Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablet Manta 10" - Zwarcie na płycie głównej

24 Paź 2016 21:27 936 2
  • Poziom 9  
    Witajcie,

trafił mi się tablet Manty 10", z usterką braku ładowania. Wadliwy okazał się zasilacz i złącze ładowania (złącze proste, technologia jak w starych Nokiach - grubszy bolec) miało luzy. Obie rzeczy wymienione, tablet się ładuje. Po paru dniach wrócił i działa po naładowaniu baterii lecz max do 15 minut odcina mu zasilanie i bateria spada do zera. Podczas ładowania słychać ciche "postukiwania" i delikatne piszczenie na płycie.
    Płyta wyczyszczona profilaktycznie izopropanolem,
    odłączone wszystkie taśmy - dalej piszczy.
    Sprawdziłem elementy miernikiem i ten oznaczony "W2" (wygląda mi na diodę prostowniczą) i przepuszcza on sygnał w przeciwną stronę niż pokazuje kreska a w stronę kreski przepuszcza na ułamek sekundy. Albo źle odczytuję i to nie dioda, albo jest do wymiany. Możecie podpowiedzieć ze swojego doświadczenia?

Pozdrawiam,
    Krzysztof
  • Poziom 37  
    Witam.
    krzaczek1231 napisał:
    Sprawdziłem elementy miernikiem i ten oznaczony "W2" (wygląda mi na diodę prostowniczą) i przepuszcza on sygnał w przeciwną stronę niż pokazuje kreska a w stronę kreski przepuszcza na ułamek sekundy.

Czy ta dioda (sądząc po zdjęciu i oznaczeniu) mierzona była w układzie, czy po wylutowaniu?
    Czy dioda nagrzewa się nadmiernie podczas użytkowania tabletu lub podczas jego ładowania?
    Jakie napięcie jest na tej diodzie (ułatwi to jej ewentualną identyfikację)?
    Jaki jest pobór prądu z baterii podczas jej rozładowywania przez tablet?
    Na podstawie obudowy i oznaczeń na elemencie, przypuszczam że może to być dioda Zenera (jeśli się jednak mylę, to niech ktoś mnie poprawi), której notę katalogową załączam poniżej.
    Czy Kolega czytał podwieszony temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1741142.html?
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Wybacz mi najmocniej, nie czytałem tego tematu. Już się zapoznaję z jego lekturą.
    Napięcie ładowania z zasilacza: 5V/2A
    Napięcie na baterii podczas ładowania: ~3.27V
    Napięcie na owej diodze: brak w obie strony. (czy to już koniec poszukiwań? Być może że nie bierze ona udziału w procesie ładowania?)

Pobór prądu będę mógł za chwilę wykonać jak tablet się podładuje. Powiedz proszę czy pobór mierzyć spadkiem natężenia w połączeniu szeregowym między baterią a płytą?
    Pozdrawiam!