Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mrugające LED 220V GU9

23 Paź 2016 21:33 2187 25
  • Poziom 8  
    Mam mały problem który próbuję rozwiązać.
    Chcę zastąpić żarówki GU9 halogenowe Ledowymi.
    Problem w tym, że po włączeniu napięcia mrugają z częstotliwością 50hz.
    Zaznaczę na początku, że nie jest to kwestia wyłącznika (z podświetleniem lub bez)
    Zmontowałem układ w którym równolegle do testowej żarówki wpiąłem kondensator 275V 0.22 micro i nie odniosłem sukcesu.

Nie jest to również kwestia sieci w mieszkaniu - właczone w ten sam sposób żarówki GU10 lub E27 w miejscei GU9 nie mrugają (mam wrażenie, żę ich układ kompensuje, wyprostowuje falę - sorki za brak profi słownictwa)

Proszę o pomoc.
  • Poziom 34  
    Oko ludzkie nie rejestruje takiej częstotliwości. Gdyby tak było to widziałbyś migające świetlówki.

Najbardziej logiczna jest w tym wypadku wada żarówek.
  • Poziom 31  
    Wepnij równolegle z żarówką lampą kondensator z zakresu 220-470nF/400V i sprawdź, czy migotanie ustąpi.

Kolego Erbit: rejestruje, tzw. kątem oka. Widoczne to bywa zwłaszcza w przypadku tradycyjnych świetlówek liniowych oraz ekranów CRT.

Jaką żarówką? //kozi966
  • Poziom 8  
    Erbit - prośba o czytanie ze zrozumieniem

żarówka nie jest uszkodzona - sprawdziłem trzy inne (innych producentów ) wszystkie mrugają z częstotliwością 50hz (około)
    opócz tego dziś zmontowałem oddzielny układ z samą nową żarówką i wpiąłem w innym mieszkaniu - do gniazdka (więc nie ma żadnej diody) - mruga bo w G9 moim zdaniem nie ma gdzie ukryć układu elektronicznego niwelującego migotanie.

mruganie zz częstotliwością 50-60Hz bardzo łatwo wykryć.
    Po pierwsze mruganie widac - wystarczy machnąć ręką - będziesz widział efekt stroboskopowy - to świadczy o tym, że częstotliwość mruganiajest niższa niż 100Hz - efekt ten zanika przy częstotliwości > 100Hz
    Poza tym czestotliwość <100Hz powoduje zmęczenie oczu

Później potwierdziłem to nagrywając żarówkę w 8 krotnym spowolnieniu.
    Stąd wiem, że mrugają tylko G9

Dodano po 1 [minuty]:

Kaczor_84 napisał:
    Wepnij równolegle z żarówką kondensator z zakresu 220-470nF/400V i sprawdź, czy migotanie ustąpi.

Kolego Erbit: rejestruje, tzw. kątem oka. Widoczne to bywa zwłaszcza w przypadku tradycyjnych świetlówek liniowych oraz ekranów CRT.

Jaką żarówką? //kozi966

Kaczor wpiąłem 220nF/275V co da wpięcie 220nF/400V ?
  • Poziom 40  
    W G9 nie ma miejsca na przetwornice, więc one migają.
    Jest tam bardzo prostu układ zasilania, a kondensatory nic nie dadzą.
  • Poziom 8  
    Ok,

To jeszcze raz - jak wyeliminować mruganie żarówek LED G9 przy zasilaniu 220V zmiennym.
  • Poziom 31  
    kakofoniks123 napisał:
    Kaczor wpiąłem 220nF/275V co da wpięcie 220nF/400V ?

Wybacz, zmęczony chyba byłem i nie doczytałem. Możesz spróbować zwiększyć pojemność - 330 nF lub 470 nF.
    Możesz też spróbować pokombinować z układem jak w tym temacie. Najpewniejsze byłoby zasilenie tych LED-ów z przetwornicy HF. Inne propozycje to przejście na inny typ oprawy w miejsce obecnych, lub dołożenie zasilacza i przejście na zasilanie prądem stałym np. 12V.

kozi966 napisał:
    Jaką żarówką? //kozi966

Oj tam, oj tam :) Skrót myślowy.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    kakofoniks123 napisał:
    To jeszcze raz - jak wyeliminować mruganie żarówek LED G9 przy zasilaniu 220V zmiennym.
    Nie wiem na ile jest to możliwe konstrukcyjnie, przypuszczalnie niemożliwe ze względu na wymiary, obudowę etc.

