Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator MPPT do paneli Fotowoltaicznych

kubuswujo 22 Paź 2016 15:59 2832 9
  • #1 22 Paź 2016 15:59
    kubuswujo
    Poziom 12  

Czesc robię badania do pracy inz badam panele fotowoltaiczne.
    W wielkim skrócie ładuje akumualtory regulatorem PWM i MPPT.

I jedna, rzecz mnie dziwi przy regulatorze mppt.
    dokładnie jest to taki model:
    MPPT-7210A

https://pl.aliexpress.com/item/MPPT-Solar-Pan...olor-Display-24-36-48-60-72V/32700364875.html

Że o ile w regulatorze PWM, napięcie na panela foto jest zawsze większe, niż napięcie na akumulatorach.

A w przypadku regulatora MPPT napiecie paneli solarnych jest nizsze niż napiecie akumualtorów np:
    Solar---dwa aku 12V razem 24V
    20V--24,5
    21,2--25,2
    24,4--26

dodam że panele mają napiecie 30V a napiecie obwodu otwartego to 35V

Wiem ze regualtor MPPT szuka maksymalnego punktu pracy ale jak możlwie, że z niższego napiecia ładuje się wieksze. Czy to oznacza, że Panele mają wtedy maksymalną moc/punkt pracy (to rozumiem). A sam regulator ma w sobie przetwornice typu BUCK, STEP UP i podwyższa to napięcie do odpowiedniego by ładować aku?

Czyli najpierw obniża napiecie by znaleźć maksymalny punkt pracy, a później podwyższa by ładować aku?

0 9
  • Pomocny post
    #2 22 Paź 2016 23:55
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Przerabiałem ten temat zupełnie niedawno. Zwykły szeregowy sterownik ma za zadanie utrzymać napięcie baterii powiedzmy na poziomie 27V. Problem w tym, że punkt mocy wypada w okolicach 22-24V. Tak wyszło z moich pomiarów. Zamówiłem więc falownik, który obciąża ogniwa do takiego właśnie napięcia. Ma w sobie przetwornicę dodawczą. Napięcie ogniw nagrzanych jeszcze bardziej spada. Do tego sterownik szeregowy powoduje dodatkowy spadek napięcia nawet przy pełnym wysterowaniu. To powoduje dalszy spadek mocy całego układu. W/g wstępnych pomiarów, stosując przetwornicę, można zyskać ok. 2-3 krotny wzrost mocy. Dziwne ale prawdziwe.

0
  • #3 01 Lut 2017 18:26
    OKI
    Poziom 18  

Czyli ten sterownik MPPT-7210A byłby faktycznie modułem o sterowaniu MPPT a nie PWM?

0
  • #4 01 Lut 2017 19:20
    Łukasz.K
    Poziom 22  

To by miało sens, regulator pobiera z paneli maksymalną moc która występuje np. w moich panelach przy około 30V (37V napięcie jałowe) i zamienia tę moc na takie napięcie lub prąd (w zależności jak działa ten sterownik) aby oddać tę moc do akumulatorów i ich obciążenia.

0
  • #6 02 Lut 2017 08:36
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Kwazor napisał:

Panele zawsze muszą mieć punkt pracy VMPP wyżej niż maksymalne napięcie zestawu akumulatorów.

Tak się dzieje tylko w przypadku stabilizacji szeregowej, bądź sporadycznie przy znikomych mocach - równoległej. W moim konkretnym przypadku raz napięcie na PV jest wyższe innym razem niższe niż napięcie aku. Wszystko w zależności od poboru mocy i warunków oświetlenia. Mimo to zawsze jest ładowanie. Czasem może nie pokrywać zapotrzebowania a czasem jest rezerwa. Zamierzam ją wykorzystać w przyszłości.

0
  • #7 02 Lut 2017 20:18
    pyszczak
    Poziom 7  

Ten regulator ma przetwornice podwyższająca napięcie z paneli aby sie dostosować do napięcia akumulatora. na YT jest dość dokładny test i analiza działania tego regulatora. Link do 1 części: https://youtu.be/mM6JTquNSZU

0
  • #8 02 Lut 2017 22:53
    OKI
    Poziom 18  

Może ktoś mi jeszcze wyjaśni kwestię w sytuacji gdy np. panel 48V/1A i akumulatory 24V, rozumiem że PWM po prostu obniży napięcie i prąd pozostanie taki jak dają panele czyli 1A
    A MPPT jak się zachowa w takiej sytuacji bo podbijać nie ma już po co bo i tak musi obniżyć czyli zachowa się jak PWM czy coś się zyskuje?

0
  • #9 02 Lut 2017 23:25
    powgreg
    Poziom 18  

OKI napisał:
    Może ktoś mi jeszcze wyjaśni kwestię w sytuacji gdy np. panel 48V/1A i akumulatory 24V, rozumiem że PWM po prostu obniży napięcie i prąd pozostanie taki jak dają panele czyli 1A
    A MPPT jak się zachowa w takiej sytuacji bo podbijać nie ma już po co bo i tak musi obniżyć czyli zachowa się jak PWM czy coś się zyskuje?

W tym przykładzie masz typowe niedopasowanie napięciowe paneli do akumulatora czyli panele dają teoretycznie 48V*1A=48W ale po podłączeniu przez PWM napięcie na panelach zostanie "zduszone" do 24V czyli 24V*1A=24W czyli stracisz połowę mocy.
    Dając regulator MPPT który zawiera w sobie przetwornicę obniżającą napięcie uzyskasz dopasowanie czyli na wyjściu 24V*2A=48W - straty na przetwornicy itp to będzie twój główny zysk trochę jeszcze zyskasz na śledzeniu punktu ale to już symbolicznie wartości szczególnie przy tak małych mocach.

Generalnie lepiej kupować panele z dopasowanym napięciem do akumulatorów niż kombinować z drogimi regulatorami MPPT.

0
  • #10 03 Lut 2017 14:38
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Generalnie lepiej ale i tak by zoptymalizować dopasowanie potrzebny jest regulator z przetwornicą. Jesli chodzi o straty na przetwornicy, są rzędu 5 %

0