Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator - Zmiana Liczby Faz 3 na 1

WieslawCzernia 14 Lis 2016 22:31 2205 40
  • #31 14 Lis 2016 22:31
    Darom
    Specjalista elektryk

Rzuuf napisał:
    Cenię sobie Twój głos w dyskusji.

Dziękuję.
    Ja też na forum czytałem wiele postów kolegi z pod znaku żółwika (nie tylko w działach stricte elektrycznych). Wiele jest interesujących. I z wieloma się zgadzam i podziwiam wiedzę i pomysły. Ale nie tym razem !

Rzuuf napisał:
    Trochę sie dziwię, że nikt z kolegów mających dostęp do transformatorów 3-fazowych (choćby małej mocy), nie wykonał prostego "ruchu inżynierskiego": połączyć i zmierzyć ...

Ależ nikt nie zanegował, że jak tak połączymy uzwojenia, to otrzymamy napięcie 2Uf. Cóż jeszcze pomiary mogłyby udowodnić?

pzdr
    -DAREK-

• #32 14 Lis 2016 22:35
    WojcikW
    Poziom 38  

Darom napisał:
    ...Tak więc zysk jaki otrzymujemy to zwiększenie napięcia o 15%...
    Napięcie ma tutaj małe znaczenie. Gdyby chodziło o moc rzędu 400VA to owszem, ale dla mocy 400kVA najbardziej liczy się równomierny pobór prądu z trzech faz. Dlatego najlepszym transformatorem będzie tzw. układ Scotta. To, że z układu Scotta wychodzą dwie fazy nie jest żadnym problemem, wykorzystuje się skrajne fazy, przewód neutralny nie jest podłączony. I literatura do przeczytania:
    http://www.lsczar.info/doc/120%20Moce%203p.pdf
    Proszę porównać:
    Rys. 3. Obwód rezystancyjny ze zrównoważonym odbiornikiem (straty mocy 5kW).
    Rys. 4. Obwód rezystancyjny z odbiornikiem niezrównoważonym (straty mocy 11,4kW, ponad 2 razy więcej).

• #33 14 Lis 2016 23:11
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Darom napisał:
    Niestety, Ci których znam, że mają wiedzę, jakoś się tu nie wypowiadają. Ja osobiście nie uważam się za specjalistę od prądu trójfazowego i transformatorów, mimo, że jakieś podstawy ze studiów znam.

Kolega Autor sam jest sobie winien. Rzucił hasło i chce, aby za niego odrobić lekcję, a ja nie mam ochoty. Tak niestety jest, jeśli ktoś nie rozumie, że podanie kompletu dostępnych informacji zwiększa zainteresowanie, oraz zapał do pracy u innych. Jeśli sam mam wszystkiego szukać, to dziękuję.

A odnośnie samego tematu. Schemat podany przez kol. Rzuuf jest przykładowy, gdyż wśród trafo specjalnych spotyka się przekształcające 3-fazowy układ napięć na 6-fazowy, lub 12-fazowy. Układ 6-fazowy można uzyskać z wykorzystaniem trafo połączonego po stronie wtórnej w podwójną gwiazdę, podwójny trójkąt lub podwójny zygzak tzw. połączenie widełkowe). Dla układu 12-fazowego to wszystko komplikuje się jeszcze bardziej. Chce ktoś pobawić się w tworzenie wykresu wskazowego?

Zmiana liczby faz z 3 na 1 nie jest taka oczywista jak piszecie. W tym przypadku wykorzystuje się wyższe harmoniczne strumieni i napięć trafo o silnym nasyceniu obwodu magnetycznego, które dają możliwość zmiany częstotliwości po stronie wtórnej. Jest to wykorzystanie zasady budowy statycznej elektromagnetycznej przetwornicy częstotliwości, dającej napięcie o potrójnej częstotliwości dla zasilania odbiornika jednofazowego. Uzwojenia pierwotne są połączone w gwiazdę, uzwojenia strony wtórnej połączone w szereg (otwarty trójkąt) i dołączone do impedancji obciążenia.

Dodano po 1 [minuty]:

WojcikW napisał:
    Dlatego najlepszym transformatorem będzie tzw. układ Scotta.

Owszem, idea tak. Ale układ Scotta dotyczy napięć przesuniętych o 90 stopni.

• #34 14 Lis 2016 23:22
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Jako, że temat wykracza daleko poza moje wykształcenie. Ale jednak mnie zainteresował. dla tego mam pewne spostrzeżenie:

Mianowicie, jeżeli mamy 3 uzwojenia pierwotne na rdzeniu. To one pompują porcje energii do rdzenia, porcje te są oczywiście przesunięte w fazie o 120st. I teraz jeżeli chcemy odebrać tą energię przy pomocy jednego uzwojenia wtórnego (1 faza) . To teoretycznie można by to zrobić stosując specjalny kształt rdzenia aby te porcje energii rozchodziły się w rdzeniu symetrycznie. I indukowały w uzwojeniu wtórnym odpowiednie napięcie. Jednak chcąc czy nie chcąc częstotliwość i kształt przebiegu się rozjedzie. I na pewno nie będzie to 50Hz.

