw rezystorów, kondensatorów czy popularnych układów scalonych zawsze warto mieć.

neuneu napisał:
    Przejrzałem i wypisałem je - są w kodzie na dole. Myślisz, że jeszcze powinienem coś dokupić?

Już się biorę za przeglądanie...

1. Co rozumiesz pod pojęciem "drut"? Warto kupić sobie przewody do płytek stykowych, są też gotowe zworki, a jeśli będziesz lutował na płytkach uniwersalnych to sprawdź sobie coś takiego jak "kynar" to też fajna rzecz.

2. Co do wzmacniaczy operacyjnych i układów cyfrowych to były kiedyś zestawy z AVT. Wychodziły pewnie drożej, niż gdybyś kupował osobno, ale od razu był tam zestaw układów scalonych, dzięki którym można ogarniać technikę cyfrową czy wzmacniacze operacyjne.

3. Ściągacz izolacji? Może się przydać, choć zawsze można skorzystać z metody "nożyka".

4. Jeśli chodzi o rezystory to poszukaj sobie gotowych zestawów typu "rezystory z szeregu E24", coś w ten deseń.

5. To samo tyczy się kondensatorów elektrolitycznych i ceramicznych. Są takie gotowe zestawy kondensatorów.

6. Tych NE555 możesz wziąć więcej, bo dużo fajnych projektów jest na tym, a wiadomo, że może się zdarzyć mała katastrofa i po prostu czegoś nie dopatrzysz i spalisz układzik.

Co do reszty trudno mi powiedzieć. Wiesz "wszystko może się przydać". Może ktoś jeszcze się wypowie.

Dodam jeszcze, że są fajne książki z serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz", szczególnie "Elementy" i "Układy". Książki stare, ale uważam, że warte uwagi.

Podrzucę Ci jeszcze dwa wpisy z mojego bloga, może też coś Ci rozjaśnią.

Pierwszy: "Elektronika - jak zacząć?"
    Drugi: "Jak się (na)uczyć elektroniki?

W razie pytań - wal śmiało! :D

0
  • #6 22 Paź 2016 16:27
    neuneu
    Poziom 3  

yokoon napisał:

Sekrety Elektroniki - ponad 80 eksperymentów

A to dla dzieci :)

Dodano po 5 [minuty]:

tomekm33 napisał:

Dodam jeszcze, że są fajne książki z serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz", szczególnie "Elementy" i "Układy". Książki stare, ale uważam, że warte uwagi.

Podrzucę Ci jeszcze dwa wpisy z mojego bloga, może też coś Ci rozjaśnią.

Pierwszy: "Elektronika - jak zacząć?"
    Drugi: "Jak się (na)uczyć elektroniki?

W razie pytań - wal śmiało! :D

Tak ksiązki fajne, przeczytałem je. Z chęcią sobie przeglądnę twój blog! :) Dzięki

A co z zasilaczem? Kupić go? czy używać baterii?

0
  • Pomocny post
    #7 22 Paź 2016 16:38
    tomekm33
    Poziom 22  

neuneu napisał:
    A co z zasilaczem? Kupić go? czy używać baterii?

Na początku pewnie wystarczą baterie, ale szybko zacznie Ci brakować regulowanego źródła zasilania, a nawet dwóch. Ja mam zasilacz KORAD KA3005P, jest o nim sporo na forum.

0
  • Pomocny post
    #8 22 Paź 2016 18:48
    antek1cza
    Poziom 29  

Witam :)
    No to i Ja dorzucę swoje trzy grosze :

1.Proponuję koledze dobrze się zastanowić co go najbardziej kręci-pociąga w elektronice i na tym się skupić.

2.

neuneu napisał:
    Chciałbym od razu dużo podzespołów kupić
    Jak nie wiadomo do czego (jakie układy będą budowane) to po co , po to tylko żeby były ! Zdecydowanie lepszym i tańszym (a czasami darmowym) źródłem są różne bazary , volumeny, giełdy, internet, markety (stoją kosze ze sprzętem do utylizacji). Zaletą ostatniego miejsca jest to , że sprzęt-złom elektroniczny jest za darmo.

3.Mając złom elektroniczny można na nim się pouczyć praktycznie w lutowaniu i rozlutowywaniu różnych podzespołów. Daje to podwójną korzyść : nabiera się wprawy w lutowaniu i zbiera + segreguje odzyskane części.