Jeśli mruga to znaczy, że zastosowano najprostszy układ zasilania diod LED - szeregowy kondensator, mostek Graetza a za nim dioda (moduł diod). Rozwiązanie proste, tanie, łatwe do zminiaturyzowania.

Oczywiście jeśli nie chcemy "mrugania" to należy wyfiltrować napięcie zasilające diody LED.
    Zaingerować w wnętrze dołączając do wyjścia mostka kondensator elektrolityczny. Jak pisałem na wstępie nie wiem na ile jest to możliwe gdyż nie znam konstrukcji. Pojemność dowolnie duża, napięcie zależne od ilości diod.

Przy okazji można uzyskać ciekawy efekt łagodnego rozjaśniania się i powolnego gaśnięcia.
  • Poziom 40  
    Kaczor_84 napisał:
    Wybacz, zmęczony chyba byłem i nie doczytałem

Dalej jesteś przemęczony i proponujesz rozwiązanie, które nie dotyczy opisanego problemu.

Tutaj pozostaje wymianę LED G9 na wersję 12V, jeżeli jest to możliwe.

Jest też możliwe przerobienie napięcia 230V na napięcie stałe 230V stabilizowane a ono trafia tylko do LED G9
  • Poziom 8  
    HD-VIDEO napisał:
    Kaczor_84 napisał:
    Wybacz, zmęczony chyba byłem i nie doczytałem

Dalej jesteś przemęczony i proponujesz rozwiązanie, które nie dotyczy opisanego problemu.

Tutaj pozostaje wymianę LED G9 na wersję 12V, jeżeli jest to możliwe.

Jest też możliwe przerobienie napięcia 230V na napięcie stałe 230V stabilizowane a ono trafia tylko do LED G9

O idziemy w dobrą stronę - jak wyprostować 230V ?

Dodano po 5 [minuty]:

W.P. napisał:
    kakofoniks123 napisał:
    Nie wiem na ile jest to możliwe konstrukcyjnie, przypuszczalnie niemożliwe ze względu na wymiary, obudowę etc.

Jeśli mruga to znaczy, że zastosowano najprostszy układ zasilania diod LED - szeregowy kondensator, mostek Graetza a za nim dioda (moduł diod). Rozwiązanie proste, tanie, łatwe do zminiaturyzowania.

Oczywiście jeśli nie chcemy "mrugania" to należy wyfiltrować napięcie zasilające diody LED.
    Zaingerować w wnętrze dołączając do wyjścia mostka kondensator elektrolityczny. Jak pisałem na wstępie nie wiem na ile jest to możliwe gdyż nie znam konstrukcji. Pojemność dowolnie duża, napięcie zależne od ilości diod.

Przy okazji można uzyskać ciekawy efekt łagodnego rozjaśniania się i powolnego gaśnięcia.

Układ mógłbym ukryć przed żarówką w podwieszanym suficie.
    Problem tylko jaki układ powinienem zrobić.
    Na razie najłatwiejsze wydaje się wyprostowanie napięcia. tylko nie wiem jak wyprostować 220V zmienne na 220 V stałe, bez skoku napięcia do (piszę z pamięci więc mogę się pomylić) ponad 300V
    Żeby zaproponować jakieś konkretne rozwiązanie trzeba wiedzieć dokładnie co jest wewnątrz tej tzw żarówki. Z lektury opisów wyżej (migotanie) sądzę, że tylko kondensator i mostek - małogabarytowe elementy mieszczące się w trzonku.

Jeśli tak jest, to dokładanie kondensatorów z zewnątrz niczego nie zmieni. Także zasilenie napięciem wyprostowanym nie wchodzi w grę (wewnątrz szeregowy kondensator).

Pod znakiem zapytania także stoi proponowane przeze mnie wcześniej rozwiązanie...
    Powodów jest kilka:

1. Należałoby rozebrać tzw żarówkę i wyprowadzić na zaciski wyjście LED. Nie znam jej konstrukcji, nie wiem czy w tym przypadku jest to wykonalne.

