Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa poliera zamiast pompy ciepła - czy to ma sens?

24 Paź 2016 16:37 1011 2
 • Poziom 16  
  Nigdy nie korzystałem z ogniwa poliera i nie wiem czy się nadaje do mojego planu ale wpadł mi pomysł na ogrzewanie bojlera jednocześnie schładzając powietrze w pomieszczeniu (klimatyzacja) tak jak to robi powietrzna pompa ciepłą do CWU. Czy wykorzystanie ogniw poliera jest sensowne, ekonomicznie uzasadnione ewentualnie czy moc jest wystarczająca do schłodzenia pomieszczenia 15 mkw i podgrzania bojlera 100 l ? A może taniej będzie podgrzewać bojler grzałką elektryczną?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Witam!
  Tu poczytaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_cooling#Performance .
  Sprawność ogniw Peltiera jako pompy ciepła jest niewielka: ok. 25% sprawności pompy sprężarkowej (np. takiej, jak w lodówce).
  Istotne zalety Peltiera, to brak części ruchomych, bezobsługowość, małe rozmiary i niewrażliwość na położenie - to daje im pewną przewagę w technice kosmicznej, aparaturze naukowej i chłodzeniu procesorów.
  Podgrzewanie dużego boilera jest mało efektywne, gdyż sprawność pompy ciepła (a zwłaszcza mało sprawnego Peltiera) szybko spada wraz ze wzrostem różnicy temperatur: http://instalacjebudowlane.pl/obrazki/100305sol4.jpg .
 • Poziom 16  
  Dziękuje za pomoc - temat zamykam