• #35 14 Lis 2016 23:39
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Jako, że temat wykracza daleko poza moje wykształcenie. Ale jednak mnie zainteresował. dla tego mam pewne spostrzeżenie:

Mianowicie, jeżeli mamy 3 uzwojenia pierwotne na rdzeniu. To one pompują porcje energii do rdzenia, porcje te są oczywiście przesunięte w fazie o 120st. I teraz jeżeli chcemy odebrać tą energię przy pomocy jednego uzwojenia wtórnego (1 faza) . To teoretycznie można by to zrobić stosując specjalny kształt rdzenia aby te porcje energii rozchodziły się w rdzeniu symetrycznie. I indukowały w uzwojeniu wtórnym odpowiednie napięcie. Jednak chcąc czy nie chcąc częstotliwość i kształt przebiegu się rozjedzie. I na pewno nie będzie to 50Hz.

Na trzech rdzeniach, razem złączonych w podstawie i we szczycie.
    Tesla wymyślił pole wirowe w czasie i przestrzeni i nie da się tego wyjaśnić chińskim teatrzykiem cieni bez znajomości wyższej matematyki.

• #36 14 Lis 2016 23:45
    retrofood

Widzę, że muszę pisać dalej.
    Elektromagnetyczna przetwornica częstotliwości zasilana jest poprzez dławik 3-fazowy, a do zacisków wejściowych dołączona jest bateria kondensatorów połączonych w trójkąt. Przy silnym nasyceniu obwodu magnetycznego indukują się w uzwojeniu wtórnym napięcia podstawowej i wyższych harmonicznych nieparzystych. Napięcia podstawowej i tych nieparzystych, których rząd nie jest podzielny przez 3 - znoszą się, gdyż dają sumę równą zeru. Natomiast te, których rząd jest podzielny przez 3 (trzecia, dziewiąta, itd.) sumują się, gdyż są w fazie dla wszystkich trzech uzwojeń. Podstawowe znaczenie ma ta trzecia, można więc przyjąć, że częstotliwość zasilania wynosi 150 Hz.
    Zadaniem baterii kondensatorów jest kompensacja prądu magnesującego, potrzebnego do nasycenia rdzenia. Ona też, łącznie z dławikiem, włączony między trafo i sieć, chroni sieć przed wyższymi harmonicznymi prądu magnesującego.
    Najczęstszym zastosowaniem przetwornicy jest zasilanie indukcyjnych pieców grzejnych.

• #37 15 Lis 2016 00:16
    15kVmaciej
    Poziom 34  

To może zmienić tytuł wątku? Multiplikacja pierwszej harmonicznej?
    Żeby było wiadomo dla potomnych, jeśli skorzystają z wyszukiwarki na tym forum.

• #38 15 Lis 2016 00:19
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

retrofood napisał:
    Podstawowe znaczenie ma ta trzecia, można więc przyjąć, że częstotliwość zasilania wynosi 150 Hz.

Tak ale na wyjściu wcale nie otrzymamy 150Hz tylko jakiś pokraczny przebieg.

To tak jakby na rdzeniu toroidalnym nazwoić 3 fazy i połaczyć w gwiazdę a rdzeń wprowadzić w nasycenie.

• #39 15 Lis 2016 00:48
    WojcikW
    Poziom 38  

15kVmaciej napisał:
    To może zmienić tytuł wątku? Multiplikacja pierwszej harmonicznej?
    Żeby było wiadomo dla potomnych, jeśli skorzystają z wyszukiwarki na tym forum.
    Ten wątek nie ma nic wspólnego z harmonicznymi, łączeniem uzwojeń w otwarty trójkąt itd. a pisanie o tym to po prostu zaśmiecanie wątku. Załóż wątek: "Multiplikacja pierwszej harmonicznej" i pisz dla potomnych.

• #40 15 Lis 2016 00:55
    retrofood

Strumien swiadomosci swia napisał:
    retrofood napisał:
    Podstawowe znaczenie ma ta trzecia, można więc przyjąć, że częstotliwość zasilania wynosi 150 Hz.

Tak ale na wyjściu wcale nie otrzymamy 150Hz tylko jakiś pokraczny przebieg.

To tak jakby na rdzeniu toroidalnym nazwoić 3 fazy i połaczyć w gwiazdę a rdzeń wprowadzić w nasycenie.

Długo musiałeś chyba myśleć. Tego, że teorii transformatorów nie znasz ani w ząb, nie muszę chyba dodawać.

• #41 15 Lis 2016 01:40
    15kVmaciej
    Poziom 34  

WojcikW napisał:
    Ten wątek nie ma nic wspólnego z harmonicznymi, łączeniem uzwojeń w otwarty trójkąt itd. a pisanie o tym to po prostu zaśmiecanie wątku. Załóż wątek: "Multiplikacja pierwszej harmonicznej" i pisz dla potomnych.

Takoż i piszę, 3x50[Hz]=149[Hz]. Potomnym takich pierdół nie muszę objaśniać, mają maturę zdaną.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo