Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Prośba o uruchomienie ATD-100 jako przełącznika GWC

Grzehusse 23 Paź 2016 20:06 882 7
  • #1 23 Paź 2016 20:06
    Grzehusse
    Poziom 9  

Witam.
    Mam Centralkę Integra 128 WRL. Chciałbym wykorzystać czujkę ATD-100 do przełączania kanału wentylacyjnego do rekuperatora, pomiędzy czerpnią prostą a rurowym GWC.

Wiem, że łatwiej byłoby mierzyć tem. zewnętrza, ale ATD-100 pracuje od -10st i obawiam się o jej przeżycie w Polskich warunkach zimowych.

Myślałem o zainstalowaniu czujnika w wejściu GWC do budynku (dalej przewody są metalowe i powstaje pełen ekran dla sygnału).
    Ogólne założenia na podstawie pomiarów temperatury w przewodzie od GWC są takie:

Temperatura w rurze na wejściu GWC do budynku (Tg) gdy nie jest załączone GWC stabilizuje się w granicach 16-18 st (przy braku przepływu powietrza - nie zależnie czy w zimie czy w lecie).
    W lato GWC powinno się załączać i trwać w załączeniu gdy Tg jest niższe od 25st
    W zimę GWC powinno się załączać i trwać w załączeniu gdy Tg jest większe niż 0st.
    Raz na tydzień powinno nastąpić przełączenie konserwacyjne siłownika.

Siłownik GWC jest typowym siłownikiem trójprzewodowym a czas pełnego przełączenia to ok 90s z jego zasterowaniem nie ma problemu.

Ktoś ma na to jakiś pomysł?
    Czy da się powyższe zrealizować na jednym czujniku (zmieniać nastawy co sezon lato/zima)?
    Jak zaimplementować to w DLoadX?

edit:
    Może jakiś timer włączyć do czasowego włączenia GWC do przewiewania/wykrywania temperatury...

0 7
  • #2 24 Paź 2016 13:06
    Rysiek2
    Poziom 33  

Grzehusse napisał:
    Siłownik GWC jest typowym siłownikiem trójprzewodowym

Podłączenie wg zasad jak dla rolety.

Dodano po 14 [minuty]:

Grzehusse napisał:
    W zimę GWC powinno się załączać i trwać w załączeniu gdy Tg jest większe niż 0st.
    Raz na tydzień powinno nastąpić przełączenie konserwacyjne siłownika.

Rozumiem, że załączenie GWC traktujesz wtedy gdy pobieranie powietrza odbywa się czerpnią z GWC ?
    Czy masz jakiś czujnik stanu klapy siłownika (otwarta/zamknięta)?
    Jesteś pewien że GWC ma podawać powietrze w przedziale temp.0-25 st czy może odwrotnie?

0
  • #3 24 Paź 2016 14:21
    Grzehusse
    Poziom 9  

Rysiek2 napisał:
    Rozumiem, że załączenie GWC traktujesz wtedy gdy pobieranie powietrza odbywa się czerpnią z GWC ?

Tak, chodź mogę to łatwo zanegować przełącznikiem na siłowniku.

Cytat:
    Czy masz jakiś czujnik stanu klapy siłownika (otwarta/zamknięta)?

Nie mam czujnika stanu klapy - siłownikiem steruje za pomocą INT-ORS - z jednego wyjścia (3) zasilanie siłownika z drugiego wyjścia (4) sterowanie siłownika (z tym że sterowanie siłownika jest fizycznie wzięte z zza wyjścia (3), by nie podało napięcia gdy siłownik nie ma zasilania.

Siłownik to Belimo LM230,
    Prośba o uruchomienie ATD-100 jako przełącznika GWC
    na trójniku z jedną przepustnicą przełączającą

Cytat:
    Jesteś pewien że GWC ma podawać powietrze w przedziale temp.0-25 st czy może odwrotnie?

Temperatura w warunkach letnich przy Tzew 28 st, przy załączeniu GWC spada do 12 st.C i podnosi się do max. 25st. przy maksymalnym, chwilowym przepływie 400m3/h. Przy przepływie użytkowym do 120-230m3/h różnica temperatury zew/GWC to ok 9 st.C

W zimie zależy mi przede wszystkim by rekuperator nie dostawał mroźnego powietrza (automatyczne załącza się grzałka 2kW w reku) i by nie zamrozić też GWC (Tg może faktycznie nie powinno spaść poniżej 3-5st.C)

Tak pomyślałem żeby udoskonalić system, można by wykorzystać układ "Regulowany termostat W1209" (allegro), zanegować sygnał i wykorzystać tylko do badania temp.zew. a ATD-100 wykorzystać do badania temp. w GWC (odczyt z panelu) i wykorzystać do autonomicznej funkcji antyzamrożeniowej.

