Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny

24 Paź 2016 12:51 2091 33
  • Poziom 8  
    Witam
    Nabyłem amplituner Onkyo FR-435, kupiłem jako nie sprawdzany. Sprzęt działa, ale nie zawsze załącza przekaźnik RL501 - pstryknięcie słychać, ale nie zawsze idzie sygnał na kolumny, czasem wystarczy podkręcić volume lub puknąć w przekaźnik i kolumny zaczynają grać. Z tego co zaobserwowałem, to dioda Zenera D958 nagrzewa się. Czy do wymiany przekaźnik i co może być przyczyną grzejącej się diody?
    Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny
    Zamieszczam zdjęcia i schemat.
    Onkyo-FR-4...anual1.pdf Download (4.76 MB) Onkyo-FR-4...Manual.pdf Download (3.66 MB)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 38  
    Przekaźnik na pewno do wymiany. Można spróbować rozebrać i regenerować styki- oczyścić odpowiednim środkiem ( Kontakt 61, 60).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Wymierzyj napięcie na diodzie Zenera D958 ( 24V ) i również napięcie na obu wyprowadzeniach cewki przekaźnika RL501.
  • Poziom 8  
    Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny

Napięcie na diodzie D958 =25,8V,

Dodano po 53 [minuty]:

aksakal napisał:
    również napięcie na obu wyprowadzeniach cewki przekaźnika RL501.
    Czy możesz mi zaznaczyć na schemacie dokładnie gdzie mam zmierzyć.
    Diodzie D958 nic nie zagraża, Na nim traci się moc mniej 0,1W, a jego maksymalna moc 0,2W.

Dodano po 5 [minuty]:

Wymierzyj napięcie na kolektorze Q522
  • Poziom 8  
    aksakal napisał:
    Wymierzyj napięcie na kolektorze Q522

Napięcie to 2,79V
    Można praktycznie na 100% potwierdzić - przekaźnik należy zamienić.
  • Poziom 8  
    chyba się pomyliłem jesli kolektor jest to środkowa nóżka tranzystora to wynik 0,12V
    Onkyo FR-435 - grzejaca się dioda Zenera, przekaznik nie zawsze załącza kolumny Aby mieć pewność, że wymierzyłeś napięcie poprawnie wymierzyj jeszcze raz w punktach oznaczonych strzałkami.
    100% - zamień czy jeśli masz doświadczenie spróbuj reanimować przekaźnik.
  • Poziom 8  
    mam pytanie czy mogę jeszcze używać radia na tym przekaźniku czy należy go jak najszybciej wymienić, a co do tej diody Zenera to ona ma się tak grzać jak jej dotykam to jest gorąca i po chwili parzy w palec.
  • Poziom 38  
    Czasem zamiast specjalistycznego płynu pomocny jest spirytus etylowy, izobutanol i gliceryna( też alkohol :D ) . Pozwalają na usunięcie nalotów na stykach roboczych.
  • Poziom 37  
    Jeśli przekaźnik jest w podstawce to najpierw przeczyść dokładnie gniazda podstawki, oraz piny przekaźnika, jak to nie pomoże to możesz go rozbrać i przeczyścić. Ale jeśli przekaźnik jest wlutowany to jeśli nie ma zimnych lutów - będzie uszkodzona cewka.

EDIT - o.. widzę, że to jest przekaźnik do wlutowania a nie do podstawki.
  • Poziom 8  
    ok jeśli znajdę taki przekaźnik to wymienię a co z tą diodą Zenera?
    Odlutuj jedno z wyprowadzeń diody i sprawdź jego opór w prostym i wstecznym kierunku. Jeśli nie ma upływu, zwiększyj nominał rezystora R947 z 470 Om do 510 - 560 Om.
  • Poziom 8  
    aksakal napisał:
    zwiększyj nominał rezystora R947 z 470 Om do 510 - 560 Om.

a możesz mi podać jaki ty byś wlutował rezystor ile Om i jakiej ma być mocy W?
  • Poziom 39  
    mattier napisał:
    a możesz mi podać jaki ty byś wlutował rezystor ile Om i jakiej ma być mocy W?

