Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler - jaki wybrać mikrokontroler (moduł) do sterowania oswietleniem LED

Ultimion 23 Paź 2016 23:13 981 9
  • #1 23 Paź 2016 23:13
    Ultimion
    Poziom 9  

Witam

Oglądam na necie rożnego typu kontrolery (Andruino, NanoPi, Raspberry Pi itp.)
    I nie potrafię się zdecydować, który byłby najlepszym rozwiązaniem do mojego projektu.
    Potrzebuję układ do sterowania oświetleniem ledowym w moim mieszkaniu.
    Zamontowałem w domu ledy RGBW i Ledy WS2811 i fiber light system (oświetlenie ledowe na światłowodach)
    do sterowania diod RGBW kupiłem sterownik DMX512, oświetlenie fiber też ma wbudowany system DMX512. Wszystkie pozostałe ledy to cyfrowe ledy WS2811.

Chciałbym użyć jakiś gotowy moduł, do którego będę mógł podpiąć 2 odbiorniki RF lub IR (które zostaną umieszczone w osobnych pomieszczeniach), każdy z tych odbiorników ma odbierać sygnał z pilota i sterować oświetlenie w pomieszczeniu w którym jest dany odbiornik.

W jednym pomieszczeniu posiadam 4 osobne obwody ledow WS2811 (chce kupić pilot do sterowania 4 strefami). W drugim pokoju mam bardziej skomplikowany układ czyli:
    1 x led RGBW (DMX512)
    1 x fiber (DMX512)
    8 x WS2811

i tutaj chce kupić pilot na 10 stref. (oba piloty są RF)

chciałbym aby układ posiadał możliwość podpięcia LAN, aby można było całym układem sterować zdalnie.

Teraz kwestia włączania tego oświetlenia z poziomu włączników na ścianach.
    Każdy obwód posiada osobny zasilacz 12V. Pomyślałem sobie, że podanie zasilania na zasilacz (napięcie pierwotne, będzie sterowane za pomocą mikrokontrolera (za pośrednictwem przekaźników).
    Włączniki w ścianie podają sygnały logiczne do mikrokontrolera.

Czyli co mi jest potrzebne w układzie:
    1x LAN
    14 - sygnałów wejściowych (włączniki na ścianie)
    14 - sygnałów wyjściowych do sterowania przekaźnikami)
    14 - sygnałów wyjściowych do sterowania ledów
    kilka sygnałów dla odbiorników RF (nie wiem jaka jest między nimi komunikacja I2C?)

No i może gniazdo karty pamięci aby można było wgrać jakieś gotowe schematy zmieniających się kolorów dla LED.

Co byście mi zaproponowali?

• #3 24 Paź 2016 00:37
    Ultimion
    Poziom 9  

zaprogramować można każdy... mnie interesują raczej możliwości hardwerowe i dla mnie bardzo ważne jak zrobić interface WEB, gdyż tego nigdy nie robiłem.

A wiadomo będzie trzeba się najpierw zalogować zanim będzie można wybrać opcje sterowania oświetleniem.

• #4 24 Paź 2016 00:46
    tikka.masala
    Poziom 19  

Ale umiesz programować w C/C++ czy Pythonie? Bo co z tego, że ktoś Ci napisze co masz użyć jak nie będziesz umiał programu od zera napisać.

• #5 24 Paź 2016 00:51
    Ultimion
    Poziom 9  

C/C++/Assembler. Gdyby nie LAN to bym pisał wszystko w Assemblerze, tutaj będę musiał raczej pisać w C/C++.

• #7 24 Paź 2016 11:01
    Ultimion
    Poziom 9  

A co to niby jest ??? i to chyba ma za mało portów I/O.

• #8 24 Paź 2016 11:13
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Z tym, że Arduino się namęczy z ws2812 i siecią bardzo ;)
    Ja bym polecał RaspberryPI zero z modułem wifi lub ethernet i do tego jako jednostkę wykonawczą jakiś STM32F103 skomunikowany po UART. Wtedy nawet wzory możesz przesyłać po sieci, bez konieczności wyciągania karty.

• #9 24 Paź 2016 12:49
    Piotrus_999
    Poziom 39  

Ultimion napisał:
    dla mnie bardzo ważne jak zrobić interface WEB, gdyż tego nigdy nie robiłem
    Ultimion napisał:
    C/C++/Assembler. Gdyby nie LAN to bym pisał wszystko w Assemblerze
    Ultimion napisał:
    A co to niby jest ??? i to chyba ma za mało portów I/O.

piotrva napisał:
    Ja bym polecał RaspberryPI zero z modułem wifi lub ethernet i do tego jako jednostkę wykonawczą jakiś STM32F103

chyba się Kolego Piotrze rozpędziłeś z sądząc po postach @Ultimion

@Ultimion Zacznij od zamigania diodą na jakiejkolwiek platformie.

• #10 24 Paź 2016 18:16
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

@Ultimion Zacznij od rozrysowania schematów układów sterujących tymi LEDami. Zobaczymy czy na tym etapie już nie polegniesz. Pokaż efekty, to ocenimy i podpowiemy co i jak. Jeśli chodzi o MCU sterujący tym, to gdyby przyjąć samo sterowanie LEDów, to każdy się nada, od małego AVR8 aż po ARMy. Biorąc pod uwagę, że ma być interfejs sieciowy to już nie wygląda to tak prosto. W zależności od tego jak ma wyglądać interfejs (www, czy jakieś proste przesyłanie poleceń) albo RPi, żeby można było wykorzystać gotowce i to oprogramować w jakimś ludzkim języku, albo np. ESP8266 i wifi. W tym drugim przypadku masz moduł ESP + dowolny mikrokontroler (od biedy nie jest potrzebny, ale może wyjść taniej niż układ z ekspanderami IO podpięty pod ESP).
    Biorąc pod uwagę, że do sterowania WSami można wykorzystać SPI lub UART to dla żadnego MCU nie jest to zbytnio obciążające. Zresztą patrząc tylko na obciążenie procka, to i tak najmniejsze miałaby XMEGA E5, gdyż dzięki wbudowanej programowalnej logice, można na niej stworzyć całkowicie sprzętowy interfejs do WSa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME