Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fanuc VersaMax IC200MDD841JG - błędy podczas próby wgrania projektu

stypka 24 Oct 2016 12:57 927 5
 • #1
  stypka
  Level 10  
  Witam.
  Bardzo proszę o pomoc odnośnie wgrania programu do sterownika, jak w tytule (oczywiście natychmiast doślę brakujące dane, jakie będą potrzebne).
  Ze sterownikami Fanuc nie miałem styczności, więc proszę o wyrozumiałość jeśli palnę tu jakąś głupotę.
  Podczas uruchomienia długo stojącej już maszyny (ok. 1 rok) pojawił się problem, który wygląda mi na to, jakby zmienił się program na starszą wersję. Nadmienię jednak, że jeszcze przy mnie (około 2 miesiące temu) maszyna, po naprawieniu przeze mnie różnych sprzętowych szczegółów, działała poprawnie. Potem, po załączeniu (postała znów wyłączona około 3-tygodnie), zaczęła się zachowywać "dziwnie". Sprzętowo, z tego co przejrzałem, nic się nie zmieniło.
  W końcu uruchomiłem Proficy 5.6, a na starym laptopie, który znalazłem w firmie, poodnajdywałem różne programy maszyn. Podczas próby wgrania najprawdopodobniej najnowszej/najwłaściwszej wersji programu do sterownika, wyskakują błędy jak w załączniku. Dzieje się tak samo przy próbie wgrania jakiegokolwiek projektu, nawet świeżo ściągniętego z tego samego sterownika.
  Bardzo proszę o pomoc / sugestię. Może to jest jakiś mój błąd początkującego z konfiguracją?
  Obecnie wymontowałem sterownik z maszyny, żeby się pouczyć tego w domu, bo maszyna jest ponad 250km ode mnie.
  Jestem oczywiście do dyspozycji jeśli chodzi o wszelkie dodatkowe informace na temat sterownika, maszyny itd.
  Załączam screena z błędami. Fanuc VersaMax IC200MDD841JG - błędy podczas próby wgrania projektuErrory 201...0_20_a.jpg Download (287.06 kB)
 • Helpful post
  #2
  Markos80

  Automation specialist
  Sprawdź w Navigator->Options->Controller->General jakie masz wybrane opcję dotyczące wielokrotnego użycia (multiple coil use) i wykrywania duplikatów (duplicate addresses i structure). Przestaw z Error na Warn.
 • #3
  stypka
  Level 10  
  Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i proszę o dalsze sugestie.
  Załączam screeny.
  Było ustawione tak, jak widać na Err_26_10_a. Ewentualne zmiany w tym nic nie zmieniały przy walidacji.
  W następnych screenach _b i _c są podświetlone 2 pierwsze błędy. Reszta jest analogiczna.
 • #4
  Markos80

  Automation specialist
  Czy program, który pokazujesz jest ściągnięty ze sterownika? Możliwe, że wgrany był starszą wersję narzędzia, wtedy zdarzają się problemy z automatycznym dowiązywaniem tablic podczas zgrywania (opcja Auto alias variables). Zobacz dla tej opcji do Companion i do wbudowanej pomocy (Importing or uploading: automatic aliasing to array elements).
  Możesz załączyć program do przeglądnięcia? W PME8.0 się taka forma kompiluje.
  PS: W tytule wątku wpisałeś symbol modułu szybkich liczników, a nie cpu.
 • #5
  stypka
  Level 10  
  No... rzeczywiście to nie CPU - obrazuje to moją wiedzę o PLC :-)

  Załączam projekt, który chcę wgrać:
  Henzel11_0...4 popr.rar Download (115.79 kB)
  Maszyna jest niby prosta (szlifierka do płyt granitowych - dwa silniki i enkodery na osiach x i y oraz jeden silnik napędzający głowicę szlifierską). Program (jak dla mnie) jest skomplikowany, bo ma na początku pozapamiętywać współrzędne (do 6 rogów kilku szlifowanych płyt), a później "wytyczać trajektorie" głowicy szlifującej wszerz, wzdłuż, dookoła, po zygzaku itd.

  Idąc tropem różnych wersji PME ... Uruchomiłem na innym kompie PME7.0, ale i na niej podczas spradzania programu błędy wychodzą takie same. Nie mogłem się nim połączyć ze sterownikiem, bo dopiero teraz odzyskałem sprawną Moxę. Później się tym "pobawię" już na tym nowszym komputerze, bo podczas walki w starym laplaptopie z PME5 padło mi podświetlenie ekranu i doszła zabawa z podłączaniem monitora itd.

  Na tym starym laptopie znalazłem VersaPro 2.03. Pomyślałem, że prawdopodobne jest, że tym programem mógł ktoś wgrywać. Łączy się z PLC bez problemów, ale przy próbie transmisji projektu w jedną, bądź drugą stronę zgłasza, że PLC niekompatybilny z wersją Nano/Micro. Nie wiem do czego i kiedy było to używane. Są w laptopie jakieś projekty jeszcze z 2008 roku. Może chodziło o jakieś inne maszyny - nie mam możliwości tego sprawdzić.
  Z drugiej strony w tej VersiePro daje się robić operacje na Epromie (załączam screeny)
  Fanuc VersaMax IC200MDD841JG - błędy podczas próby wgrania projektuversapro_v..._eprom.jpg Download (152.18 kB) Fanuc VersaMax IC200MDD841JG - błędy podczas próby wgrania projektuversapro_z..epr.JPG Download (95.01 kB) , ale nie wiem czy i jak się tym posłużyć żeby sobie nie zrobić więcej problemów.
 • #6
  mateuszmk901
  Level 11  
  Witam,

  Adresy są nieprawidłowo przypisane. Jeśli masz błąd związany ze zmnienną R278 i jej adres tzn Ref Address = R277[1] to kompilator tego nie zaakceptuje. Zmień ten adres na %R278.

  W proficy jeśli użyjesz np. zmiennej dla timera, którą zaadresujesz R278 to zostaną utworzone 3zmienne:
  %R278[0] ref adress = %R278
  %R278[1] ref adress= %R279
  %R278[2] ref adress= %R280

  Więc wszędzie gdzie masz te konflikty musisz przypisać prawidłowe adresy.

  Dla konfliktu zmiennej R278 ustaw %R278, dla R344 ustaw %R344 itd.

  Wynika to z faktu że upload był wykonany starą wersją proficy. Jaką, niewiem...