Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yaskawa J1000 Chwilowe ograniczenie prędkości

23 Paź 2016 10:42 1344 8
  • Poziom 16  
    Witam.

Potrzebuję zrobić chwilowe ograniczenie częstotliwości falownika yaskawa j1000. Chodzi o to, że częstotliwość falownika jest sterowana za pomocą potencjometru podłączonego do wejścia analogowego w zakresie 0-50Hz. Jak zrobić żeby na pewien czas ograniczyć tą prędkość np. 0-30Hz (sterowane dalej z potencjometru)?
    Nie do końca rozumiem zasadę działania wejścia Multi-step speed selection, jak to działa w praktyce?
  • Specjalista Automatyk
    Uzytkowniik napisał:
    Witam.

Potrzebuję zrobić chwilowe ograniczenie częstotliwości falownika yaskawa j1000. Chodzi o to, że częstotliwość falownika jest sterowana za pomocą potencjometru podłączonego do wejścia analogowego w zakresie 0-50Hz. Jak zrobić żeby na pewien czas ograniczyć tą prędkość np. 0-30Hz (sterowane dalej z potencjometru)?
    Nie do końca rozumiem zasadę działania wejścia Multi-step speed selection, jak to działa w praktyce?

Kolego to dosc proste. Jezeli dla wejscia s1 masz zaprogramowanią predkosc referencyjną 50hz to ustaw na s2 częstotliwość 30hz + sterowanie analogowe i po kłopocie
    Pod d0-01 masz 50hz
    Ustaw pod d0-02 -wartość 30hz
    Podaj sygnal na s2 i to wszystko
  • Poziom 16  
    Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń. W dokumentacji falownika jakoś nie jasno dla mnie było to opisane. Chciałem się upewnić przed zmianami na obiekcie.
  • Poziom 16  
    Niestety nie jest to chyba takie proste.

Ustawiłem parametry:
    d1-01 - 50Hz
    d1-02 - 30Hz
    i sterowanie z wejścia analogowego. W czasie wybranej prędkości 1 (max 50Hz) sterowanie analogowe działa. Natomiast kiedy wybiorę prędkość 2 (max 30Hz), częstotliwość ustawia się na 30Hz i regulacja potencjometrem nie działa...
  • Specjalista Automatyk
    Uzytkowniik napisał:
    Niestety nie jest to chyba takie proste.

Ustawiłem parametry:
    d1-01 - 50Hz
    d1-02 - 30Hz
    i sterowanie z wejścia analogowego. W czasie wybranej prędkości 1 (max 50Hz) sterowanie analogowe działa. Natomiast kiedy wybiorę prędkość 2 (max 30Hz), częstotliwość ustawia się na 30Hz i regulacja potencjometrem nie działa...

No teraz widzę problem
    Falownik j1000 jest okrojoną wersja v1000. W V1000 masz dodatkowe wejscie analogowe .A2.
    Wepnij kolego rezystor szeregowo z potencjometrem i tak ograniczysz predkosc max.
  • Poziom 16  
    W ostateczności tak będę musiał zrobić ale wolałbym zrobić to jakoś "bardziej elegancko". Masz jakiś pomysł?
  • Specjalista Automatyk
    [quote="Uzytkowniik"]W ostateczności tak będę musiał zrobić ale wolałbym zrobić to jakoś "bardziej elegancko". Masz jakiś pomysł?[/quote

Jezeli nie musisz regulowac tej drugiej predkości to użyj funkcji jog dla wejscia cyfrowego powiedzmy S2

Dodano po 5 [minuty]:

[quote="daro31ie"]
    Uzytkowniik napisał:
    W ostateczności tak będę musiał zrobić ale wolałbym zrobić to jakoś "bardziej elegancko". Masz jakiś pomysł?[/quote

Jezeli nie musisz regulowac tej drugiej predkości to użyj funkcji jog dla wejscia cyfrowego powiedzmy S2

Tak jest w V1000
    s. 4.13 Częstotliwość referencyjna zadawana za pomocą wejścia prądowego Przełączanie pomiędzy główną/dodatkową częstotliwością referencyjną Niniejsza procedura przedstawia sposób skonfigurowania zadajnika częstotliwości referencyjnej tak, aby możliwe było przełączanie pomiędzy wejściami analogowy mi A1 i A2 (przełączanie częstotliwości głównej/dodatkowej): 1. Przypisać źródło częstotliwości referencyjnej do zacisków (b1-01 = “1”). 2. Przypisać jedno z wejść binarnych do referencji dodatkowej 1, H1do zacisku S5). = “3” (przyporządkowane 3. Ustawić typ sygnału wejściowego zacisku A2 za pomocą przełącznika S1 i parametru H3-09. 4. Ustawić funkcję wejścia analogowego A2 jako częstotliwość dodatkowa (H3-10 = “3”).
  • Poziom 16  
    W V1000 próbowałem A2 i działa to fajnie. Niestety w J1000 nie ma wejścia A2.

Prędkość jog można regulować z potencjometru podłączonego do A1?
  • Specjalista Automatyk
    Uzytkowniik napisał:
    W V1000 próbowałem A2 i działa to fajnie. Niestety w J1000 nie ma wejścia A2.

Prędkość jog można regulować z potencjometru podłączonego do A1?

Niestety jog bez regulacji z wej. analogowego