4.Kolejną atutem p.3 jest możliwość wyszukania usterki (choćby to była tylko próba) i naprawy. Daje to motywację (albo i nie) do dalszego pogłębiania informacji w danym zakresie jaki jest potrzebny do konkretnej naprawy.

5.
    neuneu napisał:
    Na razie nie będę kupował lutownicy
    Co najmniej dziwne ? Sam piszesz
    neuneu napisał:
    Teraz przyszła pora na praktykę
    !

6.
    neuneu napisał:
    Zasilacz - mogę wykorzystać ładowarkę telefoniczną?
    I tu (choć nie tylko) kłania się co napisałem w p.1 . Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasilacz regulowany do 15V lub 30V / 1A lub 2A. Może jako projekt pierwszy wykonasz właśnie taki zasilacz choć wcale to nie jest łatwe - zależne od umiejętności ale do zrobienia. Fakt , że taniej kupisz nowy lub używany lub zepsuty i go sobie naprawisz. Tu jest wątek dotyczący zrobienia lub kupienia zasilacza https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3180213&highlight=

7.
    neuneu napisał:
    I oczywiście baterie (chociaż są niewygodne).
    i drogie chyba , że akumulatorki. Akumulatorki mają sens jeżeli potrzebne jest stabilne i czyste (od zakłóceń) źródło a także chwilowo będzie pobierany duży prąd. W pozostałych przypadkach zdecydowanie zalecam zasilacz z regulowanym wyjściowym napięciem i prądem .

8.
    neuneu napisał:
    To jest to co chcesz robić , czy tylko rzucony przykład ? Tak na marginesie jedna z kilku firm (albo i nawet więcej w Polsce) raz na jakiś czas organizują darmowe szkolenia programowania mikrokontrolerów włącznie z cateringiem i dodatkowo dają za free płytkę wykorzystywaną na tych całodniowych zajęciach np.Freescale FRDM-KL46Z + pendriva z wszystkimi materiałami potrzebnymi do takiej nauki.

9.
    neuneu napisał:
    Posiadam arduino Nano, odległościomierz - jak myślicie wystarczy mi na razie tylko te Arduino Nano?
    Do zapoznania się z jej możliwościami i nauki programowania tak.

10.
    neuneu napisał:
    Potrzebowałbym pewnie też innych modułów(?) tj. bluetooth..
    Proponuję zacząć praktyczną naukę programowania a po osiągnięciu wprawy sam będziesz wiedział jakie moduły warto dokupić.

11.
    neuneu napisał:
    na same częsci/podzespoły ok 300 zł? może trochę więcej
    Jest to nie wiele zależy oczywiście na co , jednak jak wykorzystasz metody które podałem w p.2 to nic no prawie (czas , dojazd, przesyłka) nic nie zapłacisz.

12.
    neuneu napisał:
    O to moja lista przyszłych zakupów:
    Jak dobrze pomyślisz, zaczniesz się pytać, odwiedzisz miejsca o których wspominam to niewiele wydasz a może i dostaniesz za darmo:
    neuneu napisał:
    -drut
    -Zacisk szczękowy (krokodyl)
    -glosnik 8ohm
    -Wzmacniacz operacyjny — np. model ogólnego przeznaczenia LM741.
    -Licznik dziesiętny CMOS 4017
    -sciagacz izolacji
    Ściągacz do izolacji - niesprawny (po za tym rzadko używam ściągacze),
    neuneu napisał:
    -tranzystory NPN 2N2222

neuneu napisał:
    -kondensatory elektrolit. 25V 1000 μF, 2x 2,2 μF

neuneu napisał:
    -uklady czasowy 555
    -kosci logiczne: 74HC00, 02, 04, 0,

neuneu napisał:
    -diody — po jednej prostowniczej 1N4001 (lub dowolnej z serii 1N400x), małej
    sygnałowej 1N4148, 4,3-woltowej Zenera (albo dowolnej innej Zenera o napięciu
    przebicia między 3 a 7 V)

Jeżeli jesteś z Poznania to mogę w.w.części Tobie podarować trzeba tylko zadzwonić i się umówić żeby je odebrać.

