Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Błąd sterownika karty graficznej

MolteVolte2137 24 Oct 2016 13:14 5277 13
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Witam,
    mam problem z kartą graficzną. Podczas gry w FIFĘ 17, a dokładniej podczas rozgrywania meczów, gra się zatrzymuje i dostaję komunikat o błędzie sterownika i informację "sterownik nvidia przestał działać ale odzyskał sprawność". Dodam treść błędu w załączniku.
    Wyczyściłem hardware z zabrudzeń, zaktualizowałem sterowniki do karty graficznej. Od tego momentu zaczęły się problemy. Wcześniej wszystko działało bez zarzutów.
    Parametry komputera:
    Płyta główna MSI 760GMA- P34(FX)
    AMD Phenom II X4965 3,4 GHz
    NVidia GTX 650
    8 GB RAM
    Windows 7 Professional 64 bit
    DirectX 11
    Zasilacz Chieftec GPA-350S

Próbowałem reinstalacji sterowników graficznych, aktualizacji NetFramework, Visual C++, dodania do rejestru pliku TdrDelay, DDU, nic nie pomaga.
    W tle nie mam otwartych innych programów, próbowałem przy wyłączonym antywirusie, bez zmian.
    W programie HWMonitor temperatury na procesorze i karcie graficznej w normie.
    Proszę o porady i pozdrawiam.
    RADU23
    Moderator of Computers service
    Czy w innych grach problem również występuje? Czy tylko w FIFIE?
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Tak, w innych grach też, np w Skyrim
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Zrobiłem test na domyślnych ustawieniach, zmieniłem tylko na fullscreen i rozdzielczość na 1920x1080. Pracował przez około 20 minut, uzyskałem 14 FPSów, maksymalna temperatura 87*C. Wykres temperatur doszedł do końca do prawej strony, nic się dalej nie robiło. Jeżeli coś zrobiłem źle to proszę o info.
    macgormac
    Level 15  
    Zainstaluj sterowniki starsze o jedną wersję w dół i sprawdź czy błąd dalej występuje.
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Próbowałem instalować różne sterowniki, i najnowsze i najstarsze ze strony nVidii. Wczoraj wyszły najnowsze, spróbuję z nimi. Usunę wszystko DDU i zainstaluję tylko sterowniki graficzne bez nVidia Experience.

Dodano po 44 [minuty]:

To samo, nie dograłem 1. połowy :/
    macgormac
    Level 15  
    Mam podobną konfigurację tylko GPU to 650 Ti Boost ale i zasilacz o wiele mocniejszy.
    Ile lat ten Chieftec zasila tą konfigurację ?
    Czy większość pracy komputera to obliczenia na potrzeby gier ?
    Przy tym komunikacie "DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED" możliwe, że GPU nie otrzymuje odpowiedniego napięcia z zasilacza i jest resetowana przez BIOS GPU aby uniknąć całkowitego zawieszenia, dlatego jest wykrywana jako nieobecna/wyjęta .
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Komputer pracuje na tych podzespołąch jakieś 3-4 lata, od nowości komputera. Nic nigdy nie wymieniałem, nie oddawałem na gwarancję. Jeszcze miesiąc temu wszystko chodziło bez problemów.
  • Helpful post
    macgormac
    Level 15  
    Na pewno niczego więcej nie zmieniałeś ? 965 jest odblokowany nie podkręcałeś przypadkiem CPU w BIOSIe ? Grałeś w FIFE przed czyszczeniem ?
    I. Skoro problemy zaczęły się od czyszczenia sprzętu i karta graficzna (GPU) była wyjmowana z płyty głównej sprawdziłbym jeszcze dwie rzeczy:
    1. czystość slotu w którym siedzi karta graficzna
    2. czystość gniazda zasilania karty graficznej (GPU) (wyjmij wtyczkę zasilającą GPU i sprawdź czy jakiś kłaczek kurzu tam nie wpadł)
    3. zmontuj ponownie wszystko starannie
    UWAGA na ładunki elektrostatyczne na ubraniu ! Ogrzewanie mieszkania pewnie działa i wysusza powietrze więc ryzyko przeskoczenia ładunków z naszej osoby na elektronikę i jej uszkodzenia wzrasta gwałtownie. W czasie powyższych operacji nie dotykaj elementów elektronicznych karty graficznej i płyty głównej. Pamiętaj by pozbyć się ładunków zanim wsadzisz ręce do komputera.

