Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Samsung BQ1D6G144XEO - błąd E-83

dydekd 23 Oct 2016 23:33 2730 5
 • #1
  dydekd
  Level 11  
  Witam
  Piekarnik Samsung BQ1D6G144XEO pewnego dnia strzeliło, zaśmierdziało i przestał działać. Po oględzinach stwierdziłem uszkodzony przekaźnik wentylatora chłodzącego (górnego) i wypaloną (jak po eksplozji) ścieżkę sterowania tym przekaźnikiem na płycie głównej o symbolu DE92-02369D. Po wymianie AQG22212, odtworzeniu ścieżek i wymianie stabilizatorów napięć 5 i 12V piekarnik odezwał się, ale wyświetlając błąd E-83 - brak komunikacji wyświetlacza z płytą główną.

  Zamówiłem więc nową płytę i otrzymałem płytę o symbolu DE92-02746D - występującą w katalogu równolegle ze starą płytą (wygląd w zasadzie identyczny).
  Po zamontowaniu i włączeniu: wyświetliło błąd E-83 i włączył się buzer.

  Moje pytanie - wywaliłem 430 zł w błoto (sklep raczej nie przyjmie zwrotu...), może jest jeszcze coś na co nie zwróciłem uwagi? Proszę bardziej doświadczonych o opinię, może jakąś wskazówkę.
  Wentylatory i grzałki sprawne.
 • #2
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Prawdopodobnie podczas zwarcia, przepalenia się ścieżek uszkodziło oba moduły.
  Tak już jest z elektronika.
 • #3
  dydekd
  Level 11  
  Też o tym myślałem, ale nawet nie mogę znaleźć płyty wyświetlacza no i już boję się jaki byłby jej koszt... - gdzie jest granica opłacalności?
 • #4
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Sam wentylator sprawny czy też on spowodował zwarcie?
 • #6
  dydekd
  Level 11  
  Piekarnik po wymianie płytki wyświetlacza pracuje jak należy. Reasumując: płyta główna i płyta wyświetlacza uszkodzone. Po dokładnych oględzinach miejsca użytkowania okazało się że winna była dostająca się po przewodzie gazowym z górnej części kuchenki woda (kiepski monter zlewozmywaka:/)Części nie tanie, ale to mimo wszystko tylko połowa wartości nowego.
  Temat do zamknięcia