Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana bezpieczników na zabezpieczeniu przed licznikiem

zbyh 62 22 Paź 2016 17:03 981 21
  • #1 22 Paź 2016 17:03
    zbyh 62
    Poziom 14  

Witam. Chciałbym zapytać jak to jest z tą wymianą bezpieczników przed licznikiem. Brat był zmuszony zwiększyć przesył energii co wiąże się z wymianą bezpieczników przed licznikiem na większe. Z tego co pamiętam to to co jest przed licznikiem należało do ZE zwłaszcza że jest plomba i to oni powinni to wymienić, chyba że się coś zmieniło. Może bym i to wymienił ale przed zabezpieczeniem nie ma żadnego wyłącznika zasilania, jest skrzynka na zewnątrz z 3 BMami Dodam tylko że wg umowy granica jest zaciski prądowe na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu, w kierunku instalacji odbiorców; cokolwiek to znaczy

• #2 22 Paź 2016 17:20
    kokapetyl
    Poziom 42  

zbyh 62 napisał:
    Brat był zmuszony zwiększyć przesył energii co wiąże się z wymianą bezpieczników przed licznikiem na większe. Z tego co pamiętam to to co jest przed licznikiem należało do ZE zwłaszcza że jest plomba i to oni powinni to wymienić

Chyba ten ostatni werset jest prawidłowy. to co jest przed licznikiem należy do dostawcy i tylko on może tam coś zmieniać. Należy wystąpić do niego o zwiększenie mocy i on zadecyduje o wniosku.

• #3 22 Paź 2016 17:25
    zbich70
    Specjalista elektryk

zbyh 62 napisał:
    Dodam tylko że wg umowy granica jest zaciski prądowe na wyjściu od zabezpieczeń głównych w złączu, w kierunku instalacji odbiorców; cokolwiek to znaczy

Oznacza to, że złącze na zewnątrz jest własnością dostawcy energii, natomiast reszta (oprócz licznika) należy do właściciela obiektu, w tym zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Wymianę tego zabezpieczenia należy wykonać zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez dostawcę i powinna to zrobić osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.

kokapetyl napisał:
    to co jest przed licznikiem należy do dostawcy

Nieprawda. Patrz wyżej.

• #4 22 Paź 2016 20:37
    zbyh 62
    Poziom 14  

W taki razie rozumiem że trzeba to zrobić we własnym zakresie. Powiadomić Z.E że zrywasz plombę i wymienić bezpieczniki. Zastanawia mnie tylko czy elektryk będzie robił to pod napięciem czy wyciągał BM które są w skrzynce która należy już do Z.E bo innego wyłącznika zasilania nie ma.

• #5 22 Paź 2016 21:05
    zbich70
    Specjalista elektryk

zbyh 62 napisał:
    Zastanawia mnie tylko czy elektryk będzie robił to pod napięciem czy wyciągał BM które są w skrzynce która należy już do Z.E bo innego wyłącznika zasilania nie ma.

A mnie zastanawia czy czasem nie próbujesz pocwaniakować i zrobić to samodzielnie.
    Odradzam.

A tak w ogóle to WTP od ZE to są ?
    Jaka jest obecnie moc przyłączeniowa i jaka ma być docelowo ?
    Jakie jest obecnie zabezpieczenie przedlicznikowe (typ i wartość) i jakie ma być ?
    Czy instalacja odbiorcza jest przystosowana do zwiększenia mocy ?

O BM-y się nie martw, elektryk sobie poradzi, ewentualnie do pozbawienia napięcia wezwie pogotowie energetyczne.

• #6 23 Paź 2016 07:14
    polaklbn
    Poziom 22  

zbyh 62 napisał:
    Zastanawia mnie tylko czy elektryk będzie robił to pod napięciem czy wyciągał BM które są w skrzynce która należy już do Z.E bo innego wyłącznika zasilania nie ma.

Panie, teraz to się sieci pod napięciem spina - takie narzędzia do PPN'ów są.
    A Ty się o Esa wymiane martwisz.

• #7 23 Paź 2016 07:36
    janek1815
    Poziom 38  

On się boi nie o esa tylko zdrowie elektryka. No chyba że bada grunt jak to samemu zrobić i zaoszczędzić kilka złotych. Rozplombowanie tak musisz zgłosić choć w tauronie podchodzą do tego dosyć luźno. Chyba że ja na takiego człowieka trafiłem.

• #8 23 Paź 2016 08:16
    elvis13
    Poziom 17  

zbyh 62 napisał:
    Brat był zmuszony zwiększyć przesył energii co wiąże się z wymianą bezpieczników przed licznikiem na większe.

To trzeba uzgodnicz z Operatorem Siecy Dystrybucyjnej i spółką sprzedającą energię. W tym celu trzeba wystąpić o Warunki Przyłączenia w związku ze zwiększeniem mocy. Kolejnym krokiem podpisanie nowej umowy.