Napięcie na nim to prawie 7V. Jeśli ma 470Ω to prąd płynący przez niego to ok 15 mA, a moc jak się na nim wydziela to ok 0,1W. Daj np 560Ω 0,25W i zmierz jeszcze raz napięcia na Q957.
    Kolega, Adam - T! Faktyczno prąd przez diodę mniej 15mA . Przez rezystor plynie nie tylko prąd diody, ale i prąd bazy tranzystora. To sumaryczny prąd diody i bazy.
  • Poziom 39  
    Oczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Autor pytał się między innymi jakiej mocy zostosować rezystor, dlatego podałem prąd płynący w tym układzie przez rezystor.
  • Poziom 8  
    rozebrałem przekaźnik i przeczyściłem styki, po złożeniu za pierwszym włączeniem jedna kolumna grała ciszej, po ponownym włączeniu obie grają na jednym poziomie. Zakupiłem rezystor 560 Ω 0,25w i diode Zenera BZX55C24. I teraz pytanie czy wymienić najpierw rezystor i zostawić starą diode i jeśli nie bedzie się grzała to zostawić czy najpierw wlutować diodę ? A może od razu wymienić oba elementy.
  • Poziom 38  
    Skoro przekaźnik , załącza za każdym razem, ale nie zawsze załączany sygnał przechodzi prawidłowo, to w pierwszym rzędzie należy go wymienić na nowy.
  • Poziom 8  
    szukałem na tą chwilę nie jest dostępny, jak znajdę to wymienię, ale na tą chwilę chcę używać sprzętu a ta dioda Zenera się grzeje dlatego moje pytanie co wymienić czy nić z tym nie robić.

Dodano po 10 [minuty]:

A może ktoś z forum ma dostęp lub dać namiary na taki przekaźnik ala2f24.
  • Poziom 39  
    mattier napisał:
    A może od razu wymienić oba elementy.

Wymień oba i zobacz, jakby co to możesz wrócić do poprzednich elementów.
  • Poziom 43  
    mattier napisał:
    I teraz pytanie czy wymienić najpierw rezystor i zostawić starą diode i jeśli nie bedzie się grzała to zostawić czy najpierw wlutować diodę ? A może od razu wymienić oba elementy.
    A czy są uszkodzone? Jakie napięcie występuje na diodzie? Jakie napięcie jest PRZED rezystorem? A jakie być powinno?
    Wymienisz na takie same elementy to jakim cudem miało by się coś zmienić? Grzanie się elementu wynika z prawa Ohma....
    Kolega, 398216 Usunięty ! Popatrz zdjęcie post#4 i otrzymasz odpowiedzi na swoje pytania.
  • Poziom 43  
    aksakal -> No właśnie do tego zmierzam. Napięcia na zamieszczonym rysunku są prawidłowe, więc nie widzę sensu zamiany dobrych elementów na dobre.
    Nie wiem, może korzystasz z tłumacza "on line", ale gdybyś przeczytał całą wypowiedź (a nie tylko pierwsze zdanie) zauważyłbyś, że moje pytanie miało charakter pytania retorycznego - naprowadzającego na odpowiedź.
  • Poziom 37  
    Jedyne co można zrobić to wlutować nową z dłuższymi nóżkami i odsunąć od druku. Nieduże zwiększenie rezystora tak jak koledzy radzą nie zaszkodzi całemu układowi.
    Kolega, 398216 Usunięty! Dobrze rozumiem polski i bez tłumacza i w niektórych momentach korzystam nim tylko dla napisania tekstu . Potem ten tekst koryguję, ponieważ tłumacz czyni wielokrotnie błędów więcej niż ja. Posty koleg zawsze czytam do końca tekstu i przy czym nie jeden raz owak można utrafić do nieprzyjemnej sytuacji - oskarżenie w plagiacie . Względem tematu - w całości z tobą zgodny - też nie widzę sensu zmieniać sprawny element na nowy . Myślę, należy wziąć pod uwagę że autor tematu nie ma dosyć doświadczenia .
  • Poziom 8  
    Może i nie mam takiego doświadczenia jak koledzy ale wydaje mi się ze ta dioda zenera wogole nie powinna się grzać dlatego napisałem ten post, dzisiaj wymienię oba elementy i zostawię większe wyprowadzenia aby nie grzały płyty,