2. Korzystając z miejsca w podwieszanym suficie zamontować wyjęty z lampy kondensator i mostek oraz dodatkowy kondensator elektrolityczny z rezystorem rozładowującym.

3. Przewody z kondensatora el. wyprowadzić do gniazda naszej przerobionej lampki LED.

Niby wszystko dobrze ale od tego miejsca zaczynają się schody.

Rzecz w tym, że jeśli z jakiegoś powodu wyjmiemy lampkę (świadomie omijam słowo "żarówkę") z oprawki podczas świecenia i ponownie ją tam wciśniemy to ujrzymy jej ostatni błysk - jasny błysk rozpaczy... Po chwili znad sufitu wydobędzie się głośny trzask a potem swąd. Zrobi się ciemno.

By uniknąć tych niespodzianek należałoby... przykleić :) :) :) naszego LED-a do podstawki, a to już porażka, jak się z takiego rozwiązania wytłumaczyć?

To mało techniczne rozwiązanie dlatego można je proponować przy innych konstrukcjach źródeł światła opartych na diodach LED. Innych czyli takich, gdzie wszystko da się zmieścić wewnątrz tzw żarówki.
  • Poziom 31  
    Jeśli masz możliwość ukrycia układu pod sufitem, to zamontuj tam zasilacz stabilizowany do LED 12V, oprawkę G9 zmień na np. G6.35. Najszybciej, kompletne gotowe rozwiązanie i co ważne - bezpieczne. Niskie napięcie zasilania i często dłuższa żywotność - zasilacz odfiltrowuje dużo śmieci oraz wahania napięcia w sieci elektrycznej.
    Po co kombinować z przerabianiem żarówek, niestandardowymi układami zasilającymi itp.? Rozwiązanie kolegi W.P. to już kompletna abstrakcja (bez obrazy proszę ;)) - jeśli sam będzie z tego korzystał, to pół biedy; gorzej, jeśli ktoś "obcy" zechce wymienić lampę... Nie wyważajmy otwartych drzwi, tym bardziej, że gotowe rozwiązania są bez problemu dostępne w normalnych cenach - chyba, że kolega kakofoniks123 postawił sobie za cel sprawienie, że obecne lampy będą działać poprawnie :)
    Kaczor_84 napisał:
    Rozwiązanie kolegi W.P. to już kompletna abstrakcja
    Ależ właśnie w takim tonie o tym pisałem :) Sposób możliwy ale odradzam.
  • Poziom 8  
    Ponieważ moje testy trwają dalej - wczoraj przetestowałem następną żarówkę - tym razem Osram G9 LED

I jest to żarówka która nie mruga, co prowadzi mnie do wniosku, że można zmontować układ który wyeliminuje mruganie i nie będzie duży.

Żarówka niestety jest nierozbieralna :/

Postanowiłem poszperać dalej i napisałem do kilkunastu producentów żarówek LED na ali. Większość odpowiedziała, że ich produkty mrugają z częstotliwością 50Hz. Ale jeden odpisał, że żarówka nie mruga - zamawiam ją na próbę. Dam znać jak testy wypadną.
    Ale Halogen Osram 20W G9 ma 460 Lumenów
    Led G9 2W ma 200 Lumenów

Więc obawiam się, że użycie Osramów zdecydowanie pogorszy oświetlenie (spadek o ponad 50%)

Więc wciąż pozostaje pytanie jaki układ powinienem zbudować i podłączyć
  • Poziom 40  
    kakofoniks123 napisał:
    że ich produkty mrugają z częstotliwością 50Hz

To nie są producenci a sprzedawcy i zwłaszcza na Allegro napiszą cokolwiek aby sprzedać.
  • Poziom 34  
    Mam żarówki kupione na allegro (obecna aukcja numer 6552936749) 5W 430lm. Nie mrugają.

Wiedziałbyś to dawno gdybyś pisał ze zrozumieniem.
  • Poziom 8  
    Erbit napisał:
    Mam żarówki kupione na allegro (obecna aukcja numer 6552936749) 5W 430lm. Nie mrugają.

Wiedziałbyś to dawno gdybyś pisał ze zrozumieniem.

OK rozwiązania problemu są dwa:
    1. kupno niemrugających żarówek LED
    2. zbudowanie układu eliminującego mruganie.

