Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Zanussi ZW416 - Pompa myjąca nie rusza sama

vugie 24 Paź 2016 23:47 582 9
  • #1 24 Paź 2016 23:47
    vugie
    Poziom 5  

Zaczęło się od tego, że zmywarka wywaliła różnicówkę. Niestety zrobiła to kilka razy, bo początkowo winę zwaliłem na piecyk. Wody w zmywarce nie było. Po pewnym czasie próba uruchomienia powiodła się (nie wywaliło bezpiecznika), ale stwierdziłem niepodawanie wody - to już rutynowo naprawiam opukując zawór (hydrostat niedawno czyszczony). Po tej operacji woda zaczęła się nalewać, ale nie działa pompa myjąca. Buczy, a szturchnięta śrubokrętem zaczyna się normalnie kręcić - czyli nie ma siły ruszyć. Turbinka czysta, obraca się z lekkim oporem (raczej naturalnym w silniku).
    Co może być przyczyną?

0 9
  • Pomocny post
    #2 24 Paź 2016 23:52
    zhudomel
    Specjalista AGD

Kondensator rozruchowy.

0
  • #3 26 Paź 2016 23:29
    vugie
    Poziom 5  

Faktycznie kondensator był pęknięty, a wylana substancja dotykała obudowy, co pewnie spowodowało wywalenie różnicówki.
    Po wymianie pompa zaczęła działać, ale nie do końca jest wszystko w porządku. Przez większość cyklu słychać raczej ciurkanie niż normalną pracę jak wcześniej. Podejrzewam, że szwankuje też zawór, tym bardziej że na koniec zaczęła wylewać się woda przez uszczelkę...
    Co może być nie tak z takim zaworem? W środku czysty, otworki w membranach drożne, popychacze lekko chodzą...

0
  • #4 26 Paź 2016 23:54
    peter falk
    Specjalista AGD

vugie napisał:
    Co może być nie tak z takim zaworem? W środku czysty, otworki w membranach drożne, popychacze lekko chodzą...

Jakie popychacze, jaki zawór :?: O co chodzi :| ?

0
  • #5 27 Paź 2016 00:00
    vugie
    Poziom 5  

peter falk napisał:
    Jakie popychacze, jaki zawór :?: O co chodzi :| ?

Główny elektrozawór. W środku ma ruchome metalowe walce, które nazwałem popychaczami.

0
  • #6 27 Paź 2016 18:22
    peter falk
    Specjalista AGD

Woda ciurka na słuch, to może dolne ramię zapchane ma otwory, albo jest pęknięte?

0
  • #7 27 Paź 2016 23:35
    vugie
    Poziom 5  

Poobserwowałem ją dzisiaj dokładniej przy otwartych drzwiach, bez sitka i ramienia i efekt jest taki:
    - wypompowuje wodę jak trzeba
    - nalewa trochę wody i uruchamia pompę myjącą
    - pompa chodzi przez kilkanaście sekund, po czym staje, a woda leje się dalej (to jest to ciurkanie). I leci bez opamiętania - zalałaby kuchnię jakby jej pozwolić.

Czyli jest jakiś problem z utrzymywaniem poziomu wody, ale dlaczego pompa wyłącza się po kilkunastu sekundach?
    Problem z wodą pojawił się po wymianie kondensatora - skutek położenia na boku?

Inny efekt jest taki, że wcześniej (jeżeli tylko wybrałem wodę z miski) to po położeniu na boku nic nie wyciekało. Teraz za każdym razem jest kałuża...

Może to być kwestia płaszcza wodnego?
    Czy w rurce łączącej syfon z hydrostatem powinna być woda, czy powietrze? Jest jedno i drugie.
    A co powinno być w rurce łączącej syfon z elektrozaworem? Jest powietrze.

0
  • #8 27 Paź 2016 23:48
    peter falk
    Specjalista AGD

vugie napisał:
    Czy w rurce łączącej syfon z hydrostatem powinna być woda, czy powietrze? Jest jedno i drugie.

W rurce musi być sucho, nie może być tam wody. Weź dużą strzykawkę i wydmuchaj z rurki wodę. W misie nie może być podczas tej operacji dużo wody! Rurkę ponownie załóż na hydrostat przy prawie pustej misie. Potem zresetuj ostatnio wybrany program i uruchom dowolny inny.

1
  • #9 01 Lis 2016 09:55
    vugie
    Poziom 5  

Po kolejnym przeczyszczeniu układu hydrostatu i przedmuchaniu króćców (rurki były tym razem puste) zmywarka zaczęła pracować poprawnie. W sumie nie zrobiłem niczego, czego nie robiłem wcześniej, ale tym razem zrobiłem to bardziej.

W sumie najciekawsze w całej historii jest to, że problem z przelewaniem pojawił się dopiero po wymianie kondensatora pompy. Jakby na skutek przewracania zmywarki coś się zatkało układzie hydrostatu.

No i cieszę się, że nie musiałem czyścić płaszcza, bo w tym modelu żeby się do niego dostać, trzeba rozkręcić niemal wszystko...

0
  • #10 01 Lis 2016 10:56
    nares
    Specjalista AGD

vugie napisał:
    Jakby na skutek przewracania zmywarki coś się zatkało układzie hydrostatu.

Nie zatkało, lecz dostała się woda, uniemożliwiając prawidłową jego pracę. Zmywarki kładzie się "na plecy".

0