Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światowy zasięg minikomputera Micro:bit?

ghost666 23 Paź 2016 16:42 2013 2
 • Światowy zasięg minikomputera Micro:bit?
  Programujące dzieci, to idea, która podoba się każdemu. Zakładamy, że jeśli szybko zaczniemy kształcić nowe pokolenie w zakresie programowania etc to ich życie będzie prostsze w nowoczesnym świecie jutra. W Wielkiej Brytanii pomysł ten wspierany jest w ramach projektu Micro:bit, który zainicjowany został przez BBC. W ramach tego projektu wyprodukowano i dostarczono - za darmo - do szkół około 1 miliona mini-komputerów. Komputer dystrybuowany był nie tylko w szkołach w Wielkiej Brytanii, ale także na Islandii i w Holandii.

  Micro:bit to komputer bardzo miniaturowy, pozbawiony wielu funkcji. Trochę jak Raspberry Pi pozbawiony większości możliwości. Jak mówi Leo Kelion z działu technicznego BBC, "komputer ten zaprojektowany został dla użytkowników z bardzo małym lub wręcz żadnym doświadczeniem w programowaniu". Teraz planowana jest szersza akcja, jak mówi Kelion komputer ten ma trafić do 100 milionów osób.

  Minikomputer BBC dostępny był komercyjnie w cenie około 19 dolarów. Teraz sprawy się zmieniają. "Jakkolwiek BBC zrzeka się pełnej kontroli nad projektem, nadal jej przedstawiciel zasiadać będzie w zarządzie fundacji, a sam sprzęt dystrybuowany będzie pod marką BBC" mówi Kelion. Powstanie fundacji i jej zaangażowanie w tą kwestię pozwoli przyspieszyć popularyzację tego urządzenia. Fundacja wyznaczyła sobie dwa cele na najbliższy czas: (1) Opracowanie oprogramowania w języku Norweskim i Holenderskim w tym roku oraz (2) udostępnienie sprzętu na rynku Chińskim i Północnoamerykańskim w kolejnym roku. Na rok 2017 planowany jest także upgrade sprzętu, na jakim pracuje minikomputer. Jak mówią przedstawiciele fundacji chodzi o zwiększenie wydajności procesora i dodanie nowych rodzajów sensorów do układu.

  Paul Lilly z Hot Hardware podjął się podsumowania jaki sprzęt dostępny ma być w Micro:bit kolejnej generacji. Ta niewielka płytka, wyposażona w 25 programowalnych diod LED, posiadać ma na pokładzie ponadto 32 bitowy procesor z rdzeniem ARM Cortex M0, złącze USB, wsparcie dla komunikacji Bluetooth, trójosiowy akcelerometr, kompas i kilka dodatkowych funkcji. Całość zasilana ma być z wykorzystaniem zaledwie dwóch baterii paluszków. LEDy na PCB służyć mogą m.in. do prezentacji cyfr i innych znaków.

  Programowanie systemu odbywa się poprzez aplikację sieciową. Dostęp do niej jest z poziomu komputera PC jak i tabletu lub smartfonu. Sam program pisze się z wykorzystaniem jednego z czterech dostępnych w aplikacji języków programowania. Następnie skompilowany skrypt transferowany jest do Micro:bit, które od tego momentu zamienia się w samodzielne urządzenie. Można podłączyć moduł do innych urządzeń - robotów, instrumentów muzycznych, etc, tak aby moduł był mózgiem nowego urządzenia.

  Co aktualnie odróżnia Micro:Bit od np. Raspberry Pi? Zupełnie różne środowiska wykorzystują te dwa moduły. Wokół Micro:bit nie zgromadziło się środowisko hobbystów, konstruujących różne urządzenia. Zachęcił on jednakże wielu nauczycieli, którzy zasadniczo byli osobami mającymi największą styczność z tym systemem, aczkolwiek sprawiło to, że system ten jest w dużej mierze zamknięty. Jeśli Micro:bit ma powtórzyć sukces Raspberry Pi i sprzedawać się w dziesiątkach milionów sztuk, to środowisko to będzie musiało jednak otworzyć się m.in. na hobbystów.

  Źródło: https://techxplore.com/news/2016-10-greater-global-outreach-eyed-microbit.html

 • #2 23 Paź 2016 18:00
  szymon122
  Poziom 37  

  ghost666 napisał:
  Co aktualnie odróżnia Micro:Bit od np. Raspberry Pi?

  Wszystko :)
  Więcej ma to wspólnego z Arduino niż z malinką.

  Szukaj w 5mln produktów