Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to działa? - Czyli rozwiązujemy problemy

kozi966 22 Oct 2016 20:33 52308 0
Automation24
 • Szanowni użytkownicy,

  W tym temacie umieszczać będziemy przykładowe rozwiązania typowych problemów.
  Poniżej umieściliśmy listę tematów z odniesieniami do niżej wstawionych postów, w których znajdziecie przykładowe odpowiedzi na dręczące was tematy.

  Należy pamiętać, że pomoc forum nie może zastąpić profesjonalisty w działaniu na miejscu.
  Musicie też pamiętać, że mimo szczerych chęci, nie zawsze będziemy w stanie pomóc bezprzewodowo, bez wizyty na miejscu.

  Każda praca przy instalacji elektrycznej wiąże się z wystawienia siebie i bliskich na niebezpieczeństwo związane z porażeniem, pożarem lub inną niebezpieczną sytuacją.
  Każda praca przy instalacji powinna być wykonana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, rozsądku i trzeźwego myślenia. Jeżeli nie czujecie się na siłach lub nie posiadacie odpowiedniego sprzętu do wykonania napraw (np. izolowane śrubokręty, miernik, odpowiednie ubranie ochronne, itd.) to zatrudnijcie do tej pracy elektryka.

  Do pracy przy instalacji elektrycznej należy "wyposażyć się" w pomoc drugiej osoby.


  Przed przystąpieniem do wykonania jakichkolwiek prac warto zapoznać się z umową oraz warunkami przyłączenia, celem zweryfikowania układu sieciowego (na przykład układ TN, TT), wartością zabezpieczenia przedlicznikowego, itd.

  Warto też znać aktualny stan prawny z którym można się zapoznać na tej stronie Link lub u nas w dziale prawnym: Rozporządzenia i akty prawne

  Głównymi aktami, które warto znać, są:
  1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, tekst jednolity: Dz.U. 2015 nr 0 poz. 1422) - dla instalacji elektrycznych od paragrafu 180.
  2. Ustawa Prawo Budowlane (Dz.U. 2016 nr 0 poz. 290)
  3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. (Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828)
  4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. 2013 poz. 492).
  LISTA TEMATÓW:
  1. Żyrandol dwustrefowy (oprawa z dwoma oddzielnie załączanymi sekcjami oświetlenia) – niepoprawne podłączenie.
  2. Oprzewodowanie instalacji oświetleniowej – jak uniknąć problemów.
  3. Oprzewodowanie instalacji oświetleniowej cz. II – jak uniknąć problemów.
  4. Rozdzielnica mieszkaniowa - schemat - wnętrze.
  5. Aparat różnicowoprądowy (RCD) w instalacji wykonanej w układzie TN-C (dwuprzewodowej).
  6. Podłączenie silnika do układu gwiazda-trójkąt - Jaki silnik?

  Zachęcamy do kierowania do nas komentarzy, uwag lub sugestii (poprzez wiadomość SW) dotyczących poniższych rozwiązań.
  Jeżeli jesteś chętny do wykonania "poradnika", to zapraszamy do przesyłania swoich propozycji do dowolnego moderatora działu elektrycznego.
  Informacja dodatkowa: Nie bierzemy odpowiedzialności za szkody związane z wykonywaniem działań w instalacji lub sieci elektrycznej na podstawie załączonych poniżej poradników (wpisów w postaci postów). Użytkownik który postanowił skorzystać z zamieszczonych tutaj informacji jest świadom możliwych konsekwencji i całą odpowiedzialność za swoje działania bierze na siebie.


  Opracowanie tematów wspólnie z: Akrzy74, retrofood, Łukasz-O, Krzysztof Reszka.
  About Author
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  Offline 
  kozi966 wrote 6874 posts with rating 1168, helped 594 times. Live in city Mińsk Mazowiecki. Been with us since 2012 year.
 • Automation24