Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie schematu układu DC/DC obniżającej napięcie

24 Paź 2016 20:39 1419 15
  • Poziom 7  
    Witam. Mam projekt z elektroenergetyki w którym muszę zaprojektować i zbudować układ zasilacza o parametrach :
    Napięcie wyjściowe ma być w przedziale od 0 do 50 V i ma mieć kształt przebiegu prostokątnego o częstotliwości f= 25 kHz.

Największe wątpliwości mam co do sterowanie tranzystorów T1 i T2.

Z góry dziękuje za opinie i pomoc w znalezieniu błędów. Sprawdzenie schematu układu DC/DC obniżającej napięcie
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    T1 tak nie wysterujesz. Za mała wydajność prądowa do przeładowywania pojemności bramki i za niskie napięcie w stanie wysokim.
    Potrzeba tu jakiegoś układu serownika High-Side.
    Choćby starego IR2101 albo IR2104.
    I w zasadzie taka sama sytuacja przy T2. Bipolarnego może by się jeszcze dało jakoś wysterować, ale prościej przejść na MOSFETa i też sterować ze sterownika High-Side.
    Zdaje się że chcesz mierzyć prąd za pomocą spadku na R7. Tak się nie da. Za mała dokładność. No chyba że na R7 by się odkładało kilka woltów.
    Trzeba raczej dać jakiś wzmacniacz różnicowy (są gotowe o dużym współczynniku CMRR do takich celów).
  • Poziom 7  
    Dokładnie na R7 miał być mierzony prąd i miało być to zabezpieczenie. Wydajność układu zakładana jest na 2A. Dzięki za uwagi postaram się zastosować twoje wskazówki.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 7  

Tak było by dobrze ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wejścia SD też musisz podłączyć.
    I za T2 trzeba dać coś co będzie ściągało napięcie do masy (żeby kondensator w układzie bootstrap miał się jak ładować). Wystarczy jakiś rezystor.
  • Poziom 7  
    Tak ? Sprawdzenie schematu układu DC/DC obniżającej napięcie
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Chodziło mi że SD do VCC.
    Poza tym funkcjonalnie ok.
    Ale jeszcze można obudować innymi elementami. Np. równolegle do elektrolitów dać kondensatory ceramiczne 100nF.
  • Poziom 7  
    Najnowsza wersja Sprawdzenie schematu układu DC/DC obniżającej napięcie
  • Poziom 43  
    Co mierzą R3 i R4?
    Układy IR zasilać trzeba z napięcia 12...15V a nie 5V.
  • Poziom 7  
    Chodzi ci o zasilanie układu IR2104 ?
  • Poziom 43  
    Nie podpisałeś to nie wiem.
    Obu tych które wstawiłeś.
  • Poziom 7  
    Tak układy U3 i U4 to IR2104 .
    Bo wiem że mikroprocesor ma być zasilany 5VDC.
    A R3 i R4 są w konfiguracji dzielnika napięcia i działają jako sprzężenie zwrotne do mikroprocesora który sygnałem PWM ma regulować napięcie wyjściowe.
    A przynajmniej taki jest zamiar ;)
  • Poziom 43  
    Jest jeszcze błąd z połączeniem rezonatora kwarcowego.
    R3 i R4 są oboma końcami podłączone do masy. Dlatego pytam.
  • Poziom 7  
    Dzięki za pokazanie błędu rzeczywiście tak jest. Zaraz sprawdzę co z tym kwarcem i postaram się poprawić.
    Dzięki za pomoc

Dodano po 4 [minuty]:

Wydaje mi się że odnalazłem wskazane przez ciebie błędy.
    Jeszcze raz dzięki za pomoc.
  • Poziom 7  
    Ponownie będę prosił o sprawdzenie zmodyfikowanego schematu.
    Po konsultacji z wykładowcą ma być to układ zakończony falownikiem o częstotliwości pracy 25 kHz.
    Aktualnie układ wygląda tak :

Wykładowca miał wątpliwości czy driver będzie współpracował z T1 ponieważ potrzebne jest wyższe napięcie do jego pobudzenia, tak twierdził, nie wiem o co mu chodziło.

Zastosowałem także braki logiczne aby sterować driverami, czy może tak być ?
    Czy elementy C18 i R12 mają być w tym miejscu ? podobno C18 ma być dużej pojemności ale chyba nie może być elektrolityczny ?

U1: LM7805
    U2: ATmega328
    U3, U4, U6: IR2104
    Tr1:230/40
    Tr2:230/12

Z góry dziękuje z odpowiedz.