13.
    neuneu napisał:
    Posiadam książki:
    a "Nowoczesne Zabawki Wojciechowskiego" przeglądałeś ? Książka stara ale daje dużo pomysłów, podpowiedzi różnych rozwiązań. Można niektóre przenieś na dzisiejszy grunt tylko zbudować na nowszych podzespołach.
    Powodzenia :)

1
  • Pomocny post
    #9 22 Paź 2016 19:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

neuneu napisał:
    Posiadam książki:
    A przeczytałeś? Zrozumiałeś? Czy tylko miejsce na półce zajmują :)
    Jak Koledzy wyżej stwierdzili: Najpierw podstawy, potem podstawy i na koniec dopiero podstawy. A jak nie znudzisz się to dopiero pomyśl o zestawach części.
    Oczywiście - można kupować gotowe KiT'y, ale - w Twoim wypadku to bez sensu :
    neuneu napisał:

Lutownica akurat jest niezbędna jeśli miałbyś ochotę coś złożyć - a chyba masz, bo po co Ci zestaw części których nie wykorzystasz? (płytki stykowe są dobre, ale dla sprawdzenia czy dioda miga.... Do bardziej zaawansowanych projektów się nie nadają)
    Zestawy rezystorów, kondensatorów itp elementów - dają wrażenie że mas ie wystarczająco dużo elementów, żeby móc zrobić dużo... a w praktyce się okazuje że akurat tej wartości, których zużywa się najwięcej w zestawie brak, albo jest za mało. Poza tym - 100 rezystorów 0,25W w większym sklepie z elektroniką kosztuje 1 - 1,2 zł. W zestawie ponad 2x tyle wyjdzie.
    Gdy ja zaczynałem - a było to w czasach gdy za jeden rezystor trzeba było zapłacić 0,5zł (nawet uwzględniając wartość realną "tamtej" złotówki, z orzełkiem bez korony, dziś by wyszło podobnie w porównaniu do zarobków) nie było innego wyjścia - kupowało się dokładne tyle sztuk ile było potrzeba do konkretnego projektu... ale wychodziło to w sumie dużo drożej - jak i dziś - zestaw jest droższy niż elementy składowe - oczywiście uwzględniając ceny za "detal" a nie "hurt".
    Czy 100 rezystorów z każdej (no, prawie - w wypadku szeregu E24 nie długo zauważysz, że wiele wartości występuje w układach znacznie częściej niż innych) wartości to zbytek? Rozrzutność? Nie koniecznie. W końcu jeden to grosz, góra półtora (w zależności od sklepu) no i nie ma konieczności, żeby wszystkie wartości naraz kupować - na początek te (co pisałem wyżej) częściej wykorzystywane, a w wypadku gdy za rok, dwa nadal nie będziesz mieć dość elektroniki - dokupisz resztę - a i to nie koniecznie cały zastaw wartości - przeważnie do 10 omów i powyżej 1M rezystory w układach występują rzadziej, a i to w większości "bardziej wyspecjalizowanych układach".
    Kondensatory - podobnie jak rezystory, ale tu szereg jest krótszy (co prawda wartości napięć też go zwiększają, ale też szybko się przekonasz jakie napięcie będą występować w układach jakie będziesz robić - w znakomitej większości wystarcza napięcie pracy 25V - większe można kupować indywidualnie - do konkretnego projektu).
    Tranzystory - No cóż... tu wybór zależy od tego w jakiej dziedzinie elektroniki będziesz się specjalizować. Na pewno przyda się zapas podręczny tranzystorów małej mocy typu BC 547/548 - w większosci wypadków można je wykorzystać w typowych układach; a jak nie - wtedy dopiero zakup indywidualny do konkretnego projektu...
    Układy scalone - Na pewno przyda się na początek kilka mostków prostowniczych (tak, to też jest swego rodzaju układ scalony!) 1 A i kilka o większym prądzie - napięcia pracy nie mniej niż 400V (dla mostków 1A cena ta sama co i dla napięć 100V, a zapas zawsze się przyda), kilka stabilizatorów LM 7805, 12 i LM 7905, 12 - w razie potrzeby dopiero można kupować na inne napięci - te są najpopularniejsze. Przyda się też (w wypadku audio i prostych układów automatyki) kilka wzmacniaczy operacyjnych - najpopularniejsze są podwójne i... nieśmiertelnych 555.

