Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microtik SXT LTE - Czy jest coś lepszego jako modem zewnetrzny LTE

24 Paź 2016 13:43 2826 17
  • Poziom 13  
    Zastanawiam się nad Microtik SXT LTE ( RBSXTLTE3-7 ) czy jest coś lepszego lub lepsze rozwiązanie mojego problemu.

Aktualna konfiguracja to: antena kierunkowa Yagi na zakres UMTS, 15 m kabla, modem USB E3372 z karta SIM Plusa włożony do USB Microtika RB2011 i jako finał wifi ze słabym internetem.

Dom jest położony w dolinie i nie ma bezpośredniej widoczności z jedynym masztem w okolicy. Trzeba podejść drogą pod górkę jakieś 80-100m i na górze pojawia się nawet czasami 3G.

Ogólnie modem USB włożony do RB2011 to same problemy. Trzeba pingować modem by nie wyłączył się przy bezczynności. Lepszy internet jest z zintegrowanego modemu z wifi z plusa.

Zastanawiam się czy stosując Microtika SXT LTE na dachu (bez bezpośredniej widoczności nadajnika) i odebrany internet przesyłać po skrętce do RB2011 będę miał znacznie lepszy internet niż dotychczas.

Ewentualne inne rozwiązanie to na górze postawić maszt z antena kierunkową UMTS, może być ta aktualna, zestaw ???, antena kierunkowa w dół na dom, odbiornik ->MicrotikRB2011 ->wifi z lepszym internetem.
    Na górce nie ma zasilania więc pewnie bedzie akumulator i solar.

Proszę o sugestie.

Pozdrawiam
    Ed
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista Sieci, Internet
    Dywagacje bez podania lokalizacji nie pozwalają rozwiązać problemu. Nic na temat anteny oprócz długości kabla. Ten CPE LTE Mikrotika to dość słabe rozwiązanie. Kiepski modem LTE pracujący tylko w LTE180, LTE2600 antena o małym zysku no i drogo.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Lokalizacja w Bieszczadach: Wetlina. Jedyny nadajnik z UMTS w Kalnicy (nadaje PLUS). Odległość bezpośrednia ~6km ale nie ma bezpośredniej widoczności.
    Na internet kablowy zero szans. Ogólnie w sezonie cieżko wysłać MMS-a nie mówiąc o internecie.
    Brak zasięgu LTE z Plusa w tej miejscowości. Najbliższy BTS LTE800Sferii w Cisnej. Zasięg 3G realizowany z BTS-a UMTS900Aero2 w Kalnicy, góra Wideta. Zakup SXT LTE pozbawiony sensu. Nie pracuje na LTE800 i UMTS900. Do 3G z UMTS900 potrzebna ATK-20 ale kabel maksimum 10m. Jakie masz parametry sygnału LTE na E3372? Jaka wersja modemu czy to s-153 HiLink z Plusa? Na LTE szanse w Orange z sieci LTE1800NetWorks z BTS-a Wyklina, z anteną Dual LTE 1800MHz.
  • Poziom 13  
    Modem to E3372s-153 z Hilinkiem, kupiony na allegro z nadrukiem LMT. Karta SIM z Plusa.

Parametry sieci kiedy modem jest bez anteny w trybie 2G:
    Network name: PLUS
    Network type: EDGE
    RSSI: -81dBm
    Cell ID: 29741
    CS network registration: Register on the local network
    PS network registration: Register on the local network
    PS attachment: attachment
    IP address: 5.60.6.95
    DNS server: 212.2.96.51

Parametry sieci kiedy modem jest z anteną w trybie 3G:
    Network type: WCDMA
    RSSI: -94dBm
    Cell ID: 154169607
    IP address: 77.113.45.213
    RSCP: -106dBm

Parametry sieci kiedy modem jest bez anteny w trybie 3G:
    Network type: WCDMA
    RSSI: -91dBm
    Cell ID: 154169606
    IP address: 77.113.45.213
    RSCP: -107dBm

Antenę na dachu mam ATK-20/850-960Mhz. Taka jest podłączona kablem 15m do modemu.

Network Cell Info pokazuje na zmianę UMTS -101dBm i HSPA+ -95dm
  • Poziom 13  
    Zastanawia mnie fakt że ten E3372 wpięty bezpośrednio do laptopa serwuje szybszy internet niż przez Mikrotika. Czy wymiana modemu cos da?

