Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zablokowany zawór różnicowy

101pawel 24 Paź 2016 20:55 3438 7
  • #1 24 Paź 2016 20:55
    101pawel
    Poziom 25  

Witam!
    Przestał mi działać zawór różnicowy - taki z gumową kulą. Zawór ma dobre kilka lat i do tej pory sprawował się bez zastrzeżeń. Teraz ta kula na skutek podciśnienia "wbiła" się w dolną część obudowy i nie otwiera go pomimo wyłączenia pompy. Obstukiwanie obudowy młotkiem nic nie daje, kula nie ma zamiaru pływać. Ma ktoś pomysł jak ją odblokować? Może dało by się uruchomić pompę w przeciwnym kierunku - da się?
    Z góry dzięki za wszelkie pomysły,
    Pozdrawiam

25.10.2016
    W innym wątku dotyczącym zmiany kierunku obrotów pompy znalazłem wyjaśnienie, że kierunek wirowania silnika nie zmieni kierunku przepływu wody, a skuteczne jest jedynie jej odkręcenie i ponowna instalacja "do góry nogami", co uczynię, jak nie pojawi się pomysł innego sposobu na odblokowanie zaworu różnicowego.

0 7
  • #2 26 Paź 2016 18:44
    roman 18
    Poziom 18  

witajcie,jeżeli masz możliwość podniesienia tej instalacji za zaworem różnicowym to rozkręć te cztery śrubki i śrubunek na pompie, wtedy podnieś troszeczkę instalację aby czymś ruszyć tą kulę, oczywiście trzeba spuścić wodę z układu,miałem podobny przypadek i tak sobie z nim poradziłem.pozdrawiam.

0
  • #3 27 Paź 2016 08:26
    101pawel
    Poziom 25  

roman 18 napisał:
    ...oczywiście trzeba spuścić wodę z układu...
    Rzecz w tym, że szukam sposobu bez spuszczania wody.
    Pozdrawiam

0
  • #4 27 Paź 2016 10:38
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Ja też tak kiedyś miałem i obstukiwanie nic nie dało. Kupiłem nowy zawór. Stary tak wyglądał w środku:

0
  • #5 27 Paź 2016 10:53
    101pawel
    Poziom 25  

Wawrzyniec napisał:
    ...Stary tak wyglądał w środku...
    To wygląda tak, jakby z tej kuli zeszło powietrze :crazyeyes:
    Pozdrawiam

0
  • #6 27 Paź 2016 13:09
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Zeszło. I był zablokowany na zamknięciu. Wymieniłem cały zawór, chociaż myślałem też o wymianie samej kuli. Mam zawór za pompą i na powrocie, więc nie musiałem spuszczać wody.

0
  • #7 27 Paź 2016 19:21
    roman 18
    Poziom 18  

Witajcie, kolego, jeżeli nie chcesz spuszczać wody to jedynie pozostaje ci poszukać instalatora który posiada zamrażarkę do zamrażania rur, pozdrawiam.

0
  • #8 29 Paź 2016 21:19
    101pawel
    Poziom 25  

Podłączyłem pompę odwrotnie, tzn. tak, by kierunek przepływu wody był przeciwny do kierunku w trakcie normalnej jej pracy. Kilkakrotnie w odstępach parosekundowych podałem na pompę napięcie. Na pompie był włączony 3 bieg, by uzyskać maksymalne podciśnienie. Udało się, uderzenia wody odblokowały kulę i (puk, puk) od paru godzin wszystko działa jak należy. Miałem szczęście, ze kula nie była uszkodzona. Dziękuję wszystkim za porady. Wątek do zamknięcia.
    Pozdrawiam

1