Bez tego to jest pobór energii w sposób niezgodny z umową i należy się liczyć z karą.
    Elektoniczne liczniki rejestrują przekroczenie mocy.

zbyh 62 napisał:
    jest skrzynka na zewnątrz z 3 BMami

polaklbn napisał:
    A Ty się o Esa wymiane martwisz.

Jeżeli autor prawidłowo nazwał Bezpiecznik Mocy to raczej mu chodzi w wkładki topikowe, nożowe.
    Osobiście uważam że łatwiej wymienić wkładkę w podstawie niż "Esa" ;)

Jake brat chce podłączać urządzenia?
    Może wystarczy zastosować softstart albo falownik?

Ciężko coś doradzić gdy Autro tak skąpo opisuje swój (brata) problem.

• #9 23 Paź 2016 09:24
    CYRUS2
    Poziom 34  

zbyh 62 napisał:
    Brat był zmuszony zwiększyć przesył energii co wiąże się z wymianą bezpieczników przed licznikiem na większe.
    Użytkownik nie może brać z sieci tyle ile chce.
    Jakby sąsiad pobrał tyle ile mu się podoba, to u ciebie z wartością napięcia będą kłopoty. Dystrybutor pilnuje napięcia.
    Dlatego plombuje bezpieczniki.
    Dystrybutor chętnie sprzeda energię - pod warunkiem, że sieć ma wydolność.

• #10 23 Paź 2016 10:28
    zbyh 62
    Poziom 14  

Sorry że długo nie odpisywałem ale praca. Sprawa wygląda tak:
    Brat założył ogrzewanie elektryczne w kościele nie wiem jaki miał do tej pory przesył energii ale musi mieć większy. Oczywiście odpowiednia umowa z operatorem jest podpisana i warunki odpowiadaja zwiększeniu. Na zabezpieczeniu przedlicznikowym były bezpieczniki 32A typuC mają być 40A. Myślałem że to jest w gestii operatora.
    Myślałem że przed zabezpieczeniem licznika jest jakiś wyłącznik odcinający zasilanie, wtedy wymienił bym sam w pracy robie takie rzeczy i inne elektryczne choć elektrykiem z zawodu nie jestem. Niestety BM ( Bezpieczników mocy ) nie miałem okazji wymieniać i nie pale się specjalnie do tego zwłaszcza że nie mam odpowiednich narzędzi ( uchwytu)

• #11 23 Paź 2016 10:36
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Jak widać, jest to praca dla elektryka, nie przypadkowego człowieka.
    Co do rozłączników - są przecież typu np. RBK, i do nich nie potrzeba "żelazka".

• #12 23 Paź 2016 10:45
    elvis13
    Poziom 17  

Prace powinien wykonywać uprawniony elektryk.

Warto zapytać jeszcze czy ZE zgodziłoby się dać zabezpieczenie zwarciowe oraz ogranicznik mocy np. ETMIAT http://www.jeanmueller.pl/pliki/ograniczniki_mocy_etimatt_osp10.pdf..

Poza wymianą zabezpieczeń należy dostosować rozdzielnicę (instalację) do nowych obciążeń (np. przewody, listwy ("grzebienie") itd.).

Na koniec skuteczność ochrony przeciwporażeniowej potwierdzić pomiarami.

Elektryk nie powinien mieć z tym problemu.

• #13 23 Paź 2016 11:25
    zbyh 62
    Poziom 14  

elvis13 napisał:
    Warto zapytać jeszcze czy ZE zgodziłoby się dać zabezpieczenie zwarciowe oraz ogranicznik mocy np. ETMIAT http://www.jeanmueller.pl/pliki/ograniczniki mocy etimatt osp10.pdf.

No właśnie to ma być wymienione z 32A na 40A

elpapiotr napisał:
    Jak widać, jest to praca dla elektryka, nie przypadkowego człowieka.

Pewnie tak, nie jestem elektrykiem ale uprawnienia SEPowskie mam byłem na kursie zdałem egzamin były mi potrzebne do wykonywanie niektórych prac właśnie wymiana bezpieczników, żarówek gniazd, naprawy lamp oświetleniowych itp. Jednak po prostu nie których rzeczy nie robie że nie jestem elektrykiem i nie umiem.

• #14 23 Paź 2016 11:40
    mawerix123
    Poziom 34  

zbyh 62 napisał:
    No właśnie to ma być wymienione z 32A na 40A

Nieścisłość albo wyłącznik nadprądowy albo ogranicznik mocy, raz piszesz tak raz inaczej....

zbyh 62 napisał:
    Na zabezpieczeniu przedlicznikowym były bezpieczniki 32A typuC mają być 40A.

zbyh 62 napisał:
    Na zabezpieczeniu przedlicznikowym były bezpieczniki 32A typuC mają być 40A. Myślałem że to jest w gestii operatora.

Miałem taki przypadek że operator po podpisaniu nowej umowy wymienił wyłącznik na większy.