Dostałem też ofertę na taki zestaw:

Zestaw na przekaźnik to umieszczony wewnatrz AntenaBox v2 Duo 13 HV plyta RB912UAG-5HPnD z zainstalowanym modemem Modem 4G LTE miniPCI Express
    D15G2. złacze GSM modemu wyprowadzone za pomoca Pigtail u.fl NZP. Do tego nalezao by podłaczyc posiadana antene UMTSZasilanie do zestawu doprowadzone za pomoca Adapter POE black.

Zestaw odbiera sygnal GSM i przekazuje dalej w technologi WiFi w pasmie 5 GHz.

W domu zestaw AntenaBoxBridge 13 RB911-5HnD 300Mbps z zasilaczem Zasilacz POE 18V 1A z diodą. Całosc wpieta do posiadanego RB 2011.

Co o tym sądzicie?
    Po pierwsze to nie można zidentyfikować tych BTSa UMTS900 aero2, czasami ostatnio Plus zmienił CID-y. Na GSM900 z EDGE jest to BTS w Wetlinie ale tu nie ma o co walczyc. po drugie z anteną i bez łaczysz się z tym samym BTS-em ale z róznymi sektorami. Antena ustawiona jest na jaki BTS? trzeba ją ustawić precyzyjniej bo sygnał z tego sektora, z którym łączy się sam modem jest lepszy. Jakie masz prędkości ? Rozwiązanie z Mikrotikiem jako zewnętrzny punkt dostępowy 3G/LTEw obudowie antenowej jest znane ale ja w tym celu użyłem posiadanego modemu LTE na USB np. E3372 i karty https://www.cyberbajt.pl/produkt/5540/rb912uag2hpnd.html i box https://www.cyberbajt.pl/produkt/5034/antenabox-v2-16-mmcx-rb411rb711rb911.html . Do tego ta antena ATK-20 ale z konektorem do E3372 czyli tak jak masz a kabel maksymalnie skrócony. Od tej karty kabel LAN z zasilaniem POE poprowadzony bezpośrednio do twojego RB2011 a nie żaden most bezprzewodowy na 5GHz z dodatkowym AP Clientem na domu. To niepotrzebne nabijanie kosztów. Ta antena na 2,4GHz służy jako obudowa do RB912 , może też być kierunkowym hot spotem na twojej działce. Rozwiązanie dużo tańsze, modem LTE/3G już masz. Te na złącza mPCIe są drogie. Skrócenie tych 15m kabla antenowego poprawi sygnał na 900 MHz o około 5dBi. Tak jak pisałem od RB912 tylko kabel LAN do RB2011 żadnych mostów bezprzewodowych na 5 czy 2,4GHz. Zbędna komplikacja i niepotrzebne , niczemu nie służące koszta.
  • Poziom 13  
    Jedyny nadajnik który nadaje w okolicy to nadajnik PLUSA w Kalnicy. Niestety nie widzę go bezpośrednio - zasłania mi go wzgórze. Ustawiając antenę szukałem maksymalnego sygnału na modemie i defacto antena jest ustawiona nie na wprost ale na jakieś odbicie od innej góry. Dlatego myślałem o moście z miejsca gdzie nadajnik widać.

Mój E3372 ma ograniczenie że wyłacza się po 120minutach bezczynności. Dlatego Mikrotik skryptem go pinguje. Z tym modemem na USB to same problemy! Te 15metrów kabla jest po to by całość pracowała w pomieszczeniu z pokojową temperaturą.

Czy jak do RB912UAG-2HPnD właduję https://www.cyberbajt.pl/produkt/7033/modem-4...e-minipci-express-d15g2-mikrotik-windows.html to nie bedę musiał pingować by modem nie poszedł "spać"? Wtedy antena bedzie miała bardzo krótki kabel i w dół już tylko skrętka.
    Modem D152G pracuje tylko w pasmach LTE, nie działa na 3G.w twoim przypadku skoro ten E3372s-153HiLink wyłącza się można zastosować modem 3G z UMTS900 w wersji zwykłej, np. E3131 . Koszt z 50 zł. Jak daleko masz do tego miejsca gdzie jest widoczność BTS-a z Kalnicy?
  • Poziom 13  
    Żeby zobaczyć nadajnik musiałbym mieć około 20 metrowy maszt na dachu. Wystarczy że podejdę drogą jakieś 120-150m i jestem na szczycie wzgórza które mi zasłania nadajnik.