Od razu zaznaczę, że nie chcę przerabiać mocowań. Przy okazji skoro OSRAM potrafi zbudować układ eliminujący mruganie i mieszczący się w G9 to pytanie czy ktoś wie jak on wygląda i jak zbudować taki i podlączyć pod mrugające LED
  • Poziom 19  
    Podstawowy układ zasilania z sieci w tych żarówkach LED to ten:
    Mrugające LED 220V GU9
    Chińczyk okroił to na maksa i usunął R3 oraz zamiast mostka diodowego prawdopodobnie wstawił jedna diodę i ma prostowanie jednopołówkowe
    albo dał lichy (mniejszej pojemności) kondensator C1 i pływa zasilanie.
    Takie układy możesz zasilać tylko zmiennym napięciem i bez ingerencji wewnątrz nie usprawnisz tej żarówki ( od strony 230V nic nie zdziałasz - żadne stałe napięcie)
    Spotkałem też taki schemat :
    Mrugające LED 220V GU9
    Tu też zasilanie tylko zmienne.
    Jest też jakiś układ scalony u chińczyków wyglądający jak tranzystor który steruje bezpośrednio z sieci ale te żarówki są droższe.
    Tak więc moim zdaniem masz tylko jedno rozwiązania problemu: kupno niemrugających żarówek LED
    Zdzisław1980 napisał:
    zamiast mostka diodowego prawdopodobnie wstawił jedną diodę i ma prostowanie jednopołówkowe
    No akurat tak nie można. Dioda i kondensator połączone szeregowo - to nie ma sensu. Musi być mostek by kondensator mógł przeładowywać się.

A że "Chińczyk okroił to na maksa" to widać czasem po 2-3 godzinach pracy :).
    Mrugające LED 220V GU9
  • Poziom 19  
    Zamiast mostka można wstawić dwie diody - moja pomyłka.
    Mrugające LED 220V GU9
    I wtedy diody świecą jednopołówkowo.
    Ale to pewnie wina kondensatora szeregowego ( za mały).
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam takie pytanie do rozwiązania migotania żarówek G9.
    Czy jeżeli zastosowałby przetwornicę z innej żarówki LED (np. z żarówki na E27) i wpiął by się z nią przed żarówką G9 (wcześniej wyciągając z niej cały układ) to takie rozwiązanie mogłoby poprawić migotanie żarówek LED na G9 czy raczej nie?
  • Poziom 40  
    Trzeba wiedzieć jaka to przetwornica, czy jest ze stabilizacja prądu i na jaką wartość ten prąd ustawiono, ile może być szeregowo połączonych LED, na jaki prąd są LED w G9
  • Poziom 10  
    Witam,
    rozebrałem jedną taką żarówkę i poniżej schemat. Mam pytanie czy podłączenie kondensatora elektrolitycznego np. 10uF/400V lub większy w miejscu C1 lub ewentualnie C2 (zaznaczone na rysunku czerwonym kolorem) zmniejszy pulsowanie takiej żarówki?

Mrugające LED 220V GU9
    lplonek napisał:
    czy podłączenie kondensatora elektrolitycznego (...) zmniejszy pulsowanie takiej żarówki?
    Zmniejszy, ale nie przy tak małej pojemności.

74 diody to ok. 240V.
    Możesz usunąć wszystkie rezystory za mostkiem (5 szt po 24Ω). Były potrzebne kiedy nie było kondensatora by ograniczyć prąd w chwili załączania.

Pomiędzy (+) a (-) mostka wstawić kondensator min. 100µ/400V. Im większa będzie jego pojemność tym mniej zauważalne będą zmiany napięcia w sieci.
    Diody będą się łagodnie zapalały i jeszcze łagodniej gasły.

Na pewno pojawi się problem z umiejscowieniem w/w kondensatora z powodu jego gabarytów ale... coś za coś.
  • Poziom 40  
    Ale tam nie było tego kondensatora (C1 lub C2) i za dużo jest tych LED 74szt. tam muszą być dwa połączenia szeregowo równoległe
  • Poziom 10  
    Witam. Kondensatorów w tych żarówkach nie ma. Sprawdziłem jeszcze raz i jest to połaczenie szeregowe wszystkich 74 diod. Chce właśnie spróbować dołożyć kondensator w miejscu C2 aby zmniejszyć migotanie żarówek.