Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie jakości powłoki cynkowej.

supchem 24 Oct 2016 17:10 696 2
    supchem
    Level 21  
    Witam, w bliższym czasie planuję zacząć robić próby cynkowania galwanicznego. Jako że zajmuję się remontem różnych maszyn oraz ich budową, w szczególności maszyn rolniczych, często do mycia warzyw gdzie elementy metalowe są bardzo narażone na korozję postanowiłem część rzeczy zacząć cynkować. Prowizoryczne wanny służące do wykonania prób, zasilacz i inne elementy mam zrobione. Chemikalia i cynk są już załatwione, lektura dotycząca galwanizacji przeczytana.
    Zastanawiam się tylko w jaki sposób poza standardowymi badaniami jakimi są pomiar grubości warstwy i ważenie sprawdzić jakość powłoki?
    Chodzi mi o to że mogę np. jakiś element wystawić na działanie warunków atmosferycznych lub takich w jakich będzie pracować ale by upewnić się że ocynk spełnia swoje zadanie musiałbym poczekać kilka lat i zobaczyć czy nie rdzewieje.
    Jak ten proces przyspieszyć? Czy mogę np. zanurzyć element w jakimś roztworze i sprawdzić czy nie zardzewieje w ciągu iluś tam dni albo narażać na działanie gorącej pary? Jakie macie inne pomysły, a najlepiej doświadczenia z takimi badaniami wykonywanymi w profesjonalny sposób.
    Zależy mi by takie badanie wykonać bo zanim wezmę za coś pieniądze chciałbym mieć pewność że usługa jest poprawnie wykonana.
    Pozdrawiam.
    malpek
    Level 18  
    U mnie w pracy do takich testów używa się komory solnej. Jest to skrzynia w której rozpylany jest roztwór wody z solą w postaci mgły oraz regulowana jest temperatura.
    supchem
    Level 21  
    Po Twoim poście zacząłem czytać o komorze solnej i chyba to jest właśnie to o co mi chodziło.
    Znasz może budowę tej komory, w jaki sposób jest tam rozpylana mgła roztworu? Jest tam jakiś wtryskiwacz?
    W jakich temperaturach wykonuje się badania i na jaki czas zamyka się tam elementy?
    Zastosowana sól to chlorek sodu, czyli sól kuchenna?