Przypuszczam że ten E3131 ma tak samo czas wyłączenia przy bezczynności :(
    Szukam zestawu który wystawię na dach, nie zamarznie, bedzie działał non stop bez konieczności pingowania i po skrętce zejdę z sygnałem w dół. Dach jest metalowy i nie schowam zestawu pod niego, inna sprawa że temperatury są tam te same co na zewnątrz.

Nie pisałem o tym ale fajnie by było wykorzystywać to połączenie do zdalnego zarządzania kiedy mnie tu nie ma.
    Nie, E3131 w wersji zwykłej działa jako modem i się nie wyłącza. Oczywiście nie ma gwarancji że będzie trzymał połączenie non stop 3565 dni w roku. A tak a propos czy w FW Mikrotika nie ma opcji aby E3372s-153 hiLink wznawiał połączenie ? W Plusie można wykupić stałe lub zmienne IP z dostępem z zewnątrz.
  • Poziom 13  
    Z Twojego doświadczenia, zmieści sie w obudowie BOX o której pisałeś: RB912UAG-2HPnD, E3131 z kabelkami? Czy do E3131 trzeba wywinąć kabelkiem USB czy instaluje się modem bezpośrednio w gnieździe USB?
    Czy E3131 wytrzyma niskie temperatury?
    Nie umieszczałem modemu z tą płytą w tym boxie ale jak napisałeś w razie problemu, krótki kabelek USB załatwi sprawę. Zapewne jakoś to upchniesz. Niskie temperatury nie są jakimś zagrożeniem. Raczej odwrotnie, to wysokie latem są zagrożeniem dla elektroniki. Spróbuj tego rozwiązania bez mostu bezprzewodowego tylko z LAN bo jest dużo tańsze. Płyta wiadomo 300 zł, modem E3131 tanio, BOX z antena na 2,4GHz też. Jak zadziała to będzie bingo. Jak nie to posiadane części posłużą do dalszych prac. Wtedy most bezprzewodowy zbudujesz w oparciu o 2,4GHz. Ale bądźmy dobrej myśli. Teren niestety ładny ale nie służący internetowi mobilnemu.
    Tak jak piszesz, koszt 330 zł za płytę z obudową. Antena do mostu bezprzewodowego póki co niepotrzebna ale jest opcja jej podłączenia.
  • Poziom 8  
    Cześć mam podobną sytuację w Bystrej koło Bielska.
    Mieszkam w dolinie między Klimczokiem, a Szyndzielnią, a jedyny nadajnik z którego na telefonach coś łapie jest na starym ośrodku Magnus.
    Do internetu używam :
    Routera Asus RT-AC68U
    Modemu 3327e no hilink
    anteny cybertecha na 2100Mhz

Pierwotnie modem był koło routera, i ponad 10m kabla do anteny, ale 1Mb/s to był powód do świętowania.
    Niedawno zmieniłem konfigurację robiąc długi kabel UBS ze skrętki ok.8m i modem w hermetycznej puszce przykręciłem do ściany pod masztem, a dalej już tylko 4m kabla antenowego, ale po kilku testach wyszło, że lepiej chodzi bez anteny.
    z anteną miałem coś w okolicach 1-1.5Mb/s, a bez niej mam 2-3Mb/s.
    jakiś tydzień temu dodali na tym nadajniku LTE, prawdopodobnie na 1800Mhz, ale pewien na 100% nie jestem, ale jak tylko będę pewny, to planuję kupić antenę dualną pod 1800Mhz, lub inne pasmo w zależności na jakim nadają.

Profil terenu, ale trzeba jeszcze uwzględnić drzewa, przez co większość 1ej strefy Fresnela jest zasłonięta.
    Oczywiście chodzi o Orange? Najpierw test na telefonie z LTE i zainstalowanym Network Cell Info. Pokaże parametry sygnału oraz eNB BTS-a. Moze to być LTE800 Orange z Klimczoka. Trzeba sprawdzić jaki to BTS i pasmo LTE.
  • Poziom 8  
    Dobra, w piątek będę miał najszybciej czas się pobawić, to sprawdzę. Ale wątpię, że z klimczoka łapie, bo ściana domu zasłania tamtą stronę.