A jak już podliczysz koszty "na dzień dobry" może Ci się odmieni zainteresowanie. A jak nie pogadamy o narzędziach przyrządach pomiarowych... :)

To co wyżej to moim zdaniem takie niezbędne minimum samych podstawowych elementów, które przydają się zawsze. I (w sumie) to marzenie każdego zaczynającego (i nie tylko) elektronika. Realia (wiem) bywają zgoła mniej obszerne... i mniej kosztowne (przynajmniej "na raz").

1
  • #10 23 Paź 2016 12:08
    neuneu
    Poziom 3  

antek1cza napisał:
    Witam :)
    No to i Ja dorzucę swoje trzy grosze :
    13.
    neuneu napisał:
    Posiadam książki:
    a "Nowoczesne Zabawki Wojciechowskiego" przeglądałeś ? Książka stara ale daje dużo pomysłów, podpowiedzi różnych rozwiązań. Można niektóre przenieś na dzisiejszy grunt tylko zbudować na nowszych podzespołach.
    Powodzenia :)

Dzięki za rady! ;) Nie, nie przeglądałem. Nie jestem z Poznania. Branie elementów ze starych urządzeń to nie głupi pomysł.

Dodano po 5 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    neuneu napisał:
    Posiadam książki:
    A przeczytałeś? Zrozumiałeś? Czy tylko miejsce na półce zajmują :)

Przeczytałem to co mnie interesowało. Ale zamierzam i tak jeszcze raz czytać. Bo wszystko tak od razu ciężko ogarnąć.

398216 Usunięty napisał:

A jak już podliczysz koszty "na dzień dobry" może Ci się odmieni zainteresowanie. A jak nie pogadamy o narzędziach przyrządach pomiarowych... :)

Noo to prawda wszystko kosztuje.

Dzięki za radę

0
  • Pomocny post
    #11 23 Paź 2016 12:26
    marekhab
    Poziom 31  

Proponuje zacznij od tego "Elektronika dla początkujących" masz nawet jest możliwy kupienia gotowy zestaw startowy.
    Jeśli chcesz dokonać zakupów to mogę polecić Ci trochę drobnicy w okazjonalnej cenie przykładowo rezystory 1/4W po 1 gr/szt (taniej nie kupisz).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15967706

Na samym dole mój post, dodatkowo niewielkie ilości tranzystorów czy kondensatorów też posiadam, w każdym bądź razie pisz co potrzebujesz.

0
  • Pomocny post
    #12 25 Paź 2016 07:03
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

neuneu napisał:
    ... ciężko stwierdzić bo nie wiem co jeszcze będę robił.

Właśnie dlatego powinieneś wybrać sobie jakiś projekt do zrobienia i dopiero dokonywać zakupów.
    Kupowanie bez określenia celu, szybko zapełni Ci szafę zbędnymi elementami i zamrożonymi w nich pieniędzmi.

Poszukaj projektów na forum w dziale DIY lub np. tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html

0
  • #13 26 Paź 2016 16:31
    neuneu
    Poziom 3  

dondu napisał:
    neuneu napisał:
    ... ciężko stwierdzić bo nie wiem co jeszcze będę robił.

Właśnie dlatego powinieneś wybrać sobie jakiś projekt do zrobienia i dopiero dokonywać zakupów.
    Kupowanie bez określenia celu, szybko zapełni Ci szafę zbędnymi elementami i zamrożonymi w nich pieniędzmi.l

Będę robił doświadczenie z ksiązek które wymieniłem wyżej :)

0
  • #15 28 Paź 2016 16:33
    tomekm33
    Poziom 22  

Powodzenia! Pochwal się jak przyjdą części i zaczniesz działać. Pewnie pojawią się nowe pytania i wątpliwości :)

0
  • #16 22 Maj 2018 20:03
    electron123
    Poziom 10  

Witam

Proponuje zestawy do montażu AVT. Polecam czasopismo "Elektronika Dla Wszystkich. Zawiera m.in. Szkołę konstruktorów, konkursy ,kursy ...
    [url=]https://elportal.pl/[/url] Jest do tego magazynu strona internetowa Elportal.

Zobacz czy coś jest dla ciebie :D

0