II. Spróbuj, jeżeli jeszcze nie robiłeś, całkowitej dezinstalacji sterowników nVidia i zainstalowaniu sterowników Microsoftu dla tej karty, które powinny być wbudowane w Windows7 lub dostępne poprzez usługę Windows Upadate. Potem restart komputera i instalacja sterowników nVidia na sterownik Microsoftu.

III. Z drugiej strony przy tym komunikacie zainteresowałbym się jeszcze zasilaczem jako jednej z możliwości wystąpienia twojego problemu i jako tematu na przyszłość by komputer któregoś dnia nie poszedł z dymem.
    Furmark testuje tylko GPU i na jego potrzeby prądu może być wystarczająco ale FIFA katuje maksymalnie twoją konfigurację CPU+GPU. Ten Chieftec to przeciętny zasilacz i na pewno się już zestarzał, zalecaną, orientacyjną moc zasilacza do twojej konfiguracji możesz policzyć tutaj: http://www.enermax.outervision.com/PSUEngine
    GTX 650 zależnie od wersji potrafi konsumować od 231W do 289W pod pełnym obciążeniem a CPU w szczycie potrafi konsumować 174W co daje około 463 W średnio około 384W czyli twoja 350 nawet jeżeli posiadała konstrukcyjny zapas mocy, została już zmęczona i może już niedomagać w określonych sytuacjach.
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Nic więcej nie zmieniałem. W fifę grałem przed czyszczeniem, chodziła słabo i czasami dochodziło do restartu komputera, przyczyną był kurz który powodował przegrzania. Zrobię tak jak napisałeś, dam znać czy podziałało. Rozejrzę się też za zasilaczem, czy masz może jakiś godny polecenia?
    macgormac
    Level 15  
    Zasilacz tylko jakąś porządną firmówkę Seasonic/Fortron/XFX minimum 450W lub 500W z certyfikatem 80+ Bronze lub lepszym, cenowo te zasilacze oscylują około 200zł w górę. Modelu nie podam nie jestem na bieżąco z zasilaczami ale na forum jest sekcja Zasilacze zadaj pytanie podając wszystko co potrzeba.
    Sekcja Zasilacze https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum212.html
    Pepeq22
    Level 10  
    Na stronie producenta powinieneś mieć wszystkie sterowniki, wybierasz tam tylko serio, czyli jak masz gtx'a 650, to wybiarasz 6 series :D, a pozatym radze zmienić zasilacz na lepszy najlepiej z certyfikatem +80
    MolteVolte2137
    Level 7  
    Dzisiaj rano jeszcze raz otworzyłem komputer, wyjąłem kartę graficzną i wyczyściłem wszystko w okolicy zwracając szczególną uwagę na gniazdo i wtyczkę od zasilania. O dziwo udało się zagrać 3 mecze i mnie nie wyrzuciło. Czy problem rozwiązany? Nie mam pojęcia. Proszę moderatora o nie zamykanie tematu. Ja będę monitorował sytuację i jeżeli uznam, że jest już w porządku sam zamknę. Dziękuję wszystkim za dotychczasowe porady :)

EDIT
    Pograłem jeszcze trochę i błąd cały czas miał miejsce. Zamiast sterownika w wersji 350+ zainstalowałem zgodnie z radą Pepeq22 sterownik 6 series czyli 309.(...). Jak ręką odjął. Grałem już kilka godzin zarówno w FUT jak i drogę do sławy nic się nie działo, mimo drobnych lagów, ale zdaję sobie sprawę że sprzęt nie najnowszy. Problem rozwiązany, temat zamykam i dziękuję.

Scaliłem. RADU23