Dalej pozostanie pytanie o pomoc w zaprogramowaniu Satela o timera do konserwacyjnego zadziałania siłownika i funkcji antyzamrożeniowej GWC (bez akcji alarmowej).

Liczę również na jakieś konstruktywne pomysły na sterowanie GWC i wykorzystanie ATD-100.

0
  • #4 24 Paź 2016 17:21
    Rysiek2
    Poziom 33  

Grzehusse napisał:
    pozostanie pytanie o pomoc w zaprogramowaniu Satela o timera do konserwacyjnego zadziałania siłownika

To jest drobiazg. Trzeba zsumować ten test z wyjściem załączania siłownika z timerem uruchamianym raz na tydzień. Ponieważ jednak nie wiemy w jakim położeniu jest klapa (brak czujnika położenia) to trzeba zrobić test załączenia lub jeśli jest załączony - wyłączenia. Tak czy inaczej musi się wykonać ruch. Tyle tylko, że w przypadku awarii nie będziemy nic wiedzieć z powodu braku sygnału zwrotnego do centrali.

Grzehusse napisał:
    Temperatura w warunkach letnich przy Tzew 28 st, przy załączeniu GWC spada do 12 st.C

Zgoda tylko dlaczego w tych warunkach (Tzew 28st) chcesz aby GWC był wyłączony
    Grzehusse napisał:

0
  • #5 24 Paź 2016 21:05
    xury
    Poziom 39  

ATD-100 ma dwa progi czyli ma trzy stany: poniżej dolnego, powyżej górnego i pomiędzy.
    Ja mam zrobione na ATD-100 sterowanie kotłem gazowym zamiast termostatu pokojowego. Oraz za pomocą integracji wykres załączania kotła.
    Oraz wykres temperatury z czujnika w salonie:
    Oprogramowanie na podstawie skryptów kolegi BBarwika z innego forum.

1
  • #6 26 Paź 2016 14:03
    Grzehusse
    Poziom 9  

Rysiek2 napisał:
    Zgoda tylko dlaczego w tych warunkach (Tzew 28st) chcesz aby GWC był wyłączony

Wcale tego nie chce. Przeczytaj, jako Tg określiłem temperaturę w rurze na wejściu do budynku. Nie jest to temperatura na zewnątrz. Czyli jeśli w lato temperatura w rurze będzie większa niż 25C może nastąpić niekorzystne rozmnożenie drobnoustrojów w GWC (na styku wilgotnej chłodnej ścianki i ciepłego ciepłego strumienia) i na dłuższą metę więcej będzie szkody jak pożytku.

Rysiek2 napisał:
    Ponieważ jednak nie wiemy w jakim położeniu jest klapa (brak czujnika położenia) to trzeba zrobić test załączenia lub jeśli jest załączony - wyłączenia. Tak czy inaczej musi się wykonać ruch. Tyle tylko, że w przypadku awarii nie będziemy nic wiedzieć z powodu braku sygnału zwrotnego do centrali.

Myślę, że aż tak nie chce rozbudowywać systemu. Klapa w jakiej by pozycji nie była, przepływ powietrza będzie zapewniony. Sam siłownik nie jest też konstrukcją awaryjną i ma spory zapas momentu obrotowego. Umiejscowienie też jest w miarę optymalne i założenie prostej wskazówki na cięgło pokaże położenie przepustnicy.
    Ogólnie to czy działa GWC będzie zauważalne na sterowniku rekuperatora i wskazywanej tam temperatur powietrza nawiewanego, oraz znajdującego się obok sterownika pieca i wyświetlanej temperatury zewnętrznej. Niestety, aż takim specjalistą nie jestem, by wyciągać dane z eBus pieca Wolf i eBus z Rekuperacji

xury napisał:
    ATD-100 ma dwa progi czyli ma trzy stany: poniżej dolnego, powyżej górnego i pomiędzy.

Czyli np nazywam wejścia
    x1-T high
    x2-T low
    I teraz x1=1 gdy T high jest większe od wartości ustalonej?
    x2=0 gdy T low jest niższe od wartości ustalonej?

0
  • Pomocny post
    #7 26 Paź 2016 22:49
    xury
    Poziom 39  

Grzehusse napisał:
    I teraz x1=1 gdy T high jest większe od wartości ustalonej?
    x2=0 gdy T low jest niższe od wartości ustalonej?

Coś na ten styl tylko raczej bym optował nazwać: x2 = 1 gdy T low jest niższe od wartości ustalonej.
    Co prawda by łatwo operować to ustawiamy te wejścia na typ 47 potem do każdego przypisujemy wyjście wskaźnik gotowy. W tym od niskiego progu odwracamy polaryzację i już mamy dwa markery do wykorzystania przy iloczynie.

0
  • #8 27 Mar 2018 14:49
    Grzehusse
    Poziom 9  

Zamykam. Przerzuciłem się na dwa termometry dające sygnały binarne na centrale.

0