• #15 23 Paź 2016 11:41
    elvis13
    Poziom 17  

Ogranicznik mocy (zwany tez wyłącznikiem taryfowym) to nie jest taki sam aparat jak wyłącznik instalacyjny (nadmiarowo-prądowy) np. C32A potocznie zwany "Ską". Te aparaty mają inne zadania i inne charakterystyki.

inż. Roman Kłopocki, ETI Polam Sp. z o.o., OGRANICZNIKI MOCY – ETIMAT T napisał:

Ogranicznik mocy ETIMAT T jest przeznaczony do montażu w rozdzielnicy
    instalacyjnej jako zabezpieczenie przedlicznikowe T (Rys.1), co pozwala na limitowanie
    mocy umownej pobieranej przez odbiorcę. Zadaniem tego zabezpieczenia jest
    selektywne wyłączanie w stosunku do zabezpieczenia nadprądowego odbiorcy Z4.
    Prąd znamionowy ogranicznika mocy ETIMAT T dobiera się do mocy przyłączeniowej/umownej
    odbiorcy. Ograniczniki mocy ETIMATT w zakresie swoich prądów
    znamionowych zastępują wyłączniki selektywne.

Ogranicznik mocy ETIMAT T jest wyłącznikiem nadprądowym pozbawionym
    członu zwarciowego i posiada tylko człon przeciążeniowy (termiczny). Wyłącznik
    zaplombowany (zablokowany dostęp do jego zacisków prądowych) instaluje się
    w rozdzielnicy tak, aby jego dźwignia napędowa była dostępna dla odbiorcy, który
    w razie samoczynnego zadziałania na skutek przekroczenia mocy przyłączeniowej
    lub z innych powodów może go samodzielnie załączyć bez wzywania ekipy zakładu
    energetycznego.

http://www.redinpe.com/attachments/article/166/inpe_151_artykul_07.pdf

• #16 23 Paź 2016 11:46
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

zbyh 62 napisał:
    Brat założył ogrzewanie elektryczne w kościele nie wiem jaki miał do tej pory przesył energii ale musi mieć większy

To jest trochę naciągane, bo co z tego wychodzi że Twój brat jest o zgrozo elektrykującym księdzem.

Albo nim nie jest a na Swoim przyłączu ogrzewa kosćciół.

Pozatym 40A na ogrzewanie kościoła to śmiech na sali jedna nagrzewnica 15kW na ........ księdza , a gdzie wierni?

Minimum to nagrzewnica gazowa 100kW pół godziny przed rozpoczęciem.

W sumie to za nielegalny pobór zapłacą wierni.
    Serio to po pierwsze zgłaszasz do dostawcy chęć zwiększenia mocy. I czekasz na odpowiedź.

• #17 23 Paź 2016 12:00
    zbyh 62
    Poziom 14  

Kościół ma osobne przyłącze. To jest stary mały kościółek zamontowane są małe napromienniki nie wiem ile mają wat. Chyba musi być wszystko dobrze skoro był gość od operatora i kazał wymienić tylko te bezpieczniki

• #18 23 Paź 2016 12:05
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

zbyh 62 napisał:
    Chyba musi być wszystko dobrze skoro był gość od operatora i kazał wymienić tylko te bezpieczniki

A skąd to heretyckie obrzędy, żaden ZE tak nie robi no może Nie w POlsce.

Dodano po 35 [sekundy]:

A ten gość to był inkasent czy ktoś inny :) .

• #19 23 Paź 2016 12:07
    zbyh 62
    Poziom 14  

zbyh 62 napisał:
    W sumie to za nielegalny pobór zapłacą wierni.
    Serio to po pierwsze zgłaszasz do dostawcy chęć zwiększenia mocy. I czekasz na odpowiedź.

Tak to jest jak się nie czyta tematu od początku.
    Umowa na zwiększenie mocy jest podpisana z operatorem.
    Wszystko jest legalnie. Amen.

• #20 23 Paź 2016 12:20
    janek1815
    Poziom 38  

zbyh 62 napisał:
    To jest stary mały kościółek

I tutaj najbardziej obawiałbym się czegokolwiek dotykać bez uprawnień i stosownej pełnej dokumentacji. Jeszcze może podlega konserwatorowi zabytków? (tak jest u mnie i montaż czegokolwiek to masa papierów też montowaliśmy promienniki po 2kW 6szt)

• #21 23 Paź 2016 12:36
    zbyh 62
    Poziom 14  

Wszelka dokumentacja i pozwolenia są, także konserwatora zabytków. To ogrzewanie już działa. Chodziło tylko o zwiększenie przesyłu bo niekiedy siadały bezpieczniki.
    Temat miał za zadanie odpowiedzieć w czyjej gestii jest wymiana bezpieczników w zabezpieczeniu przedlicznikowym. Dziękuje wszystkim za uświadomienie że leży to w gestii odbiorcy
    Temat uważam za rozwiązany

• #22 23 Paź 2016 13:00
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

janek1815 napisał:
    też montowaliśmy promienniki po 2kW 6szt)

Promienniki korzystają z energii dziennej, piec akumulacyjny dynamiczny wykorzystuje energię tańszą. Warto to przeliczyć.".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME