Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu

22 Paź 2016 22:41 882 7
 • Poziom 9  
  Prośba o sprawdzenie schematu

  Mam wielką prośbę o sprawdzenie poprawności schematu pod kątem elektronicznym (programu jeszcze nie zacząłem pisać) oczywiście, przed zrobieniem płytki, złożę na stykówce, ale wolę nie wywarzać otwartych drzwi i wolę spytać, gdyż jest to tak naprawdę mój pierwszy "poważniejszy" projekt na AVR.
  Generalnie celem i założeniem projektu jest sterowanie "zasilaniem" agregatów chłodnictwa transportowego, a bardziej dokładnie chodzi o sterowanie sprężarkami i silnikiem elektrycznym, po krótce, są dwie sprężarki chłodnicze jedna zasilana od silnika pojazdu, druga zasilana z silnika elektrycznego (np, jak auto stoi załadowane całą noc z towarem-może podpiąć się do sieci)

  Ponieważ, że będzie to dokładka do agregatu chłodniczego, który ma możliwość tylko zasilania od silnika pojazdu (tylko jak jest włączony), założyłem, że do sterowania użyje tylko sygnału "po kluczyku" z auta oraz +12V które wysyła sterownik agregatu do włączenia sprężarki drogowej

  Część sieciowa jest oparta na silniku elektrycznym 230V lub 400V zasilacz impulsowy 12V gotowy kupiony,

  Na schemacie (na płytce również są cztery śruby:

  AKU - +12V akumulator samochodu

  BOX - Podłączenie boksu elektrycznego do zasilania +

  ZAS - +12V z zasilacza po podłączeniu do sieci

  GND - tam spotkają się masy

  Za przęłączanie ma odpowiadać przekaźnik samochodowy 70A z cewką 12V w stanie jałowym NC przekaźnika jest zwarte między AKU a BOX,
  Po włożeniu wtyczki do sieci cewka przekaźnika podłączona do śruby ZAS przełączy zasilanie BOXu na zasilacz a tym samym wyśle do mikrokontrolera sygnał o zasilaniu z sieci.

  Na schemacie są dwa zasilacze 5V do zasilania mikrokontrolera i 12 V do zasilania sprężarek, podaniu do BOXu zapłonu, oraz zasilaniu cewki stycznika do silnika elektrycznego

  W związku z tym, że nie chciałem, żeby mikrokontroler był podłączony cały czas jego zasilanie jest z zacisku 15 samochodu, bądź zasilacza po włączeniu do sieci (nie wiem czy dobrze to rozwiązałem, założyłem, że mikrokontroler dostając sygnał o podłączeniu do sieci, wyłączy zasilanie z zacisku 15 i pozostanie zasilanie mikrokontrolera tylko z zasilacza, ale przez jakąś niewielką chwilę stabilizator pewnie będzie miał zasilanie z dwóch źródeł, czy to nie błąd?)

  Kończąc, jeżeli mikrokontroler dostanie sygnał z zacisku 15 akumulatora to poda +12V (po kluczyku) do boxu agregatu) i włączy sprężarkę drogową, natomiast jeżeli dostanie sygnał z zasilacza, wyłączy zasilanie z zacisku 15, poda +12V (po kluczyku) do boxu agregatu, włączy stycznik silnika elektrycznego, odczeka 60s i włączy sprężarkę.

  Mam nadzieje, że napisałem to w miarę czytelnie i zrozumiale w razie co odpowiem na każde pytanie, prosiłbym również o ocenę wykonania samego schematu w eaglu, ponieważ jest to mój pierwszy schemat.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi Kamil

  Troszkę przerobiłem schemat, na mniej modułowy, a bardziej skompensowany
  Prośba o sprawdzenie schematu
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Tak na szybko:
  Elementy D1, D2, D3, R6, R7, R10 są zbędne.
  R4, R5, R9 - za mała wartość wartość - propouję np. 10k.
  T6, T8 - powiny być niskoprądowe, np. BC846 czy BC547.

  Parę inych elementów też dałoby się wyrzucić bez szkody dla działania całości, np. T1, 2, 3 z otoczeniem.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 9  
  Witam, na baze tranzyatora T1 T2 i T3 podaję napięcie +12V a na AVR musi wejsc masa, wiec mysle, ze te tranzystory oraz ich otoczenie powinny zostac? Wytlumacz mi jeszcze prosze dlaczego tranzystory T6 i T8 musialbym wymienic?
 • Poziom 43  
  tyniu napisał:
  Witam, na baze tranzyatora T1 T2 i T3 podaję napięcie +12V a na AVR musi wejsc masa, wiec mysle, ze te tranzystory oraz ich otoczenie powinny zostac?

  Dlaczego musi? Przecież jeszcze nie napisałeś programu.

  tyniu napisał:
  Wytlumacz mi jeszcze prosze dlaczego tranzystory T6 i T8 musialbym wymienic?

  Bo sterują małym obciążeniem. Tranzystory małej mocy będą szybsze.
 • Poziom 9  
  A wiesz jakos mi sie tak utarlo, ze wygodniej jest mi sterowac wejsciem masa, a jezeli chcialbym podac na wejscie mikroprocesora +12v, to rozumiem ze tylko ograniczam prad rezystorem i drugim podciagam do vcc?
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  tyniu napisał:
  A wiesz jakos mi sie tak utarlo, ze wygodniej jest mi sterowac wejsciem masa, a jezeli chcialbym podac na wejscie mikroprocesora +12v, to rozumiem ze tylko ograniczam prad rezystorem i drugim podciagam do vcc?


  Tak, tylko ograniczone przez rezystor, w dodatku na tyle duży, żeby nie przekroczyć dopuszczalnego prądu diody chroniącej wyjście MCU. Ze zbędnych elementów - dławik też można pominąć, ze schematu nie wynika, abyś robił pomiary ADC.

  Dodano po 2 [minuty]:

  BTW, jeśli przekaźniki sterują obwodem zasilanym z tego samego napięcia co przekaźnik, to nie prościej go zamienić na jakiś element półprzewodnikowy? Przynajmniej unikniesz szeregu zakłóceń generowanych w chwili przełączania stanu przekaźnika.
 • Poziom 9  
  Wlasnie myslalem czy nie zamienic tych dwoch przekaznikow na irf4905 tak jak w przypadku obok czyli sterowaniu cewka stycznika, co o tym myslisz, chce juz dzis podjac oatattecznoe decyzje i zaczac